Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Folk i rock w jednym stali domu
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
(djds)
epka analogowa

PostWysłany: 25.02.2009, 12:44    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Właśnie słucham sobie płytki peruwiańskiego zespołu Flor De Loto Madre Tierra

Od razu zaznaczam, że taka muzyka w ogóle mi nie podchodzi, jednak miłośnikom folku z dużą ilością fletów i piszczałek, na pewno przypadnie do gustu. Utwory dość żywiołowe, tu i ówdzie pojawi się mocniejsza gitara. Na Progarchives ktoś napisał, że to takie Los Jaivas bez klawiszy. Według mnie muzyka Flor De Loto ma wiele wspólnego z Jethro Tull, jednak jest bardziej drapieżna.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Procella
album CD

PostWysłany: 04.03.2009, 12:44    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Rzucę taką propozycję, jak nabardziej współczesną:

Borknagar - Origin

Zepół w zasadzie bardzo metalowy, ale nagrał sobie takią akustyczną płytkę, 35 minut bardzo ładnego i nastrojowego grania. Chyba właśnie do folkrocka będzie jej najbliżej, choć takich bardzo tradycyjnie się kojarzących momentów za wiele nie ma.

http://www.lastfm.pl/user/Wurunzimu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Windmill
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 12.03.2009, 15:30    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Heron - brytyjski zespół folkowy. Albumy, które znam:

"Heron" (1970)

"Twice As Nice & Half The Price" (1971)

Pierwszy Heron z 1970 roku to ballady na bazie folku z wokalami a la Simon & Garfunkel. Styl podobny tez do wczesnego Ala Stewarta czy Donovana. Niektóre piosenki moga się kojarzyć z balladowymi kompozycjami McCartneya. Bazę stanowią dwa aksamitne męskie wokale (śpiewające często unisono) z akompaniamentem gitar akustycznych. Zespół często stosuje tez piano fendera (w jednej piosence brzmi nawet jak klawesyn), organy czy akordeon. Kompozycje solidne i miłe dla ucha, wręcz piękne, ale nie jest to muzyka twórcza. Urokliwa i przyjemna - owszem. Czasem też pobrzmiewa nutka psychodelii lub folkloru. Wszystkie piosenki połączone są ze sobą odgłosem śpiewających ptaków. Drugi album "Twice As Nice & Half The Price" (1971) musze sobie odświeżyć, ale z tego co pamiętam jest bardziej urozmaicony, rockowy (pardon, Rockowy Wink ) i synkretyczny. W założeniu miał to być podwójny album sprzedawany w cenie pojedynczej płyty.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Janek
kaseta "żelazówka"

PostWysłany: 26.05.2009, 14:50    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mogollar
Mogollar
1971

01.Katip Arzuhalim Yaz Yare Boyle
02.Bachelere Geldi Bahar
03.Hicaz Mandira
04.Uskudara Giderken
05.Karsiki Yayla
06.Yine Bir Gulnihal
07.Sehnaz Longa
08.Drama Koprusu Bolu Beyi
09.Canakkale Icinde Ayanli Carsi
10.Misket
11.Ozum Kaldi
12.Behind the Dark
13.Halicte Gunesin Batsi
14.Hitchin
15.Berkay Oyun Havasi
16.Ternek
17.Yalnizlgin Ackli Guldurusu
18.Dag Ve Cocuk
19.Garip Coban

(w tym bonusowe nagrania)

*Cahit Berkay – bağlama,guitar,kemenche,mandolin,yaylı tanbur,vocals
*Taner Öngür – bass,vocals
*Engin Yörükoğlu – drums
*Murat Ses – synthesizer, hammond organ

Drugi album tureckiej grupy, mieszanka rocka z mocno folkowymi korzeniami.

Zespół został założony w 1967 przez Neco, Aziz Azmet, Aydın Daruga i Murat Ses.
Kapela próbuje połączyć brzmienie muzyki rockowej z lat 60, 70 z melodiami wywodzącymi się folkloru anatolijskiego (grupa językowa indo-europejska sięgająca swymi korzeniami proto-indoeuropejczyków).

Większość utworów jest instrumentalna. Linia melodyczna utworów jest oparta w głównej mierze na instrumencie o nazwie baglama - to jest centralny instrument. Do tego dochodzi dzwięk instrumentów stricte rockowych takich jak gitara, bas i perkusja, co daje niesamowity efekt przenikania się porządków muzyki etnicznej z muzyką rockową.

Podczas słuchania można się czuć jakbyś odpływali do innej krainy i do innego czasu. Można powiedzieć, że ten styk kultur Azji i Europy pozwala na unoszenie się w czasie. Brakuje jeszcze tylko fajki wodnej, kadzideł i gorącej temperatury....

Polecam mocno zafolkowanym słuchaczom i tym co lubią eksperymenty i Wschód, szczególnie Azję.

edit: jak by ktoś chciał zakosztowac to PMka.
Powrót do góry
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 22.09.2009, 19:17    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Pentangle to potęga, przy okazji dowiedziałem się, skąd Antonina Krzysztoń zaczerpnęła melodię do piosenki "Tam, gdzie kres":

Let No Man Steal Your Thyme (1968)
Procella
album CD

PostWysłany: 06.10.2009, 21:04    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Niedawno trafiłam na coś takiego jak "Fotheringay 2" - nagrania z sesji do drugiego, niewydanego albymu Fotheringay, okazuje się, że zostały teraz dokończone i wydane. Czy ktoś miał z tym kontakt? Warto to nabyć?

Powrót do góry
Windmill

PostWysłany: 07.10.2009, 09:19    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Pentangle to potęga

Masz szczęście, że tak myślisz... Wink

http://riversidebluesnr2.blogspot.com/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Tarkus
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 07.10.2009, 09:21    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Procella napisał:
Niedawno trafiłam na coś takiego jak "Fotheringay 2" - nagrania z sesji do drugiego, niewydanego albymu Fotheringay, okazuje się, że zostały teraz dokończone i wydane. Czy ktoś miał z tym kontakt? Warto to nabyć?

Jeśli w składzie jest Sandy Denny, to IMHO nie ma się nad czym zastanawiać, tylko brać Smile
Windmill

PostWysłany: 07.10.2009, 13:51    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tarkus napisał:
Procella napisał:

Jeśli w składzie jest Sandy Denny, to IMHO nie ma się nad czym zastanawiać, tylko brać Smile

Na płycie znajduje się kilka piosenek znanych z innych albumów ("Gypsy Davey" z "Liege & Lief", "Late November" z "The North Star Grassman and the Ravens" czy "Restless" z "Rising From The Moon"), wszystkie jednak w całkiem innych wersjach. Muzyka nie sprawia na moje ucho zmontowanej po latach, nie ma w każdym razie rażących ucho dogrywek o innym brzmieniu. Płyta niezla i na pewno warta poznania dla miłośników Sandy Denny.
Powrót do góry
Procella
album CD

PostWysłany: 07.10.2009, 16:55    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Windmill napisał:
"Gypsy Davey" z "Liege & Lief"

Na moim "Liege & Lief" nie ma tego kawałka Razz Aż sięgnęłam na półkę, żeby sprawdzić. Chyba, że pojawiło się na jakimś wydaniu rozszerzonym, ja mam tylko "goły" album.

Powrót do góry
(djds)
epka analogowa

PostWysłany: 07.10.2009, 17:50    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A nie mylicie Fotheringay z Fairport Convention?
Powrót do góry
Procella
album CD

PostWysłany: 07.10.2009, 18:48    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Skąd takie podejrzenia?

Powrót do góry
(djds)
epka analogowa

PostWysłany: 07.10.2009, 19:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Windmill napisał:
"Gypsy Davey" z "Liege & Lief"

Gypsy Davey - Fotheringay
Liege & Lief - Fairport Convention
Rolling Eyes
Powrót do góry
Windmill

PostWysłany: 07.10.2009, 22:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No właśnie, mylimy, to znaczy ja mylę. Embarassed
Tak to jest, kiedy pisze się z pamięci, zamiast podejść do półki i sprawdzić.
Powrót do góry
(djds)
epka analogowa

PostWysłany: 08.10.2009, 16:32    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A już bałem się, że sobie coś uroiłem Laughing
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Strona 5 z 7

Skocz do: