Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Muzyka dawna, klasyczna i współczesna
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bananamoon
singel analogowy

PostWysłany: 25.11.2020, 08:57    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

- Okechukwu

Miałem tutaj, jeśli już, pisać (chociaż pisać to za duże słowo), tylko i wyłącznie o muzyce progresywnej, takiej w rodzaju Pink Floyd i King Crimson (przecież tego domaga się "profil" forum, który głośno krzyczy, że dżez i klasyka szkodzą stronie)...ale długo nie wytrzymałem...pewnie dlatego, że tak jak Ty, całkiem niedawno słuchałem Symfonii Fantastycznej Berlioza.

Słuchałem jej jednakowoż z pozytywnym "skutkiem sensorycznym".
Nie znam niestety wspomnianej przez Ciebie interpretacji Karajana (wierzę akondowi na słowo, że Karajan schrzanił z pomocą Berlińczyków to i owo) - moje zadowolenie dziełem opieram na wykonaniu Claudio Abbado i Chicago Symphony Orchestra (na płycie posłuchamy także Owertury z Karnawału Rzymskiego, Op. 9).
Symfonia Fantastyczna w zamyśle Abbado, jest po prawdzie "miękka w kolanach" i nie udaje tego czym nie jest, za to zagrana zdecydowanie, przy tym płynnie i tanecznie, w wiekowym pląsie, z oddaniem całej, barwnej palety brzmieniowej orkiestry.

Nie słucham często Berlioza, ale warto zwrócić uwagę na jego pozornie "pomniejsze" dzieła (?) - duże wrażenie zrobiło na mnie nagranie "Grande Messe Des Morts, Op. 5" w wykonaniu Bergen Philharmonic Orchestra, Bergen Philharmonic Choir, Collegium Musicum Bergen Choir...pod okiem Edwarda Gardnera - niebiańsko-piekielny spektakl!

A wracając do Berlioza i Twojej dogłębnej potrzeby drążenia (czujnym okiem / uchem) przełomowości jego twórczości...to odkrywczości i wytrawnej retoryki muzycznej, szukałbym raczej u bardziej współczesnych nam kompozytorów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 25.11.2020, 09:37    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

bananamoon napisał:

Miałem tutaj, jeśli już, pisać (chociaż pisać to za duże słowo), tylko i wyłącznie o muzyce progresywnej, takiej w rodzaju Pink Floyd i King Crimson (przecież tego domaga się "profil" forum, który głośno krzyczy, że dżez i klasyka szkodzą stronie)...

Mocno szkodzi, zwłaszcza jazz - biorąc pod uwagę alias adresu strony: rockjazz.pl Smile
A i klasyka też, przecież rock progresywny mocno odcinał się od muzyki klasycznej Wink
bananamoon, pisz dalej - chętnie czytam o Twoich rekomendacjach i niektóre z nich sprawdzam w praktyce Wink
Berlioza nie bardzo kojarzę, przy okazji odświeżę sobie jakieś jego dzieło, np. wspomnianą Symfonię Fantastyczną. Jestem takim znafcą klasyki, co np. posiada The Four Seasons Vivaldiego w wersji przerobionej przez wspomnianego niedawno w innym wątku Nigela Kennedy'ego - czyli z elementami jazzu, folku i rocka. Ciekaw jestem, co sądzicie o tym wydawnictwie:

Okechukwu
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 25.11.2020, 10:37    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bananamoon, Akond - dzięki za rekomendacje - jak wpadnie mi gdzieś w ręce tanie CD z "Fantastyczną:, to pewnie się skuszę. Czy Berlioz był przełomowy? Na pewno nie w takim stopniu jak Beethoven, Mahler czy Strawiński, ale jednak jego zasługi w rozwoju nowoczesnej faktury orkiestrowej i kierunku muzyki programowej są bezdyskusyjne. I ja ich wcale nie kwestionuje - orkiestracja "Fantastycznej" jest ciekawa i żywa - problem leży wyłącznie w melodyce. Ja zresztą w muzyce klasycznej nie szukam wcale odkrywczości- słucham z ogromną przyjemnością kompozytorów, którzy nie kreowali żadnych nowych prądów - uwiebiam neoromantyków:Baxa, Miaskowskiego, Saint-Saënsa, d'Indy'ego. Brucha, Franza Schmita - jest ich wielu Smile
Co do Kennedy'ego to nie mam tej płyty, ale pamiętam z koncertu, że jego jazzujące wersje klasyki były świetnie (grał w składzie z kontrabasem, bębnami i gitarą klasyczną). Świetnie improwizował i nie do końca stricte jazzowo - w każdym razie to jego podejście do klasyki jest nieco inne niż u jazzmanów - ma swój własny styl.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
bananamoon
singel analogowy

PostWysłany: 12.01.2021, 14:57    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Chris Brown / Pauline Oliveros "Music In The Air"

Ostatnimi czasy mam coraz większe problemy z ulokowaniem płyt, które akurat zrobiły na mnie duże wrażenie, we właściwym wątku - mam nadzieję, że tym razem niewiele rozminąłem się z prawdą.

Album "Music In The Air" wypełniają niecodzienne improwizacje zarejestrowane w 2008 roku, na żywo lecz w studiu (Berkeley), przez Chrisa Browna i Pauline Oliveros.
...improwizacje niespieszne i baaaardzo kameralne (prym wiodą fortepian i akordeon); choć w pierwszej chwili wydają się być nieoszlifowanymi, szorstkimi dysonansami / kłótniami pomiędzy instrumentami...po chwili, płynnie docierają się nawzajem, przenikając się lunatykującym językiem pozytywnych, kolorowych marzeń sennych.

Dreams Of Instruments.

Chris Brown - piano, electronics
Pauline Oliveros - accordion, conch, percussion, electronics

https://www.discogs.com/Chris-Brown-2-Pauline-Oliveros-Music-In-The-Air/release/3498243

Powrót do góry
bananamoon
singel analogowy

PostWysłany: 15.01.2021, 11:49    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Richard Wagner "Piano Transcriptions For Four Hands (Andreas Groethuysen, Yaara Tal)"

Na płycie możemy posłuchać wiekopomnych dzieł Wagnera "przetransportowanych" (także przez samego kompozytora) z bezgranicznych orkiestrowych i wokalnych form do fortepianowego duetu (odartego z jednego fortepianu - he, he).
Posłuchamy również transkrypcji na fortepian, jakich dokonał Wagner - na warsztat wziął dwa utwory - Le Guitarrero, Overture (Fromental Halevy) oraz Grande Fantasie sur la Romanesca (Henri Herz).

Świetnie słucha się tego zdwojonego zapisu, tych przenikających się znaczeń na wykorzystaną "ponad miarę" klawiaturę fortepianu.
Andreas Groethuysen i Yaara Tal nie owijają w bawełnę - grają brawurowo, z werwą - baaa, grają z wyeksponowaną (pierwszoplanową) raz marszową, raz taneczną frazą, nie popadając przy tym w siłową przesadę i nieznośną pompatyczność; nie podcinają nóg klasycznym kompozycjom, dają słuchaczowi możliwość nowego spojrzenia, na być może zakodowane w głowie przyzwyczajenia.

Jeden fortepian ≠ Dwie głowy podzielone przez cztery ręce podzielone przez jeden fortepian.

https://www.discogs.com/Richard-Wagner-Duo-Tal-Groethuysen-Piano-Transcriptions-For-Four-Hands/release/11255988

Powrót do góry
bananamoon
singel analogowy

PostWysłany: 16.01.2021, 08:06    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Karlheinz Stockhausen "Aus den Sieben Tagen (From The Seven Days)"

Od tygodnia, dzień po dniu, słucham jedynej w swoim rodzaju muzyki! - muzyki którą Stockhausen stworzył w trudnym dla siebie okresie życia (zarówno w sferze prywatnej jak i artystycznej).
Odczuwając zmęczenie i wyjałowienie twórcze, postanowił "uruchomić" w komponowaniu muzyki przypadkowość oraz intuicję - napisał instrukcje, w dużej mierze słowne (choć pomysł opisywania utworów mową pojawił się już wcześniej, chociażby w Mikrofonach), do piętnastu kompozycji, które miały być dla zespołu, dla wykonawców, wyzwaniem improwizacyjnym oraz intelektualnym...w konsekwencji twórczym (oczekiwał od muzyków bezgranicznego otwarcia na wzajemne relacje, tym samym chciał wywołać / zainicjować niezaistniałe nigdy / i nigdzie wcześniej, muzyczne zdarzenia).

Być może moje odczucia, po wysłuchaniu płyt (łatwo dzisiaj mówić laikowi), kłócą się z założeniami muzyki intuicyjnej, która chciała uwolnić się od znanych / zastanych, opisanych i mających swoje rozwinięcie stylów oraz estetyk (muzyki idiomatycznej)...ale ja tutaj słyszę kolaż, reportaż, teatr, eksperyment, improwizację, elektroakustykę, medytację, etniczną surowiznę, dżez, free, narrację...w formie pierwotnego zaczynu.

Muzyka kompletna.

http://stockhausenspace.blogspot.com/2015/03/aus-den-sieben-tagen.html

https://www.discogs.com/Stockhausen-Aus-Den-Sieben-Tagen/release/1162824

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 10, 11, 12
Strona 12 z 12

Skocz do: