Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pojęciowy Babel, czyli jak zmieścić się w terminie?
Idź do strony Poprzedni  1, 2

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KubusPuchatek
kaseta "chromówka"

PostWysłany: 26.05.2007, 14:10    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mi się wydaje, że zwrotu "suita" w odniesieniu do muzyki rock'owej, używa się żeby... hm, ciężko mi to określić, jakby zwiększyć "wartość" samego utworu, następuje pewnego rodzaju heroizacja (ale czy tego terminu można użyć w stosunku do muzyki?), nadać jej jakiegoś szerszego wymiaru. Być może aby pokazać, że tematyka, aranżacja, wykonanie, budowa etc. utworu jest poważniejsza, bardziej pompatyczna (czy może "bufoniasta"), niż w przypadku zwykłych piosenek. A może po prostu po to, żeby spełnić ambicje artysty, który chciał podnieść muzykę rock'ową na wyższy poziom artystyczny, aby udowodnić, iż może ona równać się z muzyką klasyczną i współczesną? (za Wikipedią, definicja progresywnego rocka, który chyba nieodmiennie będzie kojarzony z "suitą") Chociaż akurat to już tylko takie moje gdybanie. Smile

A co sądzicie o nazywaniu suitą np. 2112 Rush?
Windmill
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 26.05.2007, 15:07    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Raz jeszcze podkreślę, że dla mnie suita rockowa nie musi posiadać tych samych cech, co suita w muzyce klasycznej. Suita ma być długa i podzielona na części, spajać ma ją tekst. Jeżeli teksty na "2112" są ze sobą tematycznie powiązane, dla mnie jest to suita. Podobnie jak wspomniana przez mnie płyta Fairport Convention, która opwiada historię pewnego człowieka oskarżonego ponoć niewinnie za podpalenie na karę śmierci, której nie dało się wykonać:
http://www.taboo.art.pl/view.php?ident=408
Płyta jest podzielona na 7 części, które ewidentnie złożone są z różnych tematów, i żadna z części nie posiada tytułu.

http://riversidebluesnr2.blogspot.com/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
[Rad nierad]
epka kompaktowa

PostWysłany: 09.10.2012, 15:40    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Z concept albumami i suitami wprawdzie dawno się uporałem, ale wątek spadł na miejsce trzecie od końca... Reaktywacja?

Czym jest (Waszym zdaniem) The Word Is Live z dyskografii Yes? Chodzi mi o "status fonograficzny" tego 3-płytowego wydania. Album? Box? Album i box zarazem? Jakaś inna opcja?
Odpowiedzi opisowe byłyby najlepsze, ale i te bez uzasadnienia opinii będą mile widziane, zależy mi bowiem także na jak największej ich liczbie.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mariusz
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 20.10.2012, 20:29    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Official bootleg!!!
Pozdrawiam
Powrót do góry
Tarkus
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 21.10.2012, 05:56    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dla mnie to boks - spełnia wszystkie moje założenia dla boksu:
- wielopłytowość
- format "książkowy"
- gruba książka z esejem i detalami wewnątrz wydawnictwa.

To taki yesowy odpowiednik "The Genesis Archives", nawet format zbliżony.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
[Rad nierad]
epka kompaktowa

PostWysłany: 26.10.2012, 20:45    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Może jeszcze ktoś zechce się wypowiedzieć...
Mariusz napisał:
Official bootleg!!!
Pozdrawiam

Mariuszu, miło mi, że udało mi się sprowokować Cię do wypowiedzenia się na FD. Very Happy Na wszelki wypadek nie zachęcam do dalszego pisania (bo może to lepszy sposób).
Backside
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 27.10.2012, 08:17    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Skoro materiał jest z różnych okresów, to jak ulał pasuje do tego także określenie "antologia".
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

Skocz do: