Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Yello
Goto page 1, 2  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Maciek
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 06.10.2016, 09:47    Post subject: Yello Quote selected Reply with quote

Zdziwienie szanownego kolegi Codringhera wywołane faktem, że ktoś tu słucha Yello, wywołało z kolei zdziwienie u mnie - że tak mało osób się do tego przyznaje. Bo coś czuję, że nie licząc naszej ortodoksyjnej frakcji "1975", cała reszta ma poupychane albumy Szwajcarów w szufladach Wink
Zapraszam do dyskusji i wychodzenia z szuflad(ek).
Forumowa wyszukiwarka pokazała 43 trafienia, więc nie ma wymówek.

Leptir

PostPosted: 06.10.2016, 13:53    Post subject: Quote selected Reply with quote

Lubię Yello właściwie od samego początku, najwyżej cenię ich trzy pierwsze albumy, aczkolwiek i później jest czego posłuchać. Patrząc z perspektywy czasu, to była pionierska formacja wyprzedzająca wiele współczesnych nurtów elektroniczno-tanecznych.

Zawsze podziwiałem u nich umiejętność tworzenia dość niezobowiązującej, quasi-kabaretowej mieszaniny gatunków. Do tego wszystko u nich było z reguły perfekcyjnie wyprodukowane i nagrane.

Ciekawą postacią jest wokalista, autor tekstów, a także twórca teledysków (nie tylko dla Yello, współpracował też np. z Davidem Byrne) Dieter Meier. Jest dziedzicem wielomilionowej fortuny, profesjonalnym graczem w pokera, a także golfistą (grał nawet w reprezentacji Szwajcarii). W dość szczególny sposób zaadaptował tradycyjną szwajcarską specjalność - produkcję zegarków. Otóż w ramach recyklingu produkuje sikory z aluminiowych puszek. Wink
View user's profile Send private message
Maciek

PostPosted: 06.10.2016, 14:09    Post subject: Quote selected Reply with quote

Leptir wrote:
z reguły perfekcyjnie wyprodukowane i nagrane

Właśnie - brzmienie Yello zasługuje na osobne uznanie. Ich nagrania znakomicie się nadają np. do testowania sprzętu audio.

Dieter Meier to faktycznie niezły ananas, a przy okazji - jakże normalny i ludzki milioner. O pokerze wiedziałem, o zegarkach i golfie nie. Smile
Clive Codringher
maxi-singel analogowy

PostPosted: 06.10.2016, 14:15    Post subject: Quote selected Reply with quote

Zdziwiony byłem, bo bardzo rzadko spotykam prawdziwych fanów zespołu. Owszem, wiele osób przyznaje, że kojarzy ich hity 'Oh Yeah' i 'The Race', ale z reguły ich wiedza na tym się kończy. A to przecież bardzo barwny duet, o wyjątkowo charakterystycznym brzmieniu.

To był też pierwszy mój ulubiony zespół - dzięki mojemu ojcu, który zakochał się w nagraniu 'The Race' dość wcześnie poznałem album 'Flag' (już w 1989 roku) i była to jedna z pierwszych płyt CD, jaka znalazła się w naszym domu. Od tego czasu jestem ich wielkim fanem i spokojnie mogę powiedzieć, że jest to mój wykonawca numer 1. Mieli swoje wzloty i upadki - słabszy album 'Motion Picture' z 1999 roku, fatalne konszachty z niemieckimi wykonawcami techno na 'Hands on Yello' (1995), rozczarowanie pod postacią 'Touch Yello' (2009) i 'Convergence' (2014 - bez udziału Meiera, album sygnowany Malia & Boris Blank, będący właściwie płytą Yello ale z żeńskim wokalem). Powrócili w znakomitym stylu, bez przynudzań, choć z wieloma nawiązaniami do poprzednich nagrań. I to wszystko w wieku ponad 70. lat!
Leptir

PostPosted: 06.10.2016, 14:30    Post subject: Quote selected Reply with quote

Maciek wrote:
O pokerze wiedziałem, o zegarkach i golfie nie. Smile

Jak milioner - to musiał grać w golfa. Wink

=> Clive Codringher

Płytę Blanka z Malią mam i lubię, ale dla mnie to jednak coś innego niż leguralne Yello. Już bardziej mi do tego pasuje solowy album Dietera Meiera "Out of Chaos" https://www.youtube.com/watch?v=gOg5tC_brfM, inna sprawa, że ten z kolei niezbyt mnie zachwyca...
Tarkus
box

PostPosted: 06.10.2016, 15:19    Post subject: Quote selected Reply with quote

Polska Wiki hasło "Yello" zamknęła w 2 zdaniach :/

A Meier to niezły agregat, także jako performer: "In 1972 as part of Documenta 5, Meier installed a commemorative plaque at the railway station in Kassel (Germany) which read: "On 23 March 1994, from 3 to 4 pm, Dieter Meier will stand on this plaque". He honored the promise 22 years later."
View user's profile Send private message Visit poster's website
Clive Codringher
maxi-singel analogowy

PostPosted: 06.10.2016, 15:23    Post subject: Quote selected Reply with quote

Leptir wrote:
Płytę Blanka z Malią mam i lubię, ale dla mnie to jednak coś innego niż leguralne Yello. Już bardziej mi do tego pasuje solowy album Dietera Meiera "Out of Chaos" https://www.youtube.com/watch?v=gOg5tC_brfM, inna sprawa, że ten z kolei niezbyt mnie zachwyca...

No, ja bym nie powiedział, że oprócz głosu Meiera 'Out of Chaos' ma cokolwiek wspólnego z Yello. W końcu to muzyka Blanka decyduje o brzmieniu tego zespołu, a solo Meiera to już kompletnie inna bajka i to pod każdym względem.
Płyta z Malią jest po prostu nudna dla mnie... Choć oczywiście ma swoje momenty.
Crowley
digipack

PostPosted: 06.10.2016, 15:33    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ja co prawda znam bardzo pobieżnie ale to co znam, lubię. I potwierdzam - zawsze mi się podobał sposób realizacji dźwięku na ich płytach.
Back to top
Leptir

PostPosted: 06.10.2016, 20:34    Post subject: Quote selected Reply with quote

Clive Codringher wrote:
solo Meiera to już kompletnie inna bajka

Tak, oczywiście brzmi to inaczej bez Blanka. Bardziej jednak mi chodziło o to zróżnicowanie stylistyczne, które często występuje na płytach Yello i charakteryzuje też płytę Meiera. Płyta z Malią przez sposób jej interpretacji wydaje mi się dość jednorodna.
Clive Codringher
maxi-singel analogowy

PostPosted: 07.10.2016, 09:35    Post subject: Quote selected Reply with quote

Leptir wrote:
Bardziej jednak mi chodziło o to zróżnicowanie stylistyczne, które często występuje na płytach Yello i charakteryzuje też płytę Meiera. Płyta z Malią przez sposób jej interpretacji wydaje mi się dość jednorodna.

Częściowo się z Tobą zgadzam, aczkolwiek wydaje mi się, że to zróżnicowanie pojawiało się głównie na ich pierwszych płytach (tak do 'Baby'). Od czasów 'Zebry' zaczęli grać praktycznie to samo na każdej płycie (z wyłączeniem wyjątkowo technowatej 'Pocket Universe'). Dobrym przykładem jest pierwszy dysk z ich 'Anthology' - utwory z 'Zebry', 'The Eye' i 'Touch Yello' brzmią bardzo podobnie, zarówno brzmieniowo, jak i stylistycznie.
Leptir

PostPosted: 07.10.2016, 10:12    Post subject: Quote selected Reply with quote

Masz rację, dlatego właśnie wolę te ich wcześniejsze płyty.
Clive Codringher
maxi-singel analogowy

PostPosted: 07.10.2016, 13:02    Post subject: Quote selected Reply with quote

Osobiście też wolę, szczególnie uwielbiam ich debiut, który uważam za jedną z lepszych i bardzo niedocenionych płyt wszech czasów. Miks stylistyczny niesamowity, i, co ciekawe, muzyka niewiele się zestarzała. Analogowy dźwięk wymieszany z żywymi instrumentami (3 różnych perkusistów), sporo sampli, muzyka taneczna funkcjonująca zaraz obok ambientu - jak na 1980 rok to była rzecz rewolucyjna. Być może dlatego niedoceniona...
Leptir

PostPosted: 07.10.2016, 13:52    Post subject: Quote selected Reply with quote

O tak, tak "Solid Pleasure" to rzecz wybitna. Czego tam nie ma! latynoskie brzmienia obok nowej fali, innowacyjnej elektroniki, synth popu, a nawet klimatów a la The Residents (zresztą w USA płytę wydała Ralph Records wydająca właśnie Rezydentów).
Clive Codringher
maxi-singel analogowy

PostPosted: 15.10.2016, 07:51    Post subject: Quote selected Reply with quote

Mój opis albumu 'Toy' + zdjęcia wersji deluxe.
http://codringher.blogspot.com/2016/10/yello-toy-2016.html
Leptir

PostPosted: 16.10.2016, 11:54    Post subject: Quote selected Reply with quote

Dobra robota Clive! Kompetentnie i rzeczowo napisane.
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum