Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Exodus, Władysław Komendarek
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Wykonawcy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pesada
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 05.05.2013, 19:25    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Exodus 1976 Question Smile

Od lewej: Wojciech Puczyński, Jerzy Machnikowski, Dominik Kuta, Władysław Komendarek, Andrzej Puczyński.

Niezupełnie Smile, wtedy nazywali się jeszcze Grupa Dominika, a fotkę zrobiono w okresie między działalnością braci Puczyńskich
w grupie Źródło, a powstaniem właściwego Exodusu pod koniec 1976 roku.

Ostatnio zmieniony przez pesada dnia 19.12.2013, 18:12, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
abraxas
epka kompaktowa

PostWysłany: 05.05.2013, 19:39    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

pesada napisał:

W tych znanych sklepach podobno "nie dla idiotów" widziałem ostatnio kopertki z CD luzem, bez książeczki, bez niczego Exclamation
A box, to ponoć "Limited edition to 1000 copies".
Żądza pieniądza ...

O tym, że na allegro sprzedaje się kopertki sam się przykro przekonałem ( nieuczciwi sprzedawcy nazywają kopertki per "digipack" albo "vinyl replica"). Ale żeby w poważnym sklepie typu MM ?

Osobiście takie rozpruwanie i niszczenie boxów uważam za wyjątkowy skandal, który powinien być karany wbijaniem żywcem na pal. Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pesada
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 27.05.2013, 13:47    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Kolejne skany, oba z 1979 roku. Smile
Niestety nie pamiętam już z jakich gazet.

Ostatnio zmieniony przez pesada dnia 19.12.2013, 18:15, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
pesada
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 19.12.2013, 17:50    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Coraz rzadziej zdarzają się wywiady z rockmenami, którzy bez nawiedzenia i egzaltacji,
za to sympatycznie, i z pasją, potrafią opowiadać o swojej twórczości.
Niedawno miałem przyjemność lektury takiego wywiadu, z Władysławem Komendarkiem.
Gudonis opowiada w nim m.in.:

- o inspiracjach muzycznych Exodusu
"...Jak w klubach graliśmy, to Puczyński zawsze woził magnetofon i słuchaliśmy pierwszej twórczości Queen
.... słuchaliśmy wtedy Yesów, ELP, King Crimson, jeszcze Moody Blues, ojej to jest kopalnia..."

- o nagraniach Exodusu
"...Jeszcze z 10% naszego niewydanego materiału, Andrzej Puczyński ma w swoim domu.
Może coś z tego będzie. Już tak 80-90% materiału jest normalnie wydanych na płytach...."

- o reaktywacji grupy Exodus
"...Byłem nawet u Puczyńskiego w tamtej sprawie, przy okazji też z nim porozmawiałem o tych tematach.
Andrzej dał zgodę na to, ale jeśli chodzi o grę Wojtka i Andrzeja, to nie są zainteresowani tym żeby grać.
Mają swoje firmy itd. Jak tam jakieś nagranie 4 minutowe, to chętnie mogą tam sobie zagrać...
... jak jest, tak jest, ja nie będę czekał, robię swoje. Zawsze przypominam Exodus w swoich koncertach..."

- o przetłuszczonych dłoniach
"...Średnica gałek, których człowiek dotyka zmienia parametry. Po kilku latach mogą zejść nawet o 2-3 milimetry.
Następuje reakcja wydzielanego tłuszczu z reki i potencjometr traci średnicę.
Po kilku latach może zostać sam metal..."

- o słowikach
"...Nauczyło mnie życie, że czasami, jak człowiek ma cierpliwość, to właśnie w nocy się to robi
od godziny 00, najlepiej do 3-4 nad ranem - najlepsza pora.
Ale gorzej jest jak słowiki w maju dają czad od 22 do 4 rano, tylko w maju,
i wtedy praktycznie nie mogę się tak skupić dobrze,
bo one mają jakiś okres godowy i to jest takie ciekawe itd...."

- o instrumentach
"...I powiedziałem, że muszę mieć te organy Hammonda, muszę mieć... Ale nie miałem...
Wiecie, co zrobiłem żeby go zastąpić? Odkurzacz podłączałem do czeskiej harmonijki ustnej,
bo tam trzeba było dmuchać przez ustnik i grałem na tym.
No... brzmienie harmonijki ustnej to nie jest Hammond, ale tak próbowałem grać..."

- o mamonie
"...Pieniądze też są ważne, ale powiem Wam szczerze, mnie nic nie interesuje, mnie interesują narzędzia
żeby były dobre, które w szybkim tempie zrobią dużo, i żeby tu, w głowie było dużo.
To jest dla mnie najważniejsze, a to czy ja będę miał samochód za 270 dolarów
czy za 100 tysięcy funtów, mnie to w ogóle nie interesuje.
Ale lubię jeździć takimi samochodami, przyjaciel z Łodzi, taki prowadzi ..."

Całość do poczytania tutaj.

Na okrasę kilka klipów z YT ( w tym trzy po raz pierwszy),
w których Exodus można nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć:
http://www.youtube.com/watch?v=9_wRFXXPuuE
http://www.youtube.com/watch?v=0Emry6xkrNs
http://www.youtube.com/watch?v=iw2k80H-l5k
http://www.youtube.com/watch?v=nlIzN2XwCQE
http://www.youtube.com/watch?v=8hKYmDuemiQ
http://www.youtube.com/watch?v=_DGvUxyn5Gk
http://www.youtube.com/watch?v=wM5IzdVTMPo

Powrót do góry
pesada
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 30.12.2013, 22:34    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Muzyk zespołowy w zakładach gastronomicznych, kategorii pierwszej
Powrót do góry
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 25.09.2014, 11:54    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Czy komuś z Was rzucił się może w oczy film dokumentalny Władysław Komendarek - W Kosmosie zawsze jest dobrze? Premiera miała odbyć się rok temu na łódzkim festiwalu Soundedit, ale od tego czasu ani widu ani słychu o jego dalszych losach.
Maciek

PostWysłany: 28.09.2014, 19:35    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Sporo ciekawostek można tu usłyszeć, ale polecam szczególnie fragment od ~41:00 - krótki kurs improwizacji na Hammondach w wykonaniu Komendarka Wink
No i ten dialog na zakończenie:
- Co ty było?!
- A nie wiem, tworzyłem.

Wink

https://www.youtube.com/watch?v=tIaBkVjy-zY
Maciek

PostWysłany: 28.09.2014, 23:14    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

I jeszcze dwa obrazki z życia szalonego Klawiszowca:

Były sobie organy Hammonda: https://www.youtube.com/watch?v=2icrTqtlXL4

Robiłem kiedyś podejście do wstępu z Child in Time, ale po tym chyba sobie odpuszczę kolejne próby Wink

Hammondy + Anti-Effect oraz szalony operator sprzętu: https://www.youtube.com/watch?v=Di57QNfzSRA

Polecam wam przejrzeć profil Komendarka na Youtube. Jest na nim ponad 200 filmów (Shocked) i sporo z nich, mimo czasem słabej jakości, warto obejrzeć.
Inkwizytor
remaster

PostWysłany: 29.09.2014, 07:11    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mam dobrego przyjaciela "po klawiaturze" ze Skierniewic, który przez ostatnie lata towarzyszył Komendarkowi w jego sprzętowych poszukiwaniach m.in gdy odzyskał stare organy Yamahy - pierwsze na których grał w Exodusie - dawny sentyment powrócił i niedawno znów stał się ich posiadaczem czy właśnie w przypadku chęci nabycia solidnego Hammonda. Co ciekawe Gudonis upierał, że ma być "ścięty" - w serwisie Hammonda wiedzieli o co mu chodzi ale oni jednoznacznie postawili sprawę jasno, że się tego nie podejmą.... w takim razie sam go przerobił, ma zacięcie inżyniera. Inna zabawna sytuacja miała miejsce gdy testował nowe SK2 i coś się zawiesiło - to utwierdziło go w przekoaniu, iż współczesne emulacje to "szajs". Przy okazji niedawno w ramach chyba "Męskiego grania" pojawił razem z Skrzekiem na scenie z Makowickim - mimo naturalnego szacunku jakim wszystkich darzy potem skomentował niestety że "Makowiecki to amator i na kacu czy po pijaku coś zawodził do mikrofonu" - wystarczy posłuchać jaka przepaść czy nawet galaktyka dzieli artystów od produktów telent shows.

https://www.youtube.com/watch?v=e32v_7OKeUg
Maciek

PostWysłany: 29.09.2014, 07:29    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzięki, Inkwizytorze, za ciekawe informacje Smile
Muszę przyznać, że w ostatnim czasie obejrzałem sporo filmików z udziałem Komendarka, które bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły. Niby każdy go dobrze zna i teoretycznie wie, co gra, ale nieskończenie szeroki wachlarz muzyki, która Gudonisa interesuje sprawia, że cały czas czymś człowieka zaskakuje. Owszem, nie ze wszystkim trafia, niektóre jego pomysły są oderwane od rzeczywistości (ale przecież jak sam twierdzi, jest Kosmitą Smile), ale szczerość, warsztat i szacunek z jakim do tego wszystkiego podchodzi robią na mnie bardzo duże i szalenie pozytywne wrażenie.

A jeśli chodzi o przytaczany przez Ciebie występ, to zacytuję z innego tematu:

Cytat:
Makowiecki & Skrzek & Komendarek (HD) - Męskie Granie 2014 Sztygarka Chorzów

https://www.youtube.com/watch?v=e32v_7OKeUg

Makowiecki jak Makowiecki, ale z Komendarka to dopiero koncertowy zwierz i sceniczny łobuz

Można zacząć oglądać od 13:45.

Inkwizytor
remaster

PostWysłany: 29.09.2014, 15:52    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Pamiętam jak z tym znajomym spieraliśmy się na czym w Exodusie grał Gudonis - moim zdaniem oprócz Rolanda SH2000 czy Organów Yamahy był ARP Omni ( pomarańczowe guziki ) oraz ARP Solist ( a nie Pro-soloist ) - a kilka tygodni później jechał z nim samochodem i dał mu telefon, pamiętam to był akurat Nowy Rok, byłem na zimowym spacerze, dzwoni telefon a tu głos Komendarka... nieźle mnie przytkało Very Happy

Co do filmu to z tego co dowiedziałem - chyba nic z tego nie będzie, sprawa umarła. Sporo materiału powstało, w tym mnóstwo z niebanalnymi refleksjami samego mistrza - taki był jego warunek, wpuszcza ekipę do jego domu, do ogródka gdzie hoduje roślinki jadalne czy na scenę - ale może śmiało i bez cenzury wypowiedzieć szeroko na wiele tematów - w tym o współczesności, o byciu muzykiem, o relacjach międzyludzkich czy gdzie zmierza jego zdaniem cywilizacja - zahaczahące o filozofię i metafizykę...ale ludzie, którzy filmowali - wiele na to wskazuje - chcieli na nazwisku słynnego kultowego muzyka wybić i sami w pierwszej kolejności zarobić by nie powiedzieć "nachapać". Materiał został odłożony i o ile nie pojawi jakiś uczciwy producent i sponsor.... nie prędko wypłynie.... smutne.

Na youtubie jest sporo wywiadów - po koncertach, przed występem, z telewizji czy dla rozgłośni radiowych - gdzie można przekonać jaką przeuroczą ale też niepradopodobnie inteligentną osobowością jest Komendarek - zero pozerstwa, lansu, robienia z siebie męczęnnika czy kolejnego bojownika "weterana walk z komuną", skromny, znający swoją wartośc, mający dystans ale gdy trzeba mówiący prosto z serca. Facet żyjący wyłącznie muzyką, twórca, kreator dźwięków, nie zamykający jedynie jak wielu w muzyce swojej młodości, nie bojący ani techno, ani industrialu - nadal programuje, twórczo wykorzystuje najnowocześniejsze syntezatory - otwarty i życzliwy dla innych muzyków czy nawet entuzjastów. Wiadomość z ubiegłego roku, że dom może mu zawalić na głowę bardzo mnie zasmuciła - na szczęście fundacja założona przez znajomych chyba osiągnie sukces i dom w Sochaczewie doczeka generalnego remontu. Szkoda, że częśc koncertów jakie mieli dać w duecie ze Skrzekiem nie wypaliła - pamiętam, że wspólnie mieli wrócić i tworzyć ścieżkę do Metropolis - sam Gudonis parokrotnie grał na żywo do obrazu.
Maciek

PostWysłany: 01.10.2014, 09:10    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ricochet Dream planuje wydanie dwóch płyt Komendarka.
Jeszcze w tym roku ma się ukazać album Deformator, a na przysły rok zapowiadane jest wydawnictwo zatytułowane Poradnik.
rockowy
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 01.10.2014, 13:03    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

GAD też planuje. Jedną, na listopad Smile
Quasarsphere
epka kompaktowa

PostWysłany: 04.10.2014, 19:23    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Władysław Komendarek - etiuda filmowa. Muzyk ciekawie opowiada o sobie i swojej twórczości.

http://www.youtube.com/watch?v=SFqbxaMpxds
Powrót do góry
tryton65
longplay

PostWysłany: 04.10.2014, 19:27    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Twisted Evil Mam pare dziel tego muzyka.Niestety musze przyznac ze sa w wiekrzosci bardzo nudne .Jak dla mnie .... Crying or Very sad
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Wykonawcy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

Skocz do: