Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Płyta roku - gra wstępna ;) + inne TOPy (organizacyjny)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 91, 92, 93, 94  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jakuz
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 19.02.2021, 21:13    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

gharvelt napisał:
... Co innego druga pozycja U.K. Tyle się działo w końcówce lat 70., tymczasem prawie na szczycie coś takiego Confused

Niesamowite, jak przez te kilkanaście lat FD zmieniło swój profil Wink
Piszemy wciąż na domenie "rockjazz" a pewnie od kilku lat ponad połowa tekstów nie tylko nie bardzo się w tę zbitkę słów wpisuje ale nawet je z gruntu neguje czy potępia. No cóż, wiwat avant, post-punk, new-wave, dub-step, RIO, rap czy inny art pop - z postępem nie wygrasz. Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gharvelt
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 19.02.2021, 21:50    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Duch 1532 napisał:
gharvelt napisał:
Liczę na to, że w reedycji docenimy wiele płyt, które poprzednim razem nie zostały należycie uhonorowane.

Zostały; wszak nie ilosć, ale jakość honorujących się liczy

Odnotowałem i doceniam Exclamation

Jakuz napisał:
Niesamowite, jak przez te kilkanaście lat FD zmieniło swój profil Wink
Piszemy wciąż na domenie "rockjazz" a pewnie od kilku lat ponad połowa tekstów nie tylko nie bardzo się w tę zbitkę słów wpisuje ale nawet je z gruntu neguje czy potępia. No cóż, wiwat avant, post-punk, new-wave, dub-step, RIO, rap czy inny art pop - z postępem nie wygrasz. Smile

Powinna mnie taka riposta ubóść, skoro zajmowanie miejsca w awangardzie postępu nie poczytuję za nic zaszczytnego Wink ale tak się nie stało. Wszak post-punk, nowa fala czy nawet avant/RIO to wciąż style zaliczane do muzyki rockowej bądź dość blisko z nią związane. Po prostu nie są one bliskie rockowi progresywnemu, albo wręcz rozwijały się w opozycji do niego - to fakt. Czyli wymieniając wykonawców reprezentujących te gatunki, albo niektóre płyty jazzowe/jazz-rockowe (Surman, Codona, Embryo), wcale nie potwierdzam, jakoby nazwa stała się nieadekwatna.

Zgadzam się na pewno, że profil istotnie się zmienił, zwłaszcza poprzez odejście od przytłaczającej dominacji estetyki progresywno-hardrockowej. Ciekawie pokazuje to przykład głównonurtowca '79 - wóczas na podium zmieścił się WOJTEKK, który ostatnio zwykł plasować się w dołach tabel głównonurtowca Smile
Duch 1532
digipack

PostWysłany: 19.02.2021, 21:52    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cóż, płyty avant, post-punk czy RIO częściej towarzyszyły mi dziesięć i -naście lat temu niż teraz. W dużej mierze dzięki temu forum Wink

A U.K. jak nie rozumiałem wtedy, tak i dziś.
Strzeżcie się przyjmowania do swego rzemiosła, wymagającego takiej czujności, jakiegokolwiek młodzieńca o ściągłej twarzy i zapadniętych oczach, skłonnego do niewczesnych rozmyślań, młodzieńca, który się zgłasza na okręt z „Fedonem”.
Powrót do góry
Jakuz

PostWysłany: 19.02.2021, 22:23    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Oczywiście nie liczyłem na inną odpowiedź – to jasne. Ale moja intencja była nieco inna. Kilka, kilkanaście lat temu większość piszących na FD zgadzała się, że prog-rock (art-rock, symphonic-rock – jak zwał, tak zwał) wyczerpał swoja formułę już w okolicach 75-76 roku i trudno było oczekiwać nowatorskich dzieł nawet od gigantów tego gatunku (Czcigodny Włodek się tutaj kłania) - King Crimson się rozpadł, Yes, Genesis, ELP czy nawet Floydzi złagodzili przekaz, normą stały się utwory krótsze, o bardziej zwartej formie, bez szaleństw improwizacyjnych znanych z ich wcześniejszych płyt.
Zresztą, większość z nas nie pamięta tego kilkuletniego okresu „regresu” i ciszy w graniu jak to kiedyś bywało. I nagle pojawia się płyta United Kingdom z fantastycznym nawiązaniem do lat minionych plus ten jazz-rockowy akcent – Holdsworth+Bruford. I większość z nas – starych, zramolałych prog-rockowców dostaje deser. Coś mimo wszystko świeżego i porywającego. A potem jeszcze dokładka – Danger Money! Już w trio, ale z Bozzio zamiast Bruforda – erupcja dynamiki i epickości w epitafium proga. I te dwie płyty – obok kilku bootlegów – i nieco już pop-rockowej „Night After Night” na zawsze zyskały u mnie miejsce na półce z napisem „prog”.
I dyskredytacja powyższych tytułów jako – nie wiem – słabych, niegodnych wysokich miejsc w zestawieniach rocznikowych, etc. - pewnie zawsze będzie budzić mój sprzeciw, a ich autora posądzę po prostu o niezrozumienie estetyki i niepotrzebną konstatację.

Mieszko - będę okrutny - Jestem Panem Świata.
Powrót do góry
Jakuz

PostWysłany: 19.02.2021, 22:47    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Duch 1532 napisał:
Cóż, płyty avant, post-punk czy RIO częściej towarzyszyły mi dziesięć i -naście lat temu niż teraz. W dużej mierze dzięki temu forum Wink...

No jasne. I pewnie spora w tym zasługa np. Crescenta (wiele skorzystałem na jego poleceniach) , czy Morly to kolejny gracz w tej formule i pewnie kilku innych. Ale to wtedy był zawsze - niezwykle poszerzający horyzonty - ale dodatek do formuły forum. Tylko i aż tyle.

Edit : ja nie neguję tego, że piszecie od pewnego czasu o muzyce, która nie była "startową" na FD, mnie irytuje dyskredytacja tej "wyjściowej". Ok ?

Ostatnio zmieniony przez Jakuz dnia 19.02.2021, 22:53, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Duch 1532
digipack

PostWysłany: 19.02.2021, 22:51    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jakuz napisał:
Nie jesteś, Jakuzie. Choć nieraz mam wrażenie, że masz na to ochotę Wink
Strzeżcie się przyjmowania do swego rzemiosła, wymagającego takiej czujności, jakiegokolwiek młodzieńca o ściągłej twarzy i zapadniętych oczach, skłonnego do niewczesnych rozmyślań, młodzieńca, który się zgłasza na okręt z „Fedonem”.
Powrót do góry
Duch 1532
digipack

PostWysłany: 19.02.2021, 22:52    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jakuz napisał:
Duch 1532 napisał:
Cóż, płyty avant, post-punk czy RIO częściej towarzyszyły mi dziesięć i -naście lat temu niż teraz. W dużej mierze dzięki temu forum Wink...

No jasne. I pewnie spora w tym zasługa np. Crescenta (wiele skorzystałem na jego poleceniach) , Morly to kolejny gracza w tej formule i pewnie kilku innych.
Z całą pewnością — obaj wymienieni, jak i kilku innych (np. djmis).
Powrót do góry
Jakuz

PostWysłany: 19.02.2021, 22:55    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Duch 1532 napisał:
Jakuz napisał:
Nie jesteś, Jakuzie. Choć nieraz mam wrażenie, że masz na to ochotę Wink

Mieszko , wystarczy, że przestaniesz się wypowiadać o muzyce - dla Ciebie - nieistotnej, zapewniam Cię - będę milczał.
Powrót do góry
Jakuz

PostWysłany: 19.02.2021, 23:01    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

djmis - fakt, pominięcie jego osoby to spore fo pas z mojej strony - ogromny wkład w forum, mam od niego mnóstwo wspaniałych płyt. Szkoda, że zniknął.
Powrót do góry
Duch 1532
digipack

PostWysłany: 19.02.2021, 23:43    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ależ U.K. jest dla mnie muzyką istotną — choćby ze względu na skład. Chyba że po prostu mam się nie wypowiadać o muzyce, która podoba mi się mniej, niżbym oczekiwał, albo — niżbyś oczekiwał Ty Rolling Eyes
Powrót do góry
Jakuz

PostWysłany: 19.02.2021, 23:47    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Albo po prostu tworzysz byty ponad miarę. Sam to osądź.
Powrót do góry
Paweł
epka analogowa

PostWysłany: 23.02.2021, 12:01    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Hmm, ciekawa (socjologiczna) dyskusja. Nie widzę problemu, żeby jarać się i "The Wall", i Univers Zero. Wink Ale ja nie o tym.

gharvelt napisał:
W ostatnim czasie zabrałem się za archiwalne plebiscyty i zrobiłem to, czego w niektórych z nich brakowało, czyli kompletne zestawienia końcowe, w jednym poście.

Nie myślałeś/myśleliście o dodatkowym, specjalnym temacie, najlepiej przyklejonym, tylko z wynikami plebiscytów? Te posty z końcowymi zestawieniami wyglądają bardzo fajnie - schludnie i przejrzyście, ale gdy się chce sprawdzić wyniki jakiegoś rocznika, to znalezienie danego wątku i odpowiedniego wpisu potrafi zająć ładnych kilka minut...
Powrót do góry
MirekK

PostWysłany: 23.02.2021, 17:43    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Paweł napisał:
Nie myślałeś/myśleliście o dodatkowym, specjalnym temacie, najlepiej przyklejonym, tylko z wynikami plebiscytów?

Od cholery pracy dla moderatorów i admina, bo tylko oni mogą utworzyć i edytować przyklejony temat. Zwykły temat nie miałby sensu, bo wkrótce te wyniki zostałyby przykryte komentarzami.
A może po prostu w pierwszym poście pod listą propozycji każdy z prowadzących wklepałby link do podsumowania albo przynajmniej numer strony gdzie wyniki się znajdują? Oczywiście w wielu przypadkach pomoc moderatorów będzie niezbędna, bo wielu prowadzących starych zestawień nie ma już na forum.
Przyklejony temat z linkami do wyników zestawień pewnie by wystarczył, ale moderatorzy musieliby sie wypowiedzieć.

EDIT: Moglibyśmy podzielić się pracą, Najwięcej zestawień na forum zrobili: WojtekK, B.J., MirekK i gharvelt. Każdy zbiera swoje podsumowania do kupy:
Nazwa zestawienia
Link do wyników.

Resztę zestawień bierze Paweł z jeszcze jednym albo dwoma ochotnikami. Dajemy swoje listy do gharvelta lub Artura, który je łączy i przykleja w jednym temacie.
gharvelt
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 23.02.2021, 22:54    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Można otworzyć nowy temat, ale w sumie po co to robić, skoro istnieje już przyklejony wątek dotyczący plebiscytów listowych? Mam na myśli oczywiście ten post. Stworzyłem go wprawdzie głównie z myślą o prezentacji excelowego automatu, ale z czasem na dole zacząłem dodawać także wyniki, w postaci linków do plików. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby teraz rozbudować tam część poświęconą rezultatom. Przed chwilą na końcu tamtej wypowiedzi dodałem odrębny fragment z linkami wewnętrznymi, prowadzącymi do podsumowań na Forum. Póki co wrzuciłem dopiero 16 linków, dla wszystkich roczników z lat 70. (10 archiwalnych i 6 reedycji). Jeśli chodzi o coś takiego, mogę kontynuować uzupełnianie listy, zwłaszcza jak znajdę jakąś dłuższą wolną chwilę. Co o tym sądzicie?
Paweł
epka analogowa

PostWysłany: 23.02.2021, 23:45    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dokładnie o coś takiego mi chodziło, super! Wprawdzie początkowo myślałem o wklejaniu całych wpisów z wynikami, ale to byłoby kompletnie bez sensu, bo szybko stałoby się to nieczytelne (za dużo plebiscytów) - linki to najlepsze rozwiązanie. Osobny temat jest oczywiście zbędny. Ewentualnie, jeśli się da, można by to podzielić na dwa posty - w pierwszym automat, w drugim wyniki.

Gdybyś potrzebował jakiejś pomocy, to daj znać!
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 91, 92, 93, 94  Następny
Strona 92 z 94

Skocz do: