Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Kącik audiofilski
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 50, 51, 52, 53  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Pozostałe
View previous topic :: View next topic  
Author Message
gacek778
digipack

PostPosted: 13.10.2017, 11:35    Post subject: Quote selected Reply with quote

No i właśnie cały czas się zastanawiam jak to ugryźć bo też przeczytałem o tym nacisku i nie wiem czy to jest faktycznie problem czy nie Confused
Ogólnie przekonuje mnie najbardziej to że sprzęt jest nowy i ma gwarancję.

Czyli dalej się waham Rolling Eyes

A coś polecacie w cenie do 500 zł ? Tak od ręki nie okazyjnie, żebym podłączył i żeby działało?
Back to top
View user's profile Send private message
Maciek
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 13.10.2017, 11:55    Post subject: Quote selected Reply with quote

Sprzęt ma być nowy? Jeśli tak, a nie chcesz przekraczać budżetu x 2, to nie zostaje za dużo innych opcji.
Ja bym Cię gorąco namawiał na zakup sprzętu używanego - gramofony z lat 80. to sprzęt, który może Ci posłużyć dekady. Mój Technics SL-Q2 zbliża się do 10 lat bez żadnej usterki (rok produkcji ~1980). Oczywiście sprzęt używany to w pewnym stopniu ryzyko, ale jak się kupi u kogoś normalnego, choćby i na allegro, to aż takiego dużego strachu nie ma.

Nacisk igły 3,5 g to bardzo dużo. Przy założeniu producenta wkładki, że powinien on wynosić 1,5-2,5 (czyli średnio 2g), to prawie dwa razy więcej. Efekt będzie taki, że zfrezujesz sobie rowki (każdy kolejny odsłuch będzie w gorszej jakości - oczywiście usłyszysz to dopiero po 20-30 razie, ale zmiany będą nieodwracalne) i szybciej zużyjesz igłę.
Na podlinkowanym forum są tematy: "gramofon do X złotych" - wystarczy znaleźć swój przedział i na pewno ktoś podrzuci coś z bieżących aukcji.
Inna ewentualność to zakup w jakimś sklepo-serwisie ze starym, używanym sprzętem, tylko w takim miejscu ceny od razu idą sporo w górę. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że kupisz coś po przeglądzie i w razie problemów będziesz wiedział kogo i gdzie zwyzywać. Nie wiem jak w Krakowie, w Katowicach jest np. Vintage Audio, ale nie mam pojęcia co i za ile akurat sprzedają.
Białystok
digipack

PostPosted: 13.10.2017, 12:55    Post subject: Quote selected Reply with quote

Mnie poinformowano w naszym sklepie audiofilskim, że minimalna igła to 300 zł. Te poniżej czyli za około 100 zł to ogromna różnica. To co w takim gramofonie za 500 stów może siedzieć?
Maciek

PostPosted: 13.10.2017, 13:08    Post subject: Quote selected Reply with quote

Białystok wrote:
Mnie poinformowano w naszym sklepie audiofilskim, że minimalna igła to 300 zł. Te poniżej czyli za około 100 zł to ogromna różnica.

Sklep audiofilski i rzetelna informacja to oksymoron. Wink Audiofile rzadko kiedy są w stanie zrozumieć potrzeby normalnego człowieka (i vice versa), dlatego będą doradzali pod siebie, a nie pod kogoś, a przecież 90% jeśli nie 99% ludzi nie ma takiego słuchu, który pozwoli im usłyszeć faktycznie różnicę (dotyczy to zarówno porównania wydania A z wydaniem B jak i porównania wkładki/igły A z wkładką/igłą B). W przedziale 100-200 zł da się kupić przynajmniej kilka porządnych wkładek (a same igły są przecież jeszcze tańsze). Nie w igle problem, ale w tym, że producent nie umożliwił regulacji nacisku. Jest sporo (używanych) gramogfonów w kwocie do 500 zł, do których nie mają startu nowe za parę tysięcy. Oczywiście jeśli dla kogoś nadrzędnym kryterium jest sprzęt nowy, to nie zawraca sobie głowy sprzętem używanym. Ja kiedyś przekombinowałem, kupiłem nowy sprzęt, pograł rok i teraz leży w szafie, bo egzemplarz starszy o 30 lat (i 4 x tańszy) bardziej mi pasował. Tu nie ma czego krytykować - najważniejsze, to indywidualna przyjemność ze słuchania.
Białystok
digipack

PostPosted: 13.10.2017, 13:36    Post subject: Quote selected Reply with quote

W każdym bądź razie ja stosuje taką:

http://allegro.pl/wkladka-gramofonowa-ortofon-2m-red-hifimedia-i6878059982.html

Właśnie czekam na nową.
gacek778
digipack

PostPosted: 13.10.2017, 13:38    Post subject: Quote selected Reply with quote

Białystok ja wiem ale to ma działać, płyta ma się kręcić i grać. Tyle. Przerabiałem już tego typu wątpliwości przy kupnie stroju na motocykl, kasku, CDka i kilku innych rzeczy. Zazwyczaj słuchanie rad "dozbieraj 2 razy tyle i kup coś innego" kończyło się tym że szedłem do sklepu, przymierzałem drogie rzeczy i stwierdzałem że d... nie urywa. Podobnie z CDkiem, kilka przerobiłem i różnice były tak subtelne że mało słyszalne. Kupiłem Technicsa, który opinie ma jakie ma i dla mnie też nie ma różnicy a działa i wygląda dobrze.
Dlatego właśnie pytam was bo jak wchodzę na forum gdzie ktoś pisze że ma 500 stów a ktoś inny mu odpisuje w stylu "panie 500 złotych to kable kosztują, wkładka 2000 a gramofon to pomnóż x5" to mnie śmiech ogarnia (naprawdę takie coś ostatnio czytałem)Razz
Jak ktoś to słyszy to OK. Ja nie słyszę i nie chcę przepłacać bo budżet jest jaki jest. Chodzi tylko o to czy w danej kwocie da się coś wyraźnie lepszego kupić.

Inna sprawa że ciężko chyba wybrać sprzęt do wszystkiego gdy na półce obok klasyki jest Genesis, King Crimson czy Black Sabbath, dalej Pantera, Slayer, Sepultura, Vader a dalej Badalamenti, Aquavoice czy Możdżer.

Poza tym mam awersję do słowa audiofilski.
Kojarzy mi się ono mniej więcej z cudownymi drewnianymi klockami (odpadami z produkcji mebli czy czegoś innego) czyt. audiofilskimi podstawkami pod kable Laughing

Kurde Maciek trochę mnie zbiłeś z tropu. Z jednej strony jak jak pisał Bednaar działa poprawnie i nie kole w uszy ale jednak te parametry mnie trochę martwią. Problem jest taki że nie widzę za wiele do wyboru w okolicy Krakowa. Jeszcze wieczorem przysiądę może. W razie czego podlinkuję coś.
Back to top
Leptir

PostPosted: 13.10.2017, 13:45    Post subject: Quote selected Reply with quote

Maciek ma rację - w cenie 500 zł kupisz bardzo dobrą używkę z lat 80., a nowy porządny sprzęt kosztuje co najmniej 2 x tyle. Polecam np. polskiego Adama - solidny gramofon z bezpośrednim napędem.

Białystok
digipack

PostPosted: 13.10.2017, 14:06    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ja nie jestem audiofil. Nigdy nie byłem i nie będę. Mam prosty Pro Ject i tyle.

Sam jestem ciekaw jak jest z tymi igłami, bo czytałem, że to podstawa i nie wiem czy nie przepłacam. Z drugiej strony mam nowe LP i mi ich szkoda a cholera wie co w tych tanich sprzętach siedzi i jaki to ma wpływ i na dźwięk i na sam album.
Maciek

PostPosted: 13.10.2017, 14:15    Post subject: Quote selected Reply with quote

Białystok wrote:
nie wiem czy nie przepłacam.

Możesz być spokojny - to bardzo dobra i bezpieczna wkładka i sporo osób się na nią decyduje. To, że da się szukać tańszych rozwiązań, nie znaczy że nie można sobie osiąść na nieco wyższej półce - właśnie w takim przedziale cenowym. Jednak dużo wyżej przeciętny odbiorca (za takiego się uważam) chyba nie ma po co iść, bo to już wyścig zbrojeń i gonienie króliczka. Jak pasuje Ci to, co masz teraz, to nie ma co szukać dziury w całym - masz temat załatwiony na długie lata. A radochy pewnie jeszcze więcej. Wink
Białystok
digipack

PostPosted: 13.10.2017, 14:20    Post subject: Quote selected Reply with quote

Poprzednia chodziła 10 miesięcy. Nie wiem czy to dużo. Chyba nie.

Sam gramofon na razie chodzi jak nowy. Zresztą on ma tylko jeden przycisk (aby uruchomić czy zatrzymać napęd), wszystko inne robić trzeba ręcznie, więc chyba prosty jest jak Warszawa czy Syrena i mało co tam może się popsuć Smile
Maciek

PostPosted: 13.10.2017, 14:31    Post subject: Quote selected Reply with quote

Białystok wrote:
Poprzednia chodziła 10 miesięcy. Nie wiem czy to dużo. Chyba nie.

Zależy jak często słuchasz płyt. Nie ma reguły, ale na ogół igły, przy prawidłowej kalibracji i poziomo stojącym gramofonie powinno pociągnąć ze 700-1000 godzin. Ja tych godzin nigdy nie liczę, na ogół słychać kiedy wysokie tony się sypią (najlepiej to słychać w partiach Hammondów - sprawdź sobie efekt przed/po Wink).
Tu znajdziesz podpowiedź jak podrasować trochę Twoją wkładkę inna igłą (przy następnej wymianie). Ale czy ja wiem czy to konieczne?
https://www.winyl.net/viewtopic.php?f=12&t=1876
Maciek

PostPosted: 13.10.2017, 14:34    Post subject: Quote selected Reply with quote

Leptir wrote:
Adama - solidny gramofon z bezpośrednim napędem.

Chorowałem kiedyś na tego Adama. Jeszcze z 7-8 lat temu chodził za 400-500 zł, dziś trzeba to pomnożyć x 2 lub x 3. Sad
Gacku - wejdź na to forum i rzuć im prośbę o rekomendacje z aukcji. Jestm tam kilka marud, ale na ogół potrafią podpowiedzieć w oparciu o dokładną charakterystykę oczekiwań pytającego. Inne fora to tak, jak piszesz - dołóż milion, bo na tańszym sprzęcie to Ci uszy spuchną. Wink
Leptir

PostPosted: 13.10.2017, 14:38    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ja mam nawet egzemplarz w domu, ale zepsuła się w nim winda, planuję naprawę od dłuższego czasu. Ciągle coś innego mi wypada i leży biedak w kącie...
Maciek

PostPosted: 13.10.2017, 14:41    Post subject: Quote selected Reply with quote

Pamiętam Smile
Cena rośnie, a egzemplarzy w dobrym stanie już nie przybędzie - zostaw sobie jakieś hobby na emeryturę. Wink
Leptir

PostPosted: 13.10.2017, 14:48    Post subject: Quote selected Reply with quote

Racja! Smile A na rozluźnienie poważnej, audiofilskiej atmosfery proponuję tę - jakże sympatyczną - scenkę ze sprzedaży (?) gramofonu: https://www.youtube.com/watch?v=dSINO6MKtco Wink.
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Pozostałe All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 50, 51, 52, 53  Next
Page 51 of 53

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum