Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

W rytmach soul, funk, jazzfunk, afrobeat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 30, 31, 32  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 30.10.2019, 21:20    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

esforty napisał:
Fred Pallem & Le Sacre Du Tympan – L’Odyssée 2018

Dodane do kolejki odsłuchowej - dzięki, szanowny esforty, zapowiada się smakowicie.

Tymczasem zrewanżuję się szanownym kolegom czymś, co prawdopodobnie znają, ale jest to z pewnością rzecz warta przypomnienia: Fortepian w rzece

Cała płyta jest niezła, momentami znakomita, ale też momentami przegadana, czyli zamulata. Warto jednak przesłuchać całość dla kilku perełek podobnych do tej powyższej. Dodam jeszcze tylko, że instrumentalnie udzielają się Alexy i inne Erga. Wink
Maciek

PostWysłany: 31.10.2019, 10:00    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

esforty napisał:
Fred Pallem & Le Sacre Du Tympan – L’Odyssée 2018

Posłuchałem. Rewelacja! To znaczy jestem pod wrażeniem muzycznej, gatunkowej i brzmieniowej erudycji autorów. Nagrali dokładnie to, co chcieli, a jeszcze lepiej wiedzieli, czego chcą i prawdopodobnie bardzo kochają taką estetykę. Każdy z numerów to, jak słusznie zauważył esforty, ścieżka do nieistniejącego filmu. Nieistniejącego oficjalnie, bo i mnie w głowie od razu takie krótkie filmy powstały. Np. kosmiczni muzycy ze słynnej sceny w knajpie w Gwiezdnych Wojnach IV dostali u mnie główne role w krwawym dreszczowcu, którego akcja odgrywa się w jeszcze bardziej odległej galaktyce i czasie. Najlepsze są numery: ostatni, trzeci od końca i pierwszy, słuchałem ich po kilka razy. Problemem tej płyty jest jednak to, co jest problemem większości płyt z muzyką ilustracyjną -- najlepiej sprawdzają się wtedy, jeśli są osadzone w konkretniejszym kontekście. To sprawi, że raczej rzadko bym do tego wracał, natomiast w kategorii potencjału pojedynczych numerów, brzmienia czy pomysłow jest to rzecz znakomita.
I&I
album CD

PostWysłany: 01.11.2019, 17:47    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

esforty napisał:
Fred Pallem to Twój znajomy????
Wypada pozazdrościć, a jak wypada to zazdroszczę!
To Świat jest mały, czy Ty <Bywały>?

Coś mi się pokićkało. Zapomnij o sprawie Wink
A płyta bardzo dobra. Przesłuchałem ją w dniu, w którym pisałem tego posta. Dziękuję za reko.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
I&I
album CD

PostWysłany: 01.11.2019, 19:44    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Digable Planets - Reachin' (A New Refutation of Time and Space) [1993]

Jedna z najlepszych płyt w historii hip-hopu.
Całkiem spokojna, bez nerwowej narracji, ze świetnymi rapami w wydaniu obojga płci (bardziej podoba mi się baba).

Dużo koligacji z r’n’b, soulem, funkiem i pop muzik. I sampli z jazz-music.

To klasyka, klasyka, klasyka. Wink

Pacifics
Powrót do góry
bananamoon
kaseta FeCr

PostWysłany: 03.11.2019, 12:43    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Brooklyn Funk Essentials "Cool And Steady And Easy"

Muzyka miasta, duuużego miasta (posłuchajcie Big Apple Boogaloo, a wszystko będzie jasne) - dżez w stylu późnego Milesa Davisa (echa Sandersa), funk, hip-hop, trochę rapowania, skreczowania, południowych rytmów...

Kolesie z ulicy.

https://www.discogs.com/Brooklyn-Funk-Essentials-Cool-And-Steady-And-Easy/release/319719

Powrót do góry
Maciek

PostWysłany: 03.11.2019, 14:40    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bananamoon - dzięki za ten wpis. Nie znałem, a słucha się tego świetnie. Podróż do pierwszej połowy lat 90. wywołuje u mnie natychmiastowy i błogi relaks. Oprócz polecanego przez Ciebie Big Apple Boogaloo bardzo spasował mi także The Creator Has A Master Plan. Wszystkie elementy są tu bardzo dobrze wyważone. Tego brakowało mi trochę w twórczości Us3, którzy byli nierówni i jednak zbyt mocno przeciągali estetyczną linę w jednym kierunku, dlatego nie słuchałem ich nigdy w większej ilości. Bogactwo BFE czyni ich muzykę dużo bardziej wartościową. Będzie grane na imprezach, więc i przy tej okazji za Twoje zdrowie wypiję!
Gdybyście mieli jeszcze jakiś dobry acid jazz (lub okolice) do polecenia, to chętnie skorzystam. Wink
Leptir

PostWysłany: 03.11.2019, 19:02    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Maćku - posłuchaj, proszę obu Master Sessions (Vol. 1 i Vol. 2) kolektywu Up Bustle and Out nagranych z kubańskim flecistą Richardem Eguesem (jeśli nie znasz oczywiście). Jest klimat lat 90., odrobina dubu, acid jazzu, trip hopu a także egzotyczny kubański czar buena vista. Smile
Maciek

PostWysłany: 03.11.2019, 21:02    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie znam, będę sprawdzał. Pięknie dziękuję, Leptirze. Cool
Maciek

PostWysłany: 05.11.2019, 08:26    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Master Sessions (Vol. 1 i Vol. 2) kolektywu Up Bustle and Out

Zacząłem od części drugiej, bo miała nieco lepsze recenzje. Sympatyczne jamy, ale jednak brakuje mi tego miejskiego charakteru i ulicy z pierwszej połowy lat 90. Z tego samego powodu nie podeszły mi też kolejne płyty ekipy z Brooklinu. Dwójka to już nie to, co debiut, a ostatni album z 2019 to już w ogóle sam cukier. Ale będę szukał dalej Wink
bananamoon
kaseta FeCr

PostWysłany: 05.11.2019, 09:39    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

- Maciek

Jeśli będę słuchał czegoś w "miejskich klimatach", to nie omieszkam podzielić się "półkowym wykopaliskiem" (nie lubię szafować nazwiskami i nazwami od czapy) - tylko, że Ciebie, trudno będzie zaskoczyć / usatysfakcjonować czymś "nowym" (he, he).
...a ostatnio, bardzo dobrze zagadał do mnie po latach debiut 23 Skidoo, (z 1982 roku) - w produkcji albumu "maczali palce" Genesis P-Orridge oraz Peter Christopherson.

23 Skidoo "Seven Songs"

Plemienne, afrykańskie rytmy (także na żywe perkusjonalia), trans przypominający elektryczne płyty Milesa Davisa z lat siedemdziesiątych, etniczne odniesienia...pomieszane z electro-dancem, psychodelicznymi zatrzymaniami, miejskim gwarem, industrialnymi zaczepkami, poszarpaną elektroniką.

Z afrykańskiej wioski do europejskiego miasta.

https://www.discogs.com/23-Skidoo-Seven-Songs/release/60270

Powrót do góry
arsen1994
kaseta "żelazówka"

PostWysłany: 05.11.2019, 11:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

23 Skidoo .świetny zespół. Polecam ich dwie następne płyty.
Powrót do góry
I&I
album CD

PostWysłany: 06.11.2019, 09:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

O tak! To są b. interesujące płyty. Najlepszy przykład jak muzyka punk (ogólnie pojęta, czyli szeroko Wink ) połączyła się z czarnymi rytmami. Rzeczy najwyższej próby na tym polu, a moją ulubioną jest Urban Gamelan z 1984 r.

Fire (inna rub a dub style)
Powrót do góry
bananamoon
kaseta FeCr

PostWysłany: 10.11.2019, 12:57    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Les Aborigenes "Chants et Danses de L'Australie du Nord"

Grupa Aborygenów z plemion Maiale oraz Mandalbingu z północnej Australii, w rytualnym zapomnieniu utrwalonym na Festival des Arts Traditionnels w 1980 roku.
Muzyka i taniec / taniec i muzyka - surowy trans na śpiew, didgeridoo, kości-kołatki - trudno usiedzieć na miejscu.

Skromne środki, wielkie emocje.

https://www.discogs.com/Les-Aborigènes-Chants-Et-Danses-De-LAustralie-Du-Nord/release/1077248

Australian Aborigines "Bushfire - Wongga & Djunba"

Zbiór nagrań z Mowanjum, ośrodka społeczności Aborygenów z regionu Kimberley w zachodniej Australii.
Spektakularne występy / performance prezentujące przekrój stylów rdzennej muzyki (wonga, djunba) - śpiew, didgeridoo, kości-kołatki, klaskania...w różnych konfiguracjach i znaczeniach.

Ekspresyjne wskrzeszanie / kultywowanie rytuałów.

https://www.discogs.com/Australian-Aborigines-Bushfire-Wongga-Djunba/release/9549167

Powrót do góry
bananamoon
kaseta FeCr

PostWysłany: 16.11.2019, 12:22    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zazou / Bikaye / Cy 1 "Noir et Blanc"

Producentem, aranżerem oraz pomysłodawcą albumu jest Hector Zazou, wywodzący się z kapitalnego zespołu ZNR, niestrudzony poszukiwacz etnicznego Grala...który pomagał w nagraniu płyt "niezliczonej ilość nazwisk" z pierwszych stron gazet.
Tutaj skrzyknął kongijskiego śpiewaka Bony Bikaye, "elektroniczny duet" Claude Micheli, Guillaume Loizillon ukrywający się pod nazwą Cy 1 oraz Marca Hollandera, Vincenta Kenisa, Freda Fritha, Freda Wallicha, Chrisa Jorisa, Jonesa Jacoba, dwie dziewczyny na wokalu (Sabine Mesdag, Veronique Vincent) i wysmażył ponadczasowy, unikalny album.
Muzyka na "Noir et Blanc" jest niezwykła, jedyna w swoim rodzaju - łączy w zaskakujący sposób zapętloną elektronikę, plemienne rytmy, europejskie dziwadła oraz afrykański, transowy wokal.
Trzeba posłuchać!

Afro-Cold-Wave-Electronics.

https://www.discogs.com/Zazou-Bikaye-and-CY1-Noir-Et-Blanc/release/5677207

Powrót do góry
I&I
album CD

PostWysłany: 16.11.2019, 22:54    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Znakomita płyta.
Świetna rekomendacja Exclamation

PS Po raz pierwszy usłyszałem ją w poł. lat 80. w audycji Włodka Kleszcza (puszczał przede wszystkim reggae, ale dużo tzw. world music i oni się wtedy załapali Wink)

Znam kilka płyt Zazou, ale żadnej póżniejszej Bikaye. Czy wiesz co się z nim zadziało?
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 30, 31, 32  Następny
Strona 31 z 32

Skocz do: