Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Czego teraz słuchacie?
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 2590, 2591, 2592 ... 2609, 2610, 2611  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka
View previous topic :: View next topic  
Author Message
greg66
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 20.12.2017, 20:30    Post subject: Quote selected Reply with quote

Goran wrote:
Jedna z płyt które zabrałbym na bezludna wyspe i nigdy by mi się nie znudziła.Greg znakomita recenzja.

Tak to też jest pierwsza płyta od której zacząłem swoją przygodę z triem i kwartetem. Dzięki.

CORPUS - Creation A Child /1971/

hard rockowe granie z domieszką bluesa osadzone w epoce.
View user's profile Send private message Visit poster's website
Białystok

PostPosted: 20.12.2017, 21:47    Post subject: Quote selected Reply with quote

greg66 wrote:

Miałem ja nawet na półce ale zupełnie nie dla mnie. Za dużo tej domieszki.
mir
remaster

PostPosted: 20.12.2017, 22:06    Post subject: Quote selected Reply with quote

Białystok wrote:
greg66 wrote:

Miałem ja nawet na półce ale zupełnie nie dla mnie. Za dużo tej domieszki.

Dla mnie ta domieszka wlasnie decyduje o tym, ze plyty tej slucham dosc czesto.

pzdr

mir
Back to top
View user's profile Send private message
Okechukwu
digipack

PostPosted: 20.12.2017, 22:31    Post subject: Quote selected Reply with quote

mahavishnuu wrote:
Okechukwu wrote:
Mahavishnuu, bardzo sobie cenię Twoje posty, ale wydaje mi się, że w tym powyżej,  straciłeś kontakt z rzeczywistością (piszę celowo mocno, bo też rzecz dotyczy niebłahej sprawy).

Okechukwu, widzę, że chyba nie do końca się zrozumieliśmy. Krytycznie oceniam ideologiczną otoczkę „Little Red Record”. Pisałem już zresztą o tym kiedyś na forum. Nie chodziło mi o jego obronę, ale przedstawienie faktografii, która czasami jest zniekształcana. Jak to wyglądało z perspektywy Wyatta, stąd cytaty z jego wypowiedzi. Wokół tej płyty panuje niezdrowa atmosfera. Zespołowi dowala się nawet za rzeczy, z którymi nie miał nic wspólnego (vide okładka), dlatego uznałem, że powinno się o tym napisać. W przypadku tekstów mamy czasami do czynienia z nadinterpretacją. Choćby ten fragment przytoczony przez Ciebie.

Okechukwu wrote:

tekst "Righteous Rumba" wzywa wprost do mordowania burżujow na modłę hunbejwinów (My radical cheek is soft and meek / But I'll kill if I must).

To zdanie również mi się nie podoba, podobnie jak kilka następnych, ale interpretuję je inaczej. Moim zdaniem nie jest to żadne nawoływanie do mordowania. Warto spojrzeć na to w szerszym kontekscie. Wyatt nigdy nie krył się ze swoimi komunistycznymi poglądami. Gdy mówił w wywiadach o sprawach ideologicznych nie był agresywny, napastliwy, nienawistny. Sprawiał raczej wrażenie dobrodusznego idealisty, może trochę oderwanego od rzeczywistości. To nie był żadną miarą jakiś krwiożerczy hunwejbin.

Ważny w tym wszystkim jest punkt odniesienia (choćby to, o czym pisali crescent i Leptir). Często oceniając wydarzenia popełniamy błąd ahistorycznego myślenia. To były jednak inne czasy, inne miejsce, a przecież trzeba pamiętać o wielu uwarunkowaniach, które wpływają na postawy i poglądy ludzi. Wyatt patrzył na ten problem z perspektywy mocno lewicującego Brytyjczyka, któremu nie podobała się rzeczywistość socjo-polityczna i ekonomiczna Zjednoczonego Królestwa, imperialna polityka USA, wojna w Wietnamie. Na pewno w jakimś stopniu musiała na niego oddziaływać rewolta studencka z 1968 roku i radykalizacja środowisk lewicowych. Szukał jakiegoś systemu wolnego od kapitalistycznych patologii, opartego na sprawiedliwości społecznej. Piszę o tym nie dlatego, aby go bronić, bo przecież w swoich wyborach popełniał ewidentne błędy, ale po to, abyśmy spojrzeli na ten problem z szerszej perspektywy.

Mahavishnuu, niby oceniasz krytycznie, ale jednak w podtekście zawsze szukasz usprawiedliwienia. Nie chcę powtarzać argumentów, bo przytaczałem je wielokrotnie. Może to jest psychologiczny mechanizm obrony człowieka, którego dokonania się ceni? Ja mam łatwiej, bo twórczość Wyatta (również ta z Soft Machine) nigdy jakoś mnie nie porywała od strony czysto muzycznej.

Temat kontrkultury roku 68 jest na dłuższą dyskusję. Nie twierdzę, że to co piszesz Ty, Leptir i crescent jest całkowicie pozbawione racji, ale jednak jest to obraz jednostronny. Ogromna część tych wrażliwych społecznie idealistów korzystała nader skwapliwie z dobrodziejstw wrażego kapitalizmu i krytykując jego konsumpcjonizm nurzała się w hedonizmie. Hipokryzję części tego pokolenia celnie obnażył np. Houellebecq w "Cząstkach elementarnych".
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Freefall
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 20.12.2017, 22:53    Post subject: Quote selected Reply with quote

Okechukwu wrote:

Ogromna część tych wrażliwych społecznie idealistów korzystała nader skwapliwie z dobrodziejstw wrażego kapitalizmu

Wielu z krytyków minionego ustroju też korzystała z jego zdobyczy. Choćby pewien prokurator Wink.
Back to top
Białystok

PostPosted: 20.12.2017, 22:55    Post subject: Quote selected Reply with quote

Leptir wrote:

U mnie jest II liga - niestety raczej bliżej strefy spadkowej niż awansu. No ale za to mamy kobiecą drużynę siatkarską w Ekstraklasie! Wink

Jeżeli mowa o Legionovii Legionowo to IMO typowe, dosyć spore miasto a nie sołectwo czy kolonia bez sklepu czy drogi.

Z LP:

OUT OF FOCUS (1971) bo lubię jak cholera ten jazzujący prog z NRF.
Leptir
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 20.12.2017, 23:22    Post subject: Quote selected Reply with quote

Białystok wrote:

Jeżeli mowa o Legionovii Legionowo to IMO typowe, dosyć spore miasto a nie sołectwo czy kolonia bez sklepu czy drogi.

Tak to Legionowo - owszem miasto dość spore, ale to typowa sypialnia dużego miasta. Nie ma kina, nie ma fajnych knajp (to się ostatnio trochę zmienia), koncertów jak na lekarstwo, właściwie jak się nie pojedzie do Warszawy, albo akurat nie grają siatkarki lub piłkarze to nie ma co robić.

A co do słuchania - Depeche Mode - "Construction Time Again". W związku ze strzelanką przypominam sobie co i rusz różne płytki Depeszów i zdania nie zmieniam - jak mi się CTA podobała od czasu jej wydania, tak mi zostało. Już otwierający Love in Itself jest świetnym numerem. Te jazzujące wstawki fortepianu, zastosowanie gitary akustycznej, przebojowy refren - to, że ten kawałek nie zrobił specjalnej furory na listach przebojów tłumaczę tylko tym, że miał wówczas spora konkurencję na rynku. A dalej wcale nie jest gorzej. Do tego jak ta płyta jest wyprodukowana i nagrana! Brzmi soczyście, basy są głębokie, ale nie dudniące, ile tam smaczków aranżacyjnych!
Bednaar

PostPosted: 21.12.2017, 10:39    Post subject: Quote selected Reply with quote

Goran wrote:
John Coltrane - A Love Supreme. Chyba nigdy się nie zdecyduje czy Kind Of Blue czy A Love Supreme to numer 1 wszystkiego czego w życiu słyszałem.

Zgadzam się - oba arcydzieła, u mnie jednak płyta Coltrane'a nieco wyżej w rankingu. A obecnie u mnie gra od kilku dni podobna w stylu do Kind Of Blue (bo pokrewna personalnie) niedawno zakupiona na CD, też arcydzieło:

Cannonball Adderley - Somethin' Else (1958)
Okechukwu
digipack

PostPosted: 21.12.2017, 10:59    Post subject: Quote selected Reply with quote

Monstrualny Talerz wrote:
Jest taki serial "Daleko od Szosy", który pięknie pokazuje ten proces. Wyobrażam sobie też czasem taką scenę. Ktoś wyrwał się w latach 70 ze wsi, z zapyziałej chałupy, dostał super mieszkanie w blokach, extra prace w hucie czy stoczni, a tu nagle przychodzą jakieś solidaruchy i wszystko niszczą.

Tylko wytłumacz mi proszę, co ma wspólnego PRL z lat 70. z chińską rewolucją kulturalną, podczas której wymordowano - wedle ostrożnych szacunków- dwa miliony ludzi, w tym wielu torturując w najokrutniejszy sposób?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Bednaar

PostPosted: 21.12.2017, 11:02    Post subject: Quote selected Reply with quote

Uprzejmie proszę o kontynuację wątku na temat komunizmu w dziale "Pozostałe". Można założyć stosowny temat, o ile będzie miał profil bardziej historyczny, niż polityczny.
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostPosted: 21.12.2017, 11:37    Post subject: Quote selected Reply with quote

Jim Steinman - Bad for Good - Taki Nietoperz bez Nietoperza i Pulpeta. Jak ktoś lubi takie klimaty - no to godzina fajnego słuchania

http://artrock.pl/
Back to top
Bednaar

PostPosted: 21.12.2017, 13:41    Post subject: Quote selected Reply with quote

Leptir wrote:

A co do słuchania - Depeche Mode - "Construction Time Again". W związku ze strzelanką przypominam sobie co i rusz różne płytki Depeszów i zdania nie zmieniam - jak mi się CTA podobała od czasu jej wydania, tak mi zostało. Już otwierający Love in Itself jest świetnym numerem. Te jazzujące wstawki fortepianu, zastosowanie gitary akustycznej, przebojowy refren - to, że ten kawałek nie zrobił specjalnej furory na listach przebojów tłumaczę tylko tym, że miał wówczas spora konkurencję na rynku. A dalej wcale nie jest gorzej. Do tego jak ta płyta jest wyprodukowana i nagrana! Brzmi soczyście, basy są głębokie, ale nie dudniące, ile tam smaczków aranżacyjnych!

Owszem, bardzo dobra płyta z różnymi efektami dźwiękowymi nawiązującymi do nurtu industrial. Szkoda tylko, że w tamtych czasach miałem monofonicznego kaseciaka Kapral i nie słyszałem tego soczystego brzmienia.
Leptir

PostPosted: 21.12.2017, 13:58    Post subject: Quote selected Reply with quote

Bednaar wrote:
Szkoda tylko, że w tamtych czasach miałem monofonicznego kaseciaka Kapral i nie słyszałem tego soczystego brzmienia.

Ja wtedy nagrywałem z radia na szpulowca i brzmiało to całkiem nieźle. Dziś mogę ocenić nagranie już na niezłym sprzęcie i muszę przyznać, że nadal robi wrażenie. Brzmieniowo moim zdaniem ta płyta w ogóle się nie zestarzała - być może dlatego, że oprócz syntezatorów zespół wykorzystywał często przez siebie samplowane i elektronicznie przetwarzane dźwięki, a także instrumenty akustyczne.
zlatan
epka analogowa

PostPosted: 21.12.2017, 14:14    Post subject: Quote selected Reply with quote

Warto też zwrócić na świetne (nie tylko świetnie brzmiące, ale w ogóle świetnie skomponowane) linie basu na całym albumie. Właściwie każdy numer opiera się na wyrazistym basowym motywie. Ze wszystkich płyt DM chyba właśnie ta jest najbardziej zdominowana przez sekcję rytmiczną - oprócz basowych syntezatorów, wspomniałem też już w strzelankowym temacie o powalających perkusjonaliach.

Zgadzam się też co do fajnie wplecionych instrumentów akustycznych. Nie ma ich tu za wiele, ale tu ówdzie pojawiające się gitara akustyczna i nisko grające pianino robią dużo dobrego w kwestii brzmienia.

Cholera, no kapitalna płyta! Jak ona mogła tak nisko skończyć w zabawie?
Back to top
Leptir

PostPosted: 21.12.2017, 15:20    Post subject: Quote selected Reply with quote

Czasem też pojawiają się jakieś dęte (flety?), bo nie brzmi to syntezatorowo.
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 2590, 2591, 2592 ... 2609, 2610, 2611  Next
Page 2591 of 2611

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum