Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Exodus, Władysław Komendarek
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Wykonawcy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Inkwizytor
remaster

PostWysłany: 06.10.2014, 08:02    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nudna ?.... litości... choć OK, każdy czuje "innego bluesa". Fakt, że solowe płyty, szczególnie te późniejsze to specyficzna twórczość, nie każdy odbiera taką elektronikę...ale "nudy" ?. Moim zdaniem wręcz lwia część jego krążków jest tak przebogata by nie powiedzieć przeładowana treścią, przenikaniem klimatów - czego tam nie ma - industrial, techno, quasi symfoniczne impresje, piękne wokoderowe ( w tym Gudonis jest mistrzem ) melodie, samplowane skandowane teksty... przenikliwe solówki, piętrowe aranżacje. W ciągu ostatnich lat uważam, że na polu elektroniki Komendarek zostawił daleko w tyle Łosowskiego, Bilińskiego czy nawet Skrzeka, który solowo utknął dawno w sakro-bluesowych stereotypach. Weź posłuchaj choćby Szafirową Chimerę - gdzie jest choćby 20 minutowe Zwierciadło Epoki - jak nawet do arcydzieło jest dla kogoś nudne - to ja wysiadam. Od ładnych paru lat kolekcjonuję jego krążki i sądzę, że nadal nie ogarniam wszystkiego - dla mnie jako klawiszowca to unikatowa kopalnia inspiracji np koncertowe Rycerze Ciemności lub dla Ricochet`u - Time Merchants i Poisoners of Consciousness.
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 06.10.2014, 09:09    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Solowy Komendarek może nudzić, jeśli zna się jego twórczość wyrywkowo, po łebkach. Sam cos o tym wiem Smile
W ostatnim czasie przesłuchałem kilka jego płyt, a przede wszystkim obejrzałem dziesiątki filmów, wywiadów, szaleńczych improwizacji i koncertów dostępnych w internecie - serdecznie polecam jego kanał. Może niektóre rzeczy nie są najlepszej jakości, ale jest tam sporo interesujących i ważnych nagrań.

W pierwszej kolejności pojawiła się u mnie fascynacja nim, jako Człowiekiem. Owszem, oderwanym od rzeczywistości, dla niektórych dziwnym i być może naiwnym, ale właśnie w tym tkwi jego urok. No i ten jego ogromny szacunek do drugiego człowieka i otoczenia. Otwarty, serdeczny i pełen szalonych wizji. OK, nie zawsze trafi ze swoimi muzycznymi pomysłami, niektóre rzeczy dziś się zestarzały, np. taka Promenada, powstała z 10-15 lat po podobnych płytach Tomity, ale uważam, że mimo wszystko lepiej eksperymentować i czasem nie trafić, niż tworzyć zachowawczo i samemu się zbytnio cenzurować.
Inkwizytor
remaster

PostWysłany: 06.10.2014, 10:13    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Pamiętam jak w jednym z wywiadów powiedział ze śmiertelnie poważną miną iż "nie należy mówić, iż jakiejś muzyki się nie lubi czy nienawidzi" - kogo dziś stać na takie podejście ?. Wiele jego kompozycji zdradza właśnie taką rozbrajającą ( ale nie głupiutką ) naiwność i czyste podejście do życia, ludzi, świata - weźmy kapitalne motywy w : Ranek Nad Wisłą, Rozmyślania na Górze S, Pogoń za Laserem i Modlitwa Inków. Zero wyrachowania, cynizmu i jak bywa u "wielkich elektroników" - fascynacji i ukazywania na siłę "ciemnej strony mooga". Mój przyjaciel po klawiaturze ze Skierniewic odbył z nim trochę podróży i miał okazję obserwować jak rozmawia z młodymi nieopierzonymi muzykami, żadnej olewki czy traktowania protekcjonalnie. Z materiałów ze spotkań na szczycie - Ricochet Gathering też wielu wypowiadało się o nim w samych superlatywach i on sam również nie szczędził ciepłych słów i pochwał. Szkoda, że sam nie miałem okazji brać udziału w tych jamach ... dla mnie to za wysokie progi Embarassed
Leptir

PostWysłany: 06.10.2014, 11:10    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Olewanie czy protekcjonalne traktowanie młodych albo niedoświadczonych muzyków świadczy o braku klasy i kompleksach muzyka.

Za mało, niestety, znam twórczość Komendarka, żeby się o niej wypowiadać, natomiast człowiekiem jest bez wątpienia uroczym.
Inkwizytor
remaster

PostWysłany: 06.10.2014, 11:18    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Z opisów wynika, że za każdym razem gdy ktoś mojego lub jeszcze młodszego pokolenia wyrywa się do Gudonisa i zaczyna go wychwalać pod niebiosa lub sam fakt, iż go kojarzy - wydaje Komendarka niezmiernie zdumiewać. Jest przekonany, że to co on robi czy co robił w Exodusie pamięta może paru jego równolatków a tu dla młodych bywa niemalże ikoną. Co do "olewania" czy traktowania z góry stawiających pierwsze kroki przez starą gwardię można by wiele napisać - pamiętam jak chłopaki z Osady Vida mówili jak potraktował ich pewien znany muzyk gdy przyszli się przywitać i opowiedzieć o sobie, co robią, kto jest ich wzorem itd itd.... Rolling Eyes Zrobiło się trochę z tego " imperator i poddani ".
Leptir

PostWysłany: 06.10.2014, 11:47    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Owszem też znam takie historie, niektóre nawet z "własnej autopsji" - ale to zawsze dla mnie świadczy o tym, że "gwiazdor" po prostu nie czuje się dobrze z sobą i swoją muzyką. Artysta spełniony, przekonany o swojej wartości nie ma potrzeby popisywać się swoją wielkością.
Inkwizytor
remaster

PostWysłany: 06.10.2014, 13:01    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wiadomo... czasem należy zrozumieć, że ktoś może mieć akurat gorszy dzień lub szereg zmartwień na głowie - a tu "młodzieżówka" zawraca głowę... ale człowiekiem można być zawsze, nawet gdy się pada na twarz, wiem coś o tym.

Wracając do chętnych by zostać "wtajemniczonym" w twórczość Komendarka - to nie tylko "jedynka" lub Promenada i Dotyk Chmur. Lata 90 i 2000 były pod kątem kalibru artystycznych propozycji bardzo dobre. Jedynie sam odpadłem przy Manipulatorze - już sam początek i wściekły techno-beat... to chyba jego najtrudniej do strawienia płyta... można być w szoku, że "dziadek" daje takiego techno-czadu. Hibernacja, Fruwająca Lalka i Planeta Śmiechu są momentami ekscentryczne i nierówne - na pewno nie na jedno kopyto. Co do pierwszych 3/4 albumów - sądzę, że gdyby powstały na lepszym sprzęcie w studio - nabrałyby innego wymiaru. Warto pamiętać, że Gudonis nie dysponował takim orężem Moogów jak Skrzek. Miał Casio jako pierwsze cyfrowe syntezatory ale ich brzmienie po latach razi "odpustowością".... a i tak muzyk dokonywał cudów bo mogło zabrzmieć dużo gorzej. Lwia część klawiszy z lat 80 brzmi okropnie a Władek nie miał ani Propheta, Jupitera czy Polysixa. Wątpię czy stać go było na Yamahę DX7 gdy opuszczał Exodus, u nich raczej się nie dorobił. O ile mnie pamięć nie byli pierwszym naprawdę z wyższej półki syntezatorem był Ensoniq VFX.
Windmill
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 23.04.2017, 16:41    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Uwielbiam powracać do "The Most Beautiful Day"! Very Happy

http://riversidebluesnr2.blogspot.com/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Inkwizytor
remaster

PostWysłany: 06.12.2020, 08:56    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wczoraj całkiem przypadkiem na to natrafiłem - wspaniały koncert chyba jeden z ciekawszych - najeżony masą repertuar niespodzianek - nie będę psuł zabawy ale co najmniej 3 wielkie killery bez pudła można rozpoznać - ten facet jest niesamowity - żadne tam "granie po parafiach" - tylko bezkompromisowa sztuka i mierzenie z żywą materią instrumentów:

https://www.youtube.com/watch?v=K1Q9Qc4L0Os

ps. a soundcheck na początku rozbraja Very Happy
Heartbreaker
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 08.12.2020, 12:49    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Oglądałem ten koncert jakiś czas temu. Owszem, są ciekawe momenty.
Byłem też kiedyś na koncercie Józefa Skrzeka. Nie było dymów, różowych świateł, ani gibającej się panienki. Nawet okularów a la Elton John nie miał pan Józef.
Ale tamten "parafialny" koncert Skrzeka bije na głowę ten Komendarka. Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Wykonawcy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3

Skocz do: