Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przy muzyce o Polsce, Europie i świecie
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gacek
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 07.11.2019, 14:56    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bez jaj czy nie do obu krajów czuje autentyczną niechęć (w sensie ich działań politycznych) i nie ufam niczemu co mówi Putin czy Trump.
Może i Rosja ładnie sobie pogrywa ale sankcje mimo wszystko odczuli. Z pierwszej ręki wiem że jak zaczęło się robić gorąco to wiele firm momentalnie z Rosji się zawinęło (i to nie byle jakich, np Volvo w którym pracowała znajoma) i to odczuli ludzie.... wielka wspaniała Rosja a że obywatele jedzą 5 dni w tygodniu trawę..... Cool
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tarkus
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 07.11.2019, 16:01    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Gacek napisał:
wielka wspaniała Rosja a że obywatele jedzą 5 dni w tygodniu trawę..... Cool

Jak to mówią, "pics or didn't happen". Gospodarczo Rosja trzyma się dobrze, co więcej, wraz z Chinami ostro rozpoczęła ekspancję na Afrykę i jest jednym z liderów w technologiach energetyki jądrowej. Stąd choćby stać Putina na podsycanie w kółko konfliktów tam, gdzie mu akurat pasuje.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Monstrualny Talerz
album CD

PostWysłany: 07.11.2019, 22:09    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie wiem na ile ten temat jest zgodny z regulaminem forum, ale ja akurat uważam, że dobrze, że jest. Ale zastanawiam się na ile jesteśmy w stanie zejść z poziomu infantylizmu, który nas powszechnie otacza niezależnie w jakich mediach (ci to zdrajcy, tamci debile, a reszta kłamie,a poza tym najważniejsze jest na świecie, że pewien piłkarz będzie miał drugie dziecko) do poziomu rozmowy o sprawach realnych. Tzn. ta ustawa zła, tamta regulacja ok, ten przepis jest do kitu, bo umożliwia to i siamto itp. Dyskusja o wojnie domowej w Hiszpanii była absolutnie wspaniała, i właśnie tego mi brakuje - faktów!

Co do geopolityki to polecam książkę Jacka Bartosiaka "Rzeczpospolita między lądem a morzem o wojnie i pokoju" - kapitalne opracowanie, które czyta się jedynym tchem, a zwłaszcza końcowe rozdziały, czyli atak Rosji na Litwę, Łotwę, Estonię z zajęciem północno-wschodniej Polski. Opis robi ogromne wrażenie, a najbardziej to, że jest całkowicie realny i że może wydarzyć się jutro, 8 listopada.

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4849733/rzeczpospolita-miedzy-ladem-a-morzem-o-wojnie-i-pokoju

Ostatnio przeczytałem sobie ustawę Prawo Prasowe, gdyż nie tylko główne media kłamią (nie tylko te, ale i tamte), ale też i lokalne skrajnie kłamią, manipulują, przemilczają fakty. Bardzo często po prostu "dziennikarze" przepisują notatki gdzieś tam z netu kompletnie bez zastanowienia się, czy to prawda, czy nie. Podawane są informacje przekazywane przez przedstawicieli samorządów (którzy nader często lubią mijać się z prawdą - znowu i Ci i Tamci), bez jakiegokolwiek słowa komentarza, zapytania specjalisty od prawa, czy przedmiotu sprawy o którym ktoś tam się wypowiada. Warto się zapoznać i zobaczyć jak daleko odlecieliśmy od rzeczywistości i na jakiej też podstawie mamy cokolwiek wiedzieć, podejmować wybory?

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001914/O/D20181914.pdf
Powrót do góry
Gacek

PostWysłany: 07.11.2019, 22:43    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Monstrualny Talerz napisał:
Nie wiem na ile ten temat jest zgodny z regulaminem forum, ale ja akurat uważam, że dobrze, że jest. Ale zastanawiam się na ile jesteśmy w stanie zejść z poziomu infantylizmu, który nas powszechnie otacza niezależnie w jakich mediach...

Ja wiem czy to jest infantylizm... trzeba nazywać rzeczy po imieniu bo sprawa jest poważna a mówiąc ładnie i kulturalnie raczej nikogo nie ruszymy. A ludzie którzy dla swojego doraźnego interesu działają na szkodę państwa to zdrajcy i to też jest bardzo delikatne określenie.

Ostatnio przeczytałem sobie ustawę Prawo Prasowe, gdyż nie tylko główne media kłamią (nie tylko te, ale i tamte), ale też i lokalne skrajnie kłamią, manipulują, przemilczają fakty. Bardzo często po prostu "dziennikarze" przepisują notatki gdzieś tam z netu kompletnie bez zastanowienia się, czy to prawda, czy nie. Podawane są informacje przekazywane przez przedstawicieli samorządów (którzy nader często lubią mijać się z prawdą - znowu i Ci i Tamci), bez jakiegokolwiek słowa komentarza, zapytania specjalisty od prawa, czy przedmiotu sprawy o którym ktoś tam się wypowiada. Warto się zapoznać i zobaczyć jak daleko odlecieliśmy od rzeczywistości i na jakiej też podstawie mamy cokolwiek wiedzieć, podejmować wybory?

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001914/O/D20181914.pdf

Smutne jak bardzo medialna maszyna podzieliła społeczeństwo. Nawet będąc świadomym czytelnikiem praktycznie nie jesteśmy w stanie ocenić czy to co czytamy jest w ogóle prawdą. Czasem się za głowę łapię jak widzę co można w internecie przeczytać Evil or Very Mad
Kiedyś na pewnym portalu dla zwolenników zielonego listka przeczytałem tekst o plusach legalizacji w Colorado. Niby spoko, tekst skopiowany ze strony PAPu więc można się na tym jakoś luźno opierać ale... znalazłem ten właśnie tekst na stronie PAPu i się okazało że skopiowano na stronę z listkiem tylko połowę, tą połowę o zaletach ale była też połowa o problemach po legalizacji i tego już nie skopiowano. Celowo wprowadzono czytelników w błąd... chociaż właściwie to nawet nie, no przecież tekst się zgadzał. Tak niestety wygląda dziś "kreatywne" pseudo dziennikarstwo.
Niestety stan naszej wiedzy i świadomości jest zatrważający a jak sięgam głębiej do bardziej sprawdzonych źródeł to tylko utwierdzam się w tym że jest bardzo źle i że to co wiedziałem i w co wierzyłem tak naprawdę nie jest takie oczywiste.
Jest jedna rada, trochę głupia ale skuteczna... nie interesować się tym na co nie mamy wpływu a żeby to zrobić trzeba wywalić telewizor czyli ich główne medium. Stety lub nie odkąd mieszkam z żoną znów mam TV i czasem nawet coś w nim oglądam. Szkoda czasu i nerwów
Evil or Very Mad
Powrót do góry
gharvelt

PostWysłany: 07.11.2019, 22:49    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Gacek napisał:
Nie wiem co to za myślenie że Rosja jest be ale USA jest super i się z nimi trzymamy. Tacy sami zbrodniarze z tą tylko różnicą że Rusków mamy za miedzą i powinniśmy jednak jakoś z nimi żyć.

To głupie i naiwne myślenie, które niestety w polskiej dyplomacji ma bardzo długą tradycję. Sojusze zawierane z krajami położonymi dalej, nie gwarantujące realnego zabezpieczenia w razie zagrożeń, przy jednoczesnym utrzymywaniu złych relacji z sąsiadami. Za każdym razem skutek był podobny i niczego się nie nauczyliśmy. Jednak nie do końca jest tak, że "mądry Polak po szkodzie".

Na ochronę ze strony USA już wielu liczyło, w tym - tak bardzo niedawno - Kurdowie, a mogliśmy się wszyscy przekonać, ile warte są deklaracje mocarstwowego sojusznika.

Nie wiem na ile ten temat jest zgodny z regulaminem forum, ale ja akurat uważam, że dobrze, że jest. Ale zastanawiam się na ile jesteśmy w stanie zejść z poziomu infantylizmu, który nas powszechnie otacza niezależnie w jakich mediach (ci to zdrajcy, tamci debile, a reszta kłamie,a poza tym najważniejsze jest na świecie, że pewien piłkarz będzie miał drugie dziecko) do poziomu rozmowy o sprawach realnych. Tzn. ta ustawa zła, tamta regulacja ok, ten przepis jest do kitu, bo umożliwia to i siamto itp. Dyskusja o wojnie domowej w Hiszpanii była absolutnie wspaniała, i właśnie tego mi brakuje - faktów!

Nieszczególnie zgodny, ale założyłem go w ramach eksperymentu, uznając że nie warto całkowicie blokować na forum dyskusji o takich sprawach jak historia (w tym i ta najnowsza), cywilizacje, dyplomacja, prawa, ustroje, przemiany zachodzące w różnych krajach czy regionach etc. Multum wątków, które w mniejszym bądź większym stopniu zahaczają o politykę. Mam nadzieję, że nie dojdzie do zaniżania poziomu dyskusji w tym temacie, a wszyscy dyskutujący zachowają stosowny poziom kultury i szacunku do pozostałych uczestników. W razie wystąpienia nieprzyjemnych incydentów biorę pod uwagę możliwość zareagowania, bądź - w najgorszym razie - zamknięcia tematu, aczkolwiek myślę, że to czysto hipotetyczna opcja. Póki co nic na to nie wskazuje i oby tak zostało.
Monstrualny Talerz
album CD

PostWysłany: 07.11.2019, 23:08    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jeśli lubicie geopolityczne tematy to polecam grę planszową "Zimna Wojna", tam naprawdę można poczuć klimat tych politycznych przepychanek. Gra toczy się w latach 1948 -1989 i polega na zmaganiach USA kontra ZSRR, właśnie na przejmowaniu i kontrolowaniu kolejnych państw. Świetna dla nauki historii dla dzieci (no, ale tak z 12 lat to chyba minimum), ale też i dorosłych. Karty zawierają zdarzenia historyczne, które później nam mieszają w grze (np. Fidel na Kubie, Jan Paweł II papieżem, De Gaulle dochodzi do władzy we Francji, Państwa Arabskie atakują Izrael, odzyskanie Kanału Panamskiego itp). Świetna, bardzo klimatyczna gra, która jednak poucza, że nie da się wygrać w każdym miejscu, i nieraz musisz odpuścić Polskę ZSRR, by przejąc kontrolę w Ameryce Południowej. A tez w niektórych przypadkach nie ma dobrych rozwiązań, same złe, musisz tylko wybrać najmniej złe (ale i tak fatalne Smile

https://www.rebel.pl/product.php/1,728/27638/Zimna-Wojna-1945-1989-IV-edycja.html

http://niedzielnigracze.pl/2014/12/recenzja-zimna-wojna-1945-1989/
Powrót do góry
Tarkus
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 08.11.2019, 09:25    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bardzo często po prostu "dziennikarze" przepisują notatki gdzieś tam z netu

To jest plaga obecnych mediów, zerowy fact checking i mamy potem kolosalne bzdury, jak choćby przedwczorajszy news, że nadciąga "zima trzydziestolecia". A potem naukowcy z mozołem prostują, że nadciąga owszem, ale możliwość (tak cca. na 60%), że styczeń i luty będą zimniejsze, niż średnia z ostatnich 30 lat i że z pewnością nie będzie to żadna "zima trzydziestolecia".

odzyskanie Kanału Panamskiego

Panamskiego, czy Sueskiego?
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Leptir
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 08.11.2019, 10:15    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, że żadne z mocarstw nie jest dobrym wujkiem, który osłoni, wesprze i przytuli do piersi, kiedy będzie taka potrzeba. Choć każde lubi się tak przedstawiać. Smile Oczekiwanie, że tak będzie to chyba nawet coś więcej niż naiwność.

Czy fakt istnienia duopolu amerykańsko-rosyjskiego jest największą tragedią współczesnego świata? Nie jestem o tym przekonany. Oczywiście, że te dwa mocarstwa rywalizują ze sobą, starają się rozgrywać mniejsze i większe batalie w różnych rejonach i na wielu polach. Czasem cierpią na tym słabsze państwa i narodowości. Z drugiej strony obie siły trzymają się w szachu i nie pozwalają na nieograniczone działanie. Moim zdaniem świat z jednym hegemonem dominującym wszędzie i wtrącającym się bez przeszkód we wszystko byłby jeszcze gorszym miejscem. Czy pojawienie się trzeciego równorzędnego gracza w postaci Chin polepszy czy pogorszy sytuację? Trudno mi powiedzieć i pewnie niedługo się przekonamy zważywszy jak systematycznie i konsekwentnie Państwo Środka realizuje swoją mocarstwową strategię. Niewątpliwie sytuacja zmierza w kierunku likwidacji bądź ograniczenia systemów demokratycznych, w takiej postaci jak ją znamy z USA i Zachodniej Europy. Po prostu ciągłe zmiany i brak konsekwentnej strategii charakterystyczne dla demokratycznych przemian są słabością versus żelazna konsekwencja autorytarnych rządów.

A co do naszej polityki opierania naszych nadziei na Wujku Samie wobec Rosji (choć rację ma Wojtek, że mniej oficjalnie również i Rosja prowadzi tu swoją politykę). Może to wyglądać absurdalnie, ale mamy w naszej historii wiele przykładów, że rozmaite, pięknie wyglądające na papierze, umowy i traktaty z europejskimi sąsiadami w chwilach próby okazywały się warte tyle co papier toaletowy. Może więc stąd wynikają też próby szukania sojuszników dalej od naszych granic?

Swoją drogą dla zainteresowanych political-fiction polecam trylogię Wojtka Miłoszewskiego "Inwazja", "Farba" i "Kontra". Co prawda nieco mnie drażniła w niej poetyka zbliżona do "Ucha prezesa" skrzyżowanego z żołdackim klimatem współczesnych "CK Dezerterów" - ale jest tam parę fajnych i nawet prawdopodobnych pomysłów.
B.J.
box

PostWysłany: 09.11.2019, 10:16    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Polityka jest potrzebna do operacyjnego zarządzania rzeczywistością, kontroli społeczeństw, będąc przy tym jednocześnie najbardziej rozwiniętą gałęzią szołbiznesu.
Natomiast kto zarządza światem na poziomie strategicznym - oto jest pytanie.
Monstrualny Talerz
album CD

PostWysłany: 13.11.2019, 09:01    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tarkus napisał:

odzyskanie Kanału Panamskiego

Panamskiego, czy Sueskiego?

Panamskiego, panamskiego - to jest właśnie złośliwość tej gry: słabo punktującą kartą (1 punkt) wchodzisz do Ameryki Środkowej jako USA i wywalasz komunistów, którzy się tamże rozpanoszyli:
https://twilightstrategy.com/2012/11/02/panama-canal-returned/

ale potem przychodzi przeklęta Teologia Wyzwolenia i oni wracają....
https://twilightstrategy.com/2012/11/19/liberation-theology/

jeśli idzie o Egipt to najpierw masz zakichanego komunistę Nassera i ruscy wchodzą jak w masło:
https://twilightstrategy.com/2012/02/06/nasser/

ale jest in na to sposób - sprzedawczyk Sadat załatwia sprawę
https://twilightstrategy.com/2012/11/14/sadat-expels-soviets/

jest i Polski akcent: John Paul Second - mega trudna karta, bo w sercu bloku wschodniego odzyskujesz kontrolę USA nad Polską. Jedyny skuteczny sposób na naszego Papieża to wysłać go w kosmos, co przeważnie się czyni (raz na turę jedną kartę można bez konsekwencji dla siebie "zutylizować" w tzw. wyścigu kosmicznym)
https://twilightstrategy.com/2012/11/08/john-paul-ii-elected-pope/

wszystkie karty do przejrzenia tu:

https://twilightstrategy.com/card-list/
Powrót do góry
Gacek

PostWysłany: 16.11.2019, 06:54    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

B.J. napisał:
Polityka jest potrzebna do operacyjnego zarządzania rzeczywistością, kontroli społeczeństw, będąc przy tym jednocześnie najbardziej rozwiniętą gałęzią szołbiznesu.
Natomiast kto zarządza światem na poziomie strategicznym - oto jest pytanie.

Nie wdając się w głębsze dyskusje - prosto i w punt..... a kto?
To proste:
Powrót do góry
B.J.
box

PostWysłany: 16.11.2019, 09:59    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Sauron. Znowu on.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5
Strona 5 z 5

Skocz do: