Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

ALBUM ROKU 1975 (edycja 2020)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 84, 85, 86  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Leptir
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 30.06.2020, 09:37    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Z jazzu warto zwrócić uwagę na następujące płytki:

Abercrombie, John - Timeless - jedna z moim zdaniem jego lepszych płyt wydanych przez ECM.
Shorter, Wayne - Native Dancer - bardzo ładna, brazylijska płyta Shortera

Polecam też:

Washington Jr., Grover - Mister Magic - tu w zasadzie jest tyle samo jazzu, co funk-soulu, ale moim zdaniem pięknie się to wszystko razem komponuje.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Okechukwu
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 30.06.2020, 09:49    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Abercrombie to jeden z moich jazzowych faworytów z tego rocznika. Z mniej oczywistych jazzów polecam posłuchać polskiego Spisku Sześciu. Zespół się jakoś nie przebił, a szkoda. Nie jest to bardzo oryginalne granie - ale ciekawa, bardzo dobra warsztatowo mieszanka ambitnego post-bopu i fusion - trochę w klimacie Mwandishi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
RoryGallagher
maxi-singel kompaktowy

PostWysłany: 30.06.2020, 11:53    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Okechukwu napisał:
"Free Hand" na podium? Byłbym zaskoczony. Ciągle bardzo fajna płyta - ale jednak wyraźnie słabsza od klasyków Olbrzyma.

Przecież to też klasyk, a w dodatku ich najlepiej sprzedający się (a przynajmniej najwyżej notowany w Stanach) album. Według mnie strona A winylowego wydania jest doskonała: niesamowicie chwytliwa i kreatywna zarazem. W dodatku duży poziom skomplikowania w ogóle nie wpływa negatywnie na ogromne walory rozrywkowe, a z kolei melodyjność nie czyni tej muzyki ani trochę banalną. Gdyby całość była na tym poziomie, to zepchnęłaby z mojego podium albumów Gentle Giant "Acquiring the Taste" lub "In a Glass Houses" (ale raczej nie "Octopus"). Strona B jest, niestety, nieco słabsza, ale i tak pozostawia daleko w tyle znaczną część tegorocznych albumów. U mnie "Free Hand" będzie bardzo wysoko na liście.

Nie przewiduję natomiast uwzględnienia Pink Floyd, Queen czy Led Zeppelin.
Paweł
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 30.06.2020, 12:44    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

RoryGallagher napisał:
Nie przewiduję natomiast uwzględnienia Pink Floyd (...)

Floydzi faktycznie według Ciebie za słabi na czterdziestkę, czy to jakaś taktyka? Wink

Jeśli chodzi o faworytów, to u mnie na okrągłe zero mogą liczyć Queen (szanuję, ale nic ponadto, choć The Prophet's Song to świetny numer) i, niestety, Camel (w zeszłym roku w czołówce, za rok w czołówce, The Snow Goose natomiast w ogóle do mnie nie przemawia).
Powrót do góry
RoryGallagher
maxi-singel kompaktowy

PostWysłany: 30.06.2020, 12:58    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Z zasady nie głosuję nigdy na album, który i tak wygra Wink Ani na pozostałe, które mogą liczyć na mnóstwo punktów, a nie należą do moich zdecydowanych faworytów. Tegoroczne Queen i Led Zeppelin to ja nawet lubię, ale za poszczególne kawałki, a jako całość uważam je za zbyt nierówne, więc wolę docenić albumy, które podobają mi się jako całość.
MirekK

PostWysłany: 30.06.2020, 13:52    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Okechukwu napisał:
"Free Hand" na podium? Byłbym zaskoczony.

Ja również byłbym zaskoczony, ale na plus. Smile

Białystok napisał:
A o podium fajnie by było aby z VDGG powalczył Gentle Giant albo Zappa.

A może Magma? Była na podium na sąsiednim forum.
1. Pink Floyd - Wish You Were Here (327 pkt)
2. Magma - Live (283 pkt)
3. Van der Graaf Generator - Godbluff (265 pkt)
Gacek

PostWysłany: 30.06.2020, 13:55    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A ja wyjątkowo mam nadzieję że Jarrett doczłapie do podium bo The Köln Concert zasługuje na pudło!
Powrót do góry
Leptir

PostWysłany: 30.06.2020, 14:05    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Co prawda koncert koloński nie jest moim ulubionym albumem Jarretta - ale zdecydowanie jest to bardzo dobre wydawnictwo i zasługuje przynajmniej na miejsce w dziesiątce.
Artur.O
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 30.06.2020, 14:13    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Magma była też na 2. miejscu w 1974 i na 1. miejscu 1973 roku na tamtym forze. Okolice... 6. miejsca to chyba najwyżej gdzie bym się spodziewał tej płyty u Dinozaurów.

Za to faktycznie "Godbluff" widziałbym na 2. miejscu zaraz po WYWH, a "Free Hand" gdzieś w 10tce; z klasycznych płyt gigantów chyba najbardziej popowa.

Na pewno będę też wypatrywać tegorocznych Mandarynek i Elektrowni w dziesiątce, i myślę że 2x Zappa i Wielbłąd (ten akurat raczej bez moich głosów) również będą się bić o obecność w niej. Czarnym koniem może być Hatfield & the North, a przynajmniej na to liczę.

Ja osobiście będę też kibicował m.in. Youngowi, Dylanowi czy Feli Kucie.

Queen to nie jest "albumowy" zespół. Uważam, że "A Night at the Opera" to płyta dwóch, trzech piosenek - owszem znakomitych, ale to dla mnie za mało. Wink
Okechukwu

PostWysłany: 30.06.2020, 14:18    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Muzycznie Kolonia jest rewelacyjna, ale samo BRZMIENIE fortepianu mi nie odpowiada. Jest płaskie, mikre - jakby w jakiejś piwnicy 2m2 Jarrett to nagrywał. Punkty dam- ale nie z tej najwyższej puli.
Powrót do góry
MirekK

PostWysłany: 30.06.2020, 14:40    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Artur.O napisał:
Queen to nie jest "albumowy" zespół. Uważam, że "A Night at the Opera" to płyta dwóch, trzech piosenek - owszem znakomitych, ale to dla mnie za mało.

Akurat tutaj zgadzamy się w 100%.
Takich nie albumowych wykonawców w historii muzyki rozrywkowej było od groma. Aż boję sie przytoczyć kilka nazwisk i nazw zespołow, bo rozpetam kolejną wojnę.
Z drugiej strony jak wytłumaczyć to, że tacy nie albumowi wykonawcy plasują sie w zestawieniach rocznikowych na wysokich pozycjach, np. podium dla "A Night at the Opera" w poprzedniej edycji tego zestawienia na FD.
Okechukwu

PostWysłany: 30.06.2020, 14:44    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Na Operze są dwa wypełniacze, które można by usunąć bez szkody dla całej płyty I'm In Love with My Car (jak większość kompozycji Taylora) i Sweet Lady. Reszta rewelacja - czy piosenki, czy pastisze retro czy rozbudowane formy
Powrót do góry
Crowley
digipack

PostWysłany: 30.06.2020, 15:02    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cytat:

A ja wyjątkowo mam nadzieję że Jarrett doczłapie do podium bo The Köln Concert zasługuje na pudło!

Poznałem tę płytę po poprzednim plebiscycie i zdziwię się, jeśli to nie będzie top 5. Piękna rzecz, będzie dużo punktów. I to wystarczy, jeśli chodzi o jazzy.

Cytat:
Kolejny mocarny rocznik, znów trza będzie butem dopychać żeby się 40 zmieściła. Ciekawe czy znów hard rocki polegną

Też tak myślę. Na pierwszy ogień zebrałem równo 40 szt. bardzo dobrych rzeczy, które znam. Drugie tyle po to, żeby dać im drugą szansę, no i jeszcze czekam na niespodziewane polecajki. Bardzo wyrównany rocznik według mnie.

Cytat:
Alphonse Mouzon - "Mind Transplant"

Posłuchałem, nawet potupałem nogą. Są świetne momenty, ale trochę już wyrosłem z miliona nut na sekundę. Wink

Ze swojej strony przypominam, że można głosować na pana Reginalda, czyli: Captain Fantastic and the Brown Dirt Cowboy Eltona Johna. Lubię dużo bardziej od Ceglanej drogi, bo jest skondensowana i bardziej spójna, a brzmi fantastycznie. No i co za genialna okładka! Zdecydowanie mój ulubiony album artysty.
Oprócz tego jest jeszcze Pavlov's Dog, jeśli komuś nie przeszkadza bardzo piskliwy wokal i przepiękny, klasyczny album Harmonium, który nawet taki przeciwnik francuszczyzny jak ja, słucha z przyjemnością.
Powrót do góry
Freefall

PostWysłany: 30.06.2020, 21:41    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Poza oczywistymi tytułami jak Floydzi czy Camel warto wspomnieć o Maxophone
Zespół jednej płyty, ale za to jakiej! Jedna z najlepszych płyt progresywnych z półwyspu Apenińskiego.
Mój pewniak do 40. Podobnie jak grupy z Quebecu czyli wspomniane przez Crowleya Harmonium (piękny album!) i Sloche. No i jeszcze Maneige z dwoma albumami.
Powrót do góry
MirekK

PostWysłany: 30.06.2020, 22:04    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Freefall napisał:
warto wspomnieć o Maxophone
Zespół jednej płyty, ale za to jakiej! Jedna z najlepszych płyt progresywnych z półwyspu Apenińskiego.
Mój pewniak do 40. Podobnie jak grupy z Quebecu czyli wspomniane przez Crowleya Harmonium (piękny album!) i Sloche. No i jeszcze Maneige z dwoma albumami.

Zapowiada sie, że znów będziemy bratankami od kompatybilności. Very Happy
Harmonium, Sloche, Maneige dostaną i ode mnie jakieś punkty, a Maxophone najwięcej.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 84, 85, 86  Następny
Strona 3 z 86

Skocz do: