Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Van Morrison

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy
View previous topic :: View next topic  
Author Message
akukuuu
epka kompaktowa

PostPosted: 10.04.2016, 16:16    Post subject: Van Morrison Quote selected Reply with quote

W połowie lat sześcdziesiątych współtworzył grupę Them.
Wielki mały człowiek , muzyczny gawędziarz.
Wydaje się, że głos, postura bez fajerwerków , a jednak
pięcdziesiąt lat na scenie , pare metrów płyt nagrał i
ciągle w formie.
The Healing Game
https://www.youtube.com/watch?v=j34pVeNgVZ8&index=5&list=PLA-lU-bz89sPM4_iw3Lj_RknLMkU0VjAz&nohtml5=False
Hymns to the Silence https://www.youtube.com/watch?v=A5o9jwnMRrY&list=PLE92149AE9AAE3539&index=1
Tupelo Honey https://www.youtube.com/watch?v=VX2_HahKoe4&list=PLGbb9KO9XC_P-wPrcLNShwJRVI5laRQXz&index=1&nohtml5=False
...... itd... itp
Back to top
View user's profile Send private message
maciek1
szpula

PostPosted: 12.04.2016, 10:08    Post subject: Quote selected Reply with quote

Z Vanem mam problem od zawsze... Oczywiscie szanuje, doceniam i w ogóle Mistrz, ale... Jakos do mnie nie trafia jeszcze. Podobnie mam z Royem Harperem.
Back to top
jay.dee
kaseta "metalówka"

PostPosted: 29.08.2016, 20:36    Post subject: Quote selected Reply with quote

Van the Man i tylko dwa umiarkowanie (nie)pochlebne wpisy? Nieładnie. Smile

A jest dobry moment żeby poświętować, przy okazji niedawno rozszerzonej edycji potrójnego (na oryginalnym winylu) koncertowego albumu It's Too Late to Stop Now, dokumentującego międzynarodową trasę z 1973 roku.

Album w podstawowej formie został wznowiony na podwójnym CD, ale ci którzy już go mają mogą sobie darować przepakowanie poprzedniej (dźwiękowo średnio udanej) edycji, i sięgnąć po trzypłytowy boks CD z dodanym DVD, z dodanym "Vol. II, III & IV" do tytułu.

Materiał z trzech różnych koncertów, poza jednym wykonaniem niedostępnych na oryginalnej płycie, z fantastycznie rozłożonymi dźwiękowymi planami, i jedynym w swoim rodzaju koktajlem rocka, bluesa, jazzu i soulu przyrządzonym ze śmietanki utworów zebranych z jego najlepszych płyt wydanych na przełomie lat 60. i 70. Nawet jeśli kawałki powtarzają się między płytami, to zespół nie podchodzi do żadnego w ten sam sposób, tempo i aranżacje są w ciągłym ruchu, każdy solista z towarzyszącej śpiewakowi dwunastoosobowej Caledonia Soul Orchestra ma miejsce do rozwinięcia skrzydeł.

http://pitchfork.com/reviews/albums/22004-its-too-late-to-stop-now-volumes-ii-iii-iv-dvd/

Szkoda, że na nowym secie zabrakło miejsca na alternatywną wersję mojego ukochanego "Saint Dominic's Preview", który w wersji z bazowego zestawu jest jednym z moim ulubionych momentów rocka z lat 70. Van is the Man!

https://www.youtube.com/watch?v=okKWJBpEfeo
Back to top
mir
remaster

PostPosted: 29.08.2016, 23:43    Post subject: Quote selected Reply with quote

Rzeczywiscie, nad wyraz udane wydawnictwo. Muzyka Vana jest absolutnie magiczna, energia ktora slychac na tych koncertowych nagraniach tez dzis juz raczej nie spotykana. Dzwiek żyleta.

Od paru tygodni te trzy srebrne krażki czesto goszcza w moim odtwarzaczu wlasie ze wzgledu na to jak Van i s-ka podeszli do aranzacji znanych utworow.

Podstawowa wersja (ta z 1974) zostala zremasterowana z oryginalnych tasm i wydana ponownie w 2008 roku. Dzwiek moze nie jest tak przejrzysty jak na vol.II,III & IV ale tez wiele mu zarzucic nie mozna.

Pzdr

mir
Back to top
jay.dee
kaseta "metalówka"

PostPosted: 30.08.2016, 00:00    Post subject: Quote selected Reply with quote

mir wrote:
Dzwiek moze nie jest tak przejrzysty jak na vol.II,III & IV ale tez wiele mu zarzucic nie mozna.

To jest generalnie świetnie zrealizowane nagranie, ale w przypadku wersji podstawowej sugeruję cofnąć się o dwa oczka wstecz, przeskakując remastery z 2008 i 1997, i poszukać kopii CD z pierwszej edycji europejskiego Polydoru (grube pudełko) lub amerykańskiego Warnera (dwa osobne krążki), obie z końca lat 80.

Po zapoznaniu się z nowymi woluminami, nie mogłem znieść cieniutkiego brzmienia gitary z posiadanej wersji z 2008 (którą nieostrożnie zaktualizowałem z ciut chyba lepszej edycji z 1997), więc machnąłem ręką i wróciłem do punktu wyjścia, znaczy się do oryginalnego Polydoru. Szkoda straconej szansy, bo zamiast poprawić mastering na nowym wydaniu, użyto (z tego co przeczytałem) przedostatniej wersji (2008).

Last edited by jay.dee on 30.08.2016, 10:29; edited 1 time in total
Back to top
mir
remaster

PostPosted: 30.08.2016, 00:15    Post subject: Quote selected Reply with quote

jay.dee wrote:
... w przypadku wersji podstawowej sugeruję cofnąć się o dwa oczka wstecz, przeskakując remastery z 2008 i 1997, i poszukać kopii CD z pierwszej edycji europejskiego Polydoru (grube pudełko) lub amerykańskiego Warnera (dwa osobne krążki).

Po zapoznaniu się z nowymi woluminami, nie mogłem znieść cieniutkiego brzmienia gitary z posiadanej wersji z 2008 (która głupio zaktualizowałem z ciut chyba lepszej edycji z 1997), więc machnąłem ręką i wróciłem do punktu wyjścia. Szkoda straconej szansy, bo zamiast poprawić mastering na nowym wydaniu, użyto (z tego co przeczytałem) przedostatniej wersji (2008).

Mialem pierwotnie wersje z 1987 (Polydor), ktora jak dla mnie byla zbyt zamulona. Wersje z 1997 (tragiczna!) znam z przesluchan u kolegi. Wersja z 2008 to dla mojego (starego) ucha zdecydowanie to, co chcialem miec. Dodam, ze jest to chyba najlepiej zremsterowana plyta z serii wydanej w 2008.

Wspomniany wyzej kolega, natychmiast nabyl wszystie nowe wersje a ja szczwanie poczkalem, by moc to u niego odsluchac. Rezultat byl taki, ze pozostalem przy swich krazkach z lat 80.

Jesli mowa o wznowieniach Vana, to nie mozna nie wspomiec o (w koncu!) znakomicie zremasterowanej wersji Astral Weeks. Olbrzymia, plusowa roznia w dzwieku w porownaiu do pierwotne wersji CD. O muzyce mowic chyba nie trzeba.

pzdr

mir
Back to top
jay.dee
kaseta "metalówka"

PostPosted: 30.08.2016, 11:10    Post subject: Quote selected Reply with quote

mir wrote:
Mialem pierwotnie wersje z 1987 (Polydor), ktora jak dla mnie byla zbyt zamulona. Wersje z 1997 (tragiczna!) znam z przesluchan u kolegi. Wersja z 2008 to dla mojego (starego) ucha zdecydowanie to, co chcialem miec. Dodam, ze jest to chyba najlepiej zremasterowana płyta z serii wydanej w 2008.

A to ciekawa obserwacja, gdyż wymieniając edycję z 1997 na tę z 2008 nie odniosłem wrażenia, że dźwięk uległ znaczącej zmianie, wręcz wydawało mi się, że jedyna zmiana to dodatkowy utwór dodany na koniec drugiego krążka. Dopiero nowe woluminy uświadomiły mi słabość obu remasterów. Nie będę jednak upierać się przy tej tezie, gdyż nie zrobiłem wówczas żadnych uważnych porównań - w owym czasie nie byłem jeszcze świadomy jak działa proceder wznowieniowy starych tytułów, choć szybki rzut oka na bazę pomiarów DR zdaje się potwierdzać, że różnice między 1997 i 2008, przynajmniej w kwestii dynamiki i kompresji, są nieznaczne:

http://dr.loudness-war.info/album/view/67189
http://dr.loudness-war.info/album/view/91897

Natomiast w kwestii różnic między wersjami 1987 oraz 2008 mogę łatwiej wypowiedzieć się, gdyż wciąż mam pod ręką tę drugą. Chyba rozumiem, co chcesz powiedzieć przez "zamulona", choć ja tego terminu używam raczej do rejestracji o słabej jakości dźwięku lub złym miksie, gdzie rzeczywiście poszczególne instrumenty zlewają się w jedną amorficzną dźwiękową magmę. Nie sądzę, że można taki zarzut postawić wersji Polydoru, już bardziej użyłbym słowa "gęsta", względnie "przeładowana", ponieważ rzeczywiście może nieco brakować separacji planów dźwiękowych.

Niestety w mojej ocenie ta lepsza separacja, czy inaczej ujmując klarowność instrumentów na remasterze z 2008 odbywa się kosztem ich zawężonego pasma brzmieniowego. Gitara jest lepiej słyszalna, wzmocniona, ale jej brzmienie jest skompresowane, pozbawione akustycznego pogłosu, sekcji dętej czy organom brak głębi, bębny brzmią dla mnie nienaturalnie. Oczywiście są to odczucia bardzo subiektywne, warunkowane przez sprzęt, warunki odsłuchowe i, nade wszystko, osobiste preferencje, więc raczej pozostaniemy przy swoich zdaniach i wspólnej konkluzji, że nowo opublikowany materiał brzmi fantastycznie. Najważniejsze, że preferowana oryginalna wersja cieszy nasze uszy, i że mamy wybór. Smile
Back to top
esforty
singel kompaktowy

PostPosted: 30.08.2016, 21:30    Post subject: Quote selected Reply with quote

jay.dee wrote:
Album w podstawowej formie został wznowiony na podwójnym CD, ale ci którzy już go mają mogą sobie darować przepakowanie poprzedniej (dźwiękowo średnio udanej) edycji, i sięgnąć po trzypłytowy boks CD z dodanym DVD, z dodanym "Vol. II, III & IV" do tytułu.

Lekko "< Crying or Very sad czesałem> internet, ale tym czasem zbyt drogo Crying or Very sad
Za to, bezsprzecznie, Van the Man TU zaniechany?!
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum