Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przy muzyce o Polsce, Europie i świecie
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 43, 44, 45 ... 122, 123, 124  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bart
longplay

PostWysłany: 22.05.2020, 14:48    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Duch 1532 napisał:
Lecz będę powtarzał swoje jak, proszę wybaczyć, mantrę: oczywiście w każdej wierze jest mniej lub więcej nietolerancji, także w tej, jaką jest, zgoła bliska religii, wiara w naukę.

Ja bym powiedział, że religie zwykle są prędzej czy później wykorzystywane jako uzasadnianie nietolerancji. I niedobrze, że opierają się na dogmatach - niepodważalnych,. Gdy te przeczą prawdzie - tym gorzej dla prawdy. Plus ukrzyżowanie, spalenie, kamieniowanie itd. A wspołcześnie - i bliżej koszuli: strefy wolne od ...

Duch 1532 napisał:
Osobną sprawą jest np. Bruno, ale on też zdecydowanie nie został spalony za poglądy naukowe.

Myślę, że Mr. Giordano odetchnął by z ulgą, gdyby wiedział, że nie za to spłonął. A możesz wyjaśnić dlaczego "zdecydowanie" nie spłonął za poglądy naukowe, któe były nazywane herezją wobec doktryn kościoła?

Duch 1532 napisał:
A historia pokazuje, że w społeczeństwach w teorii niereligijnych istotą wyższą staje się prędzej czy później Państwo bądź Wódz. Ja zaś chciałbym, żeby ludzie uważali siebie — oraz swoje, gatunkowe, zdolności do pojmowania świata i nad nim panowania, swoje, a także wodzów — za malutkie.

Hmmm... Nie wiem jaka historia to pokazuje... ja nie widzę tej zależności. Antyreligijne USSR vs religijne USA - ten sam twór, uwierz mi - w pierwszym przypadku wódz (Stalin, Putin), w drugim państwo. Religijne hitlerowskie Niemcy, Gott mit uns, vs religijny współczesny Izrael czyli wódz i państwo. I tak dalej. Ale to co napisałem, to są przykłady anekdotalne. Tak jak Twoje "znam jednego muzułmanina" itd. Oczekiwałbym, statystycznych badań pokazujących, że dwie badane populacje są statystycznie różne. W statystyce używa się do tego celu 2-sample t-test.

Duchu, a jakim ty jesteś filozofem, jeśli można spytać? Bo muszę się przyznać, że trochę Ci zazdroszczę kariery a filozofia to moja niespełniona miłość. W swoim czasie gdy zdawałem na studia to dostałem się jednocześnie na filozofię i chemię. Wybór był trudny i ukształtował moje dalsze życie, ale pociąg do literatury i filozofii pozostał...(tyle, że czasu brak Sad ) Tak więc pytam szczerze, bez żadnych niecnych personalnych intencji Smile
Duch 1532
digipack

PostWysłany: 22.05.2020, 18:00    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Barcie, ależ np. dekalog opiera się nie nietolerancji. Owszem, jest aż nazbyt różnie interpretowany, bo i nie tak ścisły, jak się niekiedy wydaje; są np. spory o karę śmierci, w których jej przeciwnicy, mogący przecież znaleźć bardzo dużo sensownych, chrześcijańskich uzasadnień, opierają się często na zgoła nieprecyzyjnym, ale tradycyjnie przyjętym tłumaczeniu piątego przykazania; są argumenty niektórych teologów żydowskich, że zabieranie czegoś gojom nie jest kradzieżą; niemniej tak czy owak jest zgoda co do tego, żeby morderstw ni grabieży nie tolerować. Moim zdaniem to dużo rozsądniejsze użycie pojęć niż przywołany przez Ciebie paradoks Poppera, choćby stąd, że przy nim łatwiej zarzucać nietolerancję, usprawiedliwiając siebie. Co do mnie, czuję bardzo tolerancyjny (tolerare — swoją drogą — znosić z ledwością): toleruję i żydów, i antysemitów, i mężolubników, i homofobów, i murzynów, i rasistów. Ale morderców (zarówno tych, którzy mordują czarnoskórych, jak i tych, którzy zabijają rasistów za skądinąd z reguły bezsensowny brak sympatii do osób o jakiejś karnacji) ni złodziei jakoś już nie. I jest to u mnie, czego się nie wstydzę, nietolerancją.

Giordano Bruno został skazany za bycie jednym z czołowych przedstawicieli gnostycko-okultystycznego kultu hermetycznego. (Egipski Theut i te sprawy). Czy słusznie zarzucano mu nakłanianie do rewolucji — tego nie wiem. Czy inkwizycja go oskarżała? Tak. Czy został za to zamknięty na kilka lat? Tak. Czy władze wykorzystały to, żeby się go ostatecznie pozbyć? Tak. Czy Kościół był za spaleniem samego Bruna? (Warto pamiętać, że w większości przypadków spalało się — symbolicznie — wizerunki). Tego nie wiem: spotykałem się z różnymi tezami; między innymi taką, że świeccy wykorzystali okazję, tak jak w wypadku Sokratesa uśmierconego pod pretekstem ateizmu, choć ateistą żadnym nie był, nawet w greckim rozumieniu. A co Rzymowi przeszkadzało najbardziej? Propagowanie wiary, że Jezus z Nazaretu był zwykłym czarownikiem, tyle że bardzo zdolnym. Czy skazałbym kogoś za to? Nie. Czy to poglądy naukowe? Nie.

Mój muzułmanin, owszem, jest anegdotą, te państwa — już nie. Hitlerowskie Niemcy, jak już pisałem, odnosiły się do antykatolickiego luteranizmu (tak, protestantów też znam, nawet więcej, i lubię bardzo Wink) i przedchrześcijańskich nurtów pogańskich, ale były to preteksty. Inna rzecz, że pozwoliła na taki, a nie inny rozwój rzeszy ewolucja kultury, filozofii, religii, zapoczątkowana przez reformację. Nie będę odnosił się do USA czy współczesnego Izraela; z grubsza zgadzam się z Twoją obserwacją. Niemniej w tego rodzaju humanistycznej (tego rodzaju, bo ogólnie nie ma nic bardziej humanistycznego niż matematyka) refleksji nie widzę potrzeby uściślania statystyki; trzeba tu raczej dociekań metafizycznych i antropologicznych. Które zresztą za konieczne uważał nawet ten okropny pozytywista Popper Wink

(Pytać wolno, a i personalnych intencji się nie boję — choć kariery bym się u siebie nie dopatrywał — ale po cóż męczyć autobiografią innych: niektórzy wiedzą dość, inni nie zasługują na tak niecne potraktowanie debaty o ideach. Jeśli wszelako masz ochotę i doprecyzujesz pytanie — przyznam, że nie całkiem je rozumiem: jakim? oby nie najgorszym! — chętnie pogadam i przez PW Smile).
Strzeżcie się przyjmowania do swego rzemiosła, wymagającego takiej czujności, jakiegokolwiek młodzieńca o ściągłej twarzy i zapadniętych oczach, skłonnego do niewczesnych rozmyślań, młodzieńca, który się zgłasza na okręt z „Fedonem”.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bart
longplay

PostWysłany: 22.05.2020, 20:26    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Duch 1532 napisał:
Co do mnie, czuję bardzo tolerancyjny (tolerare — swoją drogą — znosić z ledwością): toleruję i żydów, i antysemitów, i mężolubników, i homofobów, i murzynów, i rasistów. Ale morderców (zarówno tych, którzy mordują czarnoskórych, jak i tych, którzy zabijają rasistów za skądinąd z reguły bezsensowny brak sympatii do osób o jakiejś karnacji) ni złodziei jakoś już nie. I jest to u mnie, czego się nie wstydzę, nietolerancją.

Z tym nie sposób się nie zgodzić. To samo starałem się powiedzieć przywołując Popera. W moim poście, który zacytowałeś, wyrażałem krytycyzm do pewnych zachowań, ale nie przypisywałem ich jako atrybutu do żadnej specyficznej grupy społecznej, religijnej, etnicznej itd. Głupota i ignorancja, których nietolerancję wyraziłem, są niedyskryminujące: dotykają powszechnie niezależnie od narodowości, rasy, orientacji seksualnej, religii itd. Więc nie jest to ksenofobia, jak próbowałeś zasugerować.

Duch 1532 napisał:

Giordano Bruno został skazany za bycie jednym z czołowych przedstawicieli gnostycko-okultystycznego kultu hermetycznego. (Egipski Theut i te sprawy). Czy słusznie zarzucano mu nakłanianie do rewolucji — tego nie wiem. Czy inkwizycja go oskarżała? Tak. Czy został za to zamknięty na kilka lat? Tak. Czy władze wykorzystały to, żeby się go ostatecznie pozbyć? Tak. Czy Kościół był za spaleniem samego Bruna? (Warto pamiętać, że w większości przypadków spalało się — symbolicznie — wizerunki). Tego nie wiem[...]

No właśnie, ja też tego nie wiem, wiem, że są różne opracowania i studia (o których Ty wiesz więcej niż ja), ale na "zdrowy chłopski rozum" to dostało mu się, bo był niewygodny z tymi wszystkimi teoriami podwazającymi utarty porządek rzeczy. Gdyby się nie "wychylał", może by spalenie wizerunku starczyło.

Duch 1532 napisał:
Nie będę odnosił się do USA czy współczesnego Izraela; z grubsza zgadzam się z Twoją obserwacją. Niemniej w tego rodzaju humanistycznej (tego rodzaju, bo ogólnie nie ma nic bardziej humanistycznego niż matematyka) refleksji nie widzę potrzeby uściślania statystyki; trzeba tu raczej dociekań metafizycznych i antropologicznych. Które zresztą za konieczne uważał nawet ten okropny pozytywista Popper Wink

Ah... i tu pięknie się możemy różnić Smile

Duch 1532 napisał:
(Pytać wolno, a i personalnych intencji się nie boję — choć kariery bym się u siebie nie dopatrywał — ale po cóż męczyć autobiografią innych: niektórzy wiedzą dość, inni nie zasługują na tak niecne potraktowanie debaty o ideach. Jeśli wszelako masz ochotę i doprecyzujesz pytanie — przyznam, że nie całkiem je rozumiem: jakim? oby nie najgorszym! — chętnie pogadam i przez PW Smile).

No to się pokuszę i doprecyzuję na PW.
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 22.05.2020, 21:34    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Czy prezydent Du*a, potrafiłby porozmawiać o czymś takim jak „aranżacja muzyczna”?
Freefall

PostWysłany: 22.05.2020, 22:27    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
Czy prezydent Du*a, potrafiłby porozmawiać o czymś takim jak „aranżacja muzyczna”?

Masz jakieś wątpliwości? Very Happy
Powrót do góry
Crazy
longplay

PostWysłany: 22.05.2020, 22:50    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ale co, chcieliście go zaprosić na Forum i boicie się, czy nie podoła, czy co? Wink
Paweł
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 22.05.2020, 23:09    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Pan Andrzej machnął już swoją czterdziestkę ulubionych płyt 1974 roku, ale Chłopaki nie wiedzą, czy aktywować mu konto. Wink
Powrót do góry
Freefall

PostWysłany: 22.05.2020, 23:19    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Crazy napisał:
Ale co, chcieliście go zaprosić na Forum i boicie się, czy nie podoła, czy co? Wink

Podoła wszystkiemu. Taki wspaniały prezydent, lepszy nawet niż Lech K.:

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-05-21/dera-andrzej-duda-jest-lepszym-prezydentem-niz-lech-kaczynski/
Laughing

Ostatnio zmieniony przez Freefall dnia 22.05.2020, 23:44, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Białystok

PostWysłany: 22.05.2020, 23:21    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Źle policzę i ABW + CBA o 6.00 mnie zwijają. Confused Shocked

Aaaa raz się żyje Exclamation Aktywujcie Smile
Maciek

PostWysłany: 23.05.2020, 05:17    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cytat:
„aranżacja muzyczna”?

Przepraszam, bo zacząłem a nie wkleiłem linka.
https://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114526,25968125,wojciech-mann-i-rafal-trzaskowski-stworzyli-muzyczna-niespodzianke.html#s=BoxOpImg2

Tu nie chodzi o jakąś kampanię, bo mam mieszane uczucia co do pana RT jako polityka, ale rozmową o muzyce i swoim osłuchaniem mi bardzo zaimponował. No i przyznaję, że dopiero z tej rozmowy dowiedziałem się, KTO był jego ojcem. Embarassed
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 23.05.2020, 07:48    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A kto? Stary Trzaskowski - człowiek dla polskiej muzyki zasłużony jak mało kto!

http://artrock.pl/
Powrót do góry
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 23.05.2020, 08:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
Cytat:
„aranżacja muzyczna”?
No i przyznaję, że dopiero z tej rozmowy dowiedziałem się, KTO był jego ojcem. Embarassed

Zawsze warto się zainteresować skąd się bierze polityk w zamieszkiwanej przez nas krainie.
Niestety, życiorys wielu z nich magicznie zaczyna się w momencie ukończenia szkoły lub pierwszego publicznego wystąpienia, tak jakby nie mieli żadnych korzeni.
Duch 1532
digipack

PostWysłany: 23.05.2020, 09:07    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bart napisał:
Więc nie jest to ksenofobia, jak próbowałeś zasugerować.
Nie próbowałem zasugerować, że to ksenofobia, tylko że tyle w tym ksenofobii, ile w moim stosunku do innych religii. Czyli niewiele. Obaj wartościujemy pewne przeświadczenia, poglądy oraz podejścia, które mogą być oparte na różnych przesłankach i są oczywiście w dużym stopniu zależne od środowisk, w jakich się żyło i żyje, ale w odróżnieniu od koloru skóry bądź pochodzenia nie są niezależne od tych, którzy je wyznają albo głoszą Smile
Bart napisał:
ale na "zdrowy chłopski rozum" to dostało mu się, bo był niewygodny z tymi wszystkimi teoriami podwazającymi utarty porządek rzeczy. Gdyby się nie "wychylał", może by spalenie wizerunku starczyło
Może. Ale nie szło o naukowy porządek rzeczy, tylko o sprawy polityczne. I, owszem, religijne, ale takie, jakie Ty, jak się zdaje, widzisz od nauki — a więc potwierdzalnej prawdy — bardzo daleko? :>
Strzeżcie się przyjmowania do swego rzemiosła, wymagającego takiej czujności, jakiegokolwiek młodzieńca o ściągłej twarzy i zapadniętych oczach, skłonnego do niewczesnych rozmyślań, młodzieńca, który się zgłasza na okręt z „Fedonem”.
Powrót do góry
gharvelt
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 25.05.2020, 20:24    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Przerzucam posty skręcające w kierunku dyskusji o wyborach oraz zmian politycznych do właściwego wątku. Wiem, że afera w PR3 siłą rzeczy jest ściśle powiązana z bieżącą polityką, tym niemniej zachęcam, żeby w temacie Audycje Radiowe pisać raczej o audytoriach, nie o elektoratach Wink Podobnie w innych wątkach (zauważyłem, że pojawił się krótki offtopic w wątku filmowym, ale całe szczęście uczestnicy dyskusji się zreflektowali, że to inny temat), nie wpychajmy proszę wszędzie rządu oraz nie-rządu.

Leptir napisał:
Z ostatniej chwili: Kuba Strzyczkowski został dyrektorem i redaktorem naczelnym Programu III.

crescent napisał:
Słuszne przedwyborcze posunięcie w kierunku ukręcenia łba tematowi "afera w Trójce". Dziwi mnie tylko, że Kurskiego już wyciągają z szafy. Ciekawe, czy przed wyborami ponownie obejmie prezesurę.

Leptir napisał:
Krążą pogłoski, że i tak zarządza z tylnego siedzenia, więc na usankcjonowanie tego stanu rzeczy może chyba spokojnie poczekać do wyborów.

WOJTEKK napisał:
crescent napisał:
Słuszne przedwyborcze posunięcie w kierunku ukręcenia łba tematowi "afera w Trójce".

A przy okazji przyznanie się do tego, "że daliśmy dupy i nie wiemy jak to posprzątać". Tylko, że Strzyczkowski to też "rycerz dobrej zmiany" i to wszystko jest tylko kosmetyka.

crescent napisał:
Leptir napisał:
Krążą pogłoski, że i tak zarządza z tylnego siedzenia, więc na usankcjonowanie tego stanu rzeczy może chyba spokojnie poczekać do wyborów.

No właśnie też tak zakładałem, ale jednak znów zrobił się szum. Parę dni temu powrócił do zarządu TVP. Podobno ma ratować kampanię Adriana.

akukuuu napisał:
Choć brak mi tej wiary i nie wiem , co, jak i w czym , ale chciałbym ,żeby mu się udało.

WOJTEKK napisał:
crescent napisał:
Leptir napisał:

No właśnie też tak zakładałem, ale jednak znów zrobił się szum. Parę dni temu powrócił do zarządu TVP. Podobno ma ratować kampanię Adriana.

Mam nadzieję, że tego już nie uda się uratować...

SafeMan napisał:
Moim zdaniem złudne nadzieje, twardego elektoratu żadna afera i żadne argumenty nie ruszą.

WOJTEKK napisał:
Przysłowiowe przejechanie ciężarnej zakonnicy na pasach...

B.J. napisał:
SafeMan napisał:
Moim zdaniem złudne nadzieje, twardego elektoratu żadna afera i żadne argumenty nie ruszą.

Twardego jest mniej niż negatywnego. Duda przegra w II turze z Trzaskowskim.

Leptir napisał:
Nie byłbym taki pewny. Elektorat Bosaka raczej Trzaskowskiego nie poprze, sądzę, że wyborcom Kosiniaka-Kamysza też bliżej do PiS niż do KO. Moim zdaniem faworytem jest urzędujący prezydent.

Duch 1532
digipack

PostWysłany: 25.05.2020, 21:36    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mnie się wydaje, że Trzaskowski został wybrany z założeniem, że należy zdobyć jak najwięcej głosów w pierwszej turze, bo w drugiej i tak się przegra. I to błąd, bo gdyby zdecydowali się na kogoś z tzw. centrum, to spora część miękkiego elektoratu, którego nie tak mało, mogłaby przy przyzwoitej minikampanii przejść na jego stronę. Niemniej kogo? — odpowiednich brak. W każdym razie z trójki Trzaskowski, Kosiniak-Kamysz (mam nadzieję, że jeszcze odzyska siły; co nie znaczy, że go lubię) i, o dziwo, Hołownia Trzaskowski zdaje mi się mieć najmniejsze szanse w drugiej turze.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 43, 44, 45 ... 122, 123, 124  Następny
Strona 44 z 124

Skocz do: