Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

King Crimson
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 83, 84, 85, 86  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Deformator
kaseta "żelazówka"

PostPosted: 09.06.2018, 23:07    Post subject: Quote selected Reply with quote

Dla osób które już bawiły się na koncertach w Sali Ziemi...
Jak wygląda sprawa dojazdu na same targi. Czy wejście jest od Śniadeckich?
Czy na terenie targów jest jakiś parking dla uczestników koncertu? Czy jest dodatkowo płatny

Denon PMA-520AE + Denon DCD-720AE + Rega Planar 2 + Koda AV-707

https://www.discogs.com/user/mk.karolak/collection?page=1&limit=250&header=1
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Deformator
kaseta "żelazówka"

PostPosted: 13.06.2018, 21:40    Post subject: Quote selected Reply with quote

Pierwsza połowa za nami Smile jest zdecydowanie jeszcze lepiej niz dwa lata temu. Panowie znaczenie lepiej się wyczuwają, jest głośnie, jest ostrzej i niesamowicie. Tym razem sporo z Lizarda Smile

Back to top
Monstrualny Talerz
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 13.06.2018, 23:49    Post subject: Quote selected Reply with quote

W ostatnich tygodniach, w celach przygotowawczych, przesłuchałem sobie dyskografię studyjną KC. Niewątpliwie jest problem taki, że zdecydowaną większość tych płyt znam na pamięć, w związku z czym czasem trudno się tego słucha. Trzeba by sobie zrobić chyba z dłuższą przerwę, roczną, albo i dłużej, żeby te kawałki wywietrzały z głowy. Nie mniej jednak KC to dla mnie niedościgły absolut i żaden zespół rockowy nie może pochwalić się tak równą, a jednocześnie ambitną i poszukującą dyskografią. Jedynie dwa ostatnie albumy odstają od średniej, ale raczej jako nieudane eksperymenty niż jakieś upadki muzyczne czy zejście w popelinę, co u innych dinozaurów często się zdarzało. Krótkie podsumowanie mojego obecnego stanu miłości do KC.

ITCOTKC – niedościgły absolut. Pierwsza i ostatnia płyta rocka progresywnego. Płyta która definiuje ten styl, jednocześnie całkowicie poza niego wykraczając, nieco podobnie jak Bitches Brew zdefiniował fusion, będąc jednocześnie czymś zupełnie niedefiniowalnym. Z biegiem lat szacunek do tej płyty urósł u mnie do rangi kultu. Na tej płycie wszystko jest naj, ale naj, naj, naj jest to z jaką niezwykłą finezją oni tu wszyscy grają.

ITWOP – Lizard – Island - w zasadzie to ITWOP uważałbym za najgorszą płytę KC, gdyby nie płyty z lat 2000. Cat Food i Peace A Theme ratuje sytuację. Z biegiem lat moja miłość do tej płyty znacznie oziębła. Z kolei Lizarda kiedyś nie lubiłem, ale wraz ze wzrostem mojego ujazzowienia podobał mi się coraz bardziej. I jak fajnie że Anderson tu śpiewa! Islands pokochałem bez słuchania widząc tylko okładkę, a po przesłuchaniu tylko utwierdziłem się w tej miłości. Najlepsza płyta z poezją śpiewaną? Dla mnie tak! A może z jazzem wokalnym? Też!

Trójca LTIA, SABB i Red – czy jest na świecie coś lepszego? Tak jak na początku były to dla mnie albumy całkowicie wybitne tak mi zostało, i chyba nic tego nie zmieni. Najlepszy rock, najlepszy jazzrock, najlepszy fusion, metal, improwizacja, ballada rockowa. Wszystko. Archetyp.

Discipline, Beat, TOAPP – jak chyba każdy na początku odrzuciłem te albumy zasłuchany w Zamki, Posejdony, Jaszczury i Wyspy. Nawet po pierwszym kontakcie na CD nie przegrałem ich sobie na kasety uznając, że to muza nie dla mnie. Ale czas mijał i prawdopodobnie pod wpływem wersji koncertowych tych utworów (np. z bootlega Atmosphere, składanki Cirkus, Frame by Frame cd nr 4) sytuacja zmieniła się zdecydowanie na ich korzyść. Obecnie uważam, że KC z okresu kolorowego za jedną z najwybitniejszych rzeczy jakie powstały w muzyce. Tyle, że nagrywanie tych płyt trochę im nie wyszło…Discipline denerwuje mnie z ostatnim Discipline, który brzmi jak Frippowa rozgrzewka przed śniadaniem. Beat jak to Beat nieco niedorobiony, ale momenty ma całkowicie nieprawdopodobne: Sartori, Neurotica, The Howler no i nieziemski Requiem. Był taki czas, że właśnie Beat najbardziej polubiłem i słuchałem nieustannie zachwycony nieprawdopodobnymi kombinacjami dźwiękowymi, które się tu pojawiały. Beat na dobrych słuchawkach czy kolumnach to rozkosz dla uszu i mózgu. No i trzeci z idealnej pary: TOAPP. W zasadzie to jest to dla mnie najlepsza z kolorowej trylogii. Bardzo progresywna, jednocześnie przebojowa, ale i bardzo spójna. Bardzo podoba mi się tu to miękkie rockowe brzmienie, mniej tu dyscypliny, a więcej radości z grania, powietrza, życia. Uwielbiam te industrialne kawałki z drugiej strony, które są znowuż jakimś niedościgłym wzorcem industrialu, o którym inni mogli tylko pomarzyć.

Thrak – najlepsza płyta lat 90? Dla mnie tak. Najlepszy powrót „dinozaurów” na scenę? Również. Rzecz genialna, chyba jeden z ostatnich albumów w muzyce, który wniósł jeszcze coś nowego, progresywnego. Co tu dużo opowiadać, Thraka każdy zna. Obok najbardziej metalowych z metalowych utworów najbardziej industrialne z industrialnych, obok przepięknych ballad wspaniałe przeboje, a wszystko zagrane z kosmiczną precyzją i cudownie zmiskowane. Brzmienie tej płyty jest absolutnym majstersztykiem. Płyta ta ma dla mnie tylko jeden minus: dwa ostatnie Vroomy wprowadzają nieco nudzenia, powtarzania się. Thrak mógłby spokojnie kończyć się na Sex, Sleep.., byłaby to wtedy płyta idealna.
Dziś słuchałem Thraka po dość długiej przerwie i padłem na kolana, nieprawdopodobne wprost brzmienie. Najbardziej jednak zdziwiłem się słysząc w utworze B`boom absolutnie wspaniały dźwięk, którego dotychczas nie słyszałem. Świetnie pasował z tymi bębnami, był jakimś dodatkowym soundscapem genialnie współgrającym. Dopiero gdy utwór się skończył zorientowałem się, że to sąsiad włączył szlifierkę Smile

No i Thraak nie jest Thraakiem, bez Thaarkattaka!!!

Czas na dwa ostatnie. Ufff. Pamiętam to okropne rozczarowanie Construction Of Light i Power to Believe gdy się ukazały. Nie podoba mi się ta muzyka, nie podoba mi się jakiś taki pesymistyczny wydźwięk tekstów. Nie podobają mi się okładki PJ Crook. Nie podoba mi się fatalne brzmienie TCOL. Nie podoba mi się autobiograficzna nekrofilia, co wcześniej KC się nie zdarzało (Frackture, LTIA 4, Electric). Nie mniej z biegiem lat nieco te płyty zyskały. Ale tylko nieco. Doceniam obie za eksperymenty brzmieniowe. W dalszym ciągu nikt tak nie grał w 21 wieku, w dalszym ciągu jest to rock progresywny, tyle, że w zasadzie pozostawia mnie w dużej obojętnym, rozmijamy się. I na jednej i na drugiej płycie są mimo wszystko utwory znakomite, warte poznania, choćby Prozac Blues, czy The Power to Believe II: Power Circle i Dangerous Curves. O ile jednak jeszcze TCOL był jakąś próbą stworzenia nowej jakości przez pryzmat rozmaitych Projekctów, tak TPTB wydaje mi się zupełnie niepotrzebne. Chyba pierwsza płyta KC, która nie wnosi zupełnie nic nowego do dyskografii zespołu czy generalnie do muzyki jako takiej. Zawsze się zastanawiam, czy nie lepiej było wykroić coś z kilkunastu płyt Projectów i ułożyć z tego jakiś zgrabny album studyjny? Niewątpliwie w przypadku dwóch ostatnich albumów coś poszło nie tak, nie mniej w dalszym ciągu brzmią jak żaden zespół, a w szczególności jak żaden z dinozaurów.

Poniżej krótka próba opunktowania studyjnych albumów w skali od 1 do 5. Jest to skala względna, ograniczona tylko do albumów KC, bezwzględnie wszystkie mają 5/5 czy 10/10 w stosunku do innych zespołów. Różnice są w zasadzie nieznaczne, jedynie dwa ostatnie odbiegają od normy. Ciężko też porównywać albumy, które nagrywane były w innych czasach, w innej stylistyce, inny miały cel. Co innego nagrać rewolucyjny album na początku lat 70, a co innego wymyślić koło w latach 2000. No więc tak by to wyglądało. Najbardziej w tym zespole fascynuje mnie to, że na przestrzeni tylu lat i tylu albumów potrafili zachować pełną progresywność, nie zaliczyli spadku formy, każdy album jest inny, ba w zasadzie każdy utwór jest inny, a jednocześnie zawsze wiadomo, że KC, to KC. Król jest tylko jeden!

In the Court of the Crimson King (1969) – 5+++
In the Wake of Poseidon (1970) - 4
Lizard (1970) – 4,9
Islands (1971) – 5+
Larks' Tongues in Aspic (1973) – 5++
Starless and Bible Black (1974) – 5++
Red (1974) – 5++
Discipline (1981) - 5
Beat (1982) – 4,5
Three of a Perfect Pair (1984) – 5+
THRAK (1995) – 5+ (ale ten plusik jest nieco mniejszy niż ten przy Islands czy TOAPP)
The ConstruKction of Light (2000) - 3
The Power to Believe (2003) – 3,25

Posejdon dostał 4 za okładkę, gdyby nie ona byłoby 3,75.
Back to top
View user's profile Send private message
Deformator
kaseta "żelazówka"

PostPosted: 14.06.2018, 07:34    Post subject: Quote selected Reply with quote

Wrażenia z koncertu trochę później, czas do pracy Smile
Ale to wrzucam jako ciekawostkę

https://www.setlist.fm/setlist/king-crimson/2018/unknown-venue-pozna-poland-73eafa5d.html

Co i gdzie mogło się dobywać 12.06? Smile

Back to top
janko
pocztówka dźwiękowa

PostPosted: 14.06.2018, 07:40    Post subject: Quote selected Reply with quote

Deformator wrote:
Wrażenia z koncertu trochę później, czas do pracy Smile
Ale to wrzucam jako ciekawostkę

https://www.setlist.fm/setlist/king-crimson/2018/unknown-venue-pozna-poland-73eafa5d.html

Co i gdzie mogło się dobywać 12.06? Smile

to rozgrzewka przed trasą, jak to określił Tony Levin koncert dla rodziny i przyjaciół, odbywał się w innej sali w poznaniu wynajętej na próby.

https://tonylevin.com/road-diaries/king-crimson-2018-uncertain-times-tour-part-1/poznan-rehearsals
Back to top
kośmin
epka analogowa

PostPosted: 14.06.2018, 09:59    Post subject: Quote selected Reply with quote

Monstrualny Talerz wrote:
Discipline, Beat, TOAPP – jak chyba każdy na początku odrzuciłem te albumy

mi się od zawsze podobały Smile
Back to top
Leptir
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 14.06.2018, 10:15    Post subject: Quote selected Reply with quote

Mi też, szczególnie "Discipline".
kośmin
epka analogowa

PostPosted: 14.06.2018, 10:43    Post subject: Quote selected Reply with quote

Monstrualny Talerz wrote:
ył taki czas, że właśnie Beat najbardziej polubiłem i słuchałem nieustannie zachwycony nieprawdopodobnymi kombinacjami dźwiękowymi, które się tu pojawiały. Beat na dobrych słuchawkach czy kolumnach to rozkosz dla uszu i mózgu.

bardzo niedoceniana płyta
Back to top
crescent
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 14.06.2018, 13:59    Post subject: Quote selected Reply with quote

"Beat", to co najwyżej dość fajna odmiana nowej fali. Zbiór niezłych piosenek a la Talking Heads. Jedynie Requiem nawiązywało do marki Krimzo. Żadnego progresu sensu stricto na tej płycie nie ma.

Leptir wrote:
Jeśli dobrze pamiętam, to Fripp wcale nie chciał, żeby nowa inkarnacja jego zespołu nazywała się King Crimson - to miało być Discipline. Właśnie po to, by odciąć się od dziedzictwa "klasycznego" KC.

I to była słuszna koncepcja. Ktoś mu jednak zmienił biznes plan. Wydanie "Discipline" pod szyldem King Crimson było lekkim szokiem dla słuchaczy. Pamiętam jednak, że dość szybko się po tym pozbierałem i już za trzecim odsłuchem podobało mi się jak cholera.

Quote:

Pamiętam to okropne rozczarowanie Construction Of Light i Power to Believe gdy się ukazały. Nie podoba mi się ta muzyka, nie podoba mi się jakiś taki pesymistyczny wydźwięk tekstów. Nie podobają mi się okładki PJ Crook. Nie podoba mi się fatalne brzmienie TCOL.

Mnie podoba się WSZYSTKO na tych albumach, dużo bardziej niż tylko niezłe new-wave na Beat.

EDIT: Jeszcze a propos owych pesymistycznych tekstów na TCOL i TPTB. To chyba domena Krimzo. Czy jest jakaś płyta tryskająca optymizmem chocby w samych tekstach? Jedyne co mi na szybko przychodzi do głowy, to "Prince Rupert Awakes" zaśpiewane przez permanentnego optymistę Jona Andersona, "Happy Family" plus kilka kawałków z kolorowej serii i tyle. Poza tym, dominuje mrok i dekadencja.
Back to top
kośmin
epka analogowa

PostPosted: 14.06.2018, 21:02    Post subject: Quote selected Reply with quote

crescent wrote:
"Beat", to co najwyżej dość fajna odmiana nowej fali. Zbiór niezłych piosenek a la Talking Heads. Jedynie Requiem nawiązywało do marki Krimzo. Żadnego progresu sensu stricto na tej płycie nie ma.

po prostu kolorowe płyty to przejęcie muzyki Talking Heads - jak słyszę jedno, to słyszę drugie

i czy niezłą piosenką jest choćby ta:
https://www.youtube.com/watch?v=PJ2uDTqD_OU&list=PLcJ3eTJCLOd5hv7CLH6yr1vqZ3Xqdy4gC&index=4
Back to top
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostPosted: 14.06.2018, 21:20    Post subject: Quote selected Reply with quote

Bo kolorowe KC to de facto kapela nowofalowa. Gdyby nie to, że nazywało się KC nikt by tych edycji ze soba nie połączył.

http://artrock.pl/
Back to top
Monstrualny Talerz
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 18.06.2018, 08:54    Post subject: Quote selected Reply with quote

And business men would clap their hands
And clip another fat cigar

Jak tam ludziska, był ktoś? Zbierał szczenę? Czy też rzecz nie warta dyskusji, bo to co drugi dzień takie koncerty grają teraz po wsiach i miasteczkach.
Back to top
gharvelt
digipack

PostPosted: 18.06.2018, 09:25    Post subject: Quote selected Reply with quote

Przybyłem, zobaczyłem i jeszcze zbieram szczenę. Jak zbiorę do końca, to popołudniem wrzucę jakąś relację.
Back to top
janko
pocztówka dźwiękowa

PostPosted: 18.06.2018, 09:34    Post subject: Quote selected Reply with quote

byłem w sobotę, szczęki nie mogę do dzisiaj znaleźć. Mega.
Back to top
esforty
epka analogowa

PostPosted: 18.06.2018, 10:24    Post subject: Quote selected Reply with quote

To ja, dzisiaj w ICE Kraków o 20-tej.
Jestem podkręcony jak jakiś gówniarz przed Bożym Narodzeniem!
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 83, 84, 85, 86  Next
Page 84 of 86

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum