Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Tekściarze
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka
View previous topic :: View next topic  
Author Message
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostPosted: 30.11.2011, 18:49    Post subject: Tekściarze Quote selected Reply with quote

90% tekstów piosenek to szajs. Sa tylko po to, zeby było coś śpiewane, bo utwory instrumentalne gorzej się sprzedają. Ale jest te 10%

Dylan już dawno dostałby literackiego Nobla, gdyby nie to, ze jest sławnym muzykiem. Cohen wydał chyba więcej tomików wierszy niż płyt, chociaż płyt też sporo. Uwielbiam Hammilla i to jak pisze o uczuciach, zwykle nie używając czteroliterowego słowa na L. Ale przy "Airport", czy "Lost" szuka się sznurka lub brzytwy. itd...

http://artrock.pl/
Back to top
View user's profile Send private message
Peter Hammill
album CD

PostPosted: 30.11.2011, 18:52    Post subject: Quote selected Reply with quote

WOJTEKK wrote:
90% tekstów piosenek to szajs.

Niezły początek Smile Bardzo zachęcający.
Tilion
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 30.11.2011, 18:57    Post subject: Quote selected Reply with quote

Paul Simon, dla mnie tekstowo najwyższa półka. Cała plejada najbardziej znanych snogwriterów: Van Morrison, Neil young (Ohio!), Tom Waits, mniej znanych jak Nick Drake. Do tego Nick Cave, nie można tekstów nazwać złymi.
RomanZKrainyDeszczowców
singel kompaktowy

PostPosted: 30.11.2011, 19:03    Post subject: Quote selected Reply with quote

A co powiecie o piosenkach Zappy ? Czy to w większości gorzkie żale na temat tego co się dzieję w okół nas, a może śmieszne satyrki, anegdotki, bełkotliwe opowiastki z życia samego Franka, a może jedno drugie i to trzecie ?
Mi Janerka bardzo imponuje też jako Tekściarz. Świetny żart i przesłanie można znaleźć w tekstach Lecha.

"Teraźniejszość to tylko nieskończenie cienka granica między przyszłością a przeszłością"
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Indi
epka analogowa

PostPosted: 30.11.2011, 19:29    Post subject: Quote selected Reply with quote

Mnie się zawsze podobały teksty Damiana Bydlińskiego, zwłaszcza te z płyty "W galerii czasu". Z jednej strony są bardzo poetyckie, a z drugiej mądre i dające do myślenia.
gacek778
digipack

PostPosted: 30.11.2011, 19:42    Post subject: Re: Tekściarze Quote selected Reply with quote

WOJTEKK wrote:
90% tekstów piosenek to szajs. Sa tylko po to, zeby było coś śpiewane, bo utwory instrumentalne gorzej się sprzedają. Ale jest te 10%

Laughing
Myślę że te słowa będą klamrą spinającą początek i koniec tego tematu Wink

Ale to święta prawda. Problem w tym że jakbyśmy chcieli rozdzielić które to te 90% a które należą do mniejszości zdania w wielu przypadkach byłyby mocno podzielone.

Janerka jak chodzi o nasz grajdół ma ciekawe liryki.
Ja lubię z naszych jeszcze np Budzyńskiego. Gość ma dar do pisania, czasem teksty są proste, czasem zawiłe i dziwne ale z czasem można dostrzec w nich sporo odniesień. Takie rzeczy jak "Opowieść zimowa" to dla mnie absolutne wyżyny jak chodzi o teksty. Brzmi to może dość banalnie ale jednak ma w połączeniu z muzyką niesamowitą moc. Magia.

I bardzo dobrze tutaj napisała Indi, na debiucie Lizarda teksty są naprawdę wspaniałe.
Cenię zespół właśnie za to że ma swój przekaz i śpiewa go w rodzimym języku. Wiele grup zatyka jakieś tam słowne braki językiem angielskim.

Po wielu latach przekonałem się też do tekstów Abraxas. Oczywiście są miejscami bardzo kontrowersyjne i czasami.... grafomańskie ale jednak momentami jest to poziom dla innych niedostępny. Szczególnie na debiucie mają parę takich momentów że urywa głowę.

Poza tym wspaniałym tekściarzem był CK Norwid. Nie wiem czy nie naszym najlepszym Wink

RomanZKrainyDeszczowców a kiedy Zappa robił piosenki? Wink
Znam połowicznie jego dyskografię i naprawdę gość jest oryginałem. Czasem pisze straszliwe bzdury nie wiadomo właściwie o czym bełkota, czasem jest to ciekawe, czasem intrygujące ale zawsze wiadomo że to on. Ja Zappe traktuje jako satyryka, prześmiewce.
Zresztą facet ma taką przepasła dyskografie że ciężko się o nim tak poprostu wypowiedzieć i zamknąć w szufladzie satyryk.
Back to top
greg66
digipack

PostPosted: 30.11.2011, 19:54    Post subject: Quote selected Reply with quote

RomanZKrainyDeszczowców wrote:
A co powiecie o piosenkach Zappy ?

"Dinah - Moe Hum" to najsprośniejsza ballada ,jaką słyszałem od dłuższego czasu. Jest to opowieść o dziewczynie , która założyła się z pewnym facetem, że nie jest w stanie doprowadzić ją do orgazmu.
"Zrzuciłem jej majtki i język usztywniłem
I jej słodkiej śliweczce rotację zrobiłem"
Także partia chóru jest efektowna :
"Mam takie miejsce , które mnie grzeje /och!/
lecz ty tam nie byłeś."
/Noe Goldwasser, Crawdaddy, XII'73/
crescent

PostPosted: 30.11.2011, 20:00    Post subject: Re: Tekściarze Quote selected Reply with quote

gacek778 wrote:
RomanZKrainyDeszczowców a kiedy Zappa robił piosenki? Wink
Znam połowicznie jego dyskografię i naprawdę gość jest oryginałem. Czasem pisze straszliwe bzdury nie wiadomo właściwie o czym bełkota, czasem jest to ciekawe, czasem intrygujące ale zawsze wiadomo że to on. Ja Zappe traktuje jako satyryka, prześmiewce.
Zresztą facet ma taką przepasła dyskografie że ciężko się o nim tak poprostu wypowiedzieć i zamknąć w szufladzie satyryk.

Gacek, przestań ty w końcu bełkotać. Najpierw pomyśl, a potem pisz ... Smile
Back to top
RomanZKrainyDeszczowców
singel kompaktowy

PostPosted: 30.11.2011, 20:05    Post subject: Quote selected Reply with quote

hehehe Za to go między innymi właśnie kocham, za to niebagatelne, wulgarne, niemoralne, okrutne poczucie humoru Smile Dinah moe to prawdziwy majstersztyk. Mi się też bardzo podoba historia Stevego Vaia i pewnej groopie co lubiła warzywa sobie wpychać w różne dziwne miejsca Smile
"... Later in the dawn
Laurel carried on
She got right up and dressed herself and
Ate the banana"
Jasne że Franek pisał piosenki, o sprawach ważnych i mniej ważnych i w ogóle nie istotnych. Poetą nie był ale wiedział jak rozbawić słuchacza czy to muzyczną frazą czy tekstem.

"Teraźniejszość to tylko nieskończenie cienka granica między przyszłością a przeszłością"
Back to top
mahavishnuu

PostPosted: 30.11.2011, 20:19    Post subject: Quote selected Reply with quote

gacek778 wrote:
a kiedy Zappa robił piosenki?

A robił , robił i natrzaskał ich całe mnóstwo , zresztą w bardzo różnej stylistyce.

gacek778 wrote:
Czasem pisze straszliwe bzdury nie wiadomo właściwie o czym bełkota

Może jakieś konkrety , płyty , utwory ?

gacek778 wrote:
Ja Zappe traktuje jako satyryka, prześmiewce.

Określenie go li tylko jako satyryka i prześmiewcy to daleko posunięte uproszczenie. Zappa to przede wszystkim wyśmienity kompozytor , jeden z najwybitniejszych i najoryginalniejszych w historii muzyki rockowej , mało kto mógłby stanąć z nim w tej dziedzinie w szranki.
Nie można zapominać także o Zappie - gitarzyście , to także absolutna elita muzyków w tej kategorii. Moim zdaniem znacznie lepszy niż ,,bogowie rockowej gitary'' w rodzaju Claptona , Page'a , Van Halena... Zwykle wyżej ceniony jest on przez krytyków jazzowych , którzy potrafili lepiej poznać się na jego sztuce gitarowej.

Jego teksty to osobna kategoria , Greg przytoczył fragment jednego z bardziej pikantnych choć było ich znacznie więcej. Mnie bardzo podoba się surrealistyczna poetyka z ,,Dangerous kitchen'' (,,Man from Utopia'').
Back to top
RomanZKrainyDeszczowców
singel kompaktowy

PostPosted: 30.11.2011, 20:32    Post subject: Quote selected Reply with quote

mahavishnuu wrote:

Określenie go li tylko jako satyryka i prześmiewcy to daleko posunięte uproszczenie. Zappa to przede wszystkim wyśmienity kompozytor , jeden z najwybitniejszych i najoryginalniejszych w historii muzyki rockowej , mało kto mógłby stanąć z nim w tej dziedzinie w szranki.
Nie można zapominać także o Zappie - gitarzyście , to także absolutna elita muzyków w tej kategorii. Moim zdaniem znacznie lepszy niż ,,bogowie rockowej gitary'' w rodzaju Claptona , Page'a , Van Halena... Zwykle wyżej ceniony jest on przez krytyków jazzowych , którzy potrafili lepiej poznać się na jego sztuce gitarowej..

Święte słowa, na wielu forach starałem się to przekazać kilku mułom, ale skupmy się na stronie Teksciarskiej Very Happy

Back to top
Leptir
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 30.11.2011, 20:34    Post subject: Quote selected Reply with quote

Może i 90 % tekstów to bełkot, ale muzyki jest tak dużo, że te 10 % to całkiem sporo. Do wymienionych już wcześniej dodałbym np. Roberta Smitha - niektóre z jego tekstów są naprawdę przejmujące i solidnie depresyjne. Z kolei do moich ulubionych należy David Sylvian - moim zdaniem prawdziwy poeta (około)rocka. Dobrym tekściarzem jest także Peter Gabriel - choć wolę jego teksty z okresu solowej kariery od tych z Genesis (aczkolwiek i one mają swój, surrealistyczny klimat). Z polskich - nie należy zapominać o tekstach Variete czy Świetlickiego, no i Kazika.
Back to top
Indi
epka analogowa

PostPosted: 01.12.2011, 11:52    Post subject: Re: Tekściarze Quote selected Reply with quote

gacek778 wrote:
I bardzo dobrze tutaj napisała Indi, na debiucie Lizarda teksty są naprawdę wspaniałe.
Cenię zespół właśnie za to że ma swój przekaz i śpiewa go w rodzimym języku. Wiele grup zatyka jakieś tam słowne braki językiem angielskim.

O właśnie, dobrze to ująłeś. Angielski często używany jest jako ratunek przez tych, którzy pisać nie potrafią. Ale jeśli nie potrafią pisać po polsku, to po angielsku też wychodzą liryczne koszmarki - tyle że po angielsku to lepiej brzmi. I jest szansa, że część słuchaczy nie zada sobie trudu przetłumaczenia tekstu na nasz Wink
Tarkus
box

PostPosted: 01.12.2011, 13:31    Post subject: Quote selected Reply with quote

No ale akurat w przypadku takiego np. Abraxas wolałbym naprawdę nie rozumieć, o czym Łassa śpiewa Smile To jest grafomania wręcz wzorcowa i koszmarna.

A z tekściarzy warto wspomnieć o śp. Betty Thatcher-Newsinger, zmarłej w sierpniu tekściarce Renaissance. Znakomicie udało jej się swoją liryką wpasować w baśniowy klimat klasycznych płyt grupy i choć może nie jest to jakaś poezja, sprawdziła się znakomicie.
Indi
epka analogowa

PostPosted: 01.12.2011, 17:45    Post subject: Quote selected Reply with quote

Nie no, Abraxas czy np. Closterkeller do wybitnych pod względem tekstowym nie należą Smile A już totalnie grafomańskie są teksty Aliny Skrzek, która jest chyba jedną osobą rozumiejącą o co w nich chodzi Smile
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Page 1 of 6

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum