Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Jazz i okolice
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 57, 58, 59 ... 63, 64, 65  Next
 
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka
View previous topic :: View next topic  
Author Message
K o n i u
kaseta "chromówka"


Joined: 24 Jun 2018
Posts: 155
Location: Kraków

PostPosted: 09.01.2019, 14:58    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quote:
Freddie Hubbard - "Blue spirits" 1965

Piękne, ale jeszcze piękniejsza płyta z 1971 roku z Bensonem, Hancockiem, Carterem i nie pamiętam już z kim. "Straight Life" to super dzieło!
_________________
na FD od 23 września 2013
Back to top
View user's profile Send private message
esforty
longplay


Joined: 26 Jan 2010
Posts: 1334
Location: Łódź

PostPosted: 09.01.2019, 15:18    Post subject: Quote selected Reply with quote

Skoro przerzucamy się Wink tytułami podpisanymi przez Hubbarda to na dzisiaj, dla mnie, <tańcem derwisza> trębacza, jest podwójny Gleam. Z tego co wiem to na CD dostępny od niedawna. Miałem kiedyś analog, będący wydaniem pirackim o czym zupełnie nie wiedziałem.
A Blue spirit poznałem kilka tygodni temu. Wcześniej, podobnie jak Ty, Bednaarze@ nie miałem okazji słyszeć.
_________________
Nie ma takiego naleśnika, który nie wyszedłby na dobre. H. Murakami
Back to top
View user's profile Send private message
Monstrualny Talerz
epka kompaktowa


Joined: 24 May 2017
Posts: 1227

PostPosted: 11.01.2019, 02:03    Post subject: Quote selected Reply with quote

Esforty dzięki za to polecenie. Stojąc na krawędzi roku 1969 i patrząc w przyszłość widzę wiele znajomych twarzy, czasem już zbyt znajomych, ale gdy odwracam głowę, ku tym piętrzącym się dyskografiom bopów z lat 60 to zawsze ogarnia mnie chłód przerażenia. Ci goście w rodzaju Hubbarda, Byrda i wielu innych mają tam na koncie po kilkanaście płyt, a mogę się założyć, że wiele z nich zacnych jest bardzo. Ech, łatwo nie jest, zaczynamy więc od Blue Spirita.

"Straight Life" to jest jedna z płyt nagrana na stałe do auta, kapitalnie mi się przy tym jeździ. Pozostałe Hubbardy z lat 70 to też klasa: Red Clay, First Light, Sky Dive, Gleam oczywiście, wszystko to masakrycznie dobre.
A przy okazji: mam taki zator myślowy w głowie, że zawsze mylą mi się dyskografie Byrda, Hubbarda i Joe Hendersona, zwleczony o 3 nad ranem trudno byłoby mi orzec który co tam nagrywał.
Back to top
View user's profile Send private message
Bednaar
limitowana edycja z bonusową płytą


Joined: 11 Apr 2007
Posts: 4791
Location: Łódź

PostPosted: 11.01.2019, 10:55    Post subject: Quote selected Reply with quote

Przyznaję, że Hubbard natrzaskał sporo świetnych płyt na przełomie dekad 60/70. First Light to jedna z niewielu płyt jazzowych, które się podobają mojej Żonce Wink
_________________
Geneza. Dlaczego zespoły rockowe muszą mieć takie wymyślne nazwy? H. Murakami
Back to top
View user's profile Send private message
esforty
longplay


Joined: 26 Jan 2010
Posts: 1334
Location: Łódź

PostPosted: 11.01.2019, 11:21    Post subject: Quote selected Reply with quote

Monstrualny Talerz wrote:
...
A przy okazji: mam taki zator myślowy w głowie, że zawsze mylą mi się dyskografie Byrda, Hubbarda i Joe Hendersona, zwleczony o 3 nad ranem trudno byłoby mi orzec który co tam nagrywał.

Daj spokój! Od tego mamy wujka Gugla. Ważne by skonsumować/poznać te płyty. Tyle, że nie na raz, raczej.
Zachłyśnięci wielkością Mingusa, Davisa, Coltrane'a dokonania Byrda, Hubbarda i Joe Hendersona czasami przenosimy, trochę bezwiednie do szuflady < nie epokowe> łapiąc tym samym, niepotrzebnie, chłodny dystans.
Gdy tymczasem Ci wymienieni (a jeszcze inni) czasami popełniają porównywalne klejnoty jazzu.
_________________
Nie ma takiego naleśnika, który nie wyszedłby na dobre. H. Murakami
Back to top
View user's profile Send private message
B.J.
box


Joined: 11 Apr 2007
Posts: 8867

PostPosted: 11.01.2019, 11:47    Post subject: Quote selected Reply with quote

Monstrualny Talerz wrote:
"Straight Life" to jest jedna z płyt nagrana na stałe do auta, kapitalnie mi się przy tym jeździ. Pozostałe Hubbardy z lat 70 to też klasa: Red Clay, First Light, Sky Dive, Gleam oczywiście, wszystko to masakrycznie dobre.

CTI Smile
_________________
Teraz poznaję po części,
wtedy zaś poznam tak, jak i zostałem poznany.
Back to top
View user's profile Send private message
Monstrualny Talerz
epka kompaktowa


Joined: 24 May 2017
Posts: 1227

PostPosted: 28.01.2019, 22:53    Post subject: Quote selected Reply with quote

Wayne Shorter - zrobiłem sobie zestawienie, żeby niektóre sprawy sobie w głowie poustawiać. Zestawienie jest latami nagrań, natomiast część płyt została wydana później (wytłuszczono). Zwracam uwagę, że w latach 1964 - 1969 WS nagrał 9 solowych albumów, właściwie wszystkie absolutnie genialne, a przecież do tego dochodzą jeszcze płyty nagrane z SGQ oraz In a Silent Way i Bitches Brew oraz udział w wielu innych płytach. No szok, kurde.
.........................................Nagrane.....Wydane
Introducing Wayne Shorter...1959-11-10.....1960-08
Second Genesis..............1960-10-11.....1974-05
Wayning Moments...............1961-11-02.....1962-06
Night Dreamer....................1964-04-29.....1964-11
JuJu...................................1964-08-03.....1965-07
Speak No Evil .....................1964-12-24.....1966-06
The Soothsayer............... 1965-03-04.....1979
Et Cetera............................1965-06-14.....1980

The All Seeing Eye............... 1965-10-15.....1966-10
Adam's Apple......................1966-02-03.....1967-10
Schizophrenia.....................1967-03-10.....1969-05
Super Nova........................1969-08-29.....1969-12 inne źródła 1970-03??
Odyssey of Iska..................1970-08-26.....1971-07
Moto Grosso Feio.............1970-04-03.....1974-08
Native Dancer.......................1974-09-12.....1975

W wolnej chwili (ale to będzie musiała być długa wolna chwila) zrobię sobie takie zestawienie - moduł płyt bopów najważniejszych artystów z wyliczeniem, kto z kim i gdzie grał. Często nagrane płyty różnią się zaledwie jednym czy dwoma muzykami! Jak oni to ogarniali, niesamowite.
Back to top
View user's profile Send private message
RoryGallagher
maxi-singel analogowy


Joined: 11 Jun 2017
Posts: 563
Location: Gdańsk

PostPosted: 28.01.2019, 23:54    Post subject: Quote selected Reply with quote

https://www.jazzdisco.org/wayne-shorter/discography/

Coś w tym stylu?
_________________
Recenzje | RYM
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Bednaar
limitowana edycja z bonusową płytą


Joined: 11 Apr 2007
Posts: 4791
Location: Łódź

PostPosted: 29.01.2019, 09:12    Post subject: Quote selected Reply with quote

Nie bez przyczyny uważam Shortera za najwybitniejszego obecnie żyjącego muzyka jazzowego. Sporo osób pewnie wybrałoby np. Jarretta - i też mają swoje racje, jednak ostatnie płyty Jarretta to swoiste deklaracje samouwielbienia, natomiast Shorter wciąż poszukuje, np. na takim Without A Net. Świetna robota, Monstrualny Smile
Dziś wieczorem z tej okazji puszczę sobie Juju Cool
_________________
Geneza. Dlaczego zespoły rockowe muszą mieć takie wymyślne nazwy? H. Murakami
Back to top
View user's profile Send private message
crescent
limitowana edycja z bonusową płytą


Joined: 21 Jun 2009
Posts: 4380

PostPosted: 29.01.2019, 09:41    Post subject: Quote selected Reply with quote

Bednaar wrote:
Nie bez przyczyny uważam Shortera za najwybitniejszego obecnie żyjącego muzyka jazzowego.

Naprawdę? Oczywiście życzę mu jeszcze wielu lat, ale... Np. Roscoe Mitchell w obecnej dekadzie jest bardzo aktywny. Sporo wartościowych płyt nagrał, warto się zapoznać.
Back to top
View user's profile Send private message
Bednaar
limitowana edycja z bonusową płytą


Joined: 11 Apr 2007
Posts: 4791
Location: Łódź

PostPosted: 29.01.2019, 09:46    Post subject: Quote selected Reply with quote

Roscoe Mitchell oczywiście też zasługuje na to miano, ale osobiście nie bardzo ogarniam jego ostatnie projekty poza AEOC, jednak przysłucham się raz jeszcze, skoro rekomendujesz Smile
_________________
Geneza. Dlaczego zespoły rockowe muszą mieć takie wymyślne nazwy? H. Murakami
Back to top
View user's profile Send private message
Leptir
zremasterowany digipack z bonusami


Joined: 04 Sep 2010
Posts: 6100

PostPosted: 29.01.2019, 10:03    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ja bym z pełnym przekonaniem dorzucił jeszcze do tego grona Wadadę Leo Smitha - nagrywa sporo, bardzo różnych rzeczy, a wszystkie moim zdaniem co najmniej dobre.
_________________
„Gdy słońce kultury chyli się ku zachodowi, to nawet karły rzucają długie cienie”.
Karl Kraus
Back to top
View user's profile Send private message
Monstrualny Talerz
epka kompaktowa


Joined: 24 May 2017
Posts: 1227

PostPosted: 29.01.2019, 21:13    Post subject: Quote selected Reply with quote

RoryGallagher wrote:
https://www.jazzdisco.org/wayne-shorter/discography/

Coś w tym stylu?


Bardzo dziękuję, przyda się!
Back to top
View user's profile Send private message
Bednaar
limitowana edycja z bonusową płytą


Joined: 11 Apr 2007
Posts: 4791
Location: Łódź

PostPosted: 30.01.2019, 09:56    Post subject: Quote selected Reply with quote

crescent wrote:

Roscoe Mitchell w obecnej dekadzie jest bardzo aktywny. Sporo wartościowych płyt nagrał, warto się zapoznać.


Słowo się rzekło, a zatem ostatnia jak dotąd płyta Artysty:

Roscoe Mitchell - Bells From The South Side (ECM, 2017)



Przypominam - Roscoe Mitchell to jeden z dwóch pozostałych przy życiu członków Art Ensemble Of Chicago i jedyny z pierwotnego składu (Don Moye doszedł nieco później), współzałożyciel grupy. Liderowi na tej płycie towarzyszy ośmiu muzyków, których nazwiska pewnie nic Wam nie powiedzą, ewentualnie pianista Craig Taborn może być znany osobom obeznanym w jazzie. Sama muzyka potwierdza, że Mitchell spośród AEOC najbardziej tkwił przy muzycznej awangardzie i wykracza mocno poza granice free i avant jazzu, przeważnie jest to tzw. współczesna muzyka poważna, ale też są fragmenty podchodzące pod drone. Muzyka szalenie trudna w odbiorze i wymagająca od słuchacza stuprocentowego skupienia. Pisałem już, że nie ogarniam solowych projektów Mitchella i ta płyta to potwierdza - w porównaniu z tym wydawnictwem przystępne wydają się nie tylko płyty AEOC, ale też np. Free Jazz Colemana czy Ascension Coltrane'a to łatwe w odbiorze, melodyjne kompozycje. Obecnie jeszcze nie jestem gotowy na odbiór takiej muzyki i nie wiem, czy kiedykolwiek będę - każdy ma swoje ograniczenia, najwyraźniej rzeczy typu AEOC, Coleman, późny Coltrane, John Zorn i Ken Vandermark to najbardziej awangardowa twórczość, jaką jestem w stanie znieść Wink Z drugiej strony są na tej płycie fragmenty porywające (Dancing In The Canyon) - z tego też wzgledu nie odrzucam definitywnie tej płyty, ale dla siebie odnajduję tam może 15-20 % z całości. Cóż, spróbuję jeszcze innych płyt Mitchella z ostatnich lat - ale cienko to widzę.
_________________
Geneza. Dlaczego zespoły rockowe muszą mieć takie wymyślne nazwy? H. Murakami
Back to top
View user's profile Send private message
Bednaar
limitowana edycja z bonusową płytą


Joined: 11 Apr 2007
Posts: 4791
Location: Łódź

PostPosted: 04.02.2019, 11:56    Post subject: Quote selected Reply with quote

Roscoe Mitchell - Conversations II (2014)



Płyta stanowi muzyczne konwersacje z pianistą Craigiem Tabornem i perkusistą Kikanju Baku. Jest to free jazz znacznie bliższy (w porównaniu z wcześniej opisywaną przeze mnie płytą) temu, co znamy np. z płyt AEOC, zwraca uwagę np. bardzo ekspresyjna gra młodego perkusisty. Pierwsza część - Conversations I - jeszcze do mnie nie dotarła, ale zawartość tej płyty bardzo zaostrzyła mój apetyt.
_________________
Geneza. Dlaczego zespoły rockowe muszą mieć takie wymyślne nazwy? H. Murakami
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 57, 58, 59 ... 63, 64, 65  Next
Page 58 of 65

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group