Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Albumy studyjne czy kompilacje Greatest Hits?
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Geminiman
Gość

PostWysłany: 04.07.2014, 21:34    Temat postu: Albumy studyjne czy kompilacje Greatest Hits? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No właśnie, jakie rodzaje płyt długogrających kupujecie? Czy kompletujecie całą dyskografię danego artysty, czy też wystarczają Wam płyty - składanki typu The Best Of? Bo jeśli chodzi o mnie, to dla mnie najważniejsze są płyty studyjne i najlepiej żeby były to pierwsze wydania, ponieważ jest to dla mnie zamknięta koncepcyjnie całość, która stanowi pewną wizję artysty. Ja staram się też unikać kompilacji Greatest Hits, a premierowe utwory na takich wydawnictwach, ewentualnie staram się zdobyć na singlach. Ponadto nigdy nie kupię sobie takich kompilacji jak np: seria Essential wydawana przez Sony Music, gdyż nie ma na nich żadnych nowych utworów. Kompilacje przekrojowe są skierowane głównie dla niedzielnych słuchaczy, którzy muzykę znają tyle o ile wyłącznie z radia, gdyż może to być pierwszy krok do zainteresowania się danym wykonawcą.
Powrót do góry
Clive Codringher
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 05.07.2014, 07:22    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

To wszystko zależy od wykonawcy. Osobiście mam parę takich typów w przypadku których składanka Greatest Hits mi w zupełności wystarcza (np. Tears for Fears, ZZ Top, The Sisters of Mercy) pomimo faktu, że znam ich wszystkie płyty. Po prostu nie przekonują mnie one na tyle, żeby zacząć kolekcjonować poszczególne albumy.

A z drugiej strony mam paru swoich ulubieńców, których posiadam wszystkie płyty jak i również składanki - ale to już chyba tylko takie moje zboczenie Smile
Quasarsphere
epka kompaktowa

PostWysłany: 05.07.2014, 08:41    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ze składanek mam tylko The Beatles 1967-1970 (niebieski album). Poza tym wyjątkiem zbieram wyłącznie płyty studyjne i na żywo. Czyli jedyna kompilacja utworów jaką uznaję to taka w wersji live.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 05.07.2014, 08:55    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mam parę składanek: Herbiego Hancocka utwory z pierwszych płyt - Żonka mi kupiła, bo była tania Wink , poza tym Gretest Hits The Police oraz The Very Best Of J.J. Cale - lubię ich, ale nie jestem aż tak wielkim fanem, by kupować płyty z materiałem debiutanckim (i to jet generalna reguła, wyjątek stanowi J.J. Cale: Guitar Man - miałem to na kasecie, zatem tu zadecydował sentyment). Planuję też kupić składanki paru innych wykonawców, np. Dire Straits, Z.Z. Top, Sting, Bob Dylan itp. W przypadku jazzu, folku, szeroko pojętej muzyki poważnej i elektroniki interesują mnie wyłącznie płyty studyjne z materiałem debiutanckim oraz koncertowe (bootlegi tylko wtedy, gdy jest dobra jakość dźwięku). Czasem przygotowuję tez skłądanki własnoręczne - np. tak zrobiłem w przypadku Dylana, ale to było na kasecie magnetofonowej, a z magnetofonu zrezygnowałem już kilka lat temu.
Powrót do góry
Gacek
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 05.07.2014, 09:28    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Kupowanie kompilacji faktycznie jest trochę bez sensu ale jak wspomniał Codringher jak się lubi kilka najbardziej popularnych utworów niektórych bandów to wystarcza i nie trzeba śmiecić półek albumami, których się nie będzie słuchało. Poza tym jak mam dać 10 zł na jakieś pomysłowe The best to kupuję z myślą o wożeniu w samochodzie. Po co mam np targać całe Judas Priest skoro mam dwupłytowe "Metal Works '73-'93", na którym jest wszystko co w tym zespole uwielbiam, podobnie z porkami, mam "Stars Die - The Delerium Years 1991-1997" i to jest esencja. Z tym że wspomniane de beściaki to akurat jedne z najlepszych jakie znam.

Cytat:
dla mnie najważniejsze są płyty studyjne i najlepiej żeby były to pierwsze wydania, ponieważ jest to dla mnie zamknięta koncepcyjnie całość, która stanowi pewną wizję artysty

I tu racja, często pierwszy wydania pomimo że dość ubogie są najciekawsze. Chociaż niektórzy niestety wymagają poprawek (np Czesław ze swoimi kartonikowymi wydaniami za które teraz ludzie krzyczą po pincet złotych).
Powrót do góry
Dżejdżej
epka analogowa

PostWysłany: 06.07.2014, 07:25    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Rzeczywiście Gacek ma rację - składanki są dobre do samochodu , oszczędza to niebezpiecznego manewrowania odtwarzaczem w czasie jazdy Wink
Gacek
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 06.07.2014, 08:38    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dżejdżej napisał:
Rzeczywiście Gacek ma rację - składanki są dobre do samochodu , oszczędza to niebezpiecznego manewrowania odtwarzaczem w czasie jazdy Wink

Widzę że ktoś tu już ma takie doświadczenia jak ja Very Happy
Potwierdzam, bycie DJem za kierownicą to nie jest dobry pomysł a składaki dają radę doskonale szczególnie jak są dobrze zrobione (a to niestety nie jest takie oczywiste).
Powrót do góry
Dżejdżej
epka analogowa

PostWysłany: 07.07.2014, 00:18    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zwłaszcza jazda autostradą w godzinach szczytu może prowokować do takich niebezpiecznych zajęć jak surfowanie po CD w poszukiwaniu ulubionego kawałka ( nawet na ulubionym składaku znajdują się przecież martwe punkty )
mir
remaster

PostWysłany: 07.07.2014, 00:49    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Panowie, zamienic bryczki na takie, ktore maja kontrolki na kierownicy i problem DJstwa oraz (nie)bezpieczenstwa jazdy z glowy Very Happy

pzdr

mir
Powrót do góry
tryton65
longplay

PostWysłany: 07.07.2014, 07:27    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Twisted Evil Najlepszy Best tg to "Deepest Purple" Deep Purple.Jest swietny.
A tak z reguly to sa takie sobie.wole cale plyty studyjne.
Powrót do góry
Majkel
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 07.07.2014, 15:20    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

tryton65 napisał:
Twisted Evil Najlepszy Best tg to "Deepest Purple" Deep Purple.Jest swietny.
A tak z reguly to sa takie sobie.wole cale plyty studyjne.

Ale przeca do Perfect Strangers włącznie ich wszystkie płyty są the best Razz
Gość

PostWysłany: 15.09.2014, 13:03    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Teraz przeanalizuję swoje spostrzeżenia. Album studyjny to podstawa w wypadku rocka czy jazzu, gdyż utwory znajdujące się na albumach są pewną spójną całością, która nie jest wyrwana z kontekstu. Co innego jest w popie czy muzyce tanecznej, gdyż tam single są ważniejsze od albumów i stanowią tam podstawowy materiał promujący danego wykonawcę. Dlatego w wypadku popu, składanki Greatest Hits mają znaczącą przewagę nad albumami studyjnymi (gdyż zawierają wszystko to co najlepsze od danego wykonawcy). Ten dyskurs, album studyjny czy składanka The Best Of, należy zatem rozpatrzeć pod kątem gatunku muzycznego. W wypadku rocka czy jazzu jest to album studyjny, a w popie czy muzyce tanecznej kompilacja Greatest Hits. Ponadto pop czy muzyka dyskotekowa nigdy nie były zorientowane pod kątem albumu długogrającego, a cały ruch odbywa się tam w singlach. To dlatego takie kompilacje przekrojowe mają sens głównie w takich użytkowych gatunkach, jak pop czy elektroniczna muzyka taneczna. Osobny przypadek to Jean Michel Jarre. Jest on twórcą muzyki elektronicznej, która ma ewidentnie użytkowy charakter, jednakże wszystkie utwory na jego płytach są połączone ze sobą tak, że nie ma przerw pomiędzy poszczególnymi ścieżkami, przez co wydaje się że słuchamy jednego długiego utworu, który trwa przeważnie ponad 40 minut. Ponadto wszystkie utwory nazywają się tak samo, plus numerek przy tytule. To mówi wyraźnie, że większość albumów JMJ stanowi jakąś koncepcyjną całość, z której wykrojenie singla jest bardzo trudne. Zatem kupowanie składanek Jean Michel Jarre'a to ewidentny błąd.
Powrót do góry
Leptir
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 15.09.2014, 13:34    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tak? A co zrobisz z takimi wykonawcami, jak np. Vangelis albo Jon & Vangelis? To elektronika lub elektronika/pop, bywało że w/w wykonawcy mieli przeboje ale też i ich albumy tworzyły spójne całości. A co np. z takim Depeche Mode? Też elektroniczny pop. Przebojowy? Przebojowy, ale też i wszyscy, którzy znają ten zespół wiedzą, że ich najlepsze płyty były starannie zaplanowane i chodziło tam o coś więcej niż single + zapychacze. Dalej - np. Roxy Music "Avalon", albo solowe płyty Bryana Ferry'ego - pop, ale także i przemyślane albumowe całości. Przykłady można mnożyć w nieskończoność.

A jeśli chodzi o rocka - naprawdę nie znasz płyt rockowych, które zawierają właśnie 1 lub kilka przebojów i resztę zapychaczy?
Geminiman
Gość

PostWysłany: 15.09.2014, 14:05    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dla mnie Jean Michel Jarre i Vangelis graja w tej samej lidze, dlatego tych obu twórców muzyki elektronicznej, traktuję dokładnie w tych samych kategoriach. Ich albumy to zamknięte całości, których fragmenty odsłuchiwane osobno, zafałszowują prawdziwy obraz całego albumu. Co do Depeche Mode to też nie mam żadnych wątpliwości, że jest to formacja, której twórczość ma charakter zdecydowanie albumowy. Spośród tych wszystkich elektronicznych, brytyjskich wykonawców z lat 80, Depeche Mode zawsze było wyjątkowe, ponieważ nie rozpadli się wraz z końcem przedostatniej dekady XX wieku oraz zaadoptowali się do nowych realiów lat 90, gdzie rządziły płyty kompaktowe.
Powrót do góry
kośmin
epka analogowa

PostWysłany: 15.09.2014, 20:26    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

a płyty Michaela Jacksona to też jednak całość, a nie zbiór hitów z the best of...

z drugiej strony w latach 90 popularne stały się ballady Metki - wiele osób ich słuchało - takie najlepsze hity - zapewne często nie znali pierwszych albumów
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: