Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Za południową granicą
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 11, 12, 13

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 11.07.2018, 22:06    Post subject: Quote selected Reply with quote

Tym razem zaciąg z terenów byłej Jugosławii i jedna z perełek, którą oczarował mnie sprzedawca w bardzo fajnym sklepie z płytami.

Tone Janša Kvartet ‎– Beogradski Jazz Festival '78

Bardzo mocna i bardzo dobra rzecz. Niby zwyczajny kwartet - saksofon, fortepian, sekcja, ale Janša wygrywa tu niesamowite rzeczy. Sporo improwizowania i saksofonowe nerwowej ekstazy, która jednak bardzo fajnie przeplata się z fragmentami lirycznymi. Bardzo mi odpowiada dynamika nastroju na tym albumie. Największe wrażenie robi strona A, szczególnie trwający ponad kwadrans Motiv. Na Tubie znalazłem tylko dwa krótsze utwory ze strony B.
Dla miłośników ostrej saksofonowej jazdy pozycja obowiązkowa. Jedna z najmocniejszych jazzowych pozycji z byłej Jugosławii, z jaką się do tej pory spotkałem.
https://www.youtube.com/watch?v=rC9prH9MKPg
https://www.youtube.com/watch?v=Ws7ILBXnT3U
Maciek

PostPosted: 30.12.2018, 17:14    Post subject: Quote selected Reply with quote

Jakiś czas temu zachwalałem dwa boxy z płytami Bosko Petrovica, czyli chorwacką legendą jazzu i wibrafonistyki. Porównanie jego roli i twórczości do tego, co grał u nas Milian nie będzie na pewno nadużyciem. Wśród 12 przesłuchanych płyt Petrovica nie trafiłem na ani jedną słabą pozycję, a wręcz nie mogę się nadziwić jak wysoki poziom trzymał na zdecydowanej większości z nich. Co ciekawe, o sporej części tych płyt trudno cokolwiek znaleźć w sieci. Strony z dyskografią artysty podają najczęściej niekompletne informacje i gdyby bazować tylko na nich, to człowiekowi umknęłoby sporo świetnych nagrań. W końcu nie w każdym kraju ludzie mogą mieć szczęście do takich instytucji jak GAD. Wink
W temacie właściwym - napisać warto o każdej z boxowych płyt, ale ponieważ nie mogę niczego obiecać, to wspomnę przynajmniej o tej, która aktualnie jeździ ze mną w samochodzie.

Boško Petrović Quartet - Tiffany Girl

Który rok obstawiacie po okładce? No właśnie, ja też. Co ciekawe, sama muzyka, jej rozmach i brzmienie również umiejscawiają całość w tym samym punkcie linii czasu, co ta niewątpliwie sympatyczna, jednak chyba nazbyt opalona Chorwatka z okładki. Wink Tymczasem źródła podają, że nagrań dokonano w roku 1985. No i jeśli to prawda, to są to niezłe jaja i kolejny dowód na to, jak różne prędkości miała muzyka w różnych częściach świata.
Całość do posłuchania tu: https://www.youtube.com/watch?v=-VmHbCH8Arw lub tu: https://open.spotify.com/album/34nllFhB2d2IxUyVsKaM9H
Leptir

PostPosted: 05.01.2019, 20:32    Post subject: Quote selected Reply with quote

Dziś mija rocznica śmierci Milana "Mejli" Hlavsy - lidera The Plastic People of the Universe. Z tej okazji wklejam cover jego kawałka wykonany przez, skądinąd bardzo interesującą, zbieraninę muzyków z różnych stron świata pod nazwą Flowers of Hell: https://www.youtube.com/watch?v=6t0y63G2DhY&feature=share
View user's profile Send private message
Maciek

PostPosted: 19.02.2019, 19:40    Post subject: Quote selected Reply with quote

Lala Kovačev Group ‎– Balkan Impressions (1982)

Zaczyna się jak bałkański Namysłowski, czyli połamanymi rytmami ludowymi w jazzowej, mocno saksofonowej oprawie. Ciekawostką jest wykorzystanie bardzo charakterystycznie brzmiącego instrumentu dętego - zurny. Kolejny utwór to długa bałkańska impresja, w której słuchać sporo muzyki z Turcji i okolic - nastroje i temperament zmieniają się w niej jak przy stole z dobrą rakiją Wink. Nic dziwnego, że kolejna kompozycja A Tribute To V. B. to bardzo spokojna, pasterska kołysanka. Dalej mamy Wedding Dance oraz Gipsy Girl, które swymi tytułami mówią o sobie chyba wszystko i jednocześnie nie pozostawiają złudzeń, że uda się za nimi nadążyć. W cygańskiej dziewczynie ładny popis daje saksofonista. Na koniec zostaje Love Song & Oro-dance, czyli coś o miłości w rytmie rozgrzewającym do czerwoności. Dla fanów etnojazzowych odjazdów rzecz warta uwagi.

Album do odsłuchania na tubie (w nieco przeorganizowanej kolejności): https://www.youtube.com/watch?v=jHFyH0MeFA0&list=PLIUHMuuuACiNMhaP_RX2G71KpQvLVPaIO&index=5
Maciek

PostPosted: 20.02.2019, 20:15    Post subject: Quote selected Reply with quote

Montenegro Singers - nazwa brzmi niewinnie, wręcz zniechęcająco, a tu się okazuje, że to solidna ekipa grająca funk i disko zabarwione jazzem. Z opisu w internecie wynika, że grali głównie w wojskowych bazach na całym świecie - ciekawa koncepcja. Ich jedyny winyl wyceniany jest obecnie na 150 €, więc jeśli ktoś na niego trafi, to uprzejmie proszę o info. Wink

Po jutro se dan poznaje
Boem sam ja

Więcej internet niestety mi nie zaoferował, ale chciałbym posłuchać całości.
Rockowy - może masz schowaną taśmę w wersalce? Wink
bananamoon
pocztówka dźwiękowa

PostPosted: 11.06.2019, 16:09    Post subject: Quote selected Reply with quote

Vladimir Vaclavek & Milos Dvoracek "Zivot Je Pulsujici Pisen"

Piękne, oryginalne, uduchowione "pieśni natury".
Ludzka (gorsza) strona psyche obcuje z przyrodą i absolutem - Tatry kontra człowieczeństwo Vaclavka i Dvoraceka - niby przegrana z góry "sprawa", a jednak...
Muzyka na tej płycie, to w większości akustyczne, transowe opowieści, wciągające słuchacza bez reszty w swój świat, sprawiające, że już nic nie jest takie, jakie było.

Vladimir Vaclavek - wokal, gitara, perkusjonalia
Milos Dvoracek - wokal, perkusja, perkusjonalia
gościnnie:
Tanja Ebeling - wokal
Jan Coufal - klawisze
Lubos Malinovsky - sample

Na Brehu Jezera
Stoji Bily Vlk
A Pije Moji Smrt

https://www.discogs.com/Vladimír-Václavek-Miloš-Dvořáček-Život-Je-Pulsující-Píseň-Life-Is-A-Pulsating-Song/release/1683029
Back to top
Maciek

PostPosted: 11.06.2019, 21:04    Post subject: Quote selected Reply with quote

bananamoon wrote:
Vladimir Vaclavek & Milos Dvoracek "Zivot Je Pulsujici Pisen"

Bananamoon - dzięki Ci za tę polecajkę, bo nie znałem tego albumu (znałęm za to samego Vaclavka z płyt Dunaju i Bittovej). Nie odebrałem tej muzyki może w tak metafizyczny sposób jak Ty, ale była ona dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem. Fajnie sobie radzą z kalimbą i innymi klimatotwórczymi instrumentami.
Maciek

PostPosted: 11.06.2019, 22:10    Post subject: Quote selected Reply with quote

Od wczoraj mam nowego gitarowego kolegę. Nazywa się Bálint Gyémánt i mieszka na Węgrzech.
Dziś przyszedł do mnie ze swoją koleżanką i aż mnie zatkało. Jestem oczarowany.

Ach, gdyby w kobiecym wokalu wszystko*
Brzmiało tak dobrze jak San Francisco!

*Wszystko z XXI wieku. Ze świecą szukać tak świadomych i zdolnych wokalistek, dla których przesadne popisy i zbędne ozdobniki nie są sensem śpiewania czy w ogóle przebywania na scenie. Na taki wokal czekałem od czasów Evy Cassidy.

Ale żeby nie było, że to tylko pojedynczy utwór, to trochę konkretniej o dwóch (póki co, choć już teraz wiem, że przesłuchanie reszty dorobku Gyemanta to kwestia najbliższego dnia-dwóch) płytach.

Veronika Harcsa & Bálint Gyémánt - Shapeshifter (2019)

Zanim włączyłem płytę, byłem trochę zmartwiony, że jakieś śpiewy będą mi zakłócały kapitalna gitarę Bailinta, której od wczoraj nie mogę przestać słuchać. No ale gdzieś tak po 2-3 utworach postanowiłem wysłać Veronice bukiet 100 czerwonych róż z przeprosinami Embarassed
Mimo tego mojego oczarowania śpiewem, moje ucho w dalszym ciągu szuka przede wszystkim gitary, która powinna przypaść do gustu fanom Pata czy...Davida Dorużki i to nie tylko dlatego, że Węgrowi i Czechowi tak świetnie idą występy w skałdch instrumentalnych oraz takich ze zdolnymi wokalistkami (choć Aga Zaryan to nie moja bajka i jestem jej jedynie życzliwy z oddali). Najbardziej wygrane będą domy, w której jeden z odbiorców słucha dobrych gitarzystów, a drugi np. Anny Marii J. (za którą sam wprawdzie nie przepadam, ale tym chętniej podpowiem jej fanom, że przed nimi kolejne wokalne szczyty do zdobycia). Chyba nawet mamy takiego jednego Kolegę na forum. Wink

Zaczyna się tak: https://www.youtube.com/watch?v=7FOZZ3j1E-I
Całość na Spotify (i w innych miejscach pewnie też)

Bálint Gyémánt - True Listener (2017)

A to już klasyczne gitarowe trio z perkusją i kontrabasem. Od pierwszych dźwięków wiedziałem, że to moje brzmienie i że całość zażarła. Wspomniałem już wyżej o moich pierwszych (pamiętajcie tylko proszę - luźnych i skrótowych) skojarzeniach. Przesłuchałem to 3 razy i przed snem na pewno poleci raz jeszcze. Entuzjazm w trakcie słuchania odczuwam taki sam, jak kilkanaście lat temu, gdy odkryłem dla siebie Dorużkę.
True Listener: https://www.youtube.com/watch?v=EckjpGFEgYc
Całość na Spotify
Bednaar
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 12.06.2019, 07:42    Post subject: Quote selected Reply with quote

Maciek wrote:
Nazywa się Bálint Gyémánt i mieszka na Węgrzech.

Tak trzymaj, Maćku. Moja praprababcia była Węgierką, miała na nazwisko Bognár. Jak obliczyłem, jestem w 6,25 % Węgrem. Nie pozostaje mi nic innego, jak sprawdzić propozycje muzyczne autorstwa moich ziomków Smile
bananamoon
pocztówka dźwiękowa

PostPosted: 12.06.2019, 08:55    Post subject: Quote selected Reply with quote

Fajnie, że ktoś pamięta i ceni Dunaj...zasłużony, rockowy band pod wodzą Vladimira Vaclavka i Pavla Fajta.
Mnie szczególnie odpowiada ich płyta "Dudlay" (choć album "Rosol" także wart jest uwagi), ze skłębionymi, rockowymi rytmami, powtórzeniami, pętlami, akustycznymi wtrąceniami i folkowymi inspiracjami.

Vladimir Vaclavek znany jest także, prócz współpracy z Ivą Bittovą z zespołu Rale łączącego psychodelię z mnogością folkowych treści (także z japońską estetyką).

Co do samego Vaclavka, to "Zivot Je Pulsujici Pisen" wraz z kolejnymi słuchaniami nabiera ontologicznego znaczenia - warto wracać do tych nagrań!

Jeśli chodzi płyty Vaclavka sygnowane jego nazwiskiem, to polecam z pełną odpowiedzialnością (he, he):

Vladimir Vaclavek "Pisne Nepisne"

...jednak pieśni...i to pieśni pełną gębą!
Pieśni na gitarę akustyczną, wzbogacone dyskretnie altówką, saksofonem, akordeonem, instrumentami perkusyjnymi, klawiszami, gitarą elektryczną.
"Rozwiązanie przychodzi" dopiero w utworze Shinanai...

Piękne te pieśni, chociaż (prócz ostatniej) po ciemnej stronie psyche.

https://www.discogs.com/Vladimír-Václavek-Písně-Nepísně/release/1683010

Vladimir Vaclavek "Ingwe"

Opowieści muzyczne w folkowej oprawie akustyczno-elektrycznej, wzbogacone kobiecym wokalem.
Całość przyprawiona delikatną psychodelią, która w pełnej krasie daje o sobie znać w kompozycji Pisen.

https://www.discogs.com/Vladimír-Václavek-Ingwe/release/1683035
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 11, 12, 13
Page 13 of 13

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum