Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich nast瘼cy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Opakowania p造t CD
Goto page 1, 2  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> P造ty
View previous topic :: View next topic  
Author Message
LPD
epka analogowa

PostPosted: 22.12.2011, 14:15    Post subject: Opakowania p造t CD Quote selected Reply with quote

Pozwoli貫m sobie za這篡 taki temat w zwi您ku z obserwacjami poczynionymi w ostatnim czasie. Do niedawna p造ty CD by造 wydawane jedynie w plastikowych pude趾ach z czarnym tray'em. Po kilku latach pojawi si prze廝oczysty tray. Pami皻am Tomka Beksi雟kiego, kt鏎y utyskiwa na coraz cz窷ciej ukazuj帷e si wydania z tekstem b康 rysunkami widocznymi po podniesieniu dysku.

Mija造 lata i mamy coraz mniej p造t w plastiku, a coraz wi璚ej w kartonowych opakowaniach. W ostatnim czasie nowy trend osi庵n掖 ju chyba apogeum. Wi瘯szo嗆 p造t, kt鏎e kupi貫m w 2010 i 2011 roku to wydania w kartonowych obwolutach. Slow Electric, Memories Of Machines, Riverside, Airbag, OME, Hipgnosis, Paatos, VOO VOO, Brendan Perry, Nicklas Barker, Piano Magic, Hypnos 69, itd., itp. P馧 biedy gdy jest to opakowanie typu digipack, w kt鏎ym dysk jest umieszczony na plastikowym tray'u, ale coraz cz窷ciej otrzymuj p造ty z kr捫kami wsuni皻ymi bezpo鈔ednio w karton. Bez 瘸dnej folii, ani innej ochrony. Nie musz dodawa, 瞠 ju pierwsze (i ostatnie, bo niezw這cznie przek豉dam dysk do pude趾a) wysuni璚ie powoduje porysowanie.

Jak Wy zapatrujecie si na ten problem? A mo瞠 przesadzam i niepotrzebnie przywi您uj zbyt du膨 wag do opakowania?

Last edited by LPD on 23.12.2011, 09:29; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Quasarsphere
epka kompaktowa

PostPosted: 22.12.2011, 16:36    Post subject: Quote selected Reply with quote

Jestem rozczarowany najnowszymi reedycjami Pink Floyd. Nie do嗆 瞠 p造ty wci郾i皻e w karton, to na dodatek nie zauwa篡貫m ksi捫eczki. Wydania z 1994 du穎 bardziej mi pasuj pod tym wzgl璠em. O brzmieniu muzyki si nie wypowiem. P造ty Beatels闚 z 2009, chocia te w kartonie, bez folii du穎 豉dniej zosta造 wydane. Jakby ci od Floyd闚 nie mogli bardziej si postara. Cena zdecydowanie za wysoka.
Back to top
WOJTEKK
box z pe軟 dyskografi i gad瞠tami

PostPosted: 22.12.2011, 18:56    Post subject: Quote selected Reply with quote

Niekt鏎e mini-vinyle maj CDka chronionego foliowa kopertka, tak jak dawniej w winylowych wydaniach - mam kilka genesis w tej wersji i tak to jest zrobione, zreszt VDGG - Vital te. A najcz窷ciej takie kr捫ki od razu pakuj w osobne pude趾a.

http://artrock.pl/
Back to top
Rufin
epka kompaktowa

PostPosted: 22.12.2011, 19:52    Post subject: Quote selected Reply with quote

Osobi軼ie nie jestem fanem digipak闚, i mimo 瞠, by mo瞠, wydanie takie przedstawia si bardziej ekskluzywnie, bo cz瘰to to limitowane edycje, to zdecydowanie przedk豉dam tradycyjne pude趾o ponad kartonowe opakowanie. Przede wszystkim ze wzgl璠闚 praktycznych. Pude趾o chroni ca陰 zawarto嗆, trzeba si naprawd postara, a瞠by zniszczy ksi捫eczk, czy te p造t. Natomiast digipak nara穎ny jest na wszelkie mo磧iwe ingerencje z otoczenia, a zniszczonego wymieni si nie da, pomijaj帷 zakup nowego egzemplarza.

Nie wiem z czego wynika moda na kartonowe wydania, ale pewnie z ekonomii. Nie powiem, czasem s to wydawnicze pere趾i, poniewa przy digipaku mo積a koncepcyjnie poszale, ale to jednak wyj徠ki. Zwykle to dwuskrzyd這we kartoniki, z wklejonym niezbyt solidnie plastikowym trayem, oraz ksi捫eczk wci郾i皻 w rachityczn kieszonk. A najbardziej nie lubi, kiedy ok豉dka digipaka nie jest g豉dka, tylko pozostaje szorstka, co 鈍ietnie sprawdza si jako spos鏏 na zbieranie odcisk闚 palc闚 ka盥ego, kto we幟ie taki egzemplarz do r瘯i.

Dobra, koniec marudzenia. I tak nie przestan kupowa digipak闚, bo za nied逝go nie b璠zie innego wyj軼ia. Na razie jeszcze takowe jest, wi璚 korzystam Smile
gacek778
digipack

PostPosted: 22.12.2011, 20:03    Post subject: Re: Opakowania p造t CD Quote selected Reply with quote

LPD wrote:
...P馧 biedy gdy jest to opakowanie typu digipack, w kt鏎ym dysk jest umieszczony na plastikowym tray'u, ale coraz cz窷ciej otrzymuj p造ty z kr捫kami wsuni皻ymi bezpo鈔ednio w karton. Bez 瘸dnej folii, ani innej ochrony. Nie musz dodawa, 瞠 ju pierwsze (i ostatnie, bo niezw這cznie przek豉dam dysk do pude趾a) wysuni璚ie powoduje porysowanie.

Jak Wy zapatrujecie si na ten problem? A mo瞠 przesadzam i niepotrzebnie przywi您uj zbyt du膨 wag do opakowania?

Czyli nie tylko ja si pieni przy ka盥ym kolejnym wyci庵aniu p造ty z kartona Evil or Very Mad

Jestem tradycjonalist i dla mnie solidne pud這 z grubego plastiku to podstawa. Mam kilka strych p造t np Stinga i tych pude貫k nie wymieni豚ym na nic chocia s porysowane. Solidny plastik, w 鈔odku p造ta usadowiona tak, 瞠 wychodzi z pude趾a 豉two ale nie wypada. Z帳ki trzymaj帷e CD wszystkie, w dodatku trzymaj si bardzo dobrze, wreszcie ksi捫eczka wychodzi z opakowania wtedy gdy chc i nie zgina si przy tym na po這w.
Dzi takich pude貫k ju raczej nie ma. Coraz mniej takich tradycyjnych a je瞠li s to z帳ki wylatuj po kilku dniach u篡tkowania , pude趾a s bardzo cienkie i strasznie 豉mliwe, ksi捫eczki trzeba wyci庵a kombinerkami 瞠by ich nie pogi望.

Niechlubny prym wiedzie tutaj (z ca造m szacunkiem dla pana Kramarskiego kt鏎ego bardzo lubi) Lynx music. Jaki czas temu kupowa貫m p造ty Millenium - pude趾a badziewie!

Jak chodzi o kartoniki to zwyk造 digipak jeszcze przejdzie. Chocia jak co spitolimy to wymiany nie przewidziano.

Najgorsze jest szuranie p造t po kartonie. Pierwsz p造t, kt鏎 kupi貫m w takim opakowaniu by Springsteen - Magic i dzi ten album (mocno u篡wany ale szanowany) jest w stanie raczej ma這 imponuj帷ym w豉郾ie przez to szuranie.
Nie wiem co to ma na celu - czy to jaka krety雟ka ekologia... nie wiem i nie rozumiem tego ale przynosi to op豉kane skutki a nie daje nic w zamian!

A ju w og鏊e inna sprawa to r騜norodno嗆 opakowa. Mam w domu kilka p造t na krzy a ju problemy.
Kupi貫m u篡wk PT Stars Die w stanie jak nowa za dos這wnie kilkana軼ie z這tych tylko pude趾o do wymiany(po豉mane z帳ki). Niby nic ale gdzie do czorta kupi super jewel boxa na 2 cd i nie zap豉ci wi璚ej ni ja za to wydawnictwo?
Naby貫m niedawno dwie reedycje Nazareth, oczywi軼ie opakowanie typu "wsu se p造t". Spoko, pocieszam si 瞠 kiesze jest du瘸 to jak "se wsuwam" si nie rysuje ale p造ta mi si dziwnie w p馧ce klinuje Confused
Kto wpad na genialny pomys 瞠by zrobi niespodziank w postaci nietypowego rozmiaru pude趾a (pewnie niby jakie pseudo vinyl replika czy inny czort).
I tak mo積a by jeszcze troch psioczy.....
Niby wszystko by這by ok gdyby tylko by造 opcjonalnie dost瘼ne wydania w tradycyjnych opakowaniach, szkoda 瞠 cz瘰to nie s Sad

Rufin s逝sznie prawisz 瞠 digipak to pole do popisu jak chodzi o jakie buzery, bajery i wodotryski. Niech takie rzeczy robi bo niekt鏎ych to cieszy ale niech to b璠zie do kupienia opcjonalnie w stosunku do standardowego wydania a nie odwrotnie.
Back to top
Magog
epka analogowa

PostPosted: 22.12.2011, 21:41    Post subject: Quote selected Reply with quote

No to i ja ujawni swoje zdanie w tym temacie.

P造ty w opakowaniu typu digipak nie przeszkadzaj mi wcale. 疾 si niszcz? Wycieraj? U mnie raczej nie. Bardzo dbam o ka盥 p造t. Odciski palc闚? Sk康? P造ty bior do r彗 jedynie po ich umyciu (r彗, nie p造t). Min lata zanim b璠 na nich widoczne 郵ady u篡tkowania. Oczywi軼ie mo瞠 si zdarzy, 瞠 odciski palc闚 zostawi kt鏎y z go軼i (ale ilu jest takich, kt鏎ych moje p造ty interesuj?). Wtedy, gdy go軼ie rozpoczn podr騜 do swoich dom闚 ja bior wat i najpierw na sucho wycieram opakowanie lub ksi捫eczk, kt鏎ej stan uleg pogorszeniu wskutek dotykania. Je郵i odciski s ju 'starsze' (do czego niedopuszczam, ale mog nie zauwa篡 od razu) mo積a wat bardzo delikatnie nawil篡 wod a po przetarciu natychmiast na sucho.
Mam jeszcze inny argument 'za' dikipakiem. p造ty 'prawdziwe' czyli winylowe te mia造 ok豉dki kartonowe. I nikomu chyba to nie przeszkadza這. Trzeba by這 je szanowa je郵i chcia這 si je utrzyma w nienagannym stanie. A nie s造sza貫m aby kto chcia pakowa winyle do pude貫k plastikowych. Obecnie, gdy winyle wr鏂i造 na dobre na p馧ki sklep闚 p造towych r闚nie s w kopertach kartonowych.

Nie lubi gdy p造ta jest w這穎na w ciasny kartonik, a zw豉szcza je郵i jest tam umieszczona razem z ksi捫eczk (np Piano Magic "Ovations" - p造ta umieszczona dodatkowo w jeszcze jednej kopercie sprawia, 瞠 trzeba u篡 szczypiec typu 'bocianki'). Nie odpowiadaj mi te wydania o nietypowych kszta速ach, w blaszanych puszkach itp.
Ubolewam, 瞠 coraz cz窷ciej polskie niskobud瞠towe wydawnictwa wykorzystuj marnej jako軼i mi瘯kie jewelcase'y a kupi porz康nych na wymian si nie da.
Back to top
Quasarsphere
epka kompaktowa

PostPosted: 22.12.2011, 21:50    Post subject: Quote selected Reply with quote

Rufin wrote:
A najbardziej nie lubi, kiedy ok豉dka digipaka nie jest g豉dka, tylko pozostaje szorstka, co 鈍ietnie sprawdza si jako spos鏏 na zbieranie odcisk闚 palc闚 ka盥ego, kto we幟ie taki egzemplarz do r瘯i.

Problem ten maj ostatnie reedycje Klausa Schulze wydane nak豉dem SPV Revisited Records. Je郵i ju musi by digipack, to najlepiej aby powierzchnia by豉 laminowana. Wygl康a to du穎 lepiej i jest trwalsze w u篡tkowaniu.
Back to top
gacek778
digipack

PostPosted: 22.12.2011, 22:59    Post subject: Quote selected Reply with quote

Magog fajnie je瞠li masz czas na takie zabawy i tak podchodzisz do sprawy. St康 te nie masz k這pot闚 z digipakami i w twoim przypadku pewnie i nawet lepiej to wszystko wygl康a na p馧ce.
Te szanuj ale jednak r騜ne rzeczy si zdarzaj.
Ja wpadam czasem do domu, wk豉dam 豉p na p馧k bior ile si do r瘯i zmie軼i i wio do auta.
A tam nie ma si co czarowa z p造tami si nie pieszcz. Nie mam p馧ki na p造ty i k帷ika audiofilskiego.
Digipak kt鏎y si powyciera niestety ju powycierany b璠zie a pude趾o wymieni mo積a zawsze.

Mam wra瞠nie 瞠 problem z wydawnictwami jest te taki 瞠 te wszystkie opakowania s cz瘰to tak r騜norodne 瞠 nie spos鏏 ich postawi obok siebie na p馧ce (no chyba 瞠 ma si ca陰 dyskografi danego artysty czy tam ca陰 kolekcj, wtedy to ma r璚e i nogi).
Back to top
LPD
epka analogowa

PostPosted: 23.12.2011, 09:48    Post subject: Quote selected Reply with quote

A jak Wy przechowujecie kartonowe wydania p造t CD? Czy, tak jak ja, przy pierwszym rozpakowywaniu oryginaln foli ochronn rozcinacie na grzbiecie i za ka盥ym razem p造t wsuwacie do tej瞠 folii? Czy nieodwracalnie j niszczycie, a p造tka stoi na p馧ce bez ubrania?

A mo瞠 kupujecie woreczki foliowe z paskiem samoprzylepnym (podobne do tych, w jakie opakowane s japo雟kie wydania) i tak przechowujecie nowoczesne wydania?
Back to top
Quasarsphere
epka kompaktowa

PostPosted: 23.12.2011, 09:54    Post subject: Quote selected Reply with quote

LPD wrote:
A mo瞠 kupujecie woreczki foliowe z paskiem samoprzylepnym (podobne do tych, w jakie opakowane s japo雟kie wydania) i tak przechowujecie nowoczesne wydania?

No w豉郾ie, gdzie mo積a takie kupi?
Back to top
Magog
epka analogowa

PostPosted: 23.12.2011, 10:15    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quasarsphere wrote:
LPD wrote:

S tu:
http://www.ebay.pl/sch/eiselvis/m.html?_nkw=sleeve&_sacat=0&_odkw=&_osacat=0&_trksid=p3911.c0.m270.l1313
Smile
Back to top
LPD
epka analogowa

PostPosted: 23.12.2011, 10:16    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quasarsphere wrote:

Swego czasu kupowa貫m na Allegro. Daleko im do tych oryginalnych japo雟kich, ale na digibooki i nne kartony mog by. Je郵i rozci皻ej na grzbiecie oryginalnej folii nie da si nasuwa (bo si np. skurczy豉) u篡wam tych z Allegro.

Nie by to ten sprezedawca, ale "na szybko" znalaz貫m takie co:

http://allegro.pl/koperty-foliowe-na-plyty-pudelka-cd-dvd-7-rozm-i2012195694.html

Wa積e 瞠by pasek samoprzylepny by na kopercie, a nie wystaj帷ej zak豉dce. Je郵i jest na kopercie (tak jak u Japo鎍zyk闚) to nie przeszkadza przy wsuwaniu p造ty. Je郵i jest na zak豉dce przy wk豉daniu p造ta lubi si do niej przyklei.

To te jest dobra rzecz:

http://www.ebay.pl/itm/30-ANTI-STATIC-INNER-SLEEVE-JAPAN-MINI-LP-CD-/330455933199?pt=Music_CDs&hash=item4cf0b5610f

Wszelkie dyski umieszczone bezpo鈔ednio w kartonie przek豉dam do tych foliowych woreczk闚. Wa積e, 瞠by by造 oryginalne, bo nie elektryzuj. Najlepsze s te japo雟kie. Niestety w niekt鏎e, w御kie ok豉dki kartonowe (np. Piano Magic, nowy Airbeg czy box Exodusu) taka folia ma bied wej嗆, ale na si喚 wchodzi.
Back to top
janko
krucha p造ta jednostronna

PostPosted: 23.12.2011, 14:21    Post subject: Quote selected Reply with quote

ja takie wydania p造t ignoruje jak tylko mog (np. nowe wydania floyd闚 - po zakupie 2 tytu堯w zaraz odsprzeda貫m i na tym zako鎍zy豉 si przygoda z PF AD2011).
Back to top
Geminiman
Guest

PostPosted: 08.09.2014, 17:28    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ja uznaj p造ty CD wydane tylko w normalnym pude趾u jewelcase (nie super jewel box) z dw鏂h powod闚. Pierwszy to cechy praktyczne. Je郵i plastik ulegnie uszkodzeniu, to zawsze mo積a go 豉two wymieni. Musz wam powiedzie, 瞠 gdy kupowa貫m albumy w empikach, to cz瘰to pude趾a by造 p瘯ni皻e. Druga rzecz to to, 瞠 takie zunifikowane plastikowe pude趾a wygl康aj bardzo dobrze na stojaku. Ja lubi, je郵i na stojaku z p造tami jest porz康ek, a tak jest gdy pude趾a jewelcase s r闚niutko pouk豉dane, jedno pod drugim. W wypadku digipack闚 takiego porz康ku nie ma. Je郵i chodzi o tack na p造t w pude趾u jewelcase, to dla mnie nie ma 瘸dnego znaczenia to, czyli jest z przezroczysta, czarna, bia豉 czy w kt鏎ym z kolor闚 t璚zy.
Back to top
Crowley
digipack

PostPosted: 08.09.2014, 20:32    Post subject: Quote selected Reply with quote

Geminiman wrote:
Ja lubi, je郵i na stojaku z p造tami jest porz康ek, a tak jest gdy pude趾a jewelcase s r闚niutko pouk豉dane, jedno pod drugim. W wypadku digipack闚 takiego porz康ku nie ma.

A my郵a貫m, 瞠 tylko ja na to zwracam uwag. Wink

Kartoniki akeptuj w przypadku jakich bud瞠towych wyda zbiorczych. Wspomniane niedawne reedycje Pink Floyd w tekturkach wygl康aj jak tanie kopie ze Stadionu Dziesi璚iolecia.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> P造ty All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum