Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przy muzyce o literaturze
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 43, 44, 45

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 27.10.2019, 11:28    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Spór hiszpański w innym wątku przypomniał mi, że miałem kiedyś polecić książkę Samotność Portugalczyka Izy Klementowskiej. Być może dla większości będą to rzeczy oczywiste, jednak dla mnie obraz i historia Portugalii z XX wieku były mocno szokujące. Rozmach i przewrotność opisanych wydarzeń nie ustępują chyba wydarzeniom hiszpańskim i pokazuje, że jedna strona barykady jest warta tyle, co druga - czyli niewiele. Książka ta to tak naprawdę bardzo zgrabny reportaż napisany w duchu Szczygła, więc czyta się ja lekko, szybko i bardzo przyjemnie.
Cure
digipack

PostWysłany: 28.10.2019, 11:36    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Szpital przemienienia - Lem
Przeczytałem ostatnio. Pierwsza powieść w dorobku autora i od razu bardzo dobra.
Tematyka ciężka, czasami wręcz przytłaczająca, z drugiej strony specyficzny klimat, nieprawdopodobne opisy, szalenie błyskotliwe przemyślenia Sekułowskiego (w tych nietuzinkowych dyskusjach ze Stefanem, które właściwie były monologami poety).
Pierwsza wizyta Stefana u umierającego ojca, oraz słowa wypowiadane przez seniora - brawo LEM!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Duch 1532
remaster

PostWysłany: 29.10.2019, 15:35    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dopisek do Tokarczuk, czyli krótki a ciekawy wywiad z zadeklarowaną lewicową feministką, zgoła zresztą niegłupią, Kingą Dunin:

Cytat:
Robert Mazurek: Nobel, podobnie jak Oscary, ma swój światopogląd?

Kinga Dunin: Literatura światowa jest w przeważającej części literaturą liberalną i takie też są nagrody literackie.

I zaraz pani powie, że tylko literatura lewicowa jest coś warta.

Nie powiem tak, bo choćby Jarosław Marek Rymkiewicz jest świetnym pisarzem, nie mam wątpliwości co do wartości jego literatury, a jest konserwatystą pełną gębą. I nie ma szans na Nobla.

Ze względu na poglądy?

Oczywiście musiałabym się przyjrzeć dokładniej literackim Noblom, ale tam rzeczywiście innego rodzaju światopogląd jest w cenie. Trochę się temu nie dziwię.

Co do Rymkiewicza i jego konserwatyzmu mogę się co najwyżej powtórzyć:
Cytat:
Ja tam się nie znam, ale z mojego własnego, zgoła wszak subiektywnego punktu czytania pozostaje — ze względu na eseje — może i najwybitniejszym współczesnym polskim pisarzem. Swoją drogą, gdyby pewne środowiska zechciały mu się lepiej przyjrzeć, mógłby być przez nie równie nielubiany jak Tokarczuk Cool
— niemniej ogólnie trudno mi się przynajmniej z przytoczoną tu przeze mnie częścią wywiadu nie zgodzić.

Rozmowa tu: https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/610555,kinga-dunin-robert-mazurek-jaroslaw-rymkiewicz-nobel.html
Albatros to ptak z rodziny diomedeidæ, z rzędu rurkonosych. Występuje 14 gatunków albatrosa. Największy z nich, albatros wędrowny, osiąga rozpiętość skrzydeł do trzech i pół metra. Strzeżcie się albatrosów, Dinozaury!
Powrót do góry
Leptir

PostWysłany: 30.10.2019, 10:16    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ciekawy głos w naszej dyskusji o tym, czy i jak światopogląd pisarza wpływa na wybory Kapituły Noblowskiej. Zwłaszcza, że wskazując na rolę światopoglądu Kinga Dunin niejako umniejsza wagę Nobla Tokarczuk sugerując, że nie tylko wartości literackie mogły tu decydować. Może i jest w tym jakaś racja, ale... w dalszej części wywiadu mamy m.in.:

Tylko że nie nagradza się literatury jednoznacznej. Ceniony jest chociażby Houellebecq…

…który nie jest jednoznaczny, zgoda.

I można go nie lubić jako konserwatysty i mizogina.

Konserwatysty? Żaden konserwatysta nie nazwałby Houellebecqa konserwatystą.

A moim zdaniem nim jest. Tak samo tegoroczny noblista, Peter Handke, który też wywołuje wiele kontrowersji i z pewnością nie jest jednoznaczny.

Czyli jednak nie zawsze łatwo wskazać, jaki światopogląd jest tym właściwym i sprzyjającym wyborom Kapituły. Ale oczywiście nie jestem tak naiwny, żeby nie uwzględniać jego roli przy przyznawaniu nagród.
Duch 1532
remaster

PostWysłany: 30.10.2019, 14:02    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bo przecież nie jest też tak, że to jedyny, ścisły i zawsze podstawowy warunek.

Ciekawa jest również, jeśli się wsłuchać, druga połowa tej rozmowy: https://dziendobry.tvn.pl/a/przepis-na-literackiego-nobla — ze skądinąd nadzwyczaj irytującym człowiekiem Wink
Albatros to ptak z rodziny diomedeidæ, z rzędu rurkonosych. Występuje 14 gatunków albatrosa. Największy z nich, albatros wędrowny, osiąga rozpiętość skrzydeł do trzech i pół metra. Strzeżcie się albatrosów, Dinozaury!
Powrót do góry
Cure
digipack

PostWysłany: 31.10.2019, 08:35    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wreszcie skończyłem Tylko smutek jest piękny. Opowieść o Mieczysławie Koszu Karpińskiego.
Piszę wreszcie bo mniej więcej w połowie musiałem sobie zrobić odtrutkę w postaci Lema.
Ma się wrażenie, że książka to swego rodzaju akademicka publikacja doktoranta, lub. ew. praca magisterska.
Nie można panu Karpińskiemu zarzucić braku zaangażowania, wręcz przeciwnie, ilość zebranych informacji, wypowiedzi jest zadziwiająco duża. Po prostu czyta się to jakoś tak... nijako, by nie rzec bezpłciowo.
Powrót do góry
Leptir

PostWysłany: 31.10.2019, 11:44    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No właśnie - ja też mam podobny problem z tą książką Karpińskiego. Z jednej strony to kawał świetnej faktograficznej roboty - właściwie wszyscy, którzy później pisali czy cokolwiek w związku z Koszem robili (włącznie z reżyserem Pieprzycą) opierali się na tej książce. Z drugiej strony można było te fakty ubrać w dużo ciekawszą i bardziej zajmującą formę - gdyby tylko trochę dodać osobistego zaangażowania, jakichś emocji, polotu narracyjnego...
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 43, 44, 45
Strona 45 z 45

Skocz do: