Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Przy muzyce o literaturze
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 37, 38, 39

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Pozostałe
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Cure
digipack

PostPosted: 17.03.2018, 00:15    Post subject: Quote selected Reply with quote

Valis - właściwie nie wiem co napisać. Przeczytałem już dosyć dawno, ale książka ta wciąż wywołuje u mnie mieszane uczucia. Co mi się podoba? Niektóre fragmenty są po prostu porywające i dosłownie genialne, czasami ma się wrażenie czytania myśli wytrawnego filozofa, który potrafi opowiadać normalnym językiem. Podoba mi się, że wszystko to jest opisane z perspektywy wielu różnych religii. Z drugiej strony PKD czasami ginie w tych meandrach własnego umysłu, momentami używa zbyt wielu powtórzeń i raczej dokumentuje (można zaryzykować takie stwierdzenie), że nie był normalną osobowością.

Nie mam pojęcia jak on mógł to napisać w 14 dni (coś takiego mi się kołacze po głowie). Bo tego nie da się przeczytać w tą ilość dni. No chyba, że na zasadzie - zaledwie zbiór słów.
Monstrualny Talerz
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 17.03.2018, 22:31    Post subject: Quote selected Reply with quote

Wydaje mi się, że takie podstawowe powieści, jeszcze z lat 60, Dick pisał jeszcze jako całość, jako powieści, rzeczywiście z chęcią opowiedzenia jakiejś historii i zamknięcia tego w ramach "książkowej" całości. Valis czy Boża Inwazja to już chyba raczej strzępy wrażeń spisywane dla siebie samego w celu próby nazwania i opisania nienazwanego. Nie mniej warto przeczytać, choćby dla tych fragmentów.
Back to top
View user's profile Send private message
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostPosted: 13.05.2018, 14:55    Post subject: Quote selected Reply with quote

Mick Wall - Lemmy - że Lemmy był przechuj to i tak wszyscy wiedzieli od zawsze, ale że był to przechuj-milioner to już chyba nie wszyscy - zostawił po sobie 10 milionów dolków w gotówce. poza tym sex, drugs and rock'n'roll - i tak prawie pół wieku - wybitny artysta, ciekawa osobowość i raczej pozytywna - Wall pisze ciekawie, chociaż znalazłem trochę byków (może to tłumaczenie?)

http://artrock.pl/
Back to top
Cure
digipack

PostPosted: 26.05.2018, 20:36    Post subject: Quote selected Reply with quote

PKD - Blade Runner. Czy androidy...

Kolejna z przypomnianych sobie książek PKD. N lat nazad raczej podobał mi się średnio. Przynajmniej to mi utkwiło w świadomości. Dlatego do lektury podszedłem bez oczekiwań, na chłodno. I... zajebista niespodzianka. Powieść spodobała mi się bardzo. Stosunkowo krótka, treściwa, zwroty akcji umiarkowane, filozofii i rozważań etycznych nie za dużo, akurat jako lektura do toalety sprawdziła się wybitnie.

Bruce Dickinson - Do czego służy ten przycisk? Autobiografia.
Chyba wyrosłem z takich autobiografii. Niby śmiesznie, niby ciekawie, ale po prawdzie - średnio śmiesznie, średnio ciekawie. Typowa pozycja do nabicia swojego (i wydawcy) portfela. Lektura właściwie nawet nie zachęciła mnie do odpalenia płyt.
Chociaż po zastanowieniu, ze trzy razy się uśmiechnąłem... może cztery.
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 30.05.2018, 20:35    Post subject: Quote selected Reply with quote

Knut Hamsun - Głód

W pewnych kręgach to kanon, postanowiłem więc nadrobić zaległości. Mam problem z książkami, w których nie przepadam za głównym bohaterem, a precyzując - kiedy jego zachowanie i wybory wprawiają mnie z jakiegoś powodu w ciągłą irytację. Mam tak chociażby z bohaterami książek Miłość w czasach zarazy czy Buszujący w zbożu - najchętniej dałbym głównym bohaterom w czapę i odesłał ich do domu. W przypadku Głodu teoretycznie jest podobnie, ale jednak cała ta otoczka wciąga mnie tak, że wszystkie negatywne w moim odbiorze cechy bohatera schodzą na dalszy plan. Te wewnętrzne monologi, urojenia i irracjonalne postawy zahipnotyzowały mnie, a fragmenty, w których bohaterowi doskwierał największy głód, kilka razy zadziałały także na moje kiszki. A skoro literatura tak działa na czytelnika, to znaczy, że jest dobra.
Białystok
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 30.05.2018, 23:10    Post subject: Quote selected Reply with quote

Maciek wrote:
Knut Hamsun - Głód

W pewnych kręgach to kanon, postanowiłem więc nadrobić zaległości. Mam problem z książkami, w których nie przepadam za głównym bohaterem, a precyzując - kiedy jego zachowanie i wybory wprawiają mnie z jakiegoś powodu w ciągłą irytację. Mam tak chociażby z bohaterami książek Miłość w czasach zarazy czy Buszujący w zbożu - najchętniej dałbym głównym bohaterom w czapę i odesłał ich do domu. W przypadku Głodu teoretycznie jest podobnie, ale jednak cała ta otoczka wciąga mnie tak, że wszystkie negatywne w moim odbiorze cechy bohatera schodzą na dalszy plan. Te wewnętrzne monologi, urojenia i irracjonalne postawy zahipnotyzowały mnie, a fragmenty, w których bohaterowi doskwierał największy głód, kilka razy zadziałały także na moje kiszki. A skoro literatura tak działa na czytelnika, to znaczy, że jest dobra.

To ja jestem w tym kręgu. Książka 10/10.
Cure
digipack

PostPosted: 15.07.2018, 22:18    Post subject: Quote selected Reply with quote

Charles Bukowski - Świecie, oto jestem. Wywiady i spotkania 1963-1993 pod redakcją Davida Callone'a.

Bukowskiego nie czytałem przynajmniej z 7 lat. W tamtym okresie przeczytałem wszystko co było dostępne w podaży pierwotnej. I o ile pierwsze dzieła bawiły mnie setne, o tyle te ostatnie - odrobinę nużyły.

Tytułowe wywiady, reportaże o Bukowskim są interesujące. Na tyle ciekawe, że kupiłem dodatkowe dwie pozycje dziada, których nie posiadałem w swojej kolekcji. Pewnie w te letnie dni sobie je przyswoję.
Charles nie jest Himilsbachem (ile razy można pierdolić ciągle to samo?) i w wywiadach uderza konsekwencja Buka a propos wygłaszanych teorii, czy klepanych raz po raz historii. Widać, że miał konkretne fiksacje (i nie chodzi tylko o dupy i alkohol). O ile pierwsze wywiady wchodzą jak dobra i zimna wódeczka, o tyle w kolejnych ta repetytywność odrobinę może nużyć (ale zaledwie odrobinę). Te chwile to jak kac, jak chwilowy wstręt do wódy, który mija z pierwszym piwem - czyli nowym, celnym [prosto w oczy] komentarzem Chinaskiego, którego wcześniej nie uświadczyliśmy.

Filozof żulerni? Chyba nie do końca. Często jego pijackie wywody są tak trzeźwe i inteligentne, że próżno ich szukać w krasomówczych twierdzeniach tzw. normalnych sfer (czymkolwiek one są), bądź nie daj Boże - elyt.
WOJTEKK

PostPosted: 26.08.2018, 20:38    Post subject: Quote selected Reply with quote

Kuraś & Smoleński - Krzyżyk niespodziany - Czas Goralenvolk Bardzo ciekawa pozycja dotycząca dosyć wstydliwego epizodu w naszej historii. Wbrew pozorom to wszystko jest bardzo nieproste

http://artrock.pl/
Back to top
Białystok
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 13.09.2018, 23:33    Post subject: Quote selected Reply with quote

Będąc niedawno w Tatrach wieczory spędzałem z kryminalną trylogią (Ekspozycja, Przewieszenie i Trawers) Remigiusza Mroza, młodego prawnika z Opola, który jej akcje umieścił m.in w Zakopanem i Tatrach.

Zakopane i Tatry są tak przedstawione, że książka może służyć jako przewodnik po tych miejscach.

Jeżeli ktoś lubi dobry kryminał i chodzi po Tatrach to jest to idealny sposób na wieczór po górskiej wędrówce.
Tarkus

PostPosted: 17.09.2018, 23:54    Post subject: Quote selected Reply with quote

Mróz to facet, który wypuszcza powieść co kwartał, regularnie jak w zegarku. Z jednej strony szacunek, ale z drugiej jego twórczość to niestety wata.
View user's profile Send private message Visit poster's website
kośmin
epka analogowa

PostPosted: 18.09.2018, 10:54    Post subject: Quote selected Reply with quote

"Sen o Kolumbie" Emila Marata

dowiadujemy się, że Kolumb z pamiętnego serialu to nie był Kolumb, a jego kolega z żoliborskiego kedywu

piękna biografia Krzysztofa Sobieszczańskiego - Kedyw, Powstanie... opisy akcji, w tym likwidacja niesławnego Panienki, a być może również samego szefa PPR "Starego" (Marceli Nowotko); tajemniczy domek nad rzeką, gdzie Kedyw wieszał i truł skazanych (a nie tylko strzały jak w filmach)

do tego środowisko literackie (jest też taki wątek), gdzie niemal roiło się od różnej maści narodowców (ONR Falanga i Tadeusz Gajcy, czy Roman Mularczyk-Bratny i .... "Miecz i Pług" Laughing )

okres powojenny (tom III książki Bratnego), to szmuglerska działalność Krzysztofa, a zginął marnie na wodzie, którą kochał

rewelacyjna biografia i aż się prosi o film
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Pozostałe All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 37, 38, 39
Page 39 of 39

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum