Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Przetrwają najsilniejsi - Gong
Goto page 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Płyty
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mahavishnuu
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 13.09.2013, 18:07    Post subject: Przetrwają najsilniejsi - Gong Quote selected Reply with quote

Zaczynamy zabawę związaną z wyborem najlepszej płyty tej ekscentrycznej formacji. Dyskografia Gong to dość skomplikowana sprawa. Przez chwilę zastanawiałem się, czy umieścić w tym rankingu album „Magick brother, mystic sister”. Ponieważ oryginalnie ukazał się on jako płyta firmowana przez duet Daevid Allen i Gilli Smyth postanowiłem go sobie odpuścić. Czekam na ewentualne sugestie związane z tym zestawieniem. Aby wszyscy zainteresowani mieli czas na dobre przygotowanie się proponuję środę jako czas pierwszego podsumowania.

Oto wybór płyt:

Magick brother (1970)
Camembert Electrique (1971)
Continental Circus (1971)
Flying Teapot (1973)
Angel's Egg (1973)
You (1974)
Shamal (1976)
Gazeuse! (1976)
Expresso II (1978)
Shapeshifter 1992)
Zero to Infinity (2000)
Acid Motherhood 2004)
2032 (2009)

Last edited by mahavishnuu on 14.09.2013, 22:01; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
crescent

PostPosted: 14.09.2013, 00:51    Post subject: Quote selected Reply with quote

mahavishnuu wrote:
Przez chwilę zastanawiałem się, czy umieścić w tym rankingu album „Magick brother, mystic sister”. Ponieważ oryginalnie ukazał się on jako płyta firmowana przez duet Daevid Allen i Gilli Smyth postanowiłem go sobie odpuścić.

Ależ ta płyta zawsze była uznawana jako pierwszy Gong. Na okładce 1-szego wydania z 1969 jak byk stoi: Gong + personalia Daevida i Gilli.
http://www.discogs.com/Gong-Magick-Brother/release/2153091
Back to top
mahavishnuu

PostPosted: 14.09.2013, 02:41    Post subject: Quote selected Reply with quote

Dla mnie właściwe przyporządkowanie tej płyty było właśnie niejednoznaczne. Na przestrzeni lat spotykałem się z różnym ujęciem tego tematu. Sam przed laty miałem ją nagraną na kasecie od znajomego – tam była ona opisana jako Daevid Allen i Gilli Smyth. Sporządzając teraz dyskografię zespołu popatrzyłem z ciekawości do kilku źródeł. Ponownie sprawa była niejasna. W podanym przez Ciebie źródle, na wikipedii, rate your music była ona przypisana do dyskografii zespołu. W różnych książkach muzycznych wygląda to natomiast tak:

- Encyklopedia Muzyki Popularnej – lata 70-te – „Magick brother, mystic sister” znajduje się w dyskografii zespołu, jednocześnie można znaleźć tam zdanie o Gong: „Mimo że nazwa ta została oficjalnie przyjęta przez grupę w1971 roku pojawiła się już wcześniej na kilku projektach gitarzysty Daevida Allena, członka założyciela Soft Machine”
- Rock Encyklopedia Weissa z 1991 roku – w dyskografii zespołu nie ujęto „Magick brother, mystic sister”
- Wielka Rock Encyklopedia Weissa, tom 2 (2007) – w nocie biograficznej i obszernej dyskografii zespołu dwukrotnie pada zdanie: „Magick brother, mystic sister” (Big Actuel, 1970; album w pierwszym wydaniu sygnowany nazwiskami Daevida Allena i Gilli Smith, a dopiero we wznowieniach nazwą Gong)"

W tej sytuacji, mając sprzeczne informacje na temat tej płyty wybrałem wersję Weissa, choć wątpliwości wciąż pozostały, stąd apel o sugestie związane z właściwym doborem płyt z dyskografii zespołu. Oczywiście chętnie dołączę ją do zestawienia, bo w końcu wątpliwości powinny działać na jej korzyść.
Back to top
MirekK
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 14.09.2013, 03:52    Post subject: Quote selected Reply with quote

Wydaję mi się, że powinniśmy dorzucić "Magick brother, mystic sister" do dyskografii zespołu. Jest podana jako płyta zespołu na ich oficjalnej stronie jak i na znanej stronie poświęconej scenie Canterbury CALYX:
http://www.planetgong.co.uk/cgi-bin/gasmain.cgi?dept=archives&desk=discographies&title=Archives%20:%20Discographies&page=discographies/releases&menu=discographies/menu

http://calyx.perso.neuf.fr/cantdisco/index.html
mahavishnuu

PostPosted: 14.09.2013, 12:22    Post subject: Quote selected Reply with quote

Dodałem "Magick brother, mystic sister" do zestawienia.
Back to top
Bartosz
remaster

PostPosted: 14.09.2013, 16:10    Post subject: Quote selected Reply with quote

Jak zostaną same płyty które znam to się dołączę. Jako, że nie ma ich tak dużo stanie się to w najbliższych dniach Smile

Back to top
crescent

PostPosted: 14.09.2013, 18:12    Post subject: Quote selected Reply with quote

mahavishnuu wrote:
Dodałem "Magick brother, mystic sister" do zestawienia.

Jeszcze gwoli ścisłości: tytuł tej płyty, to "Magick Brother", na której znalazł się utwór "Mystic Sister - Magick Brother". Dopiero na trzeciej edycji LP - Charly (1977) UK, na frontowej okładce dodano również "Mystic Sister". Jednak wszystkie edycje noszą oficjalnie tytuł "Magick Brother", więc nie wypada chyba przeinaczać Wink.

mahavishnuu wrote:
- Wielka Rock Encyklopedia Weissa, tom 2 (2007) – w nocie biograficznej i obszernej dyskografii zespołu dwukrotnie pada zdanie: „Magick brother, mystic sister” (Big Actuel, 1970; album w pierwszym wydaniu sygnowany nazwiskami Daevida Allena i Gilli Smith, a dopiero we wznowieniach nazwą Gong)"

No to akurat łatwo można zweryfikować. Nie było i nie ma okładki tej płyty, na której nie znalazła się nazwa Gong. Weiss konfabuluje i jednocześnie przeinacza tytuł albumu Smile.

Poniżej okładka pierwszej edycji z 1969:

Back to top
MirekK

PostPosted: 14.09.2013, 19:45    Post subject: Quote selected Reply with quote

Bartosz wrote:
ak zostaną same płyty które znam to się dołączę. Jako, że nie ma ich tak dużo stanie się to w najbliższych dniach

PM-kę Tobie wysłałem.
mahavishnuu

PostPosted: 14.09.2013, 22:04    Post subject: Quote selected Reply with quote

crescent wrote:

Jeszcze gwoli ścisłości: tytuł tej płyty, to "Magick Brother", na której znalazł się utwór "Mystic Sister - Magick Brother". Dopiero na trzeciej edycji LP - Charly (1977) UK, na frontowej okładce dodano również "Mystic Sister". Jednak wszystkie edycje noszą oficjalnie tytuł "Magick Brother", więc nie wypada chyba przeinaczać Wink.

Jak najbardziej. Poprawione.
Back to top
crescent

PostPosted: 14.09.2013, 22:26    Post subject: Quote selected Reply with quote

Mimo że "Magick Brother" to stylistycznie jeszcze nie TO, jednak warto zwrócić uwagę na pierwszy dźwięk z tej płyty, jak to pewnie nie przypadkiem ujął w sąsiednim wątku kolega Jakuz:

Jakuz wrote:
Rozbrzmiał Gong - chwała!

http://www.youtube.com/watch?v=PCcJ6JeBh1s

Chwała! Cool
Back to top
mahavishnuu

PostPosted: 15.09.2013, 22:14    Post subject: Quote selected Reply with quote

Czas rozpocząć zabawę. Wahałem się między "Magick brother" a "Shapeshifter". Niech będzie ten pierwszy.
Back to top
Andy

PostPosted: 16.09.2013, 05:25    Post subject: Quote selected Reply with quote

Nie znam pierwszej, trzeciej i czterech ostatnich plyt zespolu. Dolacze troche pozniej. Sad
crescent

PostPosted: 16.09.2013, 13:17    Post subject: Quote selected Reply with quote

Expresso II

Miłe to dla ucha, fajnie szyją na gitarach, a bracia Moerlen bimbają w cymbałki, tyle, że nazwa formacji z zawartością się nie zgadza Wink.
Back to top
Bednaar

PostPosted: 16.09.2013, 13:33    Post subject: Quote selected Reply with quote

Szczerze mówiąc znam tylko 3 płyty (cykl Radio Gnome Invisible), zatem dołączę jeśli ewentualnie na polu bitwy zostanie tylko Trylogia Cool
Back to top
MirekK

PostPosted: 16.09.2013, 14:38    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ja przesluchuje te albumy, ktorych dawno nie sluchalem i tych pare ostatnich, ktorych nie znam. Na pewno na cos zaglosuje, ale jeszcze nie wiem na co. Confused
Gdyby komus czegos brakowalo, dajcie mi znac za pomoca PM-ki.

Andy - PM-ka do ciebie poszla.
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Płyty All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next
Page 1 of 12

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum