Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Miód z pasieki ECM
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 27.05.2017, 19:39    Post subject: Quote selected Reply with quote

Wstyd przyznać, ale dopiero dziś poznałem ten fantastyczny album.

Enrico Rava Quartet - Enrico Rava Quartet

Ravę znam i bardzo cenie, ale jakoś z tą płyta nie było mi do dziś po drodze. Cieszę się, że to się zmieniło, bo słuchałem dziś jej jak zahipnotyzowany, głównie za sprawą fenomenalnej sekcji. Jean-François Jenny-Clark wyprawia tu cuda na basie, a Aldo Romano na perkusji pilnuje, żeby jego kolega za bardzo nie odjechał. BWszystko to brzmi potężnie i jednocześnie czysto, myślę, że młodzi polscy yassowcy z początku la 90. (tak mi się to granie z nimi skojarzyło) nie wyrzuciliby tej płyty.
Maciek

PostPosted: 08.06.2017, 08:27    Post subject: Quote selected Reply with quote

Białystok wrote:
Head Hunters mimo, że to jest płyta mniej ambitna niż kilka poprzednich arcydzieł jazzu elektrycznego Hancocka nie jest taka bezduszna. Za takowe uważam John Abercrombie – Timeless i Gateway. Bardziej bezduszne niż przywoływane z reguły w takich przypadkach płyty Dream Theater.

Pozwolę sobie przenieść dyskusję z innego wątku.
Timeless i Gateway, to jedne z moich ulubionych płyt z ECM. Może nie top 10, ale top 30 spokojnie (co przy ogromnie ich katalogu i tak jest ścisłą czołówką). Co ciekawe, uważam, że są to płyty wręcz natchnione, szczególnie Timeless, na tle którego płyty np. Mahavishnu Orchestra (których przecież lubię), wydają mi się...bezduszne. Wink
Leptir
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 08.06.2017, 09:29    Post subject: Quote selected Reply with quote

Przychylam się do opinii Maćka. Uwielbiam te płyty Abercrombie'ego - zresztą w ogóle lubię jego brzmienie i styl gry - są takie naturalne, bezpretensjonalne, a jednocześnie jego własne.

A propos tego gitarzysty, niestety wieści nie są najlepsze, taki komunikat zamieściła na jego facebookowym profilu rodzina:

"John Abercrombie has been hospitalized in the ICU after a prolonged illness that took him off the road last December. Complications and symptoms that have confounded the doctors. We're thinking of you and hoping to see you up and around again soon!
In our thoughts."

Zamieszczam to tu z braku odpowiedniego wątku.
View user's profile Send private message
Maciek

PostPosted: 08.06.2017, 09:42    Post subject: Quote selected Reply with quote

Abercrombie to dla mnie też taka alternatywna, bardziej zadziorna wersja Metheny'ego. Tak mógłby brzmieć Pat, gdyby nie skręcił w stronę muzyki bardziej melodyjnej i bogatszej (w uszach niektórych pewnie zbyt bogatej) aranżacyjnie. Niekiedy ich gitary, oczywiście w wersji przesterowanej, brzmią do siebie bardzo podobnie.
Inna rzecz, że Białystok nie przepada za Patem, więc i jego alternatywna wersja może go specjalnie nie ruszać, ale to poniekąd konsekwentna postawa, którą szanuję. Wink
Białystok
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 08.06.2017, 09:56    Post subject: Quote selected Reply with quote

Białystok woli energetyczne granie, więc Pat na starcie 'wysiada'. Podobnie wielce rozczarowałem się płytą Larry Coryell - Spaces (piękna okładka, jeden świetny utwór i tyle).

Faktycznie Abercrombie to Pat na koksie, ale to za mało. Po pierwszym 'zauroczeniu' mocno mnie takie jednostajne granie znużyło i płyt szczęśliwie się pozbyłem.
Maciek

PostPosted: 08.06.2017, 10:00    Post subject: Quote selected Reply with quote

Białystok wrote:
Podobnie wielce rozczarowałem się płytą Larry Coryell - Spaces

Tu Cię rozumiem, bo o ile kiedyś byłem wobec Coryella na ogół bezkrytyczny, to teraz już coraz trudniej odnaleźć mi w jego płytach jakiś większy sens i przekaz. Ma momenty i czasem go lubię posłuchać, ale już się tak nie jaram jak kiedyś.
A jak znajdujesz Terje Rypdala i Billa Connorsa?
Białystok

PostPosted: 08.06.2017, 10:07    Post subject: Quote selected Reply with quote

Maciek wrote:

Pierwszego kojarzę, nie miałem nigdy żadnej płyty, sprawdzałem Odyssey, ale 'boję się' dłuuugich płyt.
Drugiego nie znam.
Okechukwu
digipack

PostPosted: 08.06.2017, 10:23    Post subject: Quote selected Reply with quote

Jak nie przepadam aż tak bardzo za jazzową gitarą na pierwszym planie, to Abercrombie - w swojej dynamicznej odsłonie, takie jak na "Timeless' i "Gateway" bardzo mi leży. Z drugiej strony np. "Sargasso Sea" Townerem przynudza dość mocno, a jego płyty z lat 80 (mam "Night") wybitne nie są. Nie znam jego całej dyskografii, ale wydaje mi się, że trochę mało wybitnych rzeczy nagrał, jak na swoje możliwości.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Maciek

PostPosted: 08.06.2017, 10:54    Post subject: Quote selected Reply with quote

Białystok wrote:
Maciek wrote:

Pierwszego kojarzę, nie miałem nigdy żadnej płyty, sprawdzałem Odyssey, ale 'boję się' dłuuugich płyt.
Drugiego nie znam.

No to szanse, że zaskoczy oceniam na 50% Wink
Rypdal
Bleak House - to właściwie jeszcze rock progresywny, psychodeliczny, bardzo gitarowy.
Terje Rypdal (1971) - to wczesny, fajnie hałaśliwy jazz-rock.
Odyssey - to jedna z tych nielicznych, podwójnych płyt, które mają naprawdę sens. Ale jeśli już będziesz chciał poznać, to koniecznie pełną wersję, bo na pierwszym wydaniu na CD wykrojono z niej sporo świetnej muzyki. Po latach wyszło ładne pudełeczko z kompletem muzyki.
Waves - tu już zaczyna się to najbardziej charakterystyczne dla Rypdala pitu-pitu. Jak Ci podpasuje, to morze płyt przed Tobą. Jak nie, to pozostałe możesz sobie odpuścić. Chyba, że lubisz...Bitches Brew czy inne bardzo wczesne fusion, wtedy warto jeszcze poznać bardzo zaskakującą płytę, czyli...
Vossabrygg - album z 2006 roku, a brzmi jak z końcówki lat 60.

Connors - możesz go znać z Return to Forever, a konkretnie z Hymn of the Seventh Galaxy.
Swimming With a Hole in My Body - kolega Backside wielbi ten album i uważa go za arcydzieło. Mnie może aż tak nie wzięło, ale to świetna płyta. Ale więcej tu klimatu ECM niż jazdy bez trzymanki.
Theme to the Gaurdian - tu już trochę więcej prądu i być może ta odsłona CI podejdzie.
Jedzie do mnie jeszcze Of Mist and Melting, ale wypowiem się dopiero po kilku odsłuchach.
crescent

PostPosted: 08.06.2017, 11:35    Post subject: Quote selected Reply with quote

Maciek wrote:
Jedzie do mnie jeszcze Of Mist and Melting, ale wypowiem się dopiero po kilku odsłuchach.

Kompozycyjnie najciekawsza jego rzecz, no i ta super sekcja od Jarretta. Z Garbarkiem doskonale się rozumiał, również na jego bardzo dobrych płytach "Places" oraz "Photo with Blue Sky, White Cloud, Wires, Windows and a Red Roof".
Back to top
Leptir

PostPosted: 16.10.2017, 12:00    Post subject: Quote selected Reply with quote

Odświeżam wątek, bo już niebawem trzeci Polak zadebiutuje w tej pasiece. W listopadzie nowy album "Unloved" kwartetu Macieja Obary ukaże się nakładem ECM.

Bednaar

PostPosted: 23.10.2017, 10:13    Post subject: Quote selected Reply with quote

Przenoszę tutaj z wątku "Czego teraz słuchacie".

Ostatnio słucham dyskografii pewnego basisty, etatowego muzyka ze stajni ECM. Najbardziej znany z genialnego debiutu The Colours of Chloë (1973), rzeczywiście jest to najmocniejsza pozycja w jego dyskografii. Są też jednak i późniejsze perełki, np. słuchana przeze mnie dziś rano:

Eberhard Weber - Later That Evening (1982)

Skład:
Eberhard Weber – bass
Paul McCandless – soprano saxophone, oboe, English horn, bass clarinet
Bill Frisell – guitar
Lyle Mays – piano
Michael Di Pasqua – drums, percussion

Bardzo mocno swą obecność na płycie zaznacza Frisell, ogólnie przeważa rasowy, rozimprowizowany jazz w typowo ECM-owskim klimacie.

PS. Słuchałem tej płyty earlier this morning, ale mam zamiar na powtórkę later this afternoon Wink
I&I
longplay

PostPosted: 08.11.2017, 10:35    Post subject: Quote selected Reply with quote

Nasi znowu w ECM

Wczoraj Obara był u Wagla.
Back to top
Maciek

PostPosted: 18.11.2017, 17:11    Post subject: Quote selected Reply with quote

Wprawdzie Eicher zarzekał się, że ten dzień nigdy nie nastąpi, ale chyba właśnie zmienił zdanie. Katalog ECM wkracza właśnie na najważniejsze platformy streamingowe.
Obstawiam, że sprzedaż fizycznych nośników jednak wzrośnie.
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5
Page 5 of 5

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum