Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Muzyka dawna, klasyczna i współczesna
Goto page Previous  1, 2, 3

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Bartosz
remaster

PostPosted: 07.07.2017, 18:21    Post subject: Quote selected Reply with quote

Bednaar wrote:
Bartosz wrote:

PS: Na spotifajnu najbardziej popularny jest raczej Kendrick Lamar niż "umpa-umpa". Czyli ta, jak to powiedziałeś, "nisza" Wink

Hmmm... to dlaczego w realu spotykam w 95% ludzi czających tylko umpa-umpa, a tych od muzyki ambitnej - w 95% tylko w necie (np. tutaj)?

Bo większości ludzi muzyka nie obchodzi i słuchają czegokolwiek bądź. Tylko, że dzisiaj jest internet i takie osoby mogą sobie słuchać byle czego na Youtube, nie potrzebują nawet słuchać radia, czy czegokolwiek innego, co płaciłoby twórcom byle czego tantiemy. To z kolei powoduje, że nieco ambitniejsza muzyka ma większy udział w rynku.

Co się zaś tyczy twórców współczesnych inspirujących się muzyką dawną, to prócz Arvo Parta [genialny to twórca, polecam przynajmniej Passio w wersji Hilliard Ensemble, Tabula rasa, tą najsławniejszą, ze Schnittkem i Jarrettem i w sumie wszystko co się da!] zdecydowanie warto poznać Per Norgarda [Seadrift w wersji z 2009 i Dzieła na zespół i klawesyn grane przez Esbjerg Ensemble]. Muzyka Norgarda odwołuje się nie do średniowiecza, a renesanu, czyli także do wspaniałego dla muzyki okresu. Bardzo polecam!

Back to top
View user's profile Send private message
Leptir
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 07.07.2017, 19:49    Post subject: Quote selected Reply with quote

Posłuchałem trochę tego Pera Norgarda - faktycznie ciekawy kompozytor, dziękuję za polecenie, trzeba będzie mocniej go poeksplorować.

Ze swojej strony odwdzięczę się muzyką Holendra Theo Loevendie - jego utwory poznałem kiedyś, dawno temu, na Warszawskiej Jesieni. Dostałem bilet, właściwie nie bardzo wiedziałem na co idę, ale spodobało mi się. To ciekawa postać, zaczynał jako jazzman, grał (bardzo dobrze zresztą) na klarnecie i saksofonie. Później zaczął komponować muzykę współczesną - inspirując się również jazzem: Naima Suite - https://www.youtube.com/watch?v=LVAZIS-ujzo
Ale nie tylko - był zafascynowany muzyką orientalną, czego wyraz dał m.in. w Six Turkish Folk Poems: https://www.youtube.com/watch?v=TU4090D14hs A tu gra sam Loevendie i bardziej słychać ten Orient: https://www.youtube.com/watch?v=DlG0glKs_7M
Bednaar
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 07.07.2017, 20:59    Post subject: Quote selected Reply with quote

Bartosz wrote:

Bo większości ludzi muzyka nie obchodzi i słuchają czegokolwiek bądź. Tylko, że dzisiaj jest internet i takie osoby mogą sobie słuchać byle czego na Youtube, nie potrzebują nawet słuchać radia, czy czegokolwiek innego, co płaciłoby twórcom byle czego tantiemy. To z kolei powoduje, że nieco ambitniejsza muzyka ma większy udział w rynku.

Otóż to jest właśnie przeciętny, współczesny słuchacz - mylnie zamiast youtube wspomniałem o tidal/spotify. Pera Nogarda chętnie posłucham - zanotowałem sobie Smile
Cure
digipack

PostPosted: 12.07.2017, 11:20    Post subject: Quote selected Reply with quote

Bartosz wrote:
Tabula rasa, tą najsławniejszą, ze Schnittkem i Jarrettem

Wczoraj zacząłem słuchać, tak do snu. No i sen przyszedł w trakcie odsłuchu.
Nie jest to zarzut do dzieła, raczej świadczy o moim braku wolnego czasu. Sam utwór (szacuję, że przesłuchałem jakieś 15 minut) bardzo interesujący, wręcz czarujący. Dziś kolejne podejście do całości Smile
Windmill
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 12.07.2017, 12:42    Post subject: Quote selected Reply with quote

Przy okazji Alfred Schnittke to tez ciekawy kompozytor. Kiedyś słyszałem któraś z jego symfonii. Jeśli pamięć mnie nie myli, była to jedna z wcześniejszych jego prac. Muzyka bardzo synkretyczna, awnagarda, muzyka poważna, wokalne fragmenty, nawet jazzowe wstawki - to bardzo mi przypadło do gustu. Trzeba by się zagłębić w jego twórczość. Była jeszcze muzyka napisana do filmu "Komisarz" z 1967 roku, który w ZSRR był przez 20 lat zakazany i przeleżał ten czas na półce. Schnittkemu to nie zaszkodziło, ale reżyser Aleksandr Askoldow nie nakręcił już więcej nawet ujęcia.

http://riversidebluesnr2.blogspot.com/
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
bananamoon
pirat stereo

PostPosted: 26.09.2017, 11:32    Post subject: Quote selected Reply with quote

Bernard Parmegiani "L'Oeuvre Musicale"

Pyszny zestaw nagrań twórcy muzyki elektroakustycznej (akusmatycznej), do którego powracam regularnie z nieukrywaną przyjemnością, powracam z ciekawością niebanalnych zestawień dźwięków oraz brzmień.

W tych nagraniach jest wszystko - szeroko pojęta (ze względu na formę i epokę) muzyka klasyczna, klasyczna muzyka współczesna, muzyka elektroniczna, muzyka konkretna, nagrania terenowe, rock, krautrock, pop...
...utwory są "konstruowane" (z wykorzystaniem szeroko rozumianej elektroniki) z fragmentów nagrań, cytatów muzycznych, skrawków wybrzmień...ale także odgrywane przez muzyków na akustycznych instrumentach; tytuły utworów często korespondują, czy wręcz personifikują z gatunkiem muzycznym, nawiązują wprost do formy wypowiedzi.
Poszczególne "składniki" kotłują się, zazębiają, stapiają w jedno, tworząc "nową jakość", pełnoprawny, odlotowy muzyczny byt.

Muzyczny kolaż doskonały!

https://www.discogs.com/Bernard-Parmegiani-LŒuvre-Musicale-En-12-CD/release/1289349
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3
Page 3 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum