Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Muzyczne gusta
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Włodek
epka kompaktowa

PostPosted: 25.04.2007, 06:51    Post subject: Muzyczne gusta Quote selected Reply with quote

O gustach się nie dyskutuje ale ...
No właśnie - liczba użytkowników Forum rośnie, a nie od dziś wiadomo, że tam gdzie spotka się trzech Polaków kłótnia jest pewna. Ten temat służy do merytorycznego i kulturalnego przedstawiania swoich poglądów na muzykę - co nam się podoba, co nie, czego jesteśmy w stanie mimo wszystko wysłuchać, a co powoduje u nas odruchy wymiotne. Pamiętajmy: każdy ma prawo do słuchania czego sobie tylko chce, to sprawa całkowicie indywidualna, więc liczę na to, że nie znajdą się tu wypowiedzi obrażające kogokolwiek, mam nadzieję, że nie będzie też nachalnego przekonywania w stylu "posłuchaj tego bo warto, jeśli tego nie zrobisz to masz klapki na oczach i uszach".
Merytoryka i kultura - oto nasz dewiza.

Żeby zagaić pozwolę sobie odpowiedzieć na post Josa z WG.
Jos wrote:
Ale jak pisze do moich zagadek, że ich nie ściąga bo wie, że to nieciekawe granie, to czuję się co najmniej dyskryminowany Wink
Po co się tak z założenia ograniczać? Smile

Nie nazwałbym tego ograniczaniem, to raczej obrona przed zalewem muzyki, który siłą rzeczy atakuje nasze uszy - w sklepie, w pracy, wszędzie. Jestem już dużym chłopcem o w miarę ugruntowanym guście muzycznym, jestem też otwarty na sugestie ale w ograniczonym zakresie.

Josie - wiem mniej więcej czego słuchasz i to jest dla mnie wystarczającym powodem aby stwierdzić, że nasze muzyczne światy są różne, choć nie ukrywam, że mają też punkty wspólne. Do tego aby stwierdzić, że Twoje najnowsze fascynacje nie są dla mnie nie potrzebuję próbek muzycznych, wiem to bez tego. To tak jak w przypadku np. Korneliusza Pacudy - dziś już nie muszę znać prezentowanej przez niego muzyki aby stwierdzić, że nie chcę jej słuchać. Albo nocnej audycji Piotra Kosińskiego, który gra jakieś 90% muzyki, która w ogóle do mnie nie trafia. Sztuka wyboru w dzisiejszym świecie jest bardzo ważna, właściwie bez niej nie da się normalnie funkcjonować. Narzucenie sobie ograniczeń ma ogromny sens. Jasne, że często przez to coś ważnego nam umknie ale to co zyskujemy ma o wiele większą wartość.

Każdy z nas przez lata wypracowuje sobie swój gust muzyczny, on oczywiście ulaga zmianom i są przypadki, że sami z siebie się śmiejemy przypominając sobie czego słuchaliśmy 10 lat temu, ale im człowiek starszy tym te zmiany są rzadsze. Powiem o sobie, że właściwie jestem już człowiekiem w starych, wydeptanych ale bardzo wygodnych kapciach. I dobrze mi z tym. Czasami zaszaleję i wskoczę w jakieś lakierki ale ostatnimi czasy już nawet na to nie mam ochoty. Nazwijcie to zdziadzieniem czy uprawianiem tej samej grządki ale nie mam zamiaru tego stanu rzeczy zmieniać.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Bednaar
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 25.04.2007, 07:28    Post subject: Quote selected Reply with quote

Moje gusta są ogólnie znane - przede wszystkim jazz i to raczej akustyczny, choć nie stronię też od klimatów typu jazz/rock-fusion-funk, a czasem nu-jazzu. Ostatnio coraz częsciej słucham freejazzowej kakofonii - Coltrane, Coleman, a zwłaszcza Art Ensemble Of Chicago. Jeśli blues - to w jazzowych opracowaniach, najlepsze przykłady to płyty Mingusa "Blues And Roots" i "Oh Yeah". Prócz jazzu gustuję też w folkowych klimatach - bardzo lubię różnego rodzaju muzykę źródeł, przede wszystkim polską, ale też czasem zagraniczną (np. z Mongolii). Klasyki słucham rzadko - preferuję muzykę improwizowaną. Jeśli chodzi o rock - to już tylko w celach imprezowo-towarzyskich Smile Czego nie lubię? Na pewno jak większość z Was tej zalewającej nas komercyjnej papki pseudomuzycznej, ponadto przyznaję, że coraz częściej alergicznie zaczynam reagować na heavy-metal.
Podobnie jak Włodek czuję się już w jakimś stopniu ugruntowany muzycznie. Podejrzewam, że przez najbliższe lata bedę odkrywać wciąż nieznane mi rejony jazzu - ma wrażenie, że to worek bez dna. Obecnie wolę zgłębiac jedną płytę poprzez wielokrotne jej słuchanie, niż poznawać pobieżnie całą masę muzyki - wydaje mi się, że tak naprawdę w tym drugim przypadku dużo więcej umyka.
Jos
Guest

PostPosted: 25.04.2007, 16:43    Post subject: Re: Muzyczne gusta Quote selected Reply with quote

Włodek wrote:
Nie nazwałbym tego ograniczaniem, to raczej obrona przed zalewem muzyki, który siłą rzeczy atakuje nasze uszy - w sklepie, w pracy, wszędzie.

Trochę mi przykro, że muzykę, którą również słucham, utożsamiasz wyłącznie ze sklepem, pracą itp. Mogę Ci pisac, że się bardzo mylisz, ale i tak mi nie przyznasz racji. Więc kończę dyskusję Smile

Pzdr
Jos
Back to top
Włodek
epka kompaktowa

PostPosted: 25.04.2007, 18:36    Post subject: Quote selected Reply with quote

Są dwie możliwości:
1. źle mnie zrozumiałeś,
2. niezbyt precyzyjnie się wyraziłem.
Obie i tak wskazują na to, że absolutnie nie miałem na myśli tego co przyszło Ci do głowy. Jestem nastawiony bardzo pokojowo i jestem jak najdalej od tego by sprawiać komukolwiek przykrość, dlatego też pojawia się moje wyjaśnienie.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Jos
Guest

PostPosted: 25.04.2007, 18:39    Post subject: Quote selected Reply with quote

Dziękuje, Włodku, za wyjaśnienie Smile

Pzdr
Jos
Back to top
Agnieszka
pocztówka dźwiękowa

PostPosted: 27.05.2007, 00:36    Post subject: Quote selected Reply with quote

Witam.
Podejmę temat, bo to dla mnie bardzo ważna kwestia. Zgadzam , że jesteśmy z każdej strony atakowani niepożądanymi dźwiękami. W niektórych sytuacjach trudno się temu przeciwstawić. Jednak mając szanse wyboru muzyki zgodnej z upodobaniami chcę z niego korzystać bezkompromisowo, egoistycznie, zaspokajając tylko własne potrzeby. Muzyki słucham zazwyczaj jak jestem sama w domu- albo przez słuchawki. Nie zadręczam niewinnych Crimsonami- i mniej więcej tego oczekuję od reszty świata. Ale chyba zbyt wiele oczekuję. Osobiście nie raz spotkałam się z absolutnym niezrozumieniem mojego dosyć radykalnego podejścia do muzyki. To jakiś absurd, że przy stwierdzeniu, że nie podoba mi się reggae zostaję wyzwana od nietolerancyjnych. Wydaje mi się również, że najtrudniej jest podjąć konstruktywną dyskusję z kimś, kto z góry zakłada, że posiadanie ugruntowanego gustu jest ograniczeniem.
Ja nie czuję się ograniczona- ani ograniczana. Korzystam jedynie z prawa wyboru - słucham tego, co lubię - i wątpię, żeby ktoś przekonał mnie do twórczości na przykład Dream Theater. Poza tym cały czas odkrywam nowe płyty, nieznane dźwięki - świat muzyki to studnia bez dna, ale selekcja jest niezbędna żeby się nie utopić.
Back to top
View user's profile Send private message
Kasia S.
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 27.05.2007, 09:26    Post subject: Quote selected Reply with quote

Gust muzyczny... pojęcie bardzo względne Wink.
Mojego w zasadzie nie da się określić, słucham tego co lubię, ale jestem otwarta na nowe dźwięki, a i staram się przełamywać bariery i pokonywać stereotypy, jakie kiedyś sobie obrałam. Na przykład mogę przytoczyć Bowiego. Niegdyś zarzekałam się, że go nie lubię, że jest kiczowaty i plastykowy, a znałam jedyne słabo dobrane The Bes Of. Kiedy poznałam jego muzykę, trochę lepiej (mimo, że się opierałam) urojone stereotypy i ślepe przekonania, poszły na spacer i chyba nigdy już nie wrócą Wink.
Nie potrafię napisać- słucham tylko progresywnego rock, ponieważ to nieprawda, mimo, że to właśnie ten odłam muzyki rockowej, miłuję najbardziej, ale to przecież nie wyklucza słuchania czegoś zupełnie innego. Wręcz przeciwnie, muzycy progresywni, cały czas szukali nowych doznań, nowych dźwięków, nowych przeżyć, więc słuchacze powinni iść w ich ślady i nie szufladkować się Smile.
Jak pisałam słucham muzyki różnej, od jazzu, przez wszystkie odłamy rocka, aż do metalu (takie "lekkiego" ale jednak Wink).
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Windmill
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 27.05.2007, 23:02    Post subject: Quote selected Reply with quote

Agnieszka wrote:
Wydaje mi się również, że najtrudniej jest podjąć konstruktywną dyskusję z kimś, kto z góry zakłada, że posiadanie ugruntowanego gustu jest ograniczeniem.
Ja nie czuję się ograniczona- ani ograniczana. Korzystam jedynie z prawa wyboru - słucham tego, co lubię - i wątpię, żeby ktoś przekonał mnie do twórczości na przykład Dream Theater. Poza tym cały czas odkrywam nowe płyty, nieznane dźwięki - świat muzyki to studnia bez dna, ale selekcja jest niezbędna żeby się nie utopić.

Rewelacyjnie to napisałaś, Agnieszko. Mogę się pod Twoimi słowami podpisać?

http://riversidebluesnr2.blogspot.com/
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Inkwizytor
album CD

PostPosted: 28.05.2007, 07:50    Post subject: Quote selected Reply with quote

Na pewno trudno słuchać pewnych rzeczy "na siłę" bo człowiek upiera sie, że "musi się otworzyć na nowe doznania i nowe dźwięki". Czasami rzeczywiście do pewnych rzeczy, do pewnej twórczości człowiek zwyczajnie dojrzewa, lub przychodzi na nią właściwy czas. Lecz czasami człowiek jakby nie wiem co do niektórych artystów czy stylów się nie przekona. Można coś szanować, uznać, że dla innych to może być fascynujące obcować z takimi dźwiękami, lecz dla nas lepiej byśmy taką muzyczną konwencję omijali szerokim łukiem bo albo jej nie czujemy albo zwyczajnie działa nam na nerwy.
Z gustem muzycznym jest podobnie jak z wypracowywaniem własnego stylu grania na instrumencie. Mogę odwołać się do wypowiedzi Frippa, że dochodzi się do niego stopniowo, po drodze eliminując wiele czynników i przekonując się do w naszym mniemaniu uchodzi za prawdziwe, co dla nas staje się prawdziwe i przekonujące. Uważam, iż w pewnym momencie nasz gust staje się w pełni ukształtowany - ewentualnie są możliwe jakieś dalsze odgałęzienia, ale same "korzenie" nie zmieniają swego gruntu ani pierwotnego umocowania. Samo pojęcie gustu można zamknąć w stwierdzeniu, że coś na nas "działa" albo nie.
Obecnie, gdzie możliwości i ilość płyt jest wręcz nieograniczona łatwo popaść w szaleństwo. Niektórzy rzucając się co rusz na nowe i poszukując nowych "doznań" w pewnym momencie mogą zwątpić, sami już nie wiedząc czy coś im się podoba czy już nie. Dawniej każdej płycie poświęcało się o wiele więcej czasu niż obecnie. Powoli się ją smakowało i rozgryzało. Teraz to powoli zanika, a brak czasu na takie delektowanie się również robi swoje.
pershing
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 28.05.2007, 09:48    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ja z kolei podpiszę się pod tym co napisał Inkwizytor, faktycznie coraz mniej czasu poświęcam na albumy. Przy takim natłoku nowości, ale i "staroci", które wpadają w moje ręce nie mogę poświęcić każdemu albumowi tyle czasu ile trzeba, a wiele albumów wymaga, czasu, nastroju, dojrzałości. Dlatego często wracam do albumów, które już z jakiś powodów odłożyłem na półkę. Zdarza się, że pluję sobie w brodę, że wcześniej odpuściłem, ale bardzo często też płyty przechodzą na jeszcze niższą półkę.
Słuchanie muzyki to ciągłe docieranie się, obcowanie z muzyką wszelkiej maści. Z czasem już po krótkim przesłuchaniu wiemy, że dany album z takich czy innych powodów nie będzie się nam podobał, ale nie wydaje mi się to ostateczne. Definitywne rozstrzygnięcie o "jakości" albumu przychodzi dopiero po jakimś czasie. Odwołam się tu do wypowiedzi kolegi Bednaar'a, który wspominał o free jazzie. Ja z free mam spore problemy, próbowałem nie raz, nie dwa ale nadal nie mogę przekonać. Często zbliżam się do free słuchając różnych muzyków, którzy niekoniecznie identyfikują się z free ale dość blisko się ocierają. W pewnym momencie jednak gdy któryś z ich albumów przekroczy pewną granicę najzwyczajniej w świecie nie wytrzymuję.
Back to top
MirekK
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 29.04.2008, 03:32    Post subject: Quote selected Reply with quote

Bardzy ciekawy temat, ale widzę, że szybko upadł. Wielu osobom jest trudno przelać swoje wrażenia, myśli na papier, tak wiec proponuję szybką wyliczankę, która nie zabierze wam dłużej niż kilka minut.

Jestem tu nowy, chciałbym was lepiej poznać, a najlepiej poznać poprzez wasz gust muzyczny.
Zasady są proste: wymień 10 swoich ulubionych artystów (solowych lub grupowych) i ich 3 ulubione płyty. Kolejność nieważna. Jeśli nie masz 10 ulubionych artstów, może byc mniej. Alternatywne listy są też dopuszczalne - jeśli masz wiecej niz 10 ulubionych zespołów/artystów, przedstaw pierwszą 10-te, a w nastepnym poście kolejną, dodatkową listę.
Unikaj długich list, bo są męczące dla oka Laughing

Oto moja lista - tak na dobry początek:

Gentle Giant - Three Friends, In a Glass House, Free Hand
VdGG - Pawn Hearts,H to HE Who.., The Least We Can Do Is..
King Crimson - In the Court.., Lizard, Larks' Tongues in Aspic
Genesis - Selling England.., Foxtrot, Nursery Cryme
Yes - Close To The Edge, Relayer, Fragile
Emerson Lake & Palmer - Trilogy, EL&P, Tarkus
Pink Floyd - Dark Side.., Wish You Were Here, Animals
Camel - Mirage, Snowgoose, Moonmadness
Soft Machine - Third, Vol 2., Fourth
PFM - Per Un Amico, Storia Di Un Minuto, L'Isola di Niente
Back to top
Drummer00
album CD

PostPosted: 29.04.2008, 10:27    Post subject: Quote selected Reply with quote

Spróbuję: Rolling Eyes

Emerson, Lake & Palmer - Tarkus, Brain Salad Surgery, ELP;
Yes - Close To he Edge, Relayer, Fragile;
King Crimson - In The Court Of The Crimson King, Lark's Tunages In Aspic;
Focus - Moving Waves, Focus III, At The Rainbow;
Pink Floyd - Wish You Were Here, Dark Side Of The Moon, Atom Heart Mother;
Frank Zappa - One Size Fits All, Apostrophe ('), Hot Rats;
Chick Corea - The Mad Hatter, Akoustic Band - Alive, Elektric Band - Light Years;
Miles Davis - Kind Of Blue, On The Corner, Bitches Brew;
Incognito - Tribes, Vibes and Scribes, Life, Stranger Than Fiction, Positivity;
Toto - Hydra, Toto IV, Livefields.

To tak mocno uproszczona lista Wink Nie jest naturalnie naj, naj - starałem się z moich ulubionych gatunków kogoś wybrać, ale chyba daje to jakiś obraz mojego gustu.
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 30.04.2008, 14:32    Post subject: Quote selected Reply with quote

Drummer00 wrote:
Emerson, Lake & Palmer - Tarkus, Brain Salad Surgery, ELP;
Yes - Close To he Edge, Relayer, Fragile;
King Crimson - In The Court Of The Crimson King, Lark's Tunages In Aspic;
Focus - Moving Waves, Focus III, At The Rainbow;
Pink Floyd - Wish You Were Here, Dark Side Of The Moon, Atom Heart Mother;
Frank Zappa - One Size Fits All, Apostrophe ('), Hot Rats;
Chick Corea - The Mad Hatter, Akoustic Band - Alive, Elektric Band - Light Years;
Miles Davis - Kind Of Blue, On The Corner, Bitches Brew;
Incognito - Tribes, Vibes and Scribes, Life, Stranger Than Fiction, Positivity;
Toto - Hydra, Toto IV, Livefields.

Dzieki za twoja liste. Pierwszy raz slysze nazwe Incognito. Musi to byc jazzowa kapela, bo ja z jazz-em na bakier Sad

Kto nastepny? - czekam na kolejnych smialkow Laughing
Jest to dobra forma znalezienia luk w mojej/waszych kolekcjach, tak wiec zapraszam do udzialu, szczegolnie tych z szerokim wachlarzem zainteresowan muzycznych.
Back to top
Yupy
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 30.04.2008, 15:03    Post subject: Quote selected Reply with quote

Spróbuje i ja - choć u mnie to będą wykonawcy (nie konkretne albumy), ewentualnie uzupełnioneo okresy ich działalności:

- Chopin, Bach (twórczość) - reszta w wyborze (zwłaszcza Debussy, Satie, Mozart, Prokofiew, Czajkowski, Dvorak, Brahms)
- Marek Grechuta (okres od Korowodu do Szalonej lokomotywy)
- biały blues (czy też, by nie obrazić tych co twierdzą, że czegoś takiego nie ma, bluesrock) - Canned Heat, Mayall, Allman Brothers, Gallagher, Cream i wielu, wielu innych.
- Jimi Hendrix
- Scena Canterbury (wszystko co interesujące)
- Jazzujący progrock - Colosseum, Warm Dust, Skin Alley i inni
- Atomic Rooster
- Folk Rock - dużo by wymieniać - Jethro Tull, Gryphon, Forest, Fuchsia, Spirogyra itp.
- King Crimson
- Symphonic Rock - Genesis, Yes, ELP itp.
- Tasavallan Presidentti
- Aunt Mary
- Black Widow
- VDGG
- Psychadela/Space rock/Acid – Sweet Smoke, Arzachel

Nie to jest bezsensowne, można tak bez końca wymieniać – tyle rzeczy mnie fascynuje, że trudno wybrać.
Drummer00
album CD

PostPosted: 30.04.2008, 15:26    Post subject: Quote selected Reply with quote

MirekK wrote:
Pierwszy raz slysze nazwe Incognito

Nastrojowa acid-jazzowa kapelka z rewelacyjnymi, wgniatającymi w fotel groovami Razz
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Page 1 of 7

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum