Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Jean Michel Jarre
Goto page 1, 2, 3  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Kasia S.
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 08.05.2007, 15:19    Post subject: Jean Michel Jarre Quote selected Reply with quote

Wydaje mi się, że wypada założyć osobny wątek na temat Jean Michel Jarra, ponieważ bądź co bądź jest jednym z najbardziej znanych (co oczywiście nie oznacza, że najlepszym) twórcą muzyki elektronicznej.

Jarra dobrze nie znam, muszę przyznać, że wiedzę na jego temat mam raczej bardziej ogólną. W zasadzie pierwszy raz zetknęłam się z jego muzyką przeszło dwa lata temu, za sprawą koncertu w Stoczni Gdańskiej. Muzyka ta ani mnie nie zachwyciła, ani też nie zniechęciła, tak więc Jarre czekał sobie spokojnie, aż przyjedzie jego czas.
Od tamtego momenty koncert ze Stoczni oglądałam kilkakrotnie, znam też oczywiście takie klasyki jak Oxygene czy Zoolook. Moim skromnym zdaniem, w muzyce jaką tworzy Jarre jest dość cienka granica między muzyką elektroniczną na techno, która dość wyraźnie (oczywiście moim zdaniem) została przekroczona na jego najnowszej płycie. Jest to "techno" na wysokim poziomie, trzeba przyznać, jednak nie przepadam ze "tego typu" muzyką, przez Teo & Tea przebrnęłam z wielkim trudem, a słuchanie nie sprawiało mi przyjemności tylko mnie męczyło.

Od dzisiaj jestem posiadaczką całej dyskografii tego Pana, tak więc będę się kształcić w tym zakresie, chociaż wydaje mi się, że będzie to raczej powolny i długi proces, ale jednak Wink.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Inkwizytor
album CD

PostPosted: 08.05.2007, 17:57    Post subject: Quote selected Reply with quote

Dla mnie Jarre skończył się właśnie na Zoolook`u. Zniknął gdzieś element nostalgii ( zubeispiel duża część Oxygene lub Pól magnetycznych ), melodie stały się podobnie jak wykonanie bardziej mechaniczne. Koncerty z Chin, z Houston czy Hong Kongu były jeszcze ciekawe, pewnie z racji kontaktu z publicznością, obecności starych klasyków oraz niedocenianego wkładu artystycznego innych występujących z nim klawiszowców.

Później jeszcze przypadł mi do gustu Calypso - taki żartobliwy mariaż stylistyki karnawału i elektroniki. Wielką przyjemnością jest obejżenie jego koncertu z Moskwy sprzed kilku lat - moim zdaniem tamtejszy show pobił na głowę to co było w przereklamowanym koncercie w Gdańsku.

Czasami słuchając go, co robi obecnie zastanawiam się gdzie kończy się muzyka i czynnik ludzki a zaczyna jakaś produkcja z nagromadzonych maszyn. Nie wspominając o jakiś wątkach melodycznych, które pomagają odróżnić jedne jego produkcje od innych.
djds
Guest

PostPosted: 08.05.2007, 21:25    Post subject: Quote selected Reply with quote

Inkwizytor wrote:
Dla mnie Jarre skończył się właśnie na Zoolook`u

E tam, drugi Oxygene jest przecież też bardzo dobry.

Inkwizytor wrote:
zastanawiam się gdzie kończy się muzyka i czynnik ludzki a zaczyna jakaś produkcja z nagromadzonych maszyn

To właśnie jest elektronika. To zdanie można by podczepić pod każdego wykonawcę z tej szufladki - Schulze, TD, JMJ, YMO... O przepraszam, w muzyce YMO więcej jest czynnika ludzkiego Wink
Back to top
Inkwizytor
album CD

PostPosted: 09.05.2007, 07:41    Post subject: Quote selected Reply with quote

W takim razie - jak mawia Jachim Presens "...No....pożartowaliśmy !..."
Nie jestem przekonany , że takowe zdanie można walnąć jako etykietę każdemu lub prawie każdemu artyście posługującym się zestawem ''parapetów". Można urozmaicać brzmienie, czerpać z tradycji innych kultur, sam elektroniczny sos może być dodatkiem do powiedzmy fortepianowych pasaży. Nie zapominając o jakiś zapadających w pamięć melodiach, które czynią utwór ponadczasowym. Dlatego pierwsze 4 czy 5 albumów Jarre`a są tak znakomite.
Równie istotny jest klimat. Czy nie dlatego tak wielu jest rozkochanych w Ricochecie, Stratoswerze, Rubikonie i Encore - Tangerine`ów.
Niektórzy malkontenci za taki stan rzeczy oskarżają nagminne stosowanie nowoczesnych syntezatorów, ale można je stosować z inwencją kolorystyczną.. A jest kilku nieco młodszych klawiszowców, którzy to potrafią - Tom Brislin czy Guy LeBlanc. Przy dzisiejszych osiągnięciach można łączyć stary zestaw klawiszy - wielu jako punkt honoru bierze sobie włączenie na nowo do swego arsenału mini-mooga i Hammonda.
Zawsze jednak to musi znajdować się w rękach dobrego kompozytora, pełnego fantazji i dyscypliny aranżera i co ważne - dobrego melodyka. Mi tych ostatnich kwestii u Jarre`a bardzo brakuje - ostatnimi czasy.
djds
Guest

PostPosted: 09.05.2007, 18:17    Post subject: Quote selected Reply with quote

Żeby nie było, że podwinąłem ogon - stosowną polemikę postaram się podjąć w łikend, ponieważ w tygodniu jestem okropnie zmęczony i nie mam konstruktywnych pomysłów Smile

Posta oczywiście wyedytuję.
Back to top
Inkwizytor
album CD

PostPosted: 09.05.2007, 19:48    Post subject: Quote selected Reply with quote

Nigdy bym o coś takiego Cię nie posądził Wink
Jam nieco padam z zmęczenia. Ale obowiązki nie wyparują.
Kasia S.
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 09.05.2007, 23:05    Post subject: Quote selected Reply with quote

Dzisiaj zapoznałam się z dwoma pierwszymi płytami Jarra i muszę powiedzieć, że jestem bardzo mile zaskoczona. Oczywiście wiedziałam, że nie będzie to ten Jarre, co na Teo & Tea jednak czułam do tej muzyki pewien dystans. Jednak ku mojemu zaskoczeniu, płyty te bardzo mi się spodobały, szczególnie druga, którą przesłuchałam dwukrotnie.
Postaram się przytoczyć w chwili dobrego czasu trochę więcej na temat moim przemyśleń, tak więc na tą chwilę to będzie na tyle.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Al
kaseta "chromówka"

PostPosted: 06.01.2010, 21:17    Post subject: Quote selected Reply with quote

Jarre stworzył kawał świetnej muzyki - Oxygene, Equinoxe, Magnetic Fields, Chronologie i moje ulubione Rendez-vous. Podoba mi się to, że melodyjne momenty przeplata takimi luźnymi improwizacjami, krajobrazami dźwiękowymi. Pamiętam, że kiedyś (lata 90-te) jego muzyka wykorzystana została w programie Joystick (o grach komputerowych), leciał tam Oxygene i inne jeszcze (a także Dark Star M.Oldfielda):

http://www.youtube.com/watch?v=MZieqWHbDr8

Ostatnich jego dokonań nie mogę po prostu słuchać, nie odnajduję w nich już nic pociągającego (jeszcze z pół płyty Metamorphoses potrafię posłuchać). Szkoda, ale facet nagrał tyle świetnych albumów, że nie wymagam od niego już rewelacji.

EDIT: Zwróćcie uwagę na wszechobecne wyciągnięte sweterki w bliżej nikomu niezrozumiałe wzorki i królujące flanelowe koszule Wink
View user's profile Send private message
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostPosted: 06.01.2010, 21:47    Post subject: Quote selected Reply with quote

Zapominasz o Zoolook - tam jest Ethnicolor I

http://artrock.pl/
Back to top
Tarkus
box

PostPosted: 06.01.2010, 23:53    Post subject: Quote selected Reply with quote

Generalnie "Zoolook" to najbardziej ambitna płyta Jarre'a - to wykorzystanie głosu jako instrumentu było wtedy nowatorskie, podobnie jak szerokie użycie samplingu. Słuchałem jej namiętnie za dzieciaka i tam były momenty, że się bałem Smile
View user's profile Send private message Visit poster's website
Al
kaseta "chromówka"

PostPosted: 07.01.2010, 09:15    Post subject: Quote selected Reply with quote

Zoolook niespecjalnie przypadł mi do gustu, jednak warto go odświeżyć, bo nie słuchałem już lata. A Ethnicolor I jest świetny.
tryton65
longplay

PostPosted: 22.06.2014, 10:18    Post subject: Quote selected Reply with quote

Twisted Evil Nowe remastery naszego mistrza.Wlasnie slucham "Oxygen".
remastery sa z tasm analogowych.Jak na pierwsze wrazenie to brzmia
jakby wyrazniej.Te efekty sa jakby "mocniej" ustawione.

http://www.amazon.de/Oxygene-Jarre-Jean-Michel/dp/B00HO07548/ref=sr_1_6?s=music&ie=UTF8&qid=1403424941&sr=1-6&keywords=jean+michel+jarre
Back to top
Heartbreaker
kaseta "chromówka"

PostPosted: 23.06.2014, 15:10    Post subject: Quote selected Reply with quote

tryton65 wrote:

Gdzie można kupić te nowe wydania?
Back to top
tryton65
longplay

PostPosted: 23.06.2014, 22:33    Post subject: Quote selected Reply with quote

Heartbreaker wrote:
tryton65 wrote:

Gdzie można kupić te nowe wydania?

Twisted Evil No ja je kupilem w amazon.de.Sa bardzo tanie.
Back to top
Heartbreaker
kaseta "chromówka"

PostPosted: 24.06.2014, 10:14    Post subject: Quote selected Reply with quote

Dzięki za odpowiedź.
Przed chwilą kupiłem w MM.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum