Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Elektroniczny Dinozaur Wszech Czasów
Goto page 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Płyty
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Crowley
digipack

PostPosted: 25.03.2013, 20:19    Post subject: Elektroniczny Dinozaur Wszech Czasów Quote selected Reply with quote

Wychodząc nieco przed szereg niniejszym rozpoczynam plebiscyt na Najlepszy Album z Muzyką Elektroniczną, czyli bardziej po ludzku na Elektronicznego Dinozaura.

Chociaż wiadomo, że wygrają jacyś germańscy najeźdźcy, warto zapoznać się szerokim spektrum muzyki określanej jako "elektroniczna". W tym celu należy udać się na stronę: http://techno.org/electronic-music-guide/ i klikać we wszystko co popadnie. Smile
Ramy gatunkowe będą chyba najszersze z dotychczasowych plebiscytów, więc silnie upraszam o niewdawanie się w spory nomenklaturalne co jest a co nie jest muzyką elektroniczną. Raz, że nie chciałbym powtórki pyskówek z tematu o prog-rocku, dwa że chyba stosunkowo łatwo określić co elektroniką jest, a co nie jest, a trzy że pomimo pojedynczych wyskoków i tak co do pierwszej 30 nie będzie żadnych wątpliwości, nawet jeśli ktoś uzna za elektronikę Chopina i da go w pierwszej 10.

Z uwagi na obszerność tematu rezygnujemy z listy propozycji, za to usilnie namawiam do rekomendowania i dyskutowania na temat kandydatów do tytułu.
Proszę przysyłać swoje indywidualne listy (40 tytułów maksymalnie, 15 minimum), uporządkowane od 1-go do 40-tego za pomocą PM-ki do mnie.
Listy zacznę przyjmować 8 kwietnia, a finał przewiduję na 28 kwietnia o godz. 20:00. Listy proszę przysyłać do godz. 9 rano czasu polskiego 28 kwietnia. Jest więc sporo czasu na agitację i nadrabianie braków.

Na zachętę pragnę zaprezentować jeden ze sztandarowych przykładów klasycznej muzyki elektronicznej (niestety niewydany na żadnej płycie):
http://www.youtube.com/watch?v=lp_PIjc2ga4

Wink

Last edited by Crowley on 03.04.2013, 17:35; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Tilion
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 25.03.2013, 23:59    Post subject: Quote selected Reply with quote

14 kończymy podsumowanie 2001, nie dałoby się chociaż tydzień później?

O ile przy jazzie i progu było wiadomo co się koło pierwszego miejsca zakręci tu pojęcia nie mam. Czekam na rekomendacje, bo poza sztandarowymi z elektroniką u mnie słabo;)
Crowley
digipack

PostPosted: 26.03.2013, 00:29    Post subject: Quote selected Reply with quote

Myślę, że w razie czego o tydzień, czy nawet dwa możemy się przesunąć bez żadnego problemu.
Back to top
afterc
remaster

PostPosted: 26.03.2013, 02:15    Post subject: Re: Elektroniczny Dinozaur Wszech Czasów Quote selected Reply with quote

Crowley wrote:

Chociaż wiadomo, że wygrają jacyś germańscy najeźdźcy

Skoro wiadomo, to ja pasuję.
Zwłaszcza że Czołowy Elektronik się zbanował.

Quote:

niewydany

Na pewno ? W sensie niewydania - bo elektroniczna sztandarowość tego hiciora jest przecież oczywistością.

Quote:
silnie upraszam o niewdawanie

Sorki zatem Exclamation

Last edited by afterc on 02.04.2013, 12:06; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Crowley
digipack

PostPosted: 26.03.2013, 09:46    Post subject: Quote selected Reply with quote

Mości Niedźwiedziu zapraszam do głosowania mimo wszystko. A nawet jeśli nie, wszelkie sugestie i agitacje z twojej strony będą mile widziane. Każdy nowo poznany dobry album to jeden szczęśliwszy człowiek więcej. Wink

A Zlad niestety płyty nie wydał.

Pozwolę sobie nieśmiało polecić kilka bardzo fajnych według mnie albumów:

Carbon Based Lifeforms - Hydroponic Garden:
http://www.youtube.com/watch?v=QVg5pbsJ22s

Steve Roach - Life Sequence
http://www.youtube.com/watch?v=JGkVaTexXlw

Cliff Martinez - Solaris
http://www.youtube.com/watch?v=6-NZjgiygKE

I jeszcze coś na rozruszanie: Patrick Cowley - Mind Warp
http://www.youtube.com/watch?v=S8aI5pOFdFk
Mówcie sobie co chcecie ale Cowley wymiatał jeśli chodzi o muzykę taneczną.
Back to top
Clive Codringher
maxi-singel analogowy

PostPosted: 26.03.2013, 10:23    Post subject: Quote selected Reply with quote

Jak zobaczyłem tytuł wątku to od razu pomyślałem o klasycznej elektronice w stylu Tangerine Dream, Jarre, Schulze czy Vangelis. A tu zonk - ramy poszerzyliście bardzo...
Choć, znając życie, i tak wygra ktoś z klasyków Wink

Temat elektroniki, w latach 90-tych bardzo mi bliski, jest tak obszerny, że wybór tego jednego albumu będzie naprawdę trudny...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Leptir
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 26.03.2013, 11:17    Post subject: Quote selected Reply with quote

Nie chcę się wdawać w scholastyczne dyskusje, ale jakieś doprecyzowanie granic chyba by się przydało. Czy do elektronicznego topu wprowadzamy również rzeczy w rodzaju Kraftwerk, Neu!, Cabaret Voltaire, Throbbing Gristle, Psyche, Suicide i ogólnie electro- czy synth- pop? Czy też pozostajemy w ramach klasycznie rozumianej muzyki elektronicznej (bez, lub ze śladowymi ilościami wokalu i o mniej - powiedzmy - piosenkowym charakterze)?

Osobiście byłbym za tą drugą opcją - bo rozmaite formy electro-rocka czy electro-popu są dość ciekawym zagadnieniem, które (moim zdaniem) zasługuje na swój odrębny top, a w starciu z gigantami w rodzaju Tangerine Dream, Vangelisa, czy Klausa Schulze przepadną.
Back to top
mahavishnuu
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 26.03.2013, 12:13    Post subject: Quote selected Reply with quote

Jakieś doprecyzowanie stylistyczne by się jednak przydało. Mieszanie klasycznego rocka elektronicznego z synth popem to nie byłby najlepszy pomysł. Przy szerokiej formule zestawienia pojawia się jeszcze problem z awangardową elektroniką muzyki współczesnej (Stockhausen, Berio, Subotnick, Riley i inni). Czy ich dokonania także będzie można uwzględniać? Pytam, bo u mnie na pewno coś z tej pólki by się pojawiło.

Co do terminu podsumowania to ja byłbym za przesunięciem zakończenia tej zabawy o kilka tygodni, tak aby osoby, które nie czują się do końca w tym temacie mogły to jakoś ogarnąć. Temat jest bardzo obszerny.
Back to top
Crowley
digipack

PostPosted: 26.03.2013, 14:07    Post subject: Quote selected Reply with quote

Nieuchronnie zmierzamy do dyskusji co na temat nomenklatury. Doskonale rozumiem wasze wątpliwości i jeśli więcej osób będzie je podzielać, nie będę upierał się przy braku ograniczeń podgatunkowych. Wydaje mi się jednak, że z jednej strony nie powinniśmy ograniczyć się do jakiegoś wąskiego kręgu "klasycznej" elektroniki, no bo nie ma jak czegoś takiego obiektywnie ustalić. Nie wyobrażam też sobie topu bez uwzględnienia różnego rodzaju nowoczesnej elektroniki powstałej po roku 90 (te wszystkie odmiany techno, downtempo i różne takie wynalazki). Z drugiej strony wychodzę z założenia, że sami jesteśmy w stanie narzucić sobie jakieś granice. Jest electro-pop, w którym więcej jest popu, jest tez taki, który z muzyką popową ma niewiele wspólnego. Podobnie z innymi mieszanymi gatunkami. Jeśli jednak zaczniemy się zastanawiać jest bardziej elektroniczne a co mniej, wdamy się w bezproduktywną dyskusję i znowu ktoś zacznie rzucać niewybrednymi epitetami. Smile
Tak ja to widzę i doświadczenie podpowiada mi, że bardziej bezbolesne będzie rozwiązanie, które zaproponowałem na początku. Czekam jednak na kolejne głosy w dyskusji, bo zależy mi oczywiście na tym, żeby jak najwięcej osób wzięło udział w zabawie.
Osoby chcące ograniczenia gatunkowego proszę jednocześnie o konkretne propozycje, co brać a czego nie brać pod uwagę. Sam nie czuję się mocny w gatunkowych niuansach. Oczywiście jeśli dyskusja się przedłuży albo jeśli będziecie nalegać, nie widzę problemu z przesunięciem terminu głosowania, o to się nie martwcie.
Back to top
Leptir
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 26.03.2013, 14:38    Post subject: Quote selected Reply with quote

Oczywiście, też byłbym przeciwny ograniczaniu el-muzyki tylko do klasycznego rocka elektronicznego lat 70. Tym bardziej, że lata 80. i 90. to niesłychany rozkwit rozmaitych postaci muzyki elektronicznej.

Proponuję jako podstawowe kryteria przyjąć: 1. ograniczony do minimum udział wokalu, 2. struktury odbiegające od tradycyjnego schematu piosenkowego (nie musi to oznaczać długości kompozycji, ale brak klasycznych zwrotek, refrenów itp.), 3. ograniczony udział instrumentów akustycznych (niekoniecznie ich brak, bo przecież wiele arcydzieł el-muzyki nagrano także z instrumentami akustycznymi).
Back to top
Crowley
digipack

PostPosted: 26.03.2013, 16:10    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quote:
Proponuję jako podstawowe kryteria przyjąć: 1. ograniczony do minimum udział wokalu, 2. struktury odbiegające od tradycyjnego schematu piosenkowego (nie musi to oznaczać długości kompozycji, ale brak klasycznych zwrotek, refrenów itp.), 3. ograniczony udział instrumentów akustycznych (niekoniecznie ich brak, bo przecież wiele arcydzieł el-muzyki nagrano także z instrumentami akustycznymi).

O. I takie coś jest bardzo sensowne.
Back to top
Clive Codringher
maxi-singel analogowy

PostPosted: 26.03.2013, 16:20    Post subject: Quote selected Reply with quote

Crowley wrote:
Quote:

O. I takie coś jest bardzo sensowne.

Jestem zdecydowanie za.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostPosted: 26.03.2013, 16:45    Post subject: Quote selected Reply with quote

A Kraftwerk? Łapie się?

http://artrock.pl/
Back to top
Yupy
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 26.03.2013, 19:15    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ale to szeroki temat, a pamiętam jak kiedyś komentowaliście zakres pojęcia psychadelia. Boję się, że bez określenia jakiś ram muzycznych (za pomocą listy propozycji, która w rozumieniu zasad Crowleya nie służyła by do oddawania głosów), typy uczestników mogą sie tak rozjechać, że np: nikt nie trafi dwa razy w ten sam album.
Crowley
digipack

PostPosted: 26.03.2013, 19:22    Post subject: Quote selected Reply with quote

W sumie możemy zrobić listę propozycji, byle się nad nią zbyt mocno nie modlić. Tyle że samych Mandarynek i Schulze będzie tam ze 30 pozycji. Very Happy
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Płyty All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Next
Page 1 of 13

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum