Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Płyty roku 2017
Goto page 1, 2, 3  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Maciek
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 16.05.2017, 18:59    Post subject: Płyty roku 2017 Quote selected Reply with quote

Trochę po fakcie, bo już przeciez połowa maja, ale jednocześnie sporo przed faktem, bo podsumowanie roku 2017 dopiero za jakieś 12 miesięcy.
Dawno temu mieliśmy osobne wątki dla płyt wydawanych w danym roku. Nie wiem jak dla was, ale dla mnie były to cenne tematy, dzięki którym przez parę lat udało mi się nie przeoczyć przynajmniej kilku albumów wartych poznania. Każdy z nas wielokrotnie się przekonywał, jak duże pole rażenia mają forumowe rekomendacje, dla których m.in. wszyscy tu jesteśmy.
A przy okazji będzie to chyba dobre zaplecze do przyszłorocznej zabawy na album roku.
Maciek

PostPosted: 16.05.2017, 22:47    Post subject: Quote selected Reply with quote

Jedna z ciekawszych płyt bieżącego roku. Jakiś czas temu już ją chyba rekomendowałem, ale ponieważ jest to album warty uwagi, to nie zaszkodzi o nim przypomjieć.

Saagara - 2

Wacław Zimpel i jego indyjska orkiestra + trochę elektroniki. Żywiołowa mieszakna tradycji i nowoczesności, wszystko we właściwych proporcjach. Porywające.

https://www.youtube.com/watch?v=nCPUUBhRDwI
Leptir

PostPosted: 17.05.2017, 10:03    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ostatnio - mam wrażenie - ECM ma zwyżkę formy, oto moim zdaniem jedna z ciekawszych propozycji – Giovanni Guidi / Gianluca Petrella / Louis Sclavis / Gerald Cleaver "Ida Lupino". Ciekawy skład - fortepian, puzon, klarnet, perkusja, muzyka ocierające się delikatnie o free, ale z typowo włoską melodyjnością.

Last edited by Leptir on 17.05.2017, 10:58; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Bartosz
remaster

PostPosted: 17.05.2017, 10:57    Post subject: Quote selected Reply with quote

William Basinski - A Shadow in Time

Doskonała pozycja z kręgów ambientowo-dronowych. Śliczne brzmienie, melancholijny, nieco podniosły nastrój i - tak tak! - piękne melodie. Chyba moja ulubiona płyta w dorobku Basinskiego.

Blanck Mass - World Eater

Połowa Fuck Buttons to jednak tylko połowa, no, ale z drugiej strony aż połowa, bo album jest bardzo dobry, choć nie tak wciągający jak nagrania zespołu tego pana. bardzo melodyjna, nowoczesna muzyka, do której etykieta "power noise" pasuje chyba lepiej, niż jakakolwiek inna.

Brian Eno - Reflection

Od dawna Eno nie nagrał albumu, który aż tak by mi się podobał. Piękna, wciągająca, niesamowicie klimatyczna muzyka.

Gas - Narkopop

Perła techno-ambientu. Wygląda na to, że starzy wyjadacze mają dobry rok!

Gnod - Just Say No to the Psycho Right-Wing Capitalist Fascist Industrial Death Machine

Czterdzieści minut stylowego, mocnego noise rocka z pogranicza no wave.

King Gizzard and the Lizard Wizard - Flying Microtonal Banana

Klasyczny, gitarowy rock psychodeliczny. Jest to granie bardzo w stylu retro, ale nie w tak odtwórczy i bezpłciowy sposób jak te różne zespoliki ze Szwecji. Bardzo dobra płyta, która może się podobać nawet najbardziej zatwardziałemu dinozaurowi Wink

Królestwo - Ćwiczenia repetytywne

Esencjonalny, rzężący, połamany math rock. Album jest po prostu R E W E L A C Y J N Y Exclamation Póki co jeden z najmocniejszych punktów rocznika!

Kendrick Lamar - DAMN.

Kolejny bardzo dobry album Lamara. Miesza się tutaj soul, hip hop, jazz, funk i masę innych, przyjemnych spraw. Jak widać mainstream też może być ciekawy, o ile jest to mainstream współczesny i nie trójkowo terazrockowy Razz

Mchy i Porøsty - Hypnagogic Polish Music for Teenage Mutants

Taka to trochę muzyka konkretna z ludzką twarzą. Ambientowe tła, mnóstwo zabaw taśmami i onirycznych klimatów. Cudowny, intrygujący i wcale nie trudny w odbiorze album, choć domyślam się, że jednak nie dla każdego.

The Necks - Unfold

Łączenie avant-jazzu z minimalizmem to ostatnio dość popularny kierunek. Polacy robią to świetnie, ale, jak sami możecie się przekonać Australijczykom idzie wcale nie gorzej (co nie dziwi biorąc pod uwagę, że The Necks to już w zasadzie dinozaury. Zespół istnieje od trzydziestu lat!). Mnie się ten album, jak żaden ich wcześniejszy kojarzy nie tyle z Zimplem co z ... Popol Vuh.

Palmer Eldritch - Natural Disaster

A to jest jak dla mnie, przynajmniej póki co, album roku. Albo chociaż półrocza. Downtempo z mnóstwem sampli, świetnymi melodiami, znakomitym groovem i wciągającym klimatem. Jest to muzyka zdolna zainteresować zarówno niedzielnego słuchacza, jak i freaków grzebiących po dziwnych nagraniach dziwnych zespołów z dziwnych wytwórni Wink Absolutnie warto znać Exclamation

Saagara - 2

O tym już wspomniał Maciek, więc ja tylko napiszę tak: Shakti Wacława Zimpla Wink

Thundercat - Drunk

Mocny, basujący funk-soul z dodatkiem elektroniki. Thundercat wyrasta pomału na kolejnego z nowych klasyków, sądzę więc, że nie wypada tego nie znać, choćby i nawet pobieżnie. Bardzo dobry album... chociaż według mnie poprzedni był lepszy.

Varg - The Nordic Flora Series Pt 3, Gore-Tex City

Techno / ambient / industrial. Bardzo ciekawy, bardzo chwytliwy, bardzo nastrojowy. W dodatku tworzący swojego rodzaju opowieść wiecie, z jakimiś przerywnikami w postaci gadania itp. Więc macie tutaj prawie, że rock progresywny Wink Polecam bardzo!

Xiu Xiu - FORGET

Wiecie co by wyszło, gdyby pomieszać "Earthling" Bowiego z noise popem i współczesnym brzmieniem? Jak posłuchacie "FORGET" to się dowiecie Wink Wiadomo, że nie ma tutaj takich melodii jak u Bowiego, ale są inne rzeczy. Melodia jest tylko jedną z właściwości muzyki, bynajmniej nie najważniejszą.

Various Artists - Antologia de música atípica portuguesa, vol. 1: O trabalho

Jeżeli ktoś lubi naprawdę nietypową muzykę polecam mu to bardzo. Składanka zawiera współczesne utwory undergroundowców portugalskich. Stylistycznie przechodzi od elektroakustyki, noise'u i fields recordings po śpiewanie starej baby w kurnej chacie Wink Bardzo ciekawa rzecz!

Back to top
Maciek

PostPosted: 17.05.2017, 11:02    Post subject: Quote selected Reply with quote

Bartoszu - kawał świetnej roboty, dzięki!
I jak ktoś za rok napisze, że nie miał na co głosować, to będziemy lać Twisted Evil
stranger
singel kompaktowy

PostPosted: 17.05.2017, 13:16    Post subject: Quote selected Reply with quote

Bardzo dobry pomysł Cool
U mnie już znalazło się kilka Wink tegorocznych "perełek" muzycznych Smile By nie rozpisywać się o każdej płycie z osobna, napiszę że nw. albumy mieszczą się w rockowej/hard rockowej stylistyce (czasami... powermetalowej Wink Smile

Bonfire - Byte the Bullet
Inglorious - II
Cryonic Temple - Into the Glorious Battle
Eclipse - Monumentum
Majesty - Rebels
Night Ranger - Don't Let Up
One Desire - One Desire
Treat - The Road More or Less Traveled
Wolfpakk - Wolves Reign
Sinner - Tequila Suicide
JD MILLER - World War X
Firewind - Immortals
Pride of Lions - Fearless
Black Star Riders - Hevy Fire
Bloodbound - War of Dragons
Lionville - A World of Fools
Marc Quee - Better Late Than Never
Thunder - Rip It Up
Tokyo Motor Fist - Tokyo Motor Fist
Atlas Pain - What The Oak Left
Duch 1532
remaster

PostPosted: 23.05.2017, 00:06    Post subject: Quote selected Reply with quote

Tusmørke, Hinsides.

Folkująca progresja z Norwegii dla trochę ciemniejszych uszu. Może nie wybitna, ale na swój — nie byle jaki — sposób urocza: https://www.youtube.com/watch?v=mQyQQG38eh4. Przynajmniej w tym jednym utworze.
O! rękę karaj, nie ślepy miecz!
Back to top
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostPosted: 23.05.2017, 00:21    Post subject: Quote selected Reply with quote

O, ktoś tu słucha hard-rocka. Fajnie.

Trochę tych plyt słuchałem - głównie rozczarowania - Inglorious - debiut świetny, II - slaba, Pride of Lions - szkoda czasu a ta z fioletową okladka była bardzo dobra, One Desire - straszna popelina, Thunder - nieźle, ale bez rewelacji, słabiej niż poprzednio, Black Star Riders - Heavy Fire - jest dobrze. Lionville i Wolfpakk - jeszcze nie znam, trzeba posłuchać, Dwójka Lionville mi podeszła. Eclipse też mi się poprzednie podobało, to raczej niespecjalnie. Night Ranger i Treat - nie mam specjalnie zaufania - potrafili straszny piach grać. Reszty nie znam - jesli coś jest na poziomie debiutu Ingloroius, czy nowego BSR to daj znać

http://artrock.pl/
Back to top
Włodek
epka kompaktowa

PostPosted: 23.05.2017, 08:00    Post subject: Quote selected Reply with quote

Maciek wrote:
I jak ktoś za rok napisze, że nie miał na co głosować, to będziemy lać Twisted Evil

No i tu jest problem bo chyba będę pierwszym do lania. Wybaczcie, ale słowa typu: ambient, techno, no wave, noise, soul, hip hop, avant-jazz, elektronika, industrial odstraszają mnie na tyle skutecznie, że chyba nawet nie posłucham propozycji. Możliwe, że przez moją zatwardziałą postawę grzesznika, który nosa poza 75 (Wink) nie wyściubi coś tam tracę, ale chyba dam radę to przeżyć.
Choć jest światełko w tunelu: w innym wątku Bartosz również polecał King Gizzard and the Lizard Wizard - Flying Microtonal Banana - no i ta płyta spodobała mi się na tyle, że posłuchałem również innych ich produkcji. Napiszę tak: właściwie nie powinny mi się podobać, a jednak jest w tej muzyce coś na tyle intrygującego, że posłuchałem kilka razy i na pewno wrócę do tych płyt. Muzyka kojarzy mi się z Hawkwind, Zappą i Amon Duul II. Oczywiście jest to nowoczesne granie, ale zakorzenione w latach 70. co dla mnie jest zaletą.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Freefall
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 23.05.2017, 10:58    Post subject: Quote selected Reply with quote

Włodek wrote:
No i tu jest problem bo chyba będę pierwszym do lania.

A ja chyba drugi Wink. Mniej więcej kojarzę o co chodzi, ale co to za zwierz ten math rock Question
Back to top
Maciek

PostPosted: 23.05.2017, 11:07    Post subject: Quote selected Reply with quote

Cytując klasyka: Kto chce - szuka sposobów, kto nie chce - szuka powodów. Smile
Jest maj, w temacie pojawił się zaledwie ułamek tegorocznych rekomendacji i to zaledwie z kilku gatunków, a wy już się martwicie czego nie będziecie słuchali Wink
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostPosted: 23.05.2017, 11:07    Post subject: Quote selected Reply with quote

Freefall wrote:

ale co to za zwierz ten math rock Question

Coś, czego raczej słuchać się nie da. Możesz spoko sobie odpuścić

http://artrock.pl/
Back to top
Białystok
digipack

PostPosted: 23.05.2017, 11:27    Post subject: Quote selected Reply with quote

Włodek wrote:
Maciek wrote:

No i tu jest problem bo chyba będę pierwszym do lania. Wybaczcie, ale słowa typu: ambient, techno, no wave, noise, soul, hip hop, avant-jazz, elektronika, industrial odstraszają mnie na tyle skutecznie, że chyba nawet nie posłucham propozycji. Możliwe, że przez moją zatwardziałą postawę grzesznika, który nosa poza 75 (Wink) nie wyściubi coś tam tracę, ale chyba dam radę to przeżyć.

To też nie moje gatunki, ale aż takim purystą nie jestem. Wczoraj bowiem sobie nabyłem LP NIRVANY Nevermind, który to album u mnie jest nieśmiertelny.

Rozmawiałem sobie z właścicielami sklepu z winylem. Z prog rocka przed 1975 schodzi głównie Pink Floyd. Co ciekawe w ogóle nikogo nie obchodzi VDGG. Znacznie lepiej mają się Zappa, Hancock, Coltrane czy Davis.
Leptir

PostPosted: 23.05.2017, 11:32    Post subject: Quote selected Reply with quote

Białystok wrote:

To też nie moje gatunki, ale aż takim purystą nie jestem. Wczoraj bowiem sobie nabyłem LP NIRVANY Nevermind

Nic dziwnego, bo przecie oni się mocno inspirowali - może nie tyle latami 70. co 60. Wink
Freefall
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 23.05.2017, 11:37    Post subject: Quote selected Reply with quote

WOJTEKK wrote:
Coś, czego raczej słuchać się nie da. Możesz spoko sobie odpuścić

Dzięki. Tak myślałem Smile.
Nie mówię, że niczego z powyższych propozycji nie będę słuchał. Np. ten King Gizzard and the Lizard Wizard jest całkiem fajny. Ale niektóre opisy to raczej zniechęcają do słuchania Wink.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum