Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

JAZZOWA PŁYTA DEKADY - LATA 1960-69
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 28, 29, 30  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jay.dee
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 08.10.2016, 13:36    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
Żadna metoda nie jest idealna, ale jeśli w którejś z nich można zachować konsekwencję, to automatycznie staje się ona, według mnie, lepsza od tej, w której konsekwencji brakuje.

Rozumiem Twój punkt widzenia, ale w mojej ocenie jakość (czyli unikanie konfrontacji pierników z wiatrakami) przebija konsekwencję (warunkowaną komercyjnymi aspektami działalności przemysłu muzycznego). Deliberując nad historycznymi epokami uważam, że warto wybrać opcję kontekstu artystycznej kreacji, a nie kontekstu uwarunkowań rynkowych.

A swoją drogą to nawet w poważnych zestawieniach płyt z mijającego roku, czyli tam gdzie Twoja konwencja nie ma konkurencji, autorzy najczęściej decydują się na klarowny podział między wydawnictwami aktualnie nagrywanymi, a dokumentacjami/wznowieniami archiwalnymi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 08.10.2016, 14:04    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

jay.dee napisał:
podział między wydawnictwami aktualnie nagrywanymi, a dokumentacjami/wznowieniami archiwalnymi.

I to jest uczciwy oraz rzetelny podział Smile
jay.dee
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 08.10.2016, 14:18    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
I to jest uczciwy oraz rzetelny podział Smile

Do aktualnych podsumowań, z pewnością tak. Smile Do rozważań nad epokami historycznymi, tu mam spore wątpliwości. Jaki sens będzie miało wyszczególnianie przy głosowaniu na lata 80. rejestracji sprzed dwóch lub więcej dekad tylko dlatego, że akurat wtedy ktoś zdecydował się na publikację taśm?

Skoro mamy szansę naprawić zaniedbania rynku i uporządkować klasyfikację, przynajmniej na chwilę obecną, to dlaczego mielibyśmy z tego zrezygnować?

Rozumiem obawy, że może to kosztować więcej pracy i wzniecać dodatkowe spory, ale to chyba jest sól forum dyskusyjnego i takich plebiscytów. Tym bardziej, że aktywność w wątkach poświęconych jazzowi nie jest oszałamiająca.

Poza tym i tak przecież wiemy, jakie płyty wygrają, nieprawdaż? Smile
Powrót do góry
B.J.
box

PostWysłany: 08.10.2016, 16:43    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Sądzę, że decyzję o regułach powinniśmy powierzyć gospodarzowi. Osobiście, jako beton FD, obstaję za rokiem wydania, jako kryterium kandydowania. Tytuł plebiscytu jest jednoznaczny.

Duch 1532 napisał:
B.J. napisał:
Po pierwsze: czy chodzi o płytę z `65 czy z `69 Question
A to jest jakaś z 1965 roku?

Chyba nie. Pomyliłem z `56. Przepraszam za zamieszanie.
jay.dee
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 08.10.2016, 17:14    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

B.J. napisał:
Osobiście, jako beton FD, obstaję za rokiem wydania, jako kryterium kandydowania. Tytuł plebiscytu jest jednoznaczny.

Zawsze można dodać "z" - "JAZZOWA PŁYTA Z DEKADY". Wink
Powrót do góry
Maciek

PostWysłany: 08.10.2016, 17:30    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

jay.dee napisał:
(...)spory, ale to chyba jest sól forum dyskusyjnego i takich plebiscytów

Nie nadaję się chyba na forumowicza, bo mnie Twoje argumenty przekonały, co automatycznie kończy nasz internetowy spór Wink

Nie wiem tylko czy wezmę udział w tej konkretnej zabawie. Niby spora część tych płyt jest mi doskonale znana, ale podobna, jeśli nie większa ich liczba wymagałaby poznania/odświeżenia. W rok bym się może uwinął Wink
jay.dee
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 08.10.2016, 17:46    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
Nie wiem tylko czy wezmę udział w tej konkretnej zabawie. Niby spora część tych płyt jest mi doskonale znana, ale podobna, jeśli nie większa ich liczba wymagałaby poznania/odświeżenia. W rok bym się może uwinął Wink

No przestań, chyba celem tej zabawy jest wzajemne zainspirowanie się ciekawymi nagraniami i dyskusja nad nimi, a nie opracowanie Definitywnego Spiżowego Kanonu. Smile Dwa miesiące to rzeczywiście niewiele, ale zawsze będzie można wydłużyć czas plebiscytu, jeśli nie zabraknie uczestników i chęci na dłuższą pogawędkę.

Dekada to kawał czasu, zwłaszcza w przypadku lat 60. w jazzie, ale myślę że dzięki temu nie braknie nam ciekawych tematów do rozważań.
Powrót do góry
gharvelt
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 08.10.2016, 23:39    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

jay.dee napisał:
Jaki sens będzie miało wyszczególnianie przy głosowaniu na lata 80. rejestracji sprzed dwóch lub więcej dekad tylko dlatego, że akurat wtedy ktoś zdecydował się na publikację taśm?

Żaden i tego akurat nie popieram. Dlatego nigdy nie głosuję na wydawnictwa archiwalne - prawdopodobnie najlepiej byłoby dla takich sporządzać odrębne plebiscyty. Ale skoro już mamy dekady jazzowe, to rzeczywiście, można byłoby rozmieścić je w bardziej sensowny sposób. Gotów byłbym podzielić listę rekomendacji z pierwszego posta na dwie części: albumy, które ukazały się w latach 1960-1969 (studyjne i live) oraz wydawnictwa archiwalne (również studyjne i live), nagranie w tych latach. Pozostają jednak jeszcze przynajmniej 2 istotne problemy:
- w jaki sposób decydować, które albumy kwalifikują się to kategorii "wydawnictwo archiwalne", a które nie? w przypadku nagrań wydanych 10 albo więcej lat po nagraniu raczej nie ma wątpliwości, natomiast co z krótszymi różnicami czasowymi?
- co robimy z płytami wydanymi w latach 60-tych, które wg ustalonych kryteriów należałoby zaliczyć do wydawnictw archiwalnych? logiczną konsekwencją wprowadzonych zmian powinno być wykluczenie ich z bieżącego plebiscytu i przypisanie do odpowiednich, wcześniejszych dekad.

jay.dee napisał:
Rozumiem obawy, że może to kosztować więcej pracy

Skoro podjąłem się organizacji, to znaczy, że liczę się z koniecznością wykonania pewnej pracy i nie stanowi to dla mnie problemu Wink

B.J. napisał:
Sądzę, że decyzję o regułach powinniśmy powierzyć gospodarzowi.

Oczywiście koniec końców i tak będę musiał podjąć decyzję sam, tym niemniej chciałbym jeszcze przez najbliższe dni poznać jak najwięcej opinii, argumentów i pomysłów. Jest okazja żeby coś zaproponować, jak również żeby przeciwko czemuś zaprotestować. Po wyznaczonym terminie takiej możliwości już nie będzie. Chciałbym, żeby seria plebiscytów na dekady jazzowe była porównywalna przynajmniej wewnętrznie, czyli aby dokładnie takie same zasady obowiązywały również w kolejnych odsłonach, dlatego tym bardziej zachęcam do aktywnego udzielania się w kwestiach organizacyjnych teraz. Pragnę nie ustalać wyłącznie na podstawie własnego widzimisię reguł, które wszyscy bądź niemal wszyscy by kwestionowali - taki plebiscyt straciłby sens.

Maciek napisał:
Niby spora część tych płyt jest mi doskonale znana, ale podobna, jeśli nie większa ich liczba wymagałaby poznania/odświeżenia. W rok bym się może uwinął

Hmm, rok to trochę długo Wink Jestem jak najbardziej skłonny wydłużyć czas trwania plebiscytu (o dwa tygodnie? o miesiąc? półtora?), czy to teraz, czy tuż przed finałem, jednak nie do rozmiarów, które spowodują wyraźny zastój w temacie. Na podstawie własnych obserwacji doszedłem do wniosku, że zestawienia trwające dłużej niż 3-4 miesiące są na to mocno narażone i niekiedy przez dłuższy czas nic w takich tematach się nie dzieje, a dopiero aktywizacja ze strony organizatora i wyznaczenie ścisłego terminu finału sprawia, że nagle część osób bierze się w garść i mamy krótki okres intensywniejszej dyskusji.

Przy okazji, sprawdziłem czasy trwania plebiscytów dekadowych ogólnych dla lat 60-tych i 70-tych, przeprowadzonych kilka lat temu, i oba trwały niecały miesiąc, a więc i tak sporo mniej, niż zaproponowałem.
jay.dee
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 09.10.2016, 01:25    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

gharvelt napisał:
- w jaki sposób decydować, które albumy kwalifikują się to kategorii "wydawnictwo archiwalne", a które nie? w przypadku nagrań wydanych 10 albo więcej lat po nagraniu raczej nie ma wątpliwości, natomiast co z krótszymi różnicami czasowymi?

Nie wiem, czy koniecznie musimy wprowadzać definicję "archiwalności", jeśli za bazowy klucz przyjmiemy datę nagrania. Data pierwszego znanego wydania podana (jeśli różna) obok daty rejestracji powinna być w zupełności wystarczająca.

Na przykład dla Nefertiti, The Beautiful One Has Come, czyli rejestracji koncertu Cecila Taylora z 1962 roku można za datę wydania przyjąć 1976, czyli rok pierwszego oficjalnego, w miarę pełnego wydawnictwa. Bardziej kontrowersyjny jest kazus The Time & the Place Arta Farmera, nagrania koncertowego z 1967 roku, które zostało wydane w tym samym roku i dopiero po czterdziestu latach zdemaskowane jako studyjna podróbka i oficjalnie zastąpione na reedycji CD rzeczywistą taśmą. Zatem jeśli poddajemy pod głosowanie "prawdziwy" koncert, jego sygnatura powinna być 1967/2007, a nie 1967.

Dlatego też postuluję uznanie roku nagrania jako podstawowego klucza (i nie dzielenie wydawnictw na podsekcje), z datą wydania oraz popularnym tytułem jako wskazówką, o jaki materiał chodzi. Na marginesie, to większy problem widzę tu z tytułem niż z samą datą.

Przykładowo, czy kanoniczny zestaw nagrań Billa Evansa z Village Vanguard z 1961 roku powinien być rozbity na dwie oryginalne kompilacje, Sunday at the Village Vanguard oraz Waltz for Debby, czy figurować po prostu jako kilka dekad późniejszy pełen zestaw Complete Village Vanguard Recordings? Osobiście przychylam się do podejścia autora Penguin Jazz Guide, który na liście najważniejszych albumów lat 60. umieszcza wersję pełną, choć oczywiście fani oryginalnych płyt mogą traktować (i głosować na) tę pozycję jako synonim któregokolwiek z ich ulubionych longplejów z fragmentami występu.

gharvelt napisał:
- co robimy z płytami wydanymi w latach 60-tych, które wg ustalonych kryteriów należałoby zaliczyć do wydawnictw archiwalnych? logiczną konsekwencją wprowadzonych zmian powinno być wykluczenie ich z bieżącego plebiscytu i przypisanie do odpowiednich, wcześniejszych dekad.

Jeśli przyjmiemy powyższe zasady, nagrania z lat 50. i wcześniejsze nie powinny być oczywiście uwzględniane.
Powrót do góry
B.J.
box

PostWysłany: 09.10.2016, 07:42    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No cóż, Panowie, życzę powodzenia w rozwiązywaniu zidentyfikowanych dylematów, które i tak pozostaną bez znaczenia w fazie realizacyjnej (bo głosujący i tak zdecydują się głównie na to co z epoki).

W kwestii limitu płyt na wykonawcę: na podanym przykładzie Wes Montgomery Trio, wnioskuję, że ilekroć w nazwie zespołu pojawi się nazwisko (cz też imię i nazwisko, pseudonim, etc), to album traktowany jest, jako nagranie wyłącznie nosiciela tegoż nazwiska?
Jeśli tak, to moja czwarta myśl w tej kwestii jest taka: limit to zły pomysł. Może i przy awangardzie miał jakiś sens, ale przy jazzie, gdzie wielcy artyści z epoki tworzyli w trakcie dekady dziesiątki świetnych płyt, limit jest zwykłym represyjnym ograniczeniem wolności wyboru.
gharvelt

PostWysłany: 09.10.2016, 11:44    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Pomysł z datą nagrania jako kluczem podoba mi się coraz mniej, niektóre płyty wpadną do dekad, z którymi w ogóle nie są kojarzone (tak jak wspomniane "Bitches Brew" spadnie do 60s, a np. "Giant Steps" Coltrane'a do 50s).

Natomiast coraz bardziej podoba mi się pomysł z dodaniem wydawnictw archiwalnych do całej reszty, czyli listy płyt wydanych w konkretnej dekadzie, tylko ten zamysł wymagałby dopracowania.

B.J. napisał:
W kwestii limitu płyt na wykonawcę: na podanym przykładzie Wes Montgomery Trio, wnioskuję, że ilekroć w nazwie zespołu pojawi się nazwisko (cz też imię i nazwisko, pseudonim, etc), to album traktowany jest, jako nagranie wyłącznie nosiciela tegoż nazwiska?
Jeśli tak, to moja czwarta myśl w tej kwestii jest taka: limit to zły pomysł. Może i przy awangardzie miał jakiś sens, ale przy jazzie, gdzie wielcy artyści z epoki tworzyli w trakcie dekady dziesiątki świetnych płyt, limit jest zwykłym represyjnym ograniczeniem wolności wyboru.

Postanowiłem układać listę właśnie w ten sposób, że jeśli mamy wyraźnego bandleadera, to album idzie na jego konto, niezależnie czy to grało trio, quartet, czy jakikolwiek inny skład.

Limit od początku był "represyjnym ograniczeniem" - przy awangardzie chodziło głównie o to, żeby nie można było wrzucać na listę kilkunastu płyt Magmy Wink Tutaj, w jazzie lat 60-tych, też z powodzeniem można byłoby stworzyć zestawienie złożone np. z 20 płyt Davisa i 20 Coltrane'a, tylko czy to ma jakikolwiek sens?
Maciek

PostWysłany: 09.10.2016, 11:49    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

gharvelt napisał:
Tutaj, w jazzie lat 60-tych, też z powodzeniem można byłoby stworzyć zestawienie złożone np. z 20 płyt Davisa i 20 Coltrane'a, tylko czy to ma jakikolwiek sens?

Zdecydowanie ma, bo głosujący mają wybór. Jeśli ktoś chce oddać 20 głosów na Davisa, to jego sprawa, ale nie sądzę żeby na forum było aż tylu ortodoksyjnych fanów Milesa. Na podobnej zasadzie można by było zrobić inne ograniczenia - 5 płyt gitarzystów, 5 płyt saksofonistów, 5 białych itp. - no bo przecież ułożenie listy bez białych muzyków jest wielce prawdopodobne Wink
Decyduje i tak ogół, nie pojedyncza lista.
gharvelt

PostWysłany: 09.10.2016, 11:55    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, pojedyncza lista nie decyduje, jednak limit w założeniu ma kierować uwagę najzagorzalszych fanów danego wykonawcy na uwzględnienie również innych twórców.

Widzę, że na razie ten punkt jest najmocniej krytykowany, jeśli takie stanowisko ogólne względem limitu się utrzyma, wykreślę ten punkt z zasad.
Maciek

PostWysłany: 09.10.2016, 11:59    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

gharvelt napisał:
limit w założeniu ma kierować uwagę najzagorzalszych fanów danego wykonawcy na uwzględnienie również innych twórców.

Brzmi trochę jak zalecenia komisji weryfikującej przydatność zespołu muzycznego. "Macie mieć jedną piosenkę o budowlańcu, kolejarzu i traktorzyście". Albo jak historia z parytetami, które dla mnie też są jakąś abstrakcją.

Biorąc pod uwagę ile wybitnych płyt będzie do wyboru, problemem będzie raczej co wyrzucić, a nie co dorzucić.
jay.dee
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 09.10.2016, 12:26    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

gharvelt napisał:
Pomysł z datą nagrania jako kluczem podoba mi się coraz mniej, niektóre płyty wpadną do dekad, z którymi w ogóle nie są kojarzone (tak jak wspomniane "Bitches Brew" spadnie do 60s, a np. "Giant Steps" Coltrane'a do 50s).

Natomiast coraz bardziej podoba mi się pomysł z dodaniem wydawnictw archiwalnych do całej reszty, czyli listy płyt wydanych w konkretnej dekadzie, tylko ten zamysł wymagałby dopracowania.

Osobiście bardziej kojarzę z latami 60. Mingus at Antibes (wydane w 1974) niż Giant Steps, zaś z latami 70. Dortmund 76 Braxtona (wydane w 1991) niż Bitches Brew. Smile

Niemniej jednak sam przecież nie będę się w to bawił, więc może oszczędźmy sobie zamieszania i przygotujcie ten plebiscyt zgodnie z Waszymi tradycyjnymi regułami. Rok wydania decyduje o dekadzie i sprawa zamknięta. Co najwyżej można nie dopuszczać wydawnictw archiwalnych, czyli nagrań sprzed więcej niż, powiedzmy, pięciu lat od daty wydania.

Zaś w przyszłości, jeśli pojawią się zainteresowani, można będzie zorganizować osobne plebiscyty na rejestracje koncertowe z poszczególnych dekad/gatunków, bo tak naprawdę to rynek reedycji opiera się głównie na nagraniach z koncertów bądź transmisjach radiowych, i wówczas data występu będzie bazowym kluczem.

Niniejszym wycofuję moją propozycję zmiany reguł klasyfikacji.

Ostatnio zmieniony przez jay.dee dnia 09.10.2016, 14:01, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 28, 29, 30  Następny
Strona 2 z 30

Skocz do: