Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Depeche Mode
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 17, 18, 19  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Cure
digipack

PostPosted: 14.09.2017, 16:06    Post subject: Quote selected Reply with quote

Dziś przypomniałem sobie Exciter.
Ależ to jest dobry album, z kapitalnym klimatem.
Niby smętnie toczy się ta płyta, niby niewiele się dzieje, ale to tylko przykrywka, sieć zarzucona na słuchacza zaciska się z każdym przesłuchaniem - tyle, że niemal niezauważalnie. Złapani zostaną tylko cierpliwi, ale warto.

Szkoda, że zespół, który potrafił tworzyć takie płyty, na koncertach ucieka już niemal wyłącznie w efekciarskie show.
zlatan
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 14.09.2017, 16:15    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ciekawe. Dla mnie nigdy nie był to przesadnie dobry album, niezależnie od tego, ile przesłuchań już na niego przeznaczyłem. Jest parę świetnych utworów, parę nudnych, ale właśnie ten ogólny klimat mi nie odpowiada. Trochę to wszystko za delikatne, za mało mroku, mięcha. Bardzo trafne określenie znalazłem kiedyś w jakiejś recenzji tej płyty - Depeche Mode Lite. Miła odmiana na chwilę, ale na dłuższą metę przegrywa wyraźnie na przykład z trzema poprzednimi płytami.
Back to top
View user's profile Send private message
Cure
digipack

PostPosted: 14.09.2017, 16:23    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ultra i Violator - zgoda, lepsze.
Ale w przypadku SOFAD się nie zgodzę (przynajmniej na chwilę obecną). SOFAD ma kapitalne momenty, ale też spore potknięcia. Bardzo nierówna płyta, oczywiście w moim mniemaniu. A mnie zazwyczaj uwiera słuchanie płyt nierównych.
RoryGallagher
singel analogowy

PostPosted: 14.09.2017, 16:45    Post subject: Quote selected Reply with quote

Zgoda, "SoFaD" jest nierówny, ale te najlepsze fragmenty (ponad połowa albumu) są znacznie lepsze od najlepszych na "Exciter", a najsłabsze przynajmniej są bardziej wyraziste od ponad połowy utworów z tego drugiego albumu.

Mnie nierówność bardziej doskwiera właśnie na "Exciter". Oprócz kilku utworów z początku albumu, reszta jest tak bezbarwna, że nie byłbym w stanie przesłuchać całości i nie usnąć.
zlatan
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 18.09.2017, 19:49    Post subject: Quote selected Reply with quote

Cure wrote:
Ale w przypadku SOFAD się nie zgodzę (przynajmniej na chwilę obecną). SOFAD ma kapitalne momenty, ale też spore potknięcia. Bardzo nierówna płyta, oczywiście w moim mniemaniu. A mnie zazwyczaj uwiera słuchanie płyt nierównych.

Przeczytałem, pomyślałem że zjem obiad i odpiszę, i zapomniałem...

Według mnie, ta "nierówność" SOFAD jest w pewnym sensie zamierzona. Prawie cały program płyty (do drugiego numeru do końca) jest ułożony w taki sposób, że konsekwentnie na zmianę jest mocny, dynamiczny numer, a później spokojniejszy, jakby "dla oddechu" przed kolejnym mrocznym. Fakt, że ta "mocniejsza" połowa (I Feel You, Walking In My Shoes, Mercy In You, In Your Room, Rush, Higher Love) jest dużo lepsza, to wszystko są najmocniejsze punkty i wydaje mi się, że są specjalnie pomyślane jako takie. Ale ta "lżejsza" część też jest niezła, dużo tam ciekawych aranżacji i prób zmierzenia się z trochę innymi kierunkami muzycznymi. Jeżeli ta płyta jest nierówna, to dla mnie w takim pozytywnym sensie, że część jest wybitna a część bardzo dobra.

Zgadzam się z Rory'm, że lepsza połowa SOFAD bije na łeb lepszą połowę Excitera (tak po prawdzie to bije bardzo wiele znanych mi płyt), a gorsza połowa SOFAD też bije na łeb gorszą połowę Excitera Smile

Zawsze mam problem, czy tytuł najlepszej płyty DM należy się SOFAD czy poprzedniczce. Nierozstrzygnięty do dziś, typy zmieniają mi się okresowo Smile
Back to top
Leptir
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 18.09.2017, 19:57    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ja tam nie mam żadnego problemu z SOFAD-em, słucha mi się go bardzo dobrze - od początku do końca. A o Exciterze już tu pisałem - bardzo nierówny, parę dobrych kawałków, parę przeciętnych, reszta nudna i bezbarwna - ale i tak ta płyta jest dla mnie lepsza od trzech ostatnich albumów DM.
dziobak
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 18.09.2017, 20:09    Post subject: Quote selected Reply with quote

SOFOD to dla mnie top depeszów. W zasadzie muzykę depeszów dzielę na dwa okresy. Do Music for the masses i od violator do końca.
Z tego drugiego okresu właśnie SOFAD to moja ulubiona płyta. Potem chyba Violator i gdzies dalje Ultra.
Z pierwszego okresu bardzo lubię Some Great Reward i Music For The Masses.
Do Music For The Masses są genialne klipy (pisze się tak jeszcze?) Wink
Video do Behind The wheel to rewelacja.
Odpowiedzialny był za nie niejaki Anton Corbijn który to później zrobił kilka fajnych filmów, np. Control o Joy Division.
Back to top
Cure
digipack

PostPosted: 18.09.2017, 20:13    Post subject: Quote selected Reply with quote

zlatan wrote:

Zawsze mam problem, czy tytuł najlepszej płyty DM należy się SOFAD czy poprzedniczce. Nierozstrzygnięty do dziś, typy zmieniają mi się okresowo Smile

Ja nie mam takiego problemu - Ultra.
zlatan
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 18.09.2017, 20:23    Post subject: Quote selected Reply with quote

1. Violator
2. SOFAD
3. Black Celebration
4. Ultra
5. Construction Time Again

Mój top, ale zapytacie za miesiąc i dwa pierwsze miejsca mogą się zamienić. Reszta raczej constant Smile
Back to top
RoryGallagher
singel analogowy

PostPosted: 18.09.2017, 20:38    Post subject: Quote selected Reply with quote

U mnie wygląda to mniej więcej tak:

1. Violator
2. Ultra
3. Songs of Faith and Devotion
4. Music for the Masses / Black Celebration
6. Some Great Reward
7. Playing the Angel
8. Exciter
9. Delta Machine
10. Construction Time Again

Pozostałych nawet nie chce mi się układać.
Yer Blue
album CD

PostPosted: 18.09.2017, 20:56    Post subject: Quote selected Reply with quote

Wracając do wątku SOFAD vs Exciter. Uważam, że obie te płyty są bardzo równe jakościowo. Tyle, że pierwsza z nich to cały czas bardzo wysoki poziom, druga - koszmarnie niski.
Exciter tak mnie rozczarował, że na kilka lat przestałem w ogóle słuchać ich nowych dokonań. Przełamałem się dopiero gdzieś w okolicach Delta Machine i dopiero wtedy nadrobiłem całkiem niezły Playing the Angel.

.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
zlatan
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 18.09.2017, 21:08    Post subject: Quote selected Reply with quote

No coś tam fajnego też na Exciterze się znajdzie. Dream On to po raz pierwszy tak wyraźnie (i ciekawie) użyte gitary akustyczne w muzyce Depeszy. Freelove i When The Body Speaks to jedne z ich najładniejszych ballad - pierwsza to zasłużony hit, druga to naprawdę bardzo udana, nietypowa dla nich, niemal kołysanka. Dla kontrastu The Dead Of Night to ta najostrzejsza strona Depeche Mode - pełno industrialnych zgrzytów i drapieżnych wokali Gahana, nadal zamkniętych po prostu w przebojowej piosence. Shine i I Am You może są trochę za długie, ale to nadal nadające się do posłuchania dobre kawałki.

To jest ta lepsza połowa. Drugiej jak dla mogłoby nie być. Całościowo dałbym naciągnięte 7/10, bo ich lubię Smile Tak jak pisałem: dość dobra, nieco odmienna i spokojniejsza od innych płyta, ale DM mają tyle lepszych, że do tej jakoś rzadko chce mi się wracać.
Back to top
Yer Blue
album CD

PostPosted: 18.09.2017, 21:51    Post subject: Quote selected Reply with quote

zlatan wrote:
No coś tam fajnego też na Exciterze się znajdzie. Dream On to po raz pierwszy tak wyraźnie (i ciekawie) użyte gitary akustyczne w muzyce Depeszy. Freelove i When The Body Speaks to jedne z ich najładniejszych ballad - pierwsza to zasłużony hit, druga to naprawdę bardzo udana, nietypowa dla nich, niemal kołysanka. Dla kontrastu The Dead Of Night to ta najostrzejsza strona Depeche Mode - pełno industrialnych zgrzytów i drapieżnych wokali Gahana, nadal zamkniętych po prostu w przebojowej piosence. Shine i I Am You może są trochę za długie, ale to nadal nadające się do posłuchania dobre kawałki.

Dream On to dla mnie chyba najgorszy utwór DM Smile
Freelove jako jedyny z tych wszystkich ma w sobie coś wyrazistego, reszta drażni, męczy i zniechęca. Totalnie nie leży mi ta płyta.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
RoryGallagher
singel analogowy

PostPosted: 18.09.2017, 22:42    Post subject: Quote selected Reply with quote

A ja nie rozumiem zachwytów nad "Freelove". Niby ładny utwór, ale zbyt monotonny i zdecydowanie za długi. Zdaje się, że singlowa wersja jest krótsza i trochę bardziej dynamiczna - szkoda, że nie wykorzystano jej na albumie.

Natomiast zawsze lubiłem (piszę w czasie przeszłym, bo nie słyszałem tego albumu od lat) utwory "Dream On", "Shine", "Dead of Night" i "When the Body Speaks".
Monstrualny Talerz
kaseta "chromówka"

PostPosted: 18.09.2017, 22:43    Post subject: Quote selected Reply with quote

Tak jak napisał Zlatan, te utwory które wymienił z Excitera są bardzo dobre, przyjemna jest jeszcze końcówka płyty Easy Tiger, I Am You, Goodnight Lovers, ale generalnie płyta jest dość nierówna i jakaś taka właściwie bez pomysłu, jakiejś myśli przewodniej. Jednocześnie wieńczy ona koniec najlepszych płyt oraz zwiastuje nadejście płyt całkowicie niesłuchalnych. Excitera uznaję za kanoniczny Depech jeszcze silą rozbiegu.
U mnie the best idzie tak:
MFTM
Ultra
Some Great Reward
Black Celebration
Violator
SOFAD
Ale różnice są tak niewielkie, że właściwie wszystkie oceniam 5/5 i kolejność może być dowolna. Reszta płyt studyjnych DM jest bez znaczenia.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 17, 18, 19  Next
Page 18 of 19

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum