Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

NIE MA MOCNYCH - WEATHER REPORT (edition: 2017)
Goto page 1, 2, 3  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Płyty
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Bednaar
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 19.11.2017, 23:09    Post subject: NIE MA MOCNYCH - WEATHER REPORT (edition: 2017) Quote selected Reply with quote

Jedna z fundamentalnych grup nurtu fusion (prywatnie - moi faworyci, wyżej moim zdaniem jest tylko Miles Davis), w której współliderowali Wayne Shorter i Joe Zawinul.
Zdjęcie z początkowego okresu działalności:

... oraz z okresu największego sukcesu komercyjnego:

Link do zasad:

http://www.rockjazz.pl/viewtopic.php?t=1206

... oraz dyskografia (uwzgledniłem tylko płyty studyjne z wiadomym w połowie koncertowym wyjątkiem: I Sing The Body...):

Weather Report (1971)
I Sing The Body Electric (1972)
Sweetnighter (1973)
Mysterious Traveller (1974)
Tale Spinnin' (1975)
Black Market (1976)
Heavy Weather (1977)
Mr. Gone (1978)
Night Passage (1980)
Weather Report (1982)
Procession (1983)
Domino Theory (1984)
Sportin' Life (1985)
This Is This (1986)

Głosy można oddawać codziennie do godziny 23:00 czasu polskiego (22:59 - głos ważny, 23:00 - już nie).
Po godzinie 23:00 publikuję podsumowanie każdej rundy.
Termin zakończenia rundy wstępnej wyznaczam na wtorek 21 listopada.
Zapraszam serdecznie wszystkich do udziału!

PS. Zastanawiałem się na dwiema ważnymi płytami koncertowymi: Live In Tokyo (1972) oraz 8:30 (1979). Jeżeli uznacie, że trzeba też je uwzględnić - termin zakończenia rundy wstępnej ulegnie 24-godzinnemu opóźnieniu.
Koniu
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 20.11.2017, 10:27    Post subject: Quote selected Reply with quote

Chętnie rozpocznę Laughing

Sportin' Life -1
This Is This -1,25
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Leptir

PostPosted: 20.11.2017, 12:00    Post subject: Quote selected Reply with quote

Domino Theory (1984) -1
Sportin' Life (1985) -1,25

View user's profile Send private message
Monstrualny Talerz
kaseta "chromówka"

PostPosted: 20.11.2017, 12:08    Post subject: Quote selected Reply with quote

Procession (1983) -1
Domino Theory (1984) -1,25

Dwie najgorsze moim zdaniem płyty
Back to top
Freefall

PostPosted: 20.11.2017, 12:15    Post subject: Quote selected Reply with quote

This Is This -1
Sportin' Life -1,25
Back to top
gharvelt
digipack

PostPosted: 20.11.2017, 12:24    Post subject: Quote selected Reply with quote

Sportin' Life -1,25
Domino Theory -1
Back to top
Windmill
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 20.11.2017, 12:30    Post subject: Quote selected Reply with quote

"Sportin' Life" -1,25
"This Is This" -1

http://riversidebluesnr2.blogspot.com/
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Monstrualny Talerz
kaseta "chromówka"

PostPosted: 20.11.2017, 12:38    Post subject: Quote selected Reply with quote

1) Pozwolę sobie wrzucić jeszcze raz link do bardzo ciekawej strony z masą informacji o WR:
http://www.weatherreportdiscography.org/weather-report-1971/

2) Wbrew pozorom dwie ostatnie płyty "Sportin Life" i "This is This" nie są takie złe, słychać tu już wyraźnie brzmienie (jakieś takie optymistyczne world music), które Zawinul rozwinął później m.in. na płytach Zawinul Syndicate

3) Warto posłuchać dwóch płyt solowych JZ, które niejako klamrą spajają dyskografię WR: "Zawinul" z 1971 r. i "Dialects" z 1986 r. "Zawinul" to właściwie płyta WR, a część z zawartych tu utworów czy pomysłów pojawia się na trzech pierwszych albumach. Momentami wolę tę płytę, niż dwa pierwsze albumy studyjne. Z kolei "Dialects" to dużo lepsza wersja "This is This" z udziałem m.n. Bobiego McFerinna. Kojarzy mi się ta płyta, kurcze, nie wiem czym, jakąś taką humanistyczną etnicznością z "Zoolookiem". Wrzucę tu jeden świetny kawałek z tej płyty, jeśli można, "Harvest":
https://www.youtube.com/watch?v=CKxG07qEc9k

4) Co do włączania "LiT" i "8:30": jestem i na tak i na nie. "LiT" to bardzo ważna płyta, którą koniecznie trzeba znać, ja tej płyty nawet nie traktuję jako koncertu, a właśnie jako twórcze dopełnienie wszystkich elementów wczesnego WR. Jednocześnie zgodnie z regulaminem: Bierzemy pod uwagę jedynie płyty z materiałem premierowym.. 8:30 na pewno pod to nie podpada, ale czy "LiT"? Moim zdaniem jest to materiał na tyle różny, że się kwalifikuje, ale zdania mogą być podzielone.
Back to top
Bednaar

PostPosted: 20.11.2017, 12:59    Post subject: Quote selected Reply with quote

Jeśli chodzi o nagrania wyłącznie premierowe, to jednak LiT nie spełnia tego wymagania, bo mamy tu wersje koncertowe zarówno z dwóch pierwszych płyt studyjnych WR, jak i z solowego krążka Zawinula. A że się sporo różnią od oryginałów? To charakterystyczne dla nagrań koncertowych zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z muzykami jazzowymi.
Z drugiej strony - podejrzewam, że obecność tej płyty w strzelance namieszałaby mocno w czołówce końcowego zestawienia. Moim zdaniem - podium bardzo realne, a kto wie - może nawet kandydat do zwycięstwa?
Co do 8:30 - mam podobne zdanie, jak kolega Monstrualny Talerz - dziękuję również za link do strony z dyskografią.
Z głosowaniem na razie się wstrzymam - poczekam, może ktoś się jeszcze wypowie w sprawie tych płyt koncertowych.
gharvelt
digipack

PostPosted: 20.11.2017, 13:09    Post subject: Quote selected Reply with quote

"Live in Tokyo" to wysoko ceniona płyta i rzeczywiście mogłaby zakończyć rywalizację w ścisłej czołówce, natomiast przypominam, że inne zespoły także mają na koncie powszechnie uznawane wydawnictwa live, których jednak w naszych strzelankach nie uwzględnialiśmy. Dlatego uważam, że powinniśmy zachować konsekwencję i pominąć "Live in Tokyo" oraz "8:30".
Back to top
mahavishnuu
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 20.11.2017, 14:07    Post subject: Quote selected Reply with quote

Monstrualny Talerz wrote:

2) Wbrew pozorom dwie ostatnie płyty "Sportin Life" i "This is This" nie są takie złe, słychać tu już wyraźnie brzmienie (jakieś takie optymistyczne world music), które Zawinul rozwinął później m.in. na płytach Zawinul Syndicate

3) Warto posłuchać dwóch płyt solowych JZ, które niejako klamrą spajają dyskografię WR: "Zawinul" z 1971 r. i "Dialects" z 1986 r.

„Zawinul” to zacny album. Zdaniem Joachima Ernsta-Berendta Weather Report nigdy nie nagrał lepszego albumu studyjnego. W latach 90. nie podzielałem tego poglądu, jednak obecnie specjalnie bym nie oponował. Strzelanki zachęcają do sięgnięcia po dawno nie słuchane nagrania. Przyznam, że nie miałem odwagi wracać do ostatnich płyt. Szczególnie tych z lat 1982-1986. Swego czasu mocno mnie zniesmaczyły. Never again! Z ciekawości sięgnąłem natomiast po „Heavy Weather”, aby przekonać się, jak to teraz zabrzmi. Nie był to najlepszy pomysł… Pogodynki natrzaskały 14 płyt studyjnych (a właściwie 13,5). Tak naprawdę podoba mi się pięć (dokładnie 4,5), choć i na nich nie brakuje sęków. Trochę mało, jak na gigantów fusion.

Jeśli chodzi o żywce - róbcie, jak chcecie. Mnie tam wsio rawno.
Bednaar

PostPosted: 20.11.2017, 14:28    Post subject: Quote selected Reply with quote

mahavishnuu wrote:
Pogodynki natrzaskały 14 płyt studyjnych (a właściwie 13,5). Tak naprawdę podoba mi się pięć (dokładnie 4,5), choć i na nich nie brakuje sęków. Trochę mało, jak na gigantów fusion.

A to już kwestia indywidualnych upodobań. Pisałem już, że dla mnie to numer 2 nurtu fusion - zaraz po Milesie. Moim zdaniem jednak dłużej trzymali wysoki poziom, niż Mahavishnu czy RTF.
Bardzo ciekawe spostrzeżenia kolegi Monstrualny Talerz na temat dwóch ostatnich, skazanych na pożarcie płyt WR. Przyznaję, że bardzo rzadko do nich wracam, ale słucham nawet z przyjemnoscią.
Co do koncertówek - na razie jestem skłonny nie brać ich pod uwagę. Poczekam jeszcze do dzisiejszego wieczora. Jeżeli do 23:00 nie będzie nikt naciskać na uwzględnienie przede wszystkim "LiT" i ewentualnie "8:30" - nie będę ich dodawać i zagłosuję Smile
Monstrualny Talerz
kaseta "chromówka"

PostPosted: 20.11.2017, 15:27    Post subject: Quote selected Reply with quote

mahavishnuu wrote:

Jeśli chodzi o żywce - róbcie, jak chcecie. Mnie tam wsio rawno.

Ha, ha, a sądziłem, że głos Mahavishnu okaże się decydujący Wink
Back to top
esforty
maxi-singel analogowy

PostPosted: 20.11.2017, 21:28    Post subject: Quote selected Reply with quote

Sportin' Life -1,25
Mr. Gone -1

Dura lex sed lex, bez koncertów!
Leptir

PostPosted: 20.11.2017, 21:49    Post subject: Quote selected Reply with quote

Też jestem za wyłączeniem nagrań koncertowych, w przeszłości rezygnowaliśmy z wielu świetnych płyt ze względu na tę zasadę, więc już należy być konsekwentnym i teraz.
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Płyty All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum