Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Tom Waits

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy
View previous topic :: View next topic  
Author Message
esforty
singel kompaktowy

PostPosted: 25.05.2017, 09:48    Post subject: Tom Waits Quote selected Reply with quote

Tom dwa dni po <mikołajkach>.

Przede wszystkim wyjaśnijmy, bo to spędza sen z powiek, Wink wielu użytkownikom tego forum, czy Tom Waits zarabia na reklamach?

Otóż zarabia! Za to, w pewien przewrotny sposób bo wytacza procesy firmom, które uznały, że ten niszowy wykonawca (jego głos, jego kompozycje, fragmenty tekstów) będzie świetnym piewcą i akwizytorem ich produktów.
Co najmniej dwukrotnie Waits pozywał firmy, które wykorzystały bez jego zgody Jego wizerunek. Ten najsłynniejszy przeciwko Frito-Lay (2. 475 tyś $ odszkodowania, musiał dość długo czekać aż firma rozpoczęła wypłatę zasądzonej kwoty)i drugi przeciwko firmie Levis za użycie piosenki Heartattack and Vine, którą notabene wykonał Screamin’Jay Hawkins, w reklamie jeansów.
Waits zawsze odmawiał udziału, jakiegokolwiek, w reklamach. Producent wykonawczy Tracy-Locke David Brenner ,po propozycji reklamy dietetycznej coli, powiedział: Nigdy nie słyszałem, żeby ktoś tak błyskawicznie powiedział <<Nie!>>. Istnieje jednak precedens, czego sam artysta się nie wypiera. Myślę o udziale Waitsa w reklamie psiej karmy dla Purina’s Butcher’s Blend Dog Food. Przeczytał tam pewien tekst reklamowy. Było to w czasie rozstania, niekoniecznie przyjaznego, ze swoim producentem Herbem Cohenem i pewnym nieładem ekonomicznym nie korespondującym z znaczeniem Waitsa jako twórcy w muzyce amerykańskiej.
W Polsce wydano dwie biografie artysty, obie, myślę, dobre. W 1995 krakowski Rock-Serwis wydał „Tom Waits - ten fortepian jest pijany, nie ja…” pióra Patricka Humphries’a z fantastycznym backgroundem obyczajowym i społecznym oraz masą smakowitych dygresji min. w postaci cytatów samego Waitsa i osób z jego otoczenia.
Drugą biografię „Dzikie lata. Muzyka i mit Toma Waitsa” podpisał Jay S. Jacobs. Wydało to Wydawnictwo Dolnośląskie w 2006 roku. Wartość tej wyznacza szczególnie solidne omówienie dokonań artystycznych. Tam lub choćby do Wiki odsyłam chcących dowiedzieć kiedy i gdzie, sam Tom ma na ten temat niezłą dykteryjkę, urodził się nasz bohater. Tam też można poznać nieco szczegółów Jego życia rodzinnego, nieco bo Waits chroni swą prywatność i to też nieźle mu wychodzi. Albowiem łże jak potrafi i kawałki o tym jakoby jego siostra powiesiła się na strunie od pianina, a on porzucił w tej sytuacji kształcenie muzyczne są dość częstym wybiegiem.
Tom Waits będąc zawodowym muzykiem a nie będąc zawodowym aktorem zagrał w, relatywnie wielu jak na muzyka, filmach. Nie wszystkie widziałem, ale wśród tych zapoznanych, należy wyróżnić „Chwasty” Hectora Babenco z 1987, „Na skróty” Roberta Altmana 1993,”Kawa i papierosy III” Jima Jarmusha z 1995, może jeszcze „7 psychopatów” Martina McDonagha z 2012.
Natomiast tym , którzy chcą się Waitsowi <przyjrzeć/ przysłuchać> bliżej, a nie zrobili tego dotychczas, bezwzględnie nakazuję żeby zaczęli tę przygodę od… filmu „Dracula” Francisa Forda Coppoli z 1992!
Ok. wielu, o ile nie wszyscy, ten film zna, ale… czy obejrzeliście go skupiając się na postaci Renfielda, w którą wcielił się bohater tego wątku?
Oddajmy głos samemu Waitsowi ( z wywiadu dla Morning Becomes Eclectic.):
„… pomimo, że naprawdę nie jadłem owadów, to musiałem je sobie wkładać do ust – jakbym zabierał je na przejażdżkę na diabelskim młynie… jak w beczce śmiechu w wesołym miasteczku. Wkładałem je do beczki śmiechu i pozwalałem, żeby sobie łaziły, po czym je wyciągałem. Nie mordowałem ich zębami. Ale bawiłem się nieźle. Były przerażające chwile, których odczuwałem zarówno strach, jak i uniesienie – kiedy polewali mnie ze szlaucha wodą w wariatkowie… przebranego za ćmę. Musiałem również nosić okowy, co było bardzo bolesne. Były skonstruowane na podstawie prawdziwych włoskich urządzeń dla pianistów – by trzymali prosto ręce. Były to metalowe pęta, które uniemożliwiały wykonywanie wszelkich ruchów niezwiązanych z grą na pianinie… <Urządzenie> było całe z metalu, miało nasadki na palce i naprawdę noszenie ich bolało, a poza tym wyglądało to koszmarnie. Takie było założenie.”

Wierzę, iż powtórne, a może pierwsze, obejrzenie „Draculi” z 1992 roku stanie się teraz dla Was palącą potrzebą. Dodam jeszcze, że udział w tym filmie zbiegł się w czasie z przygotowaniami do nagrania „Bone machine”, jednej z najmniej przystępnych w dorobku Toma.
Zasugeruję przegląd kilku płyt Toma, w zamyślonej przeze mnie kolejności o których myślę, jako szczególnie przydatnych by zawrzeć z nim bliższą znajomość. Stąd płyty powszechnie uważane za najistotniejsze w Jego karierze znajdą się nie na czołowych miejscach tegoż przeglądu:

Rain dogs 1985

Waits w wywiadach często używa psich metafor, nie wiedzieć czemu. W końcu nie doświadczył indoktrynacji czeskich dobranocek kynologicznych co było udziałem mojego pokolenia.
Zapewne Rain dogs w kategoriach bezwzględnych ustępuje poprzedniczce. Tym niemniej pozostaje zbiorem motywów muzycznych, literackich Waitsa z epoki Elektry (Time, Hang down your head, Dowtown train) i epoki Island (Rain dogs, Singapore, Cementery Polka) splecionych ze sobą w idealnej równowadze. A pomiędzy, czarne jak smoła Clap hands wycharczane ze osobliwą dezynwolturą czy diabelski rock’n’roll Union square.
Że, to płyta przesiąknięta atmosferą Nowego Jorku to wspominam już tylko dla porządku. Wybrany na singiel Dowtown train, mający być lokomotywą (nomen, omen)dla sprzedaży albumu w okresie premiery nie do końca spełnił swe zadanie, jakkolwiek pozostaje wyjątkowo czułym wyznaniem, w kategoriach Toma tzn. bez jednej kropli miodu, o tęsknocie.
A jednak… W 1990 roku Rod Stewart uczynił z Downtown train prawdziwy killer. Trzeba przyznać, że w teledysku Stewart ubrany w kolejny ze swych garniturów odszytych na Savile Row wiarygodnie i z pasją śpiewa o pragnieniu zobaczenia jej jeszcze raz w kolejce podmiejskiej, tym samym zarabiając dla Waitsa, no, nie wywrotkę dolarów ale taczkę na pewno. 10/10 nawet jeśli pod numerem 15 pomieścił piosenkę country Blind love ale jak wspomniałem to konglomerat Waitsa starego i nowego a po drugie pierwsze Jego płyta i miał prawo!

Heartattack and Vine 1980

Ten album zamyka okres współpracy z Elektrą i jest to druga płyta z tak szerokim użyciem gitary, a w tytułowym, gitary sfuzzowanej(sic!). Na tej płycie głos Toma osiągnął taki tembr, który recenzent z New Musical Express rezolutnie określił jako własność kilkunastu portorykańskich rodzin gnębionych gruźlicą. Wśród pomieszczonych utworów można się już dosłuchać pewnych śladów stylistyki z następnych dekad jak 'Til the money runs out Aczkolwiek większymi atutami na płycie są Jersey girl , gdzie w refrenie pobrzmiewa sza-la-la, a Tom w jednym z wywiadów stwierdza: „że nigdy nie podejrzewał siebie o to , iż zaśpiewa coś co ma tekście <sza-la-la>”. Ta piosenka dedykowana była nowo poślubionej Kathleen co jakoś tłumaczy owe pewne liryczne uproszczenie. Numer do koncertowego repertuaru włączył Boss tworząc sobie nim jeden z kulminacyjnych momentów. Drugi atut to piosenka On the nickel, uważam że to jedna z najsugestywniej lśniących melodii autorstwa Toma, zaś tekst dyskretnie omija emocjonalne przejaskrawienia. Tom Waits w lata osiemdziesiąte zabrał się na betoniarce. Będzie mu potrzebna!10/10.

Swordfishtrombones 1983

To czego nie mogli przełknąć szefowie Elektry, słyszeli jakieś szkice tego co miało ujrzeć światło dzienne w 1983, a odrzucili też szefowie Warner Bros. zorientowani na ciężką harówę przy milionowych nakładach, jak przysłowiowy bocian połykający żabę połknął szef ISLAND Chris Blackwell. W przypadku tej płyty łatwo zostać uznanym za grafomana używając nad miarę przymiotników, tych wzniosłych szczególnie, w jednym zdaniu. Czego tu nie ma?! Nie ma ciszy i … saksofonu, co dla Waitsa zanurzonego w jazzowej ornamentyce swoich pieśni o włóczęgach, głównie, wyzbycie się tego instrumentu było trudnym wyzwaniem. Dźwiękami poszarpał znacząco swój poprzedni wizerunek, wydobył intrygujące dźwięki z przedmiotów, których użycie dla większości twórców było nadużyciem ale wszystko było świadome i bezsprzecznie oryginalne. Nawet jeśli sam twórca sugerował różne wpływy min. Captaina Beefhearta, z czym akurat mnie trudno się zgodzić, dostrzegam różnice w filozofii muzycznych dokonań. Ale, do cholery , Waits wie co mówi. Muzyka trudniej przyswajalna ale też nie tak by nie mogła zachwycić od pierwszego kontaktu. Pojawia się tu waitsowski bohater dekady, choć zaczerpnięty z Ch. Bukowskiego, Frank Leroux, tymczasem w półtorej minutowym fragmencie, a który doczeka się … opery. Frank wieszający swoje dzikie życie na gwoździu, wbitym w czoło swojej żony, więc smokingi i fraki na ten spektakl, niekoniecznie. Arcydzieło Toma Waitsa, zapewne płyta dekady.10/10

Small change 1976

To tutaj osiąga artysta swój trademark w postaci głosu wydobywanego z gardła płukanego żwirem przed wypiciem porannego klina jak określił to jeden z Jego biografów. Do stałych tematów i bohaterów swoich piosenek Waits dołącza gangsterów, striptizerki. W piosenkach The piano has been drinking i Bad liver and a broken heartstaje się autoironiczny ale pozostaje ciągle po tej stronie granicy za którą zaczyna się minoderia. Przy piosence na zdarty głos Toma i perkusję Pasties and G- stringstring na perkusji towarzyszy mu Shelly Manne, facet mający na koncie pracę w Big Bandach min. Woody’ego Hermana, Stana Kentona, Colemana Hawkinsa. Kiedy kończy się Step right up wiemy, iż wkracza na nowy ląd, który kiedyś nazwie Swordfishtrombones. Wreszcie, to na Small changeznajduje się najsłynniejszy utwór Toma, mianowicie Tom traubert's blues. Niby tradycyjna piosenka, ale takiej precyzji w dawkowaniu słuchaczowi wzruszenia niezbyt często można doświadczyć. Jest zrośnięty z tą piosenką jak Dylan z Times they are a chan gin, jak Rolling Stones z Satisfaction, jak The Beatles z Come togather. Dla mnie w tej symbiozie jest najlepszy. Po ukazaniu się albumu dostał okładkę w Vogue co lapidarnie opisuje, iż tenże stał się sukcesem. I jeszcze jedno zdanie z biografa cytowanego na początku wpisu dotyczącego Small change,Waits przesiał wszystkie drobne z kieszeni zaczął płacić banknotami. 10/10.

Mule variations 1999

Sześć lat czekali wielbiciele na nowy album, artysta kolejny raz zmienił wytwórnię na Epitaph, skuszony obietnicą niezależności, której zaczynało, zdaje się, brakować w Island Records. Zaproszeni do współpracy muzycy ocierali się już o pomysły Waitsa a na tym forum nie są anonimowi min.: Greg Cohen(prywatnie szwagier), Marc Ribot, Larry Taylor, Les Clayopol…
Nie brakuje brzmień niecodziennych/egzotycznych, tym razem jednak wydobywanych z klasycznego instrumentarium, wyjąwszy użycie szuflad szafki nocnej z meksykańskiego hotelu, która nie przetrwała tego eksperymentu, notabene. Rzecz nagrano w Praire Sun Studios, studiu przerobionym z kurzej fermy i miejsce to miało, jak twierdzi Tom, niekwestionowane znaczenie dla powstającej muzyki (Chocolate Jesus o zdumiewającym przesłaniu).). Są tu numery, które po pewnych aranżacyjnych uproszczeniach można by sytuować w czasach Elektry. Z kolei takieBig in Japan, Eyeball kid, Filipino box spring hox, lepiej odnalazły by się na Bone machine . Waits jest tu z jednej strony jak zaklinacz węży, czaruje słuchacza a z drugiej jakby zajmował się konsumpcją przywilejów muzycznej legendy, przy czym nie ma tu mowy o żadnej estetycznej dezorientacji (What's He building?)Tą płytą nasz bohater zalicza artystyczny i komercyjny wzlot co w tym świecie jest rzadkością, w przypadku Toma rzadkością szczególną a użytkownicy tego forum o tym dobrze wiedzą. Tak czy inaczej 10/10.

Po raz pierwszy z twórczością Toma Waitsa zetknąłem się latem 1980 będąc na Jarmarku Dominikańskim (impreza kulturalno- handlowa, lub odwrotnie w Gdańsku). Kolega miał zamówienie na jakiekolwiek płyty Waitsa. Kupił mu wtedy, jedyny dostrzeżony, egz. Blue Valentine”, bodaj tłoczenie włoskie. W kwaterze gdzie nocowaliśmy był gramofon. Tam po raz pierwszy, świadomie, słuchałem Jego muzyki, ale nie chwyciło. Potem dzięki Kaczkowskiemu, przełom 83/84 będąc w wojsku zasłyszałem fragmenty Swordfish… i facet już mnie miał. Czego i Wam życzę!!!
Maciek
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 25.05.2017, 09:52    Post subject: Quote selected Reply with quote

esforty - żeby móc Ci się pokłonić wystarczająco nisko za tak wartościowy wpis, będę zmuszony poddać się wielomiesięcznej gimnastyce.
Wielkie dzięki! Mamy co czytać i czego słuchać (przynajmniej ja). Fanów Waitsa u nas nie brakuje, więc zanosi się na gorący temat Wink
Leptir
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 25.05.2017, 11:04    Post subject: Quote selected Reply with quote

Bardzo interesujący wpis esforty! I dobrze, że założyłeś wątek poświęcony tak ważnej postaci, jak Waits. Ciekawe, że również i ja zacząłem znajomość z tym muzykiem od "Blue Valentine". Z tą różnicą, że mi się od razu spodobała. Uważałem go zresztą na początku za jazzmana-balladzistę, z pewnymi rockowymi ciągotami - do momentu, gdy usłyszałem 'Swordfishtrombones".

Od siebie mogę szczerze polecić trzypłytową kolekcję "Orphans, Brawlers, Bawlers, Bastards". To monumentalny zbiór 56 utworów z różnych etapów kariery Toma, z których tylko 14 można odnaleźć na innych płytach. Pokazuje ona wiele wątków muzycznych, które czasem trudno dostrzec na regularnych albumach - od rockabilly, przez covery The Ramones, gospel, Delta Blues, po teatr Weilla/Brechta.

View user's profile Send private message
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum