Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Sarajewo

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Pozostałe
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Goran
singel kompaktowy

PostPosted: 06.02.2016, 12:33    Post subject: Sarajewo Quote selected Reply with quote

Wróciłem po kilku tygodniowym pobycie w Sarajewie i chce się podzielić z wiadomościami na temat tego co tam się dzieje jeśli chodzi o muzyke. Jest to miasto w większości zamieszkane przez muzułanów a wiec to w pewnym stopniu już określa styl i gatunki wykonywanej tam muzyki. Jest pare fajnych klubów jazzowych, na stale wystepuja tam amerykańscy muzycy ale raczej mało znani , ja przynajmniej nigdy o nich nie słyszałem. Najpopularniejszym gatunkiem muzycznym jest takie ichni "disco polo". Disco połączone z elementami muzyki tureckiej i bałkańskiej, na dłuzsza metę nie do słuchania. Najpopularniejsi wykonawcy takiej już lepszej i dającej się słuchac muzyki to : Divanhana - tradycyjny bośniacki folk w nowych aranżacjach, Lijepi Brener - dobrze zagrany blues rock i Funkzilla grający funky. W sklepach płyt nie wiele, na bazarach dużo piratów z okładkami odbitymi na ksero - po 3 euro. Bardzo popularne są jeszcze kasety i wybór dość spory. Szukałem analogów wydanych kiedyś przez Yugoton starych jeszcze jugosławiańskich zespołow, sa ale w fatalnym stanie technicznym.To tyle o muzyce natomiast samo miasto polecam odwiedzić bo jest tam co zobaczyć.
B.J.
box

PostPosted: 06.02.2016, 15:08    Post subject: Quote selected Reply with quote

Dzięki wielkie za praktyczne info. Smile
View user's profile Send private message
Tarkus
box

PostPosted: 08.02.2016, 09:00    Post subject: Quote selected Reply with quote

Widzę, że przez niemal 10 lat nic się nie zmieniło? Wink
To "disco polo" się nazywa turbofolk, częściowo odpowiada za to zespół Bijelo Dugme - to Bregović wymyślił, że mieszanka tamtejszego folkloru i umcyków będzie dobrym pomysłem, niestety (Brzozowicz tez nad tym ubolewał, a przecież on wielbi niemal wszystko, czego GB się dotknął).
A miast faktycznie niezwykle klimatyczne, Europa krzyżuje się z Bliskim Wschodem - te bazary, meczety, a z drugiej strony pozostałości pohabsburskie. Mam zdjęcie na moście, na którym Gavriła Princip zastrzelił arcyksięcia Ferdynanda i prawie się spłakałem stojąc przez odbudowywaną wciąż ówcześnie bośniacką Biblioteką Narodową - sprawiła to mała tabliczka z napisem "Tutaj serbscy bandyci spalili dwa miliony woluminów stanowiących narodowe dziedzictwo Bośni i Hercegowiny".
View user's profile Send private message Visit poster's website
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Pozostałe All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum