Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Kool & the Gang

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 24.12.2013, 09:56    Post subject: Kool & the Gang Quote selected Reply with quote

Dziś zdałem sobie sprawę, że w przyszłym roku minie 50 lat* od założenia tej formacji, spokojnie więc łapie się ona do sekcji Dinozaurów. Zespół Roberta "Kool" Bella (rocznik 1950) jest nieco krzywdząco (fakt, że trochę na własne życzenie) postrzegany głównie przez pryzmat swoich dyskotekowych występków i ckliwych balladek, choć nawet z tego okresu można wyłowić kilka perełek czy całych, bardzo dobrych koncertów (prawda, Backside ?Cool). Często jednak zapomina się, że w latach 1969-1978*, kiedy to panowie grali bardziej jazzowo, a przede wszystkim było w ich muzyce mnóstwo świetnego funky, powstało sporo dobrych numerów i kilka przynajmniej bardzo dobrych albumów. Sytuacji poznawczej nie ułatwia dostępność płyt z nagraniami z tego okresu, o CD można (było) od dłuższego czasu pomarzyć, a winyle, z racji niesłabnącego zainteresowania nimi wśród didżejów bywają nadal stosunkowo drogie. Na szczęście sytuacja pomału się zmienia, z tego co udało mi się wyczytać ukazały się lub ukażą się niebawem wznowienia Open Sesame, The Force czy Everybody's Dancin' (późniejsze płyty pomijam). Wprawdzie ten ostatni tytuł jest już na styku okresu funkowego i dyskotekowego, jednak coś się z niego jeszcze da wyciągnąć. W dalszym ciągu czekam jednak na porządne reedycje tych najwcześniejszych albumów - oby nie tylko studyjnych.

*w dużym uproszczeniu.
Backside
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 24.12.2013, 10:18    Post subject: Quote selected Reply with quote

Pierwsze płyty to potęga - bezkompromisowy jazz-funk. Napiszę o nich coś więcej jak będę miał chwilę wolnego. Zostawiam cię z jednym z ich największych dzieł, a przy okazji gigantycznym kamieniem milowym dla współczesnego chill out-ambientu czy tam innego nu-jazzu:
Summer Madness - http://www.youtube.com/watch?v=2SFt7JHwJeg

... a o późniejszych płytach też napiszę, bo ostatnio trafiło do mnie cała kolekcja wznowień od BBR Wink.
Maciek

PostPosted: 24.12.2013, 10:29    Post subject: Quote selected Reply with quote

Znam, znam Smile Jakiś czas temu młóciłem ich stare płyty bez przerwy.
Nie wolno również zapominać o ich świetnych płytach koncertowych - Live at PJ's i Live at the Sex Machine. Szkoda tylko, że obie pochodzą z podobnego okresu i brak oficjalnych żywców z innych lat.
A na coś dobrego i w miarę długiego z obrazem trafiłeś?
Backside

PostPosted: 28.12.2013, 19:03    Post subject: Quote selected Reply with quote

Właśnie sobie uświadomiłem, że wczesny-wczesny Kool & The Gang znam słabo Laughing. Słuchałem koncertów "At P.J.'s" i "At Sex Machine", ale studyjnych ani trochę. Moja znajomość rozpoczyna się od znakomitych, i dostępnych za grosze na brytyjskim Amazonie - "Wild & Peaceful" oraz "Light of the Worlds", z rzeczonym "Summer Madness".

Wcześniejszym płytom się przyjrzę, spodziewam się tego, co po koncertówkach, czyli dużo jazdy w rhythm'n'bluesowo-jazzowym klimacie.

Dwa wspomniane wyżej albumy, głównie za sprawą sensownej i mocno jazzującej sekcji, która nie waha się przysalać dobre solówki. Od "Wild & Peaceful" zaczął się zresztą ich pochód do sławy - z tego co pamiętam "Funky Stuff", z tej płyty, był ich pierwszym singlem, który naprawdę wysoko zawędrował.

Natomiast jest duża szansa, że zobaczymy wszystkie ich płyty na CD, wydane sensowne i w sensownej cenie Smile. Cała ich dyskografia do '86 była wydawana na labelu De-Lite. Ostatnio parę płyt Koolów ukazało się od wspaniałego BBR, więc jest duża szansa, że mają cały katalog i wydadzą resztę Smile (strzelam, że chcieli zacząć od tych płyt, na których jest najwięcej hiciorów).
Backside

PostPosted: 06.01.2014, 10:57    Post subject: Quote selected Reply with quote

Maćku, co do bootlegów, to u mnie z nimi krucho. Nie mam żadnych staroci w audio, jest za to jedna perełka wideo na Dime, pod hasłem "Don Kirshner's Rock Concert Soul Music Compilation- Billy Preston, The O'Jays & Cameo UPGRADADED, Ike &Tina Turner, Kool & the Gang, Commodores & much more NTSC DVD"

Jak widzisz, dobrego dobra tu co nie miara. Większość to uczciwe granie, żadne tam playbacki. Kool & The Gang mają 2 długie kawałki z '74
Oct 19, 1974 s2 e8
-Kool and the Gang-
Hollywood Swinging
Jungle Boogie

Jak korzystasz z Dime, to zasysaj, bo udostępniam Wink - jak nie, to ci nagram i przekażę przy okazji.

Taka uwaga natury ogólnej - mam wrażenie, że lud w latach '70 raczej nie bootlegował muzyki funkowej, co w sumie zrozumiałe, bo się przychodzili bawić, a nie słuchać. Szkoda jednak, że nie nie pozachowywało w archiwach jakieś rzeczy, bo większość tych bandów, co mają początki o świcie lat '70, składała się z fachowych instrumentalistów, często o jazzowych korzeniach. Stąd też na koncertach potrafili grać dużo fajnych solówek. Potwierdzeniem tego są 2 znakomite koncertówki Earth, Wind & Fire - "Gratitude", kompilacja nagrań live z trasy koncertowej w '75, którą odbyli zaraz po wydaniu ich przełomowego "That's The Way of the World" oraz "That's The Way Of The World: Alive In '75", które jest mocnym uzupełnieniem wcześniejszej płyty, bo dostarcza kolejne utwory live ze wspomnianej trasy. Perełką jest "Sun Goddess", w której za klawiszami występuje Ramsey Lewis, z którym zresztą lider grupy - Maurice White - zaczynał swoją profesjonalną karierę, grając na bębnach Smile.

(to tak tytułem dygresji)
Okechukwu
digipack

PostPosted: 10.01.2014, 00:15    Post subject: Quote selected Reply with quote

"Wild & Peaceful" znakomity i skonstruowany z niespodziewanym haczykiem w finale. Pierwsze 7 numerów to przebojowy, mocny funk-rock, a ostatnia rozbudowana kompozycja instrumentalna to mocno jazzowe fusion- zupełnie z innej bajki.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
I&I
longplay

PostPosted: 02.05.2014, 19:00    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ja te funkowe najbardziej lubię z tej płyty. Esencja funka w najlepszej z możliwych postaci. Obie wersje Funky Stuff są wg mnie nie do przebicia - nawet przez najbardziej rytmiczne nagrania Jamesa Browna i jego JB'S.

Zresztą Kool & The Gang lubię prawie wszystko - w tym disco, a nawet takie różne popiaki z początku lat 80. też.

More Funky Stuff
Back to top
View user's profile Send private message
Maciek

PostPosted: 07.05.2014, 18:16    Post subject: Quote selected Reply with quote

I&I u Ciebie to muszą być naprawdę niezłe domówki Wink
Inkwizytor
album CD

PostPosted: 08.05.2014, 04:20    Post subject: Quote selected Reply with quote

Nawet taki dream team wyraża swój "szacuneczek" dla klasyki Very Happy

http://www.youtube.com/watch?v=GBmLa-TrRRo
I&I
longplay

PostPosted: 08.05.2014, 19:51    Post subject: Quote selected Reply with quote

Maciek wrote:
I&I u Ciebie to muszą być naprawdę niezłe domówki Wink

Zazwyczaj zaczynamy spotkanko po pierwszym drinku od naszych wenezuelskich sprawdzonych klimatów w rytmie disco Smile

PS. Mam ich wszystkie płyty Very Happy
Back to top
B.J.
box

PostPosted: 08.05.2014, 20:34    Post subject: Quote selected Reply with quote

Cudo Smile
I&I
longplay

PostPosted: 06.05.2017, 19:06    Post subject: Quote selected Reply with quote

Kool & The Gang Spin Their Top Hits [De-Lite, USA, 1978]

Wybór nagrań z kilku początkowych płyt zespołu (1969-1976), jeszcze sprzed ery disco. Dużo świetnych funkowych numerów (Funky Stuff, Open Sesame, Jungle Boogie), ale jest tu również mój ulubiony syntezatorowo-lightowy Summer Madness z płyty Lights of Worlds (1974). Podobnie jak w przypadku Earth Wind & Fire, ich nagrania sprzed ery najbardziej rozpoznawalnych płyt są dla mnie najlepsze.

Wydanie płyty znakomite (jakość okładki i przede wszystkim brzmienie nagrań). Jednak winyle z najlepszych czasów prezentowały się troszkę inaczej. A może to tylko sentyment i już.

Poleciało oczywiście z pani winylowej Very Happy

Back to top
Maciek

PostPosted: 06.05.2017, 19:15    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ta też jest rozkładana nie w te stronę? Smile U mnie 2 stare wydania - Live at the Sex Machine i Spirit of the Boogie (nierozpakowana nówka z lat 70. kupiona za 20 zł Cool). Poluje na resztę z wiadomego okresu, ale przez takich gagatków jak Ty, którzy też na nie polują, nie jest to łatwa sprawa Wink
I&I
longplay

PostPosted: 06.05.2017, 20:42    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ta płyta to zakup sprzed pewnie 7-8 lat. A ostatnio mało kupuję płyt winylowych (z różnych względów, ale nie związanych ze znużeniem muzyką Wink ).

Zazdroszczę Spirit of The Boogie. Nie mam na winylu. To jedna z cenniejszych płyt zespołu.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum