Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Przy muzyce o literaturze
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 39, 40, 41  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Pozostałe
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Tarkus
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostPosted: 11.03.2019, 14:48    Post subject: Quote selected Reply with quote

Tylko kupując, zdecyduj się na Paperwhite. Podświetlenie nie męczy oczu, a genialnie sprawdza się w każdym oświetleniu i każdej ciemności.
View user's profile Send private message Visit poster's website
Duch 1532
remaster

PostPosted: 11.03.2019, 18:53    Post subject: Quote selected Reply with quote

Sam wreszcie podjąłem taką decyzję. Padło na Pocketbook InkPad 3 i jestem z tego całkiem zadowolony.
Albatros to ptak z rodziny diomedeidae, z rzędu rurkonosych. Występuje 14 gatunków albatrosa. Największy z nich, albatros wędrowny, osiąga rozpiętość skrzydeł do trzech i pół metra. Strzeżcie się albatrosów, Dinozaury!
Back to top
View user's profile Send private message
Białystok
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 04.06.2019, 21:17    Post subject: Quote selected Reply with quote

Mariusz Koperski - Giełda milionerów (2019)

Jak akcja się dzieje w Zakopanem to warto przeczytać, albo przynajmniej zacząć, pomyślałem. Kryminał, baaardzo współczesny, według mnie dużo lepszy niż trylogia Mroza o komisarzu Forście.
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 13.06.2019, 08:10    Post subject: Quote selected Reply with quote

Evžen Boček - Ostatnia arystokratka

Jedna z najzabawniejszych czeskich książek jakie czytałem w ostatnich latach. Mnóstwo czarnego humoru, błyskotliwa zabawa słowem, bardzo dobre prowadzenie fabuły, a przede wszystkim świetnie zbudowane postacie. W dużym skrócie - czesko-amerykańska rodzina Kostków wraca z USA do Czech do dawnej siedziby swojego rodu - zamku Kostka. Na miejscu zastaje służbę, która składa się z kucharki nadużywającej alkoholu, kasztelana, który nienawidzi ludzi i jakiejkolwiek pracy oraz ogrodnika Spocka (ksywka nieprzypadkowa), który jest hipochondrykiem, a w wolnej chwili pisze dość oryginalne piosenki w stylu:

"W głowie mam wielki zamęt, na oczy mgła pada
W krzyżu strasznie mnie kłuje i nie mogę spać
zadzwońcie po lekarza, niech mnie lepiej zbada
przyjechał jakiś młody i ciągle się śmiał
bo podobno:
maaaaam piasek w nerkach
sąąąąąąą z tym same problemy".

No i co tu dużo pisać - dzieje się!
W Czechach sprzedało się już chyba ponad 100 tysięcy egzemplarzy, a niedawno ukazała się 4 część przygód na zamku Kostka. Mam za sobą 25% drugiej części (ach te czytnikowe cyferki Wink), która trzyma poziom części pierwszej. Dla fanów czeskiego czy nawet brytyjskiego poczucia humoru rzecz obowiązkowa.
Maciek

PostPosted: 05.07.2019, 10:18    Post subject: Quote selected Reply with quote

Poszukuję wakacyjnych rekomendacji literackich. Najlepiej takich, które łączą w sobie czesko-brytyjskie poczucie humoru i surrealistyczne spojrzenie na świat, bliskie temu, jakie prezentują Vian, Topor, Themerson, Jarry itp. Najchętniej coś z Europy, najchętniej spoza kręgów niemiecko-hiszpańskich. Rumuński surrealizm (ktoś potwierdzi, że Bierny Wampir jest wart czytania?)? A może coś z rosyjskiego podziemia? Czeskie podziemie też może być - może akurat nie znam. Wink
Leptir

PostPosted: 05.07.2019, 10:41    Post subject: Quote selected Reply with quote

Idealnie się nasz Mrożek wpisuje. Wink Polecam opowiadania.
Maciek

PostPosted: 05.07.2019, 10:44    Post subject: Quote selected Reply with quote

No tak, najciemniej pod latarnią. Wink Nie wszystko Mrożka czytałem, więc faktycznie mogę nadrobić, bo rzeczywiście wpisuje się idealnie w moje ramy.

A coś z Bałkanów, Leptirze? Może być nawet w innym klimacie. Podstawy jakieś tam znam - Bulatovic, Pekic, Andric, Kis i paru innych. W kolejce czeka „Ślimak, ślimak pokaż rogi”, ale ze w bardziej współczesnej literaturze z tego rejonu mam już większe zaległości.
Arnold Layne
remaster

PostPosted: 05.07.2019, 11:30    Post subject: Quote selected Reply with quote

Maciek wrote:
A coś z Bałkanów

Rozmawialiśmy Maćku o tym. Cristian Teodorescu i jego "Kocie opowieści" oraz "Medgidia, miasto u kresu". Very Happy
Maciek

PostPosted: 05.07.2019, 11:31    Post subject: Quote selected Reply with quote

Dziękuję, Arnoldu, bom zapomniał nazwiska. Wink
Leptir

PostPosted: 05.07.2019, 11:48    Post subject: Quote selected Reply with quote

Maćku - z Bułgarii polecam Jordana Radiczkowa, to typ humoru, który może Ci przypaść do gustu. Z byłej Jugosławii - Dubravka Ugresić, Mirko Kovac (zwłaszcza genialna "Krystaliczna sieć"), Slobodan Selenić (szczególnie "Ci dwaj mężczyźni"), Biljana Jovanović (przepiękna "Dusa, jedinica moja" - nie wiem czy jest polskie tłumaczenie).
Maciek

PostPosted: 05.07.2019, 12:05    Post subject: Quote selected Reply with quote

Leptirze, dziękuję bardzo! Ugresić Kompletnie mi nie podeszła (miałem jej przesyt na studiach) i ogólnie mam problem z książkami pisanymi przez kobiety. A precyzyjniej - nie tyle problem, co bardzo rzadko zdarza się, żeby ich język literacki, narracja, budowanie fabuły czy wreszcie poczucie humoru do mnie trafiały. Ostatnio udało się to Lipskiej w listach pisanych do Lema, ale na ogół książki płci pięknej to dla mnie mryganie do ślepego nietoperza. Nic na to nie poradzę Embarassed
Resztę Twoich typów sprawdzę. Jeszcze raz dziękuję!
Leptir

PostPosted: 05.07.2019, 12:16    Post subject: Quote selected Reply with quote

Cóż, rozumiem. Mnie akurat humor i styl Ugresićki bardzo przypadły do gustu, ale de gustibus... Smile Kovac czy Selenić wiele wspólnego z humorem nie mają, ale to, moim zdaniem, świetna literatura. mogę to też powiedzieć o Biljanie Jovanović, no ale to kobitka całą gębą. Wink Dodam do tego zestawu jeszcze też Bośniaka Miljenko Jergovicia, a z Chorwacji - Ivo Bresana (to co prawda głównie dramaturg, ale te jego dramaty spokojnie można czytać pękając ze śmiechu) i Antuna Soljana - polecam zwłaszcza "Port" - komedia to w żadnym wypadku nie jest, ale czyta się dobrze.
Maciek

PostPosted: 05.07.2019, 12:24    Post subject: Quote selected Reply with quote

Dziękuję serdecznie. Poważną literaturę też lubię. Wink
Maciek

PostPosted: 23.07.2019, 09:04    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quote:
Evžen Boček - Ostatnia arystokratka

Jestem już po całym cyklu, który póki co liczy 4 części: Ostatnia arystokratka, Arystokratka w ukropie, Arystokratka na koniu, Arystokratka i fala przestępstw na zamku Kostka.
O częściach 2. i 3. mógłbym napisać to samo, co o pierwszej. Wszystkie trzymają poziom, ubawiłem się setnie ich lekturą, a i estetyka języka (naprawdę dobre przekłady) była dla mnie niemałą przyjemnością. 100% czeskości +20% brytyjskiego czarnego humoru gratis. Część 4. to właściwie osobna historia - teoretycznie narratorka ta sama, miejsce i bohaterowie w większości też, ale to taki trochę fabularny skok w bok. W dużym skrócie, jest to dziennik wypadków kryminalnych, w których pomysłowość, inteligencja piękna inaczej, oraz seria bardziej i mniej fortunnych zdarzeń dają historie zbliżone do tych, które znamy z Gangu Olsena. Czyta się to również bardzo dobrze, ale daję temu pól stopnia mniej. I czekam na kolejne części tej świetnej serii, którą jeszcze raz wszystkim polecam.

A aktualnie czytam Dworzec Perdido. Niezła z tego cegła, ale już po połowie wiem, że sięgnę po ciąg dalszy.
Ktoś czytał?
Arnold Layne
remaster

PostPosted: 31.07.2019, 20:08    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quote:
Jestem już po całym cyklu

Ja też. Pochłonąłem całość w jeden łykend i 2 wieczory. Co prawda W. narzekała, że nie przyjechałem na działkę aby się lenić i rozczytywać - podlewając lekturę mocno rozcieńczonym czerwonym winem, jeno popracować ciężko, ale znakomicie udawało mi się nic nie słyszeć. Tyz piknie Wink . Moja ślubna łagodniała, kiedy czytałem jej na głos co smakowitsze fragmenty. Jak ten kawał, który rozwalił nas na części pierwsze. Otóż Rosjanie - rzecz działa się w czasach ZSRR - postanowili przebić Amerykanów i ich lądowanie na księżycu. Umyślili zatem, że wylądują na Słońcu. Ale żeby im zbyt gorąco nie było, postanowili wylądować w nocy...
Z czeskiej literatury polecam "Czarnych baronów" Miloslava Svandrlika. Warto dodać, że Evżen Bocek jest laureatem nagrody im. Svandrlika.
Akcja "Czarnych baronów" dzieje się - co oczywiste - w Czechach, ale kilkadziesiąt lat później niż akcja "Szwejka". W socjalistycznej Czechosłowacji. To chyba powinno wystarczyć na zachętę Wink
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Pozostałe All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 39, 40, 41  Next
Page 40 of 41

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum