Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Pustynna burza, czyli stoner, sludge, doom
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Maciek
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 26.09.2014, 11:52    Post subject: Pustynna burza, czyli stoner, sludge, doom Quote selected Reply with quote

Po co taki temat, skoro wszystko to jest wariacją twórczości Black Sabbath, Led Zeppelin, Deep Purple czy Hawkwind? Ano po to, żeby wszystkie ciekawe kapele mieszczące się w tytułowym worze nie zginęły nam w odmętach forum. Już przecież sam ten wór jest praktycznie niemożliwy do zdefiniowania i jest pojemny, że ja cię przepraszam, ale chyba warto mu znaleźć jakiś kąt na naszym forum.

Teoretycznie każda z trzech wymienionych szufladek: stoner, sludge, doom, rządzi się swoimi, odmiennymi prawami, ale w praktyce granice pomiędzy nimi bywają bardzo cienkie. No i niektórzy artyści potrafią upchnąć jedną płytę czy jeden koncert we wszystkie trzy szufladki naraz.
Uważam zatem, że możemy sobie odpuścić dyskusję na temat co jest czym i dlaczego, bo większość z forumowiczów, zwłaszcza zainteresowanych tematem, rozpozna po paru dźwiękach czy to TA muzyka.

Temat ten pojawia się na forum nieprzypadkowo , bo od ładnych paru lat mamy w Polsce wysyp zespołów i mniejszych lub większych festiwali poświęconych wymienionym na wstępie gatunkom. Co ciekawe, choć początki stonera w Polsce datuje się na rok 2001, w którym Corruption wydali płytę Pussyworld, to prawdziwą modę na takie granie można zaobserwować u nas dopiero od kilku (4-5?) lat. A najciekawsze jest to, że moda ta przyszła do nas z jakimś piętnastoletnim opóźnieniem Wink No i użycie terminu "moda" w tym przypadku jest bardzo umowne, bo w dalszym ciągu dużym sukcesem jest u nas koncert, na którym liczba uczestników przekroczy setkę. Wliczając w to rodziny i znajomych muzyków Wink

Będzie tu co rekomendować z naszych zespołów, nie zabraknie również (mam nadzieję) dyskusji o stonerowych ojcach z Ameryki i całego ich potomstwa rozsianego po całym świecie, które żwawo i ochoczo poczyna sobie do dziś.

Zachęcam wszystkich do przygotowania kostek lodu na potrzeby uzupełnienia szklanicy z burbonem i do wzięcia udziału dyskusji.
Clive Codringher
maxi-singel analogowy

PostPosted: 26.09.2014, 11:56    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ostatnimi laty coraz bardziej interesuje mnie ten gatunek, głównie dzięki takim kapelom jak Earthless, Titan, Windhand czy Om. Co prawda chyba każdy jest z innej paczki, ale takie brudne brzmienia bardzo mi podchodzą. Chętnie posłucham też jakichś innych ciekawych wykonawców, bo braki mam zapewne ogromne (oczywiście klasyków jak Kyuss czy Monster Magnet znam). Zwłaszcza polscy wykonawcy są mi obcy.
Cure
remaster

PostPosted: 26.09.2014, 12:02    Post subject: Re: Pustynna burza, czyli stoner, sludge, doom Quote selected Reply with quote

Maciek wrote:
Co ciekawe, choć początki stonera w Polsce datuje się na rok 2001, w którym Corruption wydali płytę Pussyworld

Widziałem ich w 2003 przed Purplami.
Ojjjj... kompletnie nie podeszło mi ich granie. Widownia również na nich nie szalała - ale taki los supportu
Back to top
View user's profile Send private message
Maciek

PostPosted: 26.09.2014, 12:05    Post subject: Quote selected Reply with quote

To na początek polecam moich faworytów:

Broken Betty:
http://brokenbetty.bandcamp.com/album/the-sorry-eye
http://brokenbetty.bandcamp.com/album/broken-betty-ep
http://brokenbetty.bandcamp.com/album/original-features

Pierwszy link to ich jedyna płyta studyjna, na której muzyka odbiega znacznie od tego, co prezentują dwa następne linki, czyli EPki. Polecam zacząć właśnie od nich, bo dzieje się tam dużo ciekawych rzeczy. A później, poza konkursem, jeśli ktoś nie zna, można posłuchać Ampacity, które powstało kosztem Broken Betty. Tylko to już trochę muzyczny skok w bok.

Major Kong:
http://majorkong.bandcamp.com/

To bardziej doom. Jeden z najsolidniejszych jakie powstają nad Wisłą.

Palm Desert:
http://palmdesert.bandcamp.com/album/rotten-village-sessions-2

To moim zdaniem ich najlepszy materiał. Dobry wokal (który jest podstawą w tej muzyce), świetne riffy, wszystko zagrane jak należy. Pozostałe płyty też wstydu nie przynoszą Smile

Do tego dochodzi świetny Weedpecker, ale o nim było już trochę na forum w ubiegłym roku.

Last edited by Maciek on 26.09.2014, 12:07; edited 1 time in total
Back to top
Maciek

PostPosted: 26.09.2014, 12:06    Post subject: Quote selected Reply with quote

Cure wrote:
Widziałem ich w 2003 przed Purplami.

Ojjjj... kompletnie nie podeszło mi ich granie. Widownia również na nich nie szalała - ale taki los supportu

Ja na Corruption miałem swego czasu alergię i nawet nie zauważyłem, kiedy nagrali coś ciekawego Wink
Backside

PostPosted: 26.09.2014, 13:16    Post subject: Quote selected Reply with quote

Na Majorze Bongo będę niedługo, bo supportują Fu Manchu Smile.

Polecam stronkę doomsmoker.pl, tam jest sporo dobrego towaru.
jarex
digipack

PostPosted: 26.09.2014, 17:26    Post subject: Quote selected Reply with quote

W latach 80-tych słuchałem różnej muzyki, nikt wtedy wolnej, ciężkiej muzy nie nazywał stoner - rockiem, no przynajmniej w naszym kraju.
Było to w tamtych czasach pojęcie w ogóle nieznane.
Jednakże można powiedzieć, że już wtedy były grupy, które można by uznać za praszczurów stoner-rocka.
Jednym z tych zespołów był szwedzki Candlemass, wprawdzie więcej tam metalu i Black Sabbath, niemniej jakieś prekursorskie stonerowe riffy tam są
Cool
Mała próbka (z szopenowskim intro) Wink
http://www.youtube.com/watch?v=-3uvf0cn0jo
Back to top
Leptir

PostPosted: 26.09.2014, 18:59    Post subject: Quote selected Reply with quote

jarex wrote:

Jednym z tych zespołów był szwedzki Candlemass.

Toż to zrzyna z Black Sabbath niemal 1:1! Smile
jarex
digipack

PostPosted: 26.09.2014, 19:58    Post subject: Quote selected Reply with quote

Leptir wrote:
jarex wrote:

Jednym z tych zespołów był szwedzki Candlemass.

Toż to zrzyna z Black Sabbath niemal 1:1! Smile

to jest zespół z Wink
Back to top
crescent
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 26.09.2014, 20:13    Post subject: Re: Pustynna burza, czyli stoner, sludge, doom Quote selected Reply with quote

Maciek wrote:
Po co taki temat, skoro wszystko to jest wariacją twórczości Black Sabbath, Led Zeppelin, Deep Purple czy Hawkwind?

Dlaczego Hawkwind? Możesz podać jakiś konkretny przykład, bo zupełnie brak u mnie jakichkolwiek skojarzeń.
Back to top
Bednaar
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 26.09.2014, 20:31    Post subject: Quote selected Reply with quote

Czy ten temat obejmuje też coś takiego, jak np. Samsara Blues Experiment?
Back to top
Majkel

PostPosted: 26.09.2014, 21:32    Post subject: Quote selected Reply with quote

Bednaar wrote:
Czy ten temat obejmuje też coś takiego, jak np. Samsara Blues Experiment?

Jak najbardziej owszem. A co? Nie podoba się Samsara Koledze???
Moim zdaniem to jeden z najfajniejszych zespołów nurtu pustynnego - polecam płytę Revelation & Mystery.
Podobnie grają Holendrzy z The Machine, moja ulubiona płyta nazywa się Drie.
Do stonerowych, przez niektórych, zaliczane są grupy mocno zapatrzone w Hawkwind: Vibravoid, Electric Orange i przede wszystkim Litmus oraz Saturnia.
Co do Candlemass, jestem ich fanem od młodego szczawia, w latach osiemdziesiątych miałem kasety z ich nagraniami i słuchałem w pewnym okresie na zmianę z Black Sabbath Cool . Dzisiaj takich sabbathowych (doomowych) zespołów współczesnych słucham kilku:
1.przede wszystkim amerykański Orchid - byłem nawet na ich koncercie w Krakowie - dla mnie rewelacja Very Happy
2.chyba fińskiego Lord Vicar - ich pierwsza płyta to mój ulubiony budzik w aucie, w drodze do pracy Wink
3.Graviators ze Szwecji
4.Doomraiser - Italia
... i można by tak wymieniać.
Czasem do stonerów zalicza się też grupy grające bardziej tradycyjny hard rock zorientowany na lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte jak Horisont, Zodiac, Thalamus, Gin Lady, Josiah czy Kamchatka, ale to już chyba inna odnoga tej rzeki.

Temat jest dość obszerny, na przykład nie wspomniałem o moich kolejnych ulubionych zespołach jak Kadavar, Highway Child, Stone Axe... Może mnie ktoś wyręczy? W każdym razie będę tu zaglądał i, jak mnie najdzie, podzielę się swoimi jakże cennymi spostrzeżeniami Razz

Czuwaj! Very Happy

PostPosted: 26.09.2014, 21:36    Post subject: Quote selected Reply with quote

crescent wrote:
Dlaczego Hawkwind? Możesz podać jakiś konkretny przykład, bo zupełnie brak u mnie jakichkolwiek skojarzeń.

Posłużę się słowami kogoś prawdopodobnie mądrzejszego ode mnie Wink

Cytuję za wikipedią:

Jim DeRogatis has said that stoner rock bands are "reaching back for inspiration to the psychedelic, proto-metallic jamming of bands like Cream, Black Sabbath, Deep Purple, and Hawkwind."

A cały tekst jest tu: http://www.jimdero.com/OtherWritings/OtherStonersMD.htm

Ale tak ogólnie, pomijając krytyków i inne mądre głowy, to na mój chłopski rozum - od space rocka i psychodelicznych odjazdów do stonera i pokrewnych nurtów nie jest wcale daleko Smile
jarex
digipack

PostPosted: 26.09.2014, 21:39    Post subject: Quote selected Reply with quote

To może zatem pora na klasyków stonerka?
Zespół Sleep i płytka "Dopesmoker" - absolutna klasyka gatunku Smile
http://www.youtube.com/watch?v=hIw7oeZKpZc
Back to top
Maciek

PostPosted: 26.09.2014, 21:44    Post subject: Quote selected Reply with quote

Tak czułem, że wszyscy słuchają tej muzyki po kryjomu Wink
A jak Majkel zacznie nam opowiadać o wszystkich płytach z tego wora, które ma i zna, to będziemy musieli zrobić ściepę na dodatkowy transfer danych na forum Smile
Fajowo!
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
Page 1 of 10

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum