Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

ALBUM ROKU 2001 (nadal 20 lat później!)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
akond
singel kompaktowy

PostWysłany: 08.04.2021, 09:55    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wszystko można sprowadzić do absurdu, więc dla rozładowania atmosfery dorzucam propozycję bardzo ekumeniczną. Smile

Pomianowska, Maria & Zespół Polski - Kolędy polskie - znane i zapomniane
Nie wiem, czy kolędy kiedykolwiek wcześniej w plebiscytach się pojawiły, ale u mnie to jedna z kilku płyt, które w okresie bożonarodzeniowym włączam sobie co roku. I moje ulubione nagranie Pomianowskiej.
Album ma dwie edycje (ta, którą mam, ma inną okładkę niż ta na discogs czy RYM), ale rok pierwszego wydania chyba się zgadza.
https://www.discogs.com/Maria-Pomianowska-I-Zesp%C3%B3%C5%82-Polski-Kol%C4%99dy-Znane-I-Zapomniane/release/3346848
.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 08.04.2021, 10:18    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

akond - bardzo ciekawa rekomendacja, na pewno sprawdzę.

A ja przekornie, na podniesienie ciśnienia polecę

El Caco - Viva

Stoner alert! Kapela z Norwegii, co już może zaskakiwać, ale sypią piachem po oczach jakby im się wszystkie fiordy rozsypały w drobny mak i jakby zaczęli pędzić jakąś rudą na łososiu. Zespół i ich riffy często pojawiają się w różnych stonerowych zestawieniach w kategoriach typu „nie znacie, a pokochacie”.

Uwaga na szkło! https://youtu.be/47fSZ155xGw
Crazy
album CD

PostWysłany: 08.04.2021, 11:35    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja natomiast chciałbym się odnieść do kilku pozycji, o których pisał/pytał Piotr - pozycji z tego najbardziej na forum nielubianego gatunku, czyli współczesnego ciężkiego rocka! Wink

Tool - Lateralus, oczywiście na początek - z Toolem u mnie jest tak: emocjonalność śpiewu Maynarda niezwykle do mnie przemawia; zespół gra znakomicie (ten perkusista!); na takim długim jak sto nieszczęść Lateralusie mniej więcej w każdym momencie jakbym się włączył, to by było: łoo, ale wyk***** muza! Materia muzyczna, którą tkają, jest wyśmienita. Ale jednocześnie - męczy mnie. A na Lateralusie brakuje mi melodii do zanucenia a nawet wyskandowania. Dlatego o wiele bardziej lubię Aenimę, a także White Pony, gdzie wszak Maynard śpiewa obłędnego Passengera. Lateralus to DUŻA płyta, pod każdym względem, ale do moich ścisłych faworytów nie należy.

(W tym miejscu odniosę się też do Unwnd, chociaż Piotr chyba nie pisał. Mam z płytą Leaves Turn Inside You problem nieco podobny, jak z Toolem: muzyka zasadniczo świetna, ale bardzo trudno mi przesłuchać całość, a także - niewiele mi w sumie z tego zostaje, jeżeli chodzi o konkretne dźwięki/utwory. Za to dużo, jeżeli chodzi o atmosferę, czy powiedzmy: aurę. Natomiast Toola na pewno wolę z jednego konkretnego powodu, mianowicie że dla mnie zdecydowanie najsłabszą stronę Unwounded jest wokal, wydaje mi się zupełnie bez wyrazu i przeczuwam, że płyta podobałaby mi się mimo wszystko bardziej, gdyby była instrumentalna.)

Opeth - Blackwater Park - odświeżyłem znajomość po latach, nie bez satysfakcji słuchałem, ale i nie bez pewnego rozbawienia momentami, bo jeżeli pisałem przy okazji Saviour Machine o pompatyczności i przesadzie, to co innego mam napisać tu? Różnią się tym, że Legend jest teatralna, a Opethy raczej nie są. Jednak wychodzi na wierzch pewna mania wielkości - każdy utwór jest skrojone na arcydzieło, niczym 9 symfonii Beethovena na jednym albumie, każdy obfituje w x riffów, które fani mogą wychwytywać i zachwycać się bogactwem... Ej no, fajne to jest, ale do moich ścisłych faworytów też nie należy.

Muse - Origin of Symmetry - a tu dodam paliwa demaskatorom mojej gimnazjalności, gdyż bardzo lubię. Oczywiście "bardzo" na innym poziomie, niż takiego Toola, bo to jest inna półka. Mi się Muse po prostu dobrze słucha, a tego albumu nawet bardzo dobrze. Nie uważam tego wcale za popłuczyny po Radiohead, tylko mamy tu wziętą od Radiohead wrażliwość melodyczną i metodę wokalną, przefiltrowaną przez klimaty bardziej zjadliwe dla powszechnego słuchacza i wpuszczoną w aranżacje (tfu) rockowe (britpop? britrock?). A propos postulatów o nowatorstwo, to z pewnością żadnego tu nie ma, ale jest świeżość i fajne melodie.

Green Carnation i Transatlantikowi musiałem podziękować i przypomnieć sobie, że czasem dość intensywnie nie lubię metalu, zwłaszcza takiego, co wchodzi w mariaże z progresem Wink
Crazy
album CD

PostWysłany: 08.04.2021, 11:37    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

akond napisał:
Nie wiem, czy kolędy kiedykolwiek wcześniej w plebiscytach się pojawiły

Oczywiście! W 2000 zagłosowałem na miejscu 40 na płytę z kolędami Arki Noego Very Happy
akond
singel kompaktowy

PostWysłany: 08.04.2021, 12:09    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Crazy napisał:
Oczywiście! W 2000 zagłosowałem na miejscu 40 na płytę z kolędami Arki Noego

Rzeczywiście - pamiętałem, że głosowałeś na Arkę, ale nie sprawdziłem, że to były kolędy. (Nawiasem pisząc, też mam tę płytę Smile).

A czy mógłbym Cię jeszcze przy okazji prosić o dopisanie do listy drugiej z cygańskich grup, o których wspomniałem?

Fanfare Ciocărlia ‎– Iag Bari

Są chętni na jej sprawdzenie (warto!), a w zestawieniu brak. "Hajduków" dodałeś, a ta Ci chyba umknęła...
.
Powrót do góry
Piotr
kaseta "żelazówka"

PostWysłany: 08.04.2021, 15:07    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Crazy napisał:

Muse - Origin of Symmetry - a tu dodam paliwa demaskatorom mojej gimnazjalności, gdyż bardzo lubię. Oczywiście "bardzo" na innym poziomie, niż takiego Toola, bo to jest inna półka. Mi się Muse po prostu dobrze słucha, a tego albumu nawet bardzo dobrze. Nie uważam tego wcale za popłuczyny po Radiohead, tylko mamy tu wziętą od Radiohead wrażliwość melodyczną i metodę wokalną, przefiltrowaną przez klimaty bardziej zjadliwe dla powszechnego słuchacza i wpuszczoną w aranżacje (tfu) rockowe (britpop? britrock?). A propos postulatów o nowatorstwo, to z pewnością żadnego tu nie ma, ale jest świeżość i fajne melodie.

No i skusiłeś mnie, miałem akurat czas i posłuchałem całości. W końcu Wojtka też coś skusiło, żeby kupić, a że potem wyrzucił...
Powiem tak: jako wymierający na tym forum wielbiciel głównie rocka, czuję się zobowiązany zagłosować i w sumie zgadzam się z tym co napisałeś, nie będę zatem powtarzał. Żeby nie było, rzucam też uchem na inne, różnorodne rekomendacje (doceniam selekcję akonda) i owszem może się to podobać, ale ze zmieszczeniem do "40" będzie ciężko, chyba jednak nie wszystko sprzyja na tyle moim gustom, chociaż jeszcze zobaczymy. Poza tym głosowanie to tylko zabawa, a poznać coś dodatkowo zawsze warto.
Powrót do góry
Maciek

PostWysłany: 08.04.2021, 16:06    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Kilka moich ulubionych płyt z rocznika. Może ktoś też sobie o nich przypomni lub zechce poznać?

Brecker, Michael - Nearness of You: The Ballad Book

To jeden z tych rzadkich przypadków, kiedy bez wahania mówię o płycie: piękna! Leptir napisał kiedyś o trójce Stinga, że w trakcie odsłuchu czuje się tak, jakby był przykryty miękkim, ciepłym kocykiem, ja mam właśnie tak z tym albumem. Już sam skład nie wy,aga rekomendacji: Brecker, Metheny, Hancock, DeJohnette, Haden i jako wisienka na torcie James Taylor. Tytułowy utwór w jego wykonaniu, to jedna z moich ulubionych ballad w ogóle: https://www.youtube.com/watch?v=yPqhLnkq1SQ

Bill Frisell With Dave Holland and Elvin Jones - Bill Frisell With Dave Holland and Elvin Jones

Wiadome trio w baśniowym klimacie, zerknijcie sami na świetną okłądkę. Kojąca, bardzo relaksująca muzyka, w sam raz na podróż, gdzieś wysoko ponad ziemię.
Moon River: https://www.youtube.com/watch?v=GOSpO7qfzpc

Fanger & Schönwälder - Analog Overdose

Lanie berlińskiego betonu wysokiej próby. Arpeggiatory, sekwencery i inne bajery, wszystko w wiadomych duchu niemieckiej szkoły parapeciarskiej. Fanów elektroniki kilku u nas jest, więc płyta powinna trafić na podatny grunt
https://manikinrecords.bandcamp.com/album/analog-overdose

Nemezis - Whispers From Behind The Window

Bardzo wczesne Requiem Records, a więc moje ulubione. Łukasz Pawlak, Maciej Staniecki (ten sam, którego w ubiegłym roku na innej płycie zachwalał Leptir), Wojciech Benicewicz. Dla mnie to jedna z ważniejszych płyt z polską elektroniką. Łukasz był wówczas mocno zafascynowany muzyką Biosphere, co oczywiście słychać, ale czuć w tym też sporo jego emocji. Ambient miejskiej nocy letniej, pełen melancholii, niepokoju, ale także nerwowej ekstazy. Wink W sieci chyba nie da się tego posłuchać, gdyby ktoś chciał poznać, niechaj odezwie się na priv.
Próbka: https://soundcloud.com/requiem-records-1/nemezis-whispers-from-behind-the-window-vinyl-promomix[/i]
Taribo West
cylinder Edisona

PostWysłany: 08.04.2021, 16:15    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

i don't know if i can suggest still some titles but here it is:

Akinetón Retard - Akranania (Chilean avant prog)

Anatrofobia - Uno scoiattolo in mezzo ad un'autostrada (Italian Jazz Rock)

Estradasphere - The Silent Elk of Yesterday (crazy experimental rock and avant prog)

Lars Hollmer - Autokomp A(nd) More (Samla Mammas Manna Keyboardist, great avant prog folk)

Isildurs Bane - Mind - Vol 2: Live (one of the best prog rock album of the 00's)

Itiberê Orquestra Família - Pedra do Espia (brazilian folk avant prog)

Madredeus - Movimento (Portoguese very famous folk band)

Secret Chiefs 3 - Book M (Klezmer prog)

Леонид Фёдоров [Leonid Fedorov] - Анабэна (Anabaena) (The leader of Auktion, great album)

高円寺百景 [Koenji Hyakkei] - Nivraym (the best zeuhl album of the last 30 year)
Powrót do góry
akond
singel kompaktowy

PostWysłany: 08.04.2021, 17:02    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Taribo West napisał:
Lars Hollmer - Autokomp A(nd) More (Samla Mammas Manna Keyboardist, great avant prog folk)

It's nice addition to Lars discography, though we need to soften the rules a little - the album is sometimes referred to as EP, which are usually excluded from our charts.

Rozważałem wcześniej zgłoszenie Larsa (fajna rzecz), ale wstrzymywałem się z uwagi na krótki czas trwania. Imho moglibyśmy mimo wszystko dopuścić, bo muzyka to dość gęsty kondensat, a utworów jest aż 10.
.
Powrót do góry
Taribo West
cylinder Edisona

PostWysłany: 08.04.2021, 17:43    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

sorry i can't read very well the rules Laughing
And i didn't know it was considered also an EP.
Anyway are just proposal, you can decide if accept them or not
Powrót do góry
Maciek

PostWysłany: 08.04.2021, 20:10    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

John, Elton - Songs From the West Coast

Bardzo dobra płyta Eltona, może i najlepsza od 25 lat? Wprawdzie nie ma na niej takich hitów, jakie zdarzały się w latach 80. czy 90., ale nominacja do Grammy wpadła, a I Want Love i This Train Don't Stop zaistniały w nieco szerszym kontekście. Album jest równy, powrót do sprawdzonej formuły i składu okazały się dobrym pomysłem, jedynie sam głos został nieco przeprodukowany i przegłaskany w studiu, ale można na to przymknąć ucho. Aha, w jednym z numerów gościnnie na harmoszcze przygrywa Wonder: https://www.youtube.com/watch?v=lxuskrb0i4M

Kury - 100 lat undergroundu

P.O.L.O.V.I.R.U.S. jest bez wątpienia najbardziej znanym albumem formacji, ale muzycznie, jako całość ustępuje moim zdaniem płycie z 2001 roku. Zgoda, jest to muzyka bardzo mocno osadzona w kontekście tamtych czasów, ale było to wówczas coś bardzo świeżego i w moim odczuciu nie zestarzało się tak bardzo, a muzycznie spokojnie broni się do dziś. Forumowiczów z roczników 1990+ zachęcam do poznania szczególnie serdecznie, bo dziś coś takiego jest już nie do powtórzenia, na wielu poziomach.

Telekomunikacja - piękny teledysk, w klimatach Łyżki Czyli Chilli czy ekipy totartowej: https://www.youtube.com/watch?v=DRJTF3xSq9k&t=203s
Trujmiasto: https://www.youtube.com/watch?v=XqOrryu0x_k
Wypuście Ryśka Matuszewskiego: https://www.youtube.com/watch?v=1o1xTRrEoME
No i wywołujący dreszcze Olter: https://www.youtube.com/watch?v=fighWIWhaD0

Trzaska, Mikołaj - Pieszo

Jeden z moich ulubionych albumów Mikołaja, trochę pozlepiany z różnych klocków, ale bardzo dobrze przyswajalny z kilkoma porywającymi momentami. Tutaj fragmenty: https://kilogramrecords.bandcamp.com/album/pieszo
Całość do odnalezienia w sieci.
Crazy
album CD

PostWysłany: 08.04.2021, 20:14    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja już nie wiem, czy mogę o czymś decydować, czy nie. Rozwój sytuacji w tym wątku zaczyna mnie przerastać i nie wiem, jak się nazywam, nie pamiętam już, co wpisałem, czego nie... Nie mogliście wcześniej się tak rozpisywać? Wink

Chyba czas wrócić do tematu J.Lo i Britney Cool
akond
singel kompaktowy

PostWysłany: 08.04.2021, 20:15    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Sure, so let The Thread Owner decide. Smile

Lars Hollmer has a small group of admirers here, there's non-zero chance of getting points for the album, I suppose.
.
Powrót do góry
akond
singel kompaktowy

PostWysłany: 08.04.2021, 20:16    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

O, minęliśmy się. Decyduj, zamiast marudzić! Wink
.
Powrót do góry
akond
singel kompaktowy

PostWysłany: 08.04.2021, 20:21    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Taribo West napisał:
Леонид Фёдоров [Leonid Fedorov] - Анабэна (Anabaena) (The leader of Auktion, great album)

And thank you, Taribo, for this recommendation - I listened to one of his later albums a long time ago, worth trying.
.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Następny
Strona 21 z 25

Skocz do: