Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

ALBUM ROKU 1973 (edycja 2020)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
boczeq
maxi-singel kompaktowy

PostWysłany: 13.02.2020, 19:02    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Kilka propozycji:

Urbaniak , Michał - Super Constellation. Unikatowy jak na skalę światową skład, bez gitar; a mimo, że z dwoma klawiszowcami na pokładzie - to bez syntezatorów. Muzyka już nie tak surowa jak na wcześniejszych płytach a jeszcze nie upopowiona. Transowy "Bahamian Harvest". Urokliwa i piękna okładka, zwłaszcza w porównaniu do tego co serwowano nam na coverach z serii Polish Jazz. Zdjęcie jakby od niechcenia, wręcz psychodeliczne kolory. Jedynie lider patrzy się wprost, reszta skromnie rozgląda się. Świetna płyta, zdecydowanie polecam.

Karolak, Urbaniak, Bartkowski - Podróż na południe "Ale to fryty" cytując Karolaka. Lubię takie "fryty". Wygląda to na polską odpowiedź na "TW Lifetime" , jednak prawdopodobnie z braku odpowiedniej klasy gitarzysty użyto elektrycznego Urbaniaka, który dzielnie wypełnia obowiązki Jaśka M. W pewnym wywiadzie Karolak deklarował swoje inspiracje organistyką Larry'ego Younga, więc moja hipoteza wydaje
się mieć podstawy. A muzyka? Mocna, choć bywa i liryczna. Polecam.

Placebo - 1973. Belgijskie fusion, choć może lepiej to nazwać jazz elektryczny. W składzie m.in. M. Moulin. To dosyć spokojna odmiana gatunku, w europejskim stylu. Nie znajdziemy tu wirtuozerii i uduchowienia MO, raczej spokojne muzykowanie. W składzie duża sekcja dęta (m.in. rzadko spotykany klarnet basowy), zaś elektryczna trąbka bywa w breckerowskim (i davisowskim) stylu. Choć nie jest to jakaś niezwykła płyta, to jest na niej sporo rzetelnego grania. Miło się jej słucha. Fajnie, że i w Belgii grali taką muzykę.

Sun Treader - Zin-Zin. Trio muzycznie (keys, bass, dr/perc) z okolic Canterbury i eljazzu. Muzyka przypomina nieco płyty S. Yamash'ty
(Come To The Edge). Może jest to odpowiedź na płyty Hancocka z tego okresu, choć w dużo skromniejszym wariancie. Muzyka całkiem transowa. Bywa i kosmicznie/symfonicznie ("From the region of capricorn"). Na klawiszach Peter Robinson znany choćby z Quaterrmass a potem Brand X. Chyba właśnie u Yamash'ty skumał się z Morrisem Pertem obsługującym tu w swoim stylu perkusjonalia.

Pop Workshop - vol.1. To ciekawy okaz kolaboracji na skalę międzynarodową. Zapis pewnej sesji, w składzie m.in. Namysłowski i Gulgowski. Rzetelnie zagrany funk/fusion, dużo Namysłowksiego i Gulgowskiego (na fenderze), w zasadzie są głównymi solistami. Trochę zapomniana płyta, do tej pory nie ma wydania na cd.

The Baron Von Ohlen Quartet Featuring Mary Ann Moss - The Baron. Jakże urokliwa muzyka. Perkusja, dwóch pianistów (jeden również obsługuje organy). W kilku utworach kobiece wokalizy, i w jednym gwizd (męski). Grają covery m.in. Shortera, Coltrane'a, Beatlesów. W ascetycznych aranżacjach. Króluje elektryczne pianino. Polecam miłośnikom tegoż brzmienia.

Oraz mały lobbing:

Darryl Way's Wolf - Saturation Point. Jedna z niewielu płyt, gdzie nie przeszkadza mi niewielki udział klawiszy. Prog rock z dodatkiem fusion. Świetni muzycy, którzy grali potem w znanych grupach. Bas, perkusja, gitara i amplifikowane housle kompetentnie wypełniają swoje obowiązki (i przestrzeń). Dynamiczne a jak potrzeba to rzewnie. W "Market Overture" Jaśko E. brzmi prawie jak Holdsworth. Świetny "Game Of X". Dobra płyta bez wypełniaczy. Polecam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
I&I
album CD

PostWysłany: 15.02.2020, 11:02    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za reko.

To jest muzyka.
Powrót do góry
esforty
album CD

PostWysłany: 15.02.2020, 11:34    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Przyszło do głowy,że Ktoś mógłby zapomnieć o:

Gaye, Marvin - Let's Get It On
a to, w zasadzie lepszy album niż słynny poprzednik.

Evans, Gil - Svengali
odmienne spojrzenie na dominujący w okresie styl fusion. Doprawione błyskotliwymi aranżami dęciaków. To właściwie kanon, chociaż znam osoby faworyzujące bardziej następną płytę poświęconą muzyce Hendrixa.

Zatem przypominam Rolling Eyes .
SafeMan
pocztówka dźwiękowa

PostWysłany: 15.02.2020, 12:56    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

esforty napisał:
Gaye, Marvin - Let's Get It On
a to, w zasadzie lepszy album niż słynny poprzednik.

Ciekawa teoria Smile
esforty
album CD

PostWysłany: 15.02.2020, 16:07    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Osobliwe? Wink
Od soulu podpierającego się społecznym kontekstem i hmm... mistycznym anturażem, który daje się spłaszczyć do formy:

Ja ci dam swoją rękę...
ty mi dasz swoją rękę,
Pójdziemy razem przez Świat!

wybieram przekaz prosty, bez krygowania się i mieszania p.Boga do spraw, które zależą, wyłącznie od nas:

Oh baby please turn yourself around
Ahh baby so I can love you good...

" You sure love to ball" z Let's Get It On

po polsku, też nieźle brzmi, nawet w tej niezręcznej formie:
Och kochanie, odwróć się, proszę
Och kochanie, abym mógł cię lepiej kochać...

To zaproszenie do sypialni, gdzie dwoje dorosłych (wierzę!) może dać sobie coś więcej niż... wspólną modlitwę Embarassed
Dla mnie zmysłowe i użyta muzyka soul lepiej się sprawdza w takim przekazie.
A przy okazji, wyłuskiwania płyt zmysłowych w 1973, wspomnę o :
John Martyn - "Solid air"

Miałem to kiedyś, krótko na vinylu, jakże ja jej wówczas nie doceniłem Embarassed . Przypomniano mi o jej istnieniu pod koniec lat 90-tych i wkrótce stanęła na półce w formacie CD. Biorąc pod uwagę, że na forum jest co najmniej jedna osoba (greg66), która wiedzą i estetycznymi preferencjami, bardziej się wydawnictwu przysłuży niż moje polecenie, milknę Embarassed .
gharvelt
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 15.02.2020, 16:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zalogowałem się dziś, żeby przypomnieć wszystkim zainteresowanym, iż od najbliższego poniedziałku można już wysyłać listy, tymczasem zostałem zaskoczony otrzymaniem pierwszego zestawienia od mahavishnuu. Oczywiście, skoro już je przesłał, to odnotuję odbiór. Zarazem uznałem, że to dobra okazja, aby zdeponować swoją "40", którą przed chwilą podesłałem pierwszemu głosującemu.
mahavishnuu
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 15.02.2020, 17:00    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zgadza się. Lista dotarła. Przy okazji, już zauważyłem, że układając listę zapomniałem o jednej płycie. Nic to. I tak walka o czołowe miejsca jej nie groziła.

Przy okazji, proszę o dopisanie do listy poniższej płyty:

Sun Ra – Live In Paris At The "Gibus"

W zestawieniu figurują dwa inne albumy przybysza z Saturna, tymczasem nie ma tego, który, moim zdaniem, jest najciekawszy w tym roczniku. Jeśli ktoś lubi odjechany kosmiczny jazz, to być może jest to właśnie pozycja, której szukał. Dobre uzupełnienie „Sextant”. Tak na dobrą sprawę to sąsiednia galaktyka muzyczna.
Goran
epka analogowa

PostWysłany: 15.02.2020, 20:02    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

esforty napisał:

Miałem to kiedyś, krótko na vinylu, jakże ja jej wówczas nie doceniłem Embarassed . Przypomniano mi o jej istnieniu pod koniec lat 90-tych i wkrótce stanęła na półce w formacie CD. Biorąc pod uwagę, że na forum jest co najmniej jedna osoba (greg66), która wiedzą i estetycznymi preferencjami, bardziej
się wydawnictwu przysłuży niż moje polecenie, milknę Embarassed .

Mam płyte Johna Martyna - Glorious Fool też świetna muzyka z 1981r Gościnnie grają Eric Clapton i Phil Collins który jest też producentem nagrań.
Pod koniec lat siedemdziesiątych Martyn był bardzo cenionym muzykiem w Anglii szczególnie przez krytyków i muzyczną branżę.
B.J.
box

PostWysłany: 15.02.2020, 20:38    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

boczeq napisał:
The Baron Von Ohlen Quartet Featuring Mary Ann Moss - The Baron. Jakże urokliwa muzyka. Perkusja, dwóch pianistów (jeden również obsługuje organy). W kilku utworach kobiece wokalizy, i w jednym gwizd (męski). Grają covery m.in. Shortera, Coltrane'a, Beatlesów. W ascetycznych aranżacjach. Króluje elektryczne pianino. Polecam miłośnikom tegoż brzmienia.

Fajne znalezisko, zresztą wszystkie Twoje propozycje zawsze są warte obadania.
Tutaj z początku jest lekko metheny`owsko, a ten klimat trochę siada, gdy pojawiają się piosenki (w sensie: pani śpiewa teksty), ale ogólnie rzecz biorąc warto rzucić uchem.
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 15.02.2020, 20:54    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Akurat jak się dobrze orientuję to Grzegorz Za Martynem nie przepada. Trochę lepiej jest ze mną - poprzednia mi się podobała, ta już niekoniecznie

http://artrock.pl/
Powrót do góry
Artur.O
szpula

PostWysłany: 15.02.2020, 22:42    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

esforty napisał:

Miałem to kiedyś, krótko na vinylu, jakże ja jej wówczas nie doceniłem Embarassed . Przypomniano mi o jej istnieniu pod koniec lat 90-tych i wkrótce stanęła na półce w formacie CD. Biorąc pod uwagę, że na forum jest co najmniej jedna osoba (greg66), która wiedzą i estetycznymi preferencjami, bardziej się wydawnictwu przysłuży niż moje polecenie, milknę Embarassed .

Dla mnie to super płyta i mam nadzieję, że trochę nałapie punktów. Bardzo wysmakowane piosenkopisarstwo.

Skoro mahavishnuu wysłał głosy, to można już wysyłać? Wink
gharvelt

PostWysłany: 16.02.2020, 00:42    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No tak, można wysyłać - skoro machina już ruszyła, to nie ma co wstrzymywać Wink Listę nr 3 wysłał MirekK. W pierwszej trójce jak na razie jedna sensacja, lider też raczej lekko nieoczekiwany.
B.J.
box

PostWysłany: 16.02.2020, 09:16    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Skoro tak, to już ostatni moment na uzupełnienie listy, zatem kontynuując wątek piosenkarski koniecznie musi się znaleźć choćby symboliczne miejsce dla:
Roussos, Démis ‎– Forever And Ever
Jest to pozycja, bez której życie setek tysięcy gospodyń domowych byłoby tragicznie uboższe.

Zachęcam również do obadania innego Greka, nieco tajemniczego, a przy tym fajnie się grokującego przez osmozę. Ciekaw jestem przy tym Waszej opinii (gdyby komuś się chciało).
Spheeris, Jimmie ‎– The Original Tap Dancing Kid
gharvelt

PostWysłany: 16.02.2020, 12:25    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wpłynęły kolejne zestawienia: nr 4 dostarczył Goran, nr 5 - Clive Codringher.
greg66

PostWysłany: 16.02.2020, 14:53    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

B.J. napisał:

Zachęcam również do obadania innego Greka, nieco tajemniczego, a przy tym fajnie się grokującego przez osmozę. Ciekaw jestem przy tym Waszej opinii (gdyby komuś się chciało).
Spheeris, Jimmie ‎– The Original Tap Dancing Kid

Dzięki Błażeju za przypomnienie to jego druga płyta i na pewno jest godna uwagi. A on nie jest przypadkiem amerykaniniem.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  Następny
Strona 13 z 14

Skocz do: