Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Płyty winylowe
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 15, 16, 17 ... 19, 20, 21  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Goran
maxi-singel analogowy

PostPosted: 01.09.2017, 15:01    Post subject: Quote selected Reply with quote

Maćku miałeś rację! Płyty po umyciu dostały "kopa" Jest kolosalna różnica, żałuje ze tak pózno sie na to zdecydowałem.
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 01.09.2017, 21:46    Post subject: Quote selected Reply with quote

Goranie, cieszę się i domyślam się co czujesz i co słyszysz Wink
Uważaj na gwint w zaciskach - ja ukręciłem już dwa. Na szczęście można go niedrogo dokupić.
Maciek

PostPosted: 11.09.2017, 19:06    Post subject: Quote selected Reply with quote

Białystok wrote:
Te najnowsze LP to z reguły 180 gram. Okładki często są identyczne, jak pierwszych tłoczeń, labele różnie.

Moim zdaniem hasło "180 gram" w przypadku płyt winylowym, to przede wszystkim marketing. Drażni mnie to bardzo, zwłaszcza u Słowaków, dla których najważniejsze jest: gramatura płyty, fakt czy jest limitowana, fakt czy wydawca dorzucił do opisu HQ, HD czy inne audiobzdury, a na samym końcu jest wykonawca i sama muzyka - takie odnoszę przynajmniej czasem wrażenie, kiedy czytam opisy płyt w słowackich sklepach.
Doskonale rozumiem fanów, którzy skupiają się na nowych wydaniach - chcą mieć coś nowego, ładnego i nie mieć problemu z czyszczeniem okładek, płyt itp. Takie podejście rozumiem nawet bardziej niż to, z przeciwległej strony, po której zbiera się tylko pierwsze wydania, a wszysco co nim nie jest to śmieć. Najbliższy jest mi złoty środek - preferuję wydania zachodnie, fajnie jak jest to USA (taki pozornie zajechany jazz z lat 60 potrafi brzmieć potężnie), ale jak się trafi UK, Niemiec czy nawet Włoch lub Holender, to też mi to jakoś nie przeszkadza. Jeśli mam wybór: kupić zachodnie wydanie z epoki (nie musi być pierwsze, wystarczy, że jest solidne) w ludzkiej cenie, czy postawić na nówkę w podobnej lub niewiele niższej (a czasem przecież dużo, dużo wyższej!) cenie, to wybieram używkę. Nowych płyt mam też sporo i do większości nie mogę się doczepić, jednak ostatnia rzecz na jaką patrze to gramatura płyty. Można przecież wytłoczyć grubego kloca, w którym położy się całą resztę.

Jeśli chodzi o albumy Davisa i Coltrane'a, to też na nie poluje i nie jest to łatwe. Davisa udało mi się kupić pięknego Japończyka Someday My Prince Will Come z epoki (taniej niż jakieś nowe wydanie w MM), ze 4 stare wydania europejskie (Agharta, Live Evil, We Want Miles, Sketches of Spain) i póki co tyle. Johna mam jedną reedycję Jasmine Records z lat 80., których absolutnie nie należy się bać, bo brzmią naprawdę fajnie (nie jest to jakaś firma krzak) i jedną biedronkową nówkę. W tym całym zbieraniu płyt fajne jest to polowanie i zdobywanie czegoś w normalnej cenie i czasem z zaskoczenia. Kupowanie czegoś na siłę, za cenę powyżej rynkowej na ogół mnie nie interesuje. Jak to w życiu bywa, także w zdobywaniu kolekcji na ogół mozna wybrać tylko 2 z 3 priorytetów: dobrze, tanio, szybko. Wink
Maciek

PostPosted: 14.09.2017, 09:52    Post subject: Quote selected Reply with quote

Bednaar wrote:
Obserwacje pozazakupowe: coraz więcej winyli i gramofonów dostępnych, w MM są modele takich firm, jak Pro-Ject, Audio-Technika, Dual i Denon. Pro-Jecty sa wyposażone w znane mi bardzo dobrze wkładki Ortofon OM5E - miałem taką najpierw w Fonice GS-461, a potem w Elac Miracord 42, może nie jest to jakaś audiofilska rewelacja, po prostu solidna wkładka zapewniająca wyraźnie lepszy dźwięk od produktów polskich (ja miałem Mf-105 - chyba najwyższy ówczesny model Foniki). Co ważne igła ma szlif eliptyczny, nie sferyczny jak w Mf-105 - mniej zużywa płyty, lepiej dopasowuje się do rowka.

esforty wrote:
Trochę off...
Pamiętam, że mój Fonomaster (produkt by Fonica) kupiony z drugiej ręki wyposażony był we wkładkę SHURE. To był jakiś podstawowy model, nie pomnę symbolu, ale <grało> zacnie. Bas był sprężysty, pod większą kontrolą co było dość istotne dla całego brzmienia bo polski głośnik,chociaż te dedykowane do Fonomastera były nieco lepsze w tym zakresie, nie reprodukował, zasadniczo, środka pasma. Igła z tamtej wkładki szybko <dokonała żywota> ale las rąk dopomógł i znów mogłem się snobować bo koledzy nie mieli.

Bednaar wrote:
Z obecnie dostępnych wkładek bardzo często na start polecana jest Audio-Technika AT-95, choć najtańszy model to AT-91 (nie znam obu - wiem tylko, że są tańsze od wspomnianego przeze mnie Ortofona).

AT-95 to chyba najbezpieczniejsza wkładka, zawsze mam jedną igłę w zapasie. Stosunek jakości do ceny bardzo dobry, nie ma większych powodów żeby się do niej doczepić. Chyba, że ktoś ma naturę poszukiwacza i lubi drążyć Wink
Czasami mi się zachciewa zmian, ale na szczęście nie za wszelką cenę. Dzięki takim testom wiem, że Ortofon OM5E to wkłądka kompletnie nie dla mnie. Grała jakoś za ostro, brakowało mi tej miękkości i przyjemnego basu, więc powróciłem na chwilę to AT-95 żeby w ramach kolejnego eksperymentu przesiąść się na bardzo mało popularną wkłądkę Philipsa GP 400 MKII. Pisze się o niej, że budżetowo to nieco niższy poziom co AT czy Ortofon, ale wcale nie jest to niższa półka brzmieniowa. Wkłądka Philipsa ma jednak jeden fajny bajer - pasują do niej igły z wyższych modeli (GP 412 czy GP 422) i jest to bardzo często praktykowane rozwiązanie. Już sam poziom GP jest dla mnie tym, czego szukam (wszystko brzmi tak, jak ma brzmieć), a prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości skuszę się na igłę GP 412. Tu podobno przeskok w jakości jest ogromny, a cena w dalszym ciągu stosunkowo OK (~250 zł).

Jeśli chodzi o płyty ECM, to CD cały czas są niestety drogie (chyba, że mówimy o tych reedycjach w byle jakich kartonikach), za to na winylach wciąż się je da kupić za 50-70% tej ceny. Większość Patów kupiłem za cca 30-40 zł. Jedynie w kilku przypadkach przekroczyłem nieznacznie budżet 50 zł (Travels i któraś z rzadszych z Burtonem). Bardzo dużo albumów ECM udaje mi się kupić do 40 zł.
Bednaar
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 14.09.2017, 10:08    Post subject: Quote selected Reply with quote

Tę AT-95 zobaczyłem w sprzedaży, jak już miałem Ortofona - pewnie też bym ją kupił, bo tańsza. Jesli chodzi o sprzęt to też nie lubię za dużo kombinować, ma być tani, grać przyjemnie i się nie psuć. wiadomo jednak, że igłę w gramofonie od czasu do czasu trzeba wymienić, rzadko jednak w sprzedaży są same igły bez kompletnej wkładki, ale biorąc pod uwagę fakt, że sama igła to jakieś 80-90 % ceny całości... nietrudno to zrozumieć.
Obecnie jestem bez gramofonu i winyli, może się to zmieni po przeprowadzeniu się do większego domu (mamy takie plany).
Maciek

PostPosted: 14.09.2017, 10:13    Post subject: Quote selected Reply with quote

Bednaar wrote:
Obecnie jestem bez gramofonu i winyli, może się to zmieni po przeprowadzeniu się do większego domu (mamy takie plany).

Trzymam kciuki. Musisz mieć przecież do roboty coś na emeryturze. Ile można siedzieć przy mikroskopie Wink

Akurat do AT-95 i do Philipsa są dostępne same igły. Zamienniki, ale ich klasa nie odbiega aż tak bardzo od oryginałów (których nie ma (Philips) lub są razem z wkładką (AT)).
esforty
maxi-singel analogowy

PostPosted: 14.09.2017, 10:25    Post subject: Quote selected Reply with quote

Maćku a jakie ceny obowiązują na giełdach, penetrowanych przez Ciebie jeśli idzie o jazz czechosłowacki, węgierski,NRD-owski( lata 70-te i 80-te). Zostało mi kilka, może kilkanaście pozycji z tamtych czasów. Nie będę się tymczasem pozbywał, pytam z ciekawości.
Goran
maxi-singel analogowy

PostPosted: 17.09.2017, 19:08    Post subject: Quote selected Reply with quote

Maćku jeszcze raz dziękuje że przekonałeś mnie do Knosti.Byłem już bliski pozbycia się całej kolekcji płyt łącznie z gramofonem a mam tego prawie 600 sztuk. Po umyciu większość płyt gra jak nowa. Masz u mnie dobrą rakije Very Happy
Maciek

PostPosted: 18.09.2017, 16:51    Post subject: Quote selected Reply with quote

Esforty, najmocniej Cię przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi, ale jestem rozpadł mi się mój laptop i nie zawsze mam dostęp do komputera zastępczego. Z tymi cenami płyt czechosłowackich jest różnie. Jazz na ogół jest w cenie, aczkolwiek dużo zależy od tytułu.
Słowackie giełdy to ogólnie nieporozumienie, bo to za byle co śpiewają sobie 10-20 euro (duży popyt, mała podaż). Np. bułgarski Michael Jackson, stan VG, od 10 €. wydania amerykańskie, bez względu na to co to, to na ogół od 20-25 euro. Dzięki takiemu nastawieniu pozbyłem się ostatnio 3 smooth jazzów, których w PL nikt by pewnie ode mnie nie wziął, a na słowackiej giełdzie prawie całowali mnie za nie po rękach Wink No i nigdy nie widziałem, żeby gdziekolwiek sprzedawało się tyle płyt Gotta.
Jednak to, że za płyty sprzedawcy wołają sporo, nie oznacza, że je łatwo i szybko sprzedadzą. Ja większość czechosłowackich perełek kupiłem na aukcjach od Czechów i może z 20% z ogłoszeń od Słowaków. Niektóre płyty można też tanio kupić na allegro (rzadko, ale czasem się udaje). No ale Ty chcesz sprzedać, nie kupić Wink Najwięcej o danym tytule powie Ci chyba discogs, oczywiście trzeba brać poprawkę na zawyżane ceny, ale na ogół średnia jest bardzo miarodajna.
Gdybyś chciał je kiedyś sprzedać w dobre ręce, to daj znać, sporo tytułów ciągle przede mną, a wolę dać zarobić komuś znajomemu Wink
Maciek

PostPosted: 18.09.2017, 16:53    Post subject: Quote selected Reply with quote

Goran wrote:
Byłem już bliski pozbycia się całej kolekcji płyt łącznie z gramofonem a mam tego prawie 600 sztuk. Po umyciu większość płyt gra jak nowa

Goran - trochę jestem w szoku, że aż tak źle było. Cieszę się twoim szczęściem, bo wiem ile umyta płyta daje frajdy.
Nie jestem wielkim fanem rakiji, ale w takim wypadku ważniejsze jest z kim się pije, nie co. Bądź czujny, bo zastanawiam się czy nie pojechać na krótki wypad na Bałkany Wink
Maciek

PostPosted: 18.09.2017, 17:39    Post subject: Quote selected Reply with quote

Od czwartku kolejna wojna o winyle w Biedrze.
Metacha i The Beach Boys będą brani pod uwagę.
Kto z Łodzi lub okolic, ten może się za jakiś czas przejść weekendowe targowisko. Podobno tam ktoś wyprzedaje te wszystkie płyty po jakimś czasie w cenie 20 zł/sztuka.

Cure
digipack

PostPosted: 18.09.2017, 17:49    Post subject: Quote selected Reply with quote

Obczaj też The Idiot - Popa.

Rewelacyjny album. Większość na niego napisał, wyprodukował i trochę zagrał - Bowie.

Tu próbka - Funtime. Bowie na klawiszach i w chórkach.
Ale realizator za to, że nie pokazał w całości mostka ze stójki Igiego w 1:35 - powinien powtarzać klasę.

https://www.youtube.com/watch?v=ZJDCgmk6SSc
Maciek

PostPosted: 18.09.2017, 18:04    Post subject: Quote selected Reply with quote

Obczaję Smile Do tych biedronkowych płyt należy podchodzić rozważnie, bo większość z nich dostępna jest na rynku wtórnym za 20-30 zł. Są jednak tytuły, które dzięki takim akcjom można kupić dużo taniej. Sprawdziłem, że Iggy jest raczej w cenie, więc może akurat upoluję. W Milówce mam po drodze Biedronkę zrzutową, tam oprócz Golców chyba nikt nie ma gramofonu, więc jest szansa Wink
RoryGallagher
singel analogowy

PostPosted: 18.09.2017, 18:27    Post subject: Quote selected Reply with quote

Większość tych płyt była już dostępna podczas poprzednich biedronkowych akcji z winylami. Za tym Koltrejnem (był dostępny podczas pierwszej akcji) obszedłem wszystkie Biedronki w okolicy, ale wszędzie zostały tylko jakieś resztki, po 2-3 najmniej ciekawe tytuły. Może to i lepiej, bo jak się nasłuchałem późniejszych albumów Coltrane'a, to "Blue Train" już nie robi na mnie tak dobrego wrażenia jak wcześniej.

Za trzecim razem, w czerwcu, nie było już praktycznie w ogóle zainteresowania tymi winylami. W najbliższej Biedronce trzy pudła stały przez kilka tygodni. Kupiłem wtedy "Birth of the Cool" Davisa i "Disraeli Gears" Cream.

Z najnowszej oferty najbardziej chyba interesowaliby mnie Stonesi.

Last edited by RoryGallagher on 18.09.2017, 18:30; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
MichalP
kaseta "chromówka"

PostPosted: 18.09.2017, 18:29    Post subject: Quote selected Reply with quote

Mam pytanie, może głupie ale jednak muszę wiedzieć zanim wydam zlecenie kupna. Wink Czy te winyle to nie są zwykłe cdeki skopiowane na płytę winylową, żeby było bardziej "cool"?
Back to top
View user's profile Send private message
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 15, 16, 17 ... 19, 20, 21  Next
Page 16 of 21

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum