Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Za południową granicą
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 12, 13, 14

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bananamoon
kaseta "żelazówka"

PostWysłany: 09.07.2019, 12:04    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

- Maciek

Posłuchałem Twoich propozycji muzyki filmowej, a co za tym idzie, mam luźne spostrzeżenia...no bo jakie można mieć słuchając muzyki z komputera (dwa małe, plastikowe "głośniki" - he, he).
I tak:
"Morgiana" Lubosa Fisera nie wpisuje się co prawda w moją "słuchową genetykę", ale można na niej znaleźć sympatyczne momenty, jak chociażby Matching Mirrors, czy Crimson Elixir (he, he), a Kucera Steps znam, ale skąd? - co jak co, ale na pewno tej muzyce nie można odmówić specyficznego nastroju.
"Ikarie XB-1" Zdenka Liska jest bardzo sugestywne i naprawdę z jajem - to wyobrażenie / personifikacja komputerowej maszynerii, to postrzeganie sztucznej inteligencji przez pryzmat człowieczej "fizjologii" - wszystko jest bardzo obrazowe, chociaż w pewnym sensie, naiwne i jednowymiarowe - ale słucha się tego świetnie.
Tak sobie pomyślałem, że ta ścieżka dźwiękowa, to taki rozrywkowy protoplasta industrialu? (he, he).

Wracając do Twoich rozterek i poszukiwań "nowego / nowych z południa", to właśnie trzymam w rękach "reklamówkę" z Indies Scope z 2009 roku, a przy okazji słucham płyty - wyszczególnienie wykonawców w odnośniku:

https://www.discogs.com/Various-Indies-Scope-2009/release/11774256

Z tej całej "zbieraniny" dobrze znam płyty Traband, pozostałych mniej lub w ogóle.
Z tego co słyszę, nie przekonują do końca (choć zdaję sobie sprawę, że to tylko próbki twórczości) - póki co muzyka leci niezobowiązująco, do tego stopnia, że siedzę w drugim pokoju i piszę te bzdury...
...ale jeśli ktoś przykuje moją uwagę, to napiszę (choć takie -123 min. może Ci się spodobać).

Nie zdawałem sobie sprawy, że w obozie Plastic People Of The Universe, taki kwas - wiesz, czasami wystarczy jakiś mało znaczący foch, a potem nie wiadomo, kto i o co się obraził, a wszystko tak trudno odkręcić.
Gdzie te dobre czasy Plastików, już po transformacji ustrojowej - wszystkim, zawsze (he, he) polecam ich płytę:

Plastic People Of The Universe "Bez Ohnu Je Underground"

Zapis koncertu z 1992 roku (Prosinec), który zaczyna się od przydługiego (namolnego) wprowadzenia w "ich" języku (he, he)...a zaraz potem zespół rozpoczyna zadymiony, transowy, momentami niepokojący, ale przede wszystkim żywiołowy i nośny koncert.
- Light My Fire, Doorsów
- Waiting For The Man, Velvetów
- Garden Is Open, Fugsów
najlepiej "wypadają" jednak w swoim repertuarze
- Modry Autobus
- Podivuhoony Mandarin
- Magicke Noci

Szalenie wciągający, energetyczny występ - super!

https://www.discogs.com/The-Plastic-People-Of-The-Universe-Bez-Ohňů-Je-Underground-Live-Prosinec-1992/release/1653787

Poza tym, kilka dni temu, z czeluści, wygrzebałem płytę winylową:

George Hamilton IV / Jiri Brabec & Country Beat "George Hamilton IV, Jiri Brabec & Country Beat"

Gwiazda amerykańskiego country przyjeżdża do Pragi i nagrywa na płytę materiał napisany (i zaaranżowany) w dużej mierze przez Jiri Brabeca.
Oczywiście możemy także posłuchać, zaśpiewanych tym charakterystycznym, nosowym, aktorsko-countrowym głosem, takich przebojów jak Me And Bobby McGee czy Jambalaya (he, he).
Na zdjęciach okładki płyty, Hamilton przechadza się po ulicach Pragi, w studiu adorowany jest przez mrowie wykonawców...

West-East-Star.

https://www.discogs.com/George-Hamilton-IV-Jiří-Brabec-Country-Beat-George-Hamilton-IV-Jiří-Brabec-Country-Beat/release/8128152
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Duch 1532
remaster

PostWysłany: 28.09.2019, 12:57    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

bananamoon napisał:
Fajnie, że ktoś pamięta i ceni Dunaj...zasłużony, rockowy band pod wodzą Vladimira Vaclavka i Pavla Fajta.
Mnie szczególnie odpowiada ich płyta "Dudlay" (choć album "Rosol" także wart jest uwagi), ze skłębionymi, rockowymi rytmami, powtórzeniami, pętlami, akustycznymi wtrąceniami i folkowymi inspiracjami.

Vladimir Vaclavek znany jest także, prócz współpracy z Ivą Bittovą z zespołu Rale łączącego psychodelię z mnogością folkowych treści (także z japońską estetyką).

Co do samego Vaclavka, to "Zivot Je Pulsujici Pisen" wraz z kolejnymi słuchaniami nabiera ontologicznego znaczenia - warto wracać do tych nagrań!

Jeśli chodzi płyty Vaclavka sygnowane jego nazwiskiem, to polecam z pełną odpowiedzialnością (he, he):

Vladimir Vaclavek "Pisne Nepisne"

...jednak pieśni...i to pieśni pełną gębą!
Pieśni na gitarę akustyczną, wzbogacone dyskretnie altówką, saksofonem, akordeonem, instrumentami perkusyjnymi, klawiszami, gitarą elektryczną.
"Rozwiązanie przychodzi" dopiero w utworze Shinanai...

Piękne te pieśni, chociaż (prócz ostatniej) po ciemnej stronie psyche.

https://www.discogs.com/Vladimír-Václavek-Písně-Nepísně/release/1683010

Vladimir Vaclavek "Ingwe"

Opowieści muzyczne w folkowej oprawie akustyczno-elektrycznej, wzbogacone kobiecym wokalem.
Całość przyprawiona delikatną psychodelią, która w pełnej krasie daje o sobie znać w kompozycji Pisen.

https://www.discogs.com/Vladimír-Václavek-Ingwe/release/1683035
Zacytuję cały post, bo warto o nim przypomnieć. Wsłuchuję się w Písně nepísně. Z wielką przyjemnością, dziękuję.
Albatros to ptak z rodziny diomedeidæ, z rzędu rurkonosych. Występuje 14 gatunków albatrosa. Największy z nich, albatros wędrowny, osiąga rozpiętość skrzydeł do trzech i pół metra. Strzeżcie się albatrosów, Dinozaury!
Powrót do góry
bananamoon
kaseta "żelazówka"

PostWysłany: 29.09.2019, 10:07    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

- Duch 1532

Cieszę się, że tak pozytywnie odebrałeś "Pisne Nepisne"; jeśli będziesz miał sposobność, to zachęcam do zaznajomienia się z "Zivot Je Pulsujici Pisen" - to moim zdaniem najciekawsza płyta Vladimira Vaclavka.

A sam, dwa tygodnie temu (no może z niewielkim okładem), słuchałem płyty Pustit Musis (Iva Bittova, Pavel Fajt, Vladimir Vaclavek, Jiri Kolsovsky, Josef Ostransky, Pavel Koudelka), wskrzeszającej wczesne nagrania grupy Dunaj.

https://www.discogs.com/Bittová-Dunaj-Fajt-Pustit-Musíš/release/3005741

Pomimo, że to połowa lat dziewięćdziesiątych, zespół całkiem udanie zamarkował atmosferę i ducha "raczkującego" Dunaju - szorstkie, nieociosane, rwane rytmicznie utwory z posmakiem zimnej fali, post-punka i niekoniecznie folkową frazą Bittovej.
Przy okazji odświeżyłem, a jakże, koncertowy bootleg Dunaju z 1987 roku - przyznaję, że "oryginał" niesie ze sobą więcej energii, autentycznej młodzieńczej siły, bezkompromisowej naturalności...

Acha - czy ktoś z Was wybiera się na koncert Plastic People Of The Universe do wrocławskiego Starego Klasztoru (27 października)?
Powrót do góry
Duch 1532
remaster

PostWysłany: 29.09.2019, 11:40    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

O! Nie wiedziałem o nim, ale jeśli nic nie wypadnie, wybiorę się na pewno!

(Chętnie kiedyś posłucham. Przed albumem Písně nepísně znałem Bílé Inferno — i wracałem może nieczęsto, ale z dużą przyjemnością).
Albatros to ptak z rodziny diomedeidæ, z rzędu rurkonosych. Występuje 14 gatunków albatrosa. Największy z nich, albatros wędrowny, osiąga rozpiętość skrzydeł do trzech i pół metra. Strzeżcie się albatrosów, Dinozaury!
Powrót do góry
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 29.09.2019, 13:01    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

bananamoon napisał:
Acha - czy ktoś z Was wybiera się na koncert Plastic People Of The Universe do wrocławskiego Starego Klasztoru (27 października)?

Pięknie dziękuję za cynk. Wprawdzie widzę, że to ten drugi skład (dla mnie pierwszy to ten z Brabencem), ale i tak nie ma co narzekać i bardzo możliwe, że dzięki cynkowi się wybiorę. Cool
Crazy
kaseta "żelazówka"

PostWysłany: 29.09.2019, 17:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

B.J. napisał:
Jakie są najważniejsze czeskie płyty, takie, które trzeba znać?

Przejrzałem wątek dość pobieżnie i zdaje mi się, że nikt tu jeszcze nie napisał, że

Nosferatu is dead!

Choć może ambitniej byłoby przytoczyć słowa skierowane do Elizabeth:

tvá krvavá cesta Bohu hříchem se zdá!

A odpowiadając na pytanie, to dawno nie słuchałem żadnej płyty XIII stoleti, ale tak na pamięć, to bardzo mi się podobało Ztraceni v Karpatech, z której pochodzi właśnie owa Elizabeta.

Tarkus
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 30.09.2019, 10:15    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Klasyka kinder-gotyku Wink W sumie do dziś ich słucham jako tzw. guilty pleasure, ale już - podobnie jak Lacrimosy - nie umiem odbierać poważnie, choć kiedyś byłem zaangażowany po uszy.

A Plastic People bym chętnie zobaczył. Oglądałem ich na żywo w najbardziej klasycznym z możliwych składów, gdy wszyscy jeszcze żyli / nie byli pokłóceni dawno temu (bodajże 1999 albo 2000 rok) we wrocławskich "Kazamatach" to na bogów, to był jeden z tych koncertów, które ze mną zostaną na zawsze. Mimo tego, że to był jakiś festiwal, na którym występowali też m.in. Łoskot, Miłość i parę innych składów takich, że klękajcie. Ale jak na scenę wyszli Plastikowi, to magię w powietrzu można było nożem krajać.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Crazy
kaseta "żelazówka"

PostWysłany: 30.09.2019, 19:32    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

E tam guilty!

A na poważnie to ja ich owszem, nigdy nie odbierałem Wink
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 12, 13, 14
Strona 14 z 14

Skocz do: