Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Collegium Musicum/ Marian Varga
Goto page 1, 2, 3, 4, 5  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy
View previous topic :: View next topic  
Author Message
arsen1994
szpula

PostPosted: 22.12.2017, 17:22    Post subject: Collegium Musicum/ Marian Varga Quote selected Reply with quote

Mój pierwszy temat jaki założę na tym forum będzie dotyczył jednego z trzech moich ulubionych zespołów z Czechosłowacji . Zespół znam od jakichś 6 lat. Podoba mi się w nim szczególnie brzmienie hammondów Mariana Vargi, który dominował w tym zespole. Jak poznałem zespół? Od ojca, który w latach młodości bardzo sobie cenił Konvergencie. Zresztą obecnie posiadam płyty zarówno na winylu (2 ) jak i CD ( prawie wszystkie studyjne) .Nie mam tylko On a Ona.(zresztą świadomie) . Poza tym w jednym z wywiadów tata powiedział ,że bardzo szanuję grę Fedora Freso https://magazyngitarzysta.pl/muzyka/wywiady/2901-piotr-pawlowski-made-in-poland. Jestem ciekaw ,czy ktoś inny z polskiej branży muzycznej ceni sobie kogoś takiego. Ostatnio sprowadziłem z osławionego na tym forum Megadiscu płytę Live (legitne wydanie , sprawdzałem , zresztą nie ma innego) .

Mam parę pytań do was :
1. Kiedy i gdzie usłyszeliście po raz pierwszy muzykę tego zespołu ? Jak postrzegacie ich dokonania na tle muzyki demoludów oraz podobnych zespołów z zachodniej Europy ? Czy uważacie ten zespół za przykład czegoś wyjątkowego na "demoludowej "scenie muzycznej?
2. Czy rzeczywiście ten zespół jak twierdzi mój tata nie był traktowany poważnie w latach 70-tych w mediach/prasie ? Czy puszczał go tylko red. Michalski?
3, Jak to jest możliwe ,że tak znakomite zespoły jak bohater tego wątku, Fermata , Jazz Q czy Progres 2 nie zapisały się w ogólnej pamięci naszych rodaków w porównaniu do takich żenujących moim zdaniem wynalazków jak Locomotiv GT czy Die Puhdys (które nawiasem mówiąc oba arcydzieła lubi wspomniany wcześniej mój rodziciel) ? Nie patrzę na świat z pozycji teorii spiskowych ,ale gdy myślę czasami o tym podczas słuchania płyt , to mi nasuwa na myśl pytanie czy były aby jakieś prikazy po 1968 r. aby nie puszczać muzyki z CSRS... Bo naprawdę nie rozumiem jakim cudem ta scena (moim zdaniem najlepsza w demoludach ) nie jest rozpoznana. Mógłby mi ktoś to w końcu po ludzku wyjaśnić?
4. Czy Gad Records chce się "pobawić" w wydawanie płyt Collegium Musicum w przyszłości? Albo niepublikowanych wydawnictw koncertowych?

Zapraszam do dyskusji! A szczególnie byłoby mi miło gdyby odpowiedzieli na moje pytania Okechukwu, rockowy oraz mahavishnuu. Dlaczego niniejsi? Bo szanowani "eksperci" od rocka progresywnego na tym forum powinni być pierwsi. A poza tym cenie sobie wpisy owych.

Last edited by arsen1994 on 23.12.2017, 11:45; edited 3 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
Okechukwu
digipack

PostPosted: 22.12.2017, 22:41    Post subject: Quote selected Reply with quote

Cześć Arsen - miło widzieć na FD pełną zapału młodzież. Zaproszony do dyskusji, nie chcę udzielać odpowiedzi w zdawkowy sposób, dlatego napiszę w Boże Narodzenie, kiedy będę miał więcej czasu. No, a na temat Collegium i Vargi mogę faktycznie napisać obszernie Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Białystok
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 23.12.2017, 00:51    Post subject: Re: Collegium Musicum/ Marian Varga Quote selected Reply with quote

Mnie się wydaję, że raczej w latach 70-tych i 80-tych promowano muzykę z Zachodu, bo nie ma co udawać, że rock powstał w krajach socjalistycznych, albo, że powstawały tam jak grzyby po deszczu zespoły wytyczające nowe kierunki. Kilka jaskułek ... Poza tym nas zza żelaznej kurtyny jakoś specjalnie nie ciągnęło do szeroko rozumianej kultury z krajów obozu RWPiG, rocka zwłaszcza.

Megadisc sprzedawał zdaje się Collegium Musicum już od początku lat 90-tych ale mało kogo to zainteresowało, w przeciwieństwie do np. NKR z Zachodu.

Jakiegoś wielkiego promowania Lokomotywy z Węgier (zdaje się dawali u nas koncerty) czy tym bardziej Phudysów z Demokratycznej Republiki Niemiec nie kojarzę, ale może jestem za młody.

Często promowano te a nie inne grupy bo redaktorzy mieli akurat dostęp do tych płyt a nie innych czy taki a nie inny gust, stąd fenomen popularności Budgie w Polsce. Sztandarowy przykład takiego zjawiska wielokrotnie i tu omawiany.

Przepraszam, że wciąłem się przed expertów. Laughing
esforty
epka analogowa

PostPosted: 23.12.2017, 13:36    Post subject: Quote selected Reply with quote

Jazz Q! miałem ich analogi:"Hodokvas"(z Martinem Krotochvilem) i "Elegie".
A ponadto Jazz Celula -"Ohen az pozar", Quasar-"Quasar"( ten to raczej Słowacja). To tak z pamięci, bo było jeszcze coś tam w zbiorach. Poszło do ludzi przy przesiadce na format CD.
arsen1994
szpula

PostPosted: 23.12.2017, 15:06    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quasar? Pierwszy raz słyszę tą nazwę .
Back to top
esforty
epka analogowa

PostPosted: 23.12.2017, 16:05    Post subject: Quote selected Reply with quote

Tymczasem nie znalazłem nic innego:
http://www.musicologica.eu/?p=1032&lang=en
rockowy

PostPosted: 24.12.2017, 02:38    Post subject: Quote selected Reply with quote

Cześć Arsen - podobnie jak Okechukwu dziękuję za wywołanie do tablicy i obiecuję szerzej napisać w święta Smile
Jakuz
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 24.12.2017, 02:49    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ciekawe czyj post ukaże się wcześniej? Smile
Back to top
rockowy

PostPosted: 24.12.2017, 02:51    Post subject: Quote selected Reply with quote

arsen1994 wrote:

Bo to tytuł płyty. Zespół to V.V. Systém Smile
mahavishnuu

PostPosted: 24.12.2017, 04:01    Post subject: Quote selected Reply with quote

Witaj arsen1994.

W sumie to niezły zbieg okoliczności. Kilka dni temu słuchałem składanki „Polska Nowa Fala”, na której znalazło się aż sześć nagrań Made In Poland. Większości nigdy wcześniej nie słyszałem. Pamiętam za to dobrze „Ja myślę” z trójkowej listy Niedźwieckiego. To było gdzieś tak na przełomie 1984 i 1985 roku. Fajny kawałek. Nie słyszałem go chyba z 30 lat. Oczywiście jest na wspomnianej składance (są także nagrania Madame, 1984 i Variete). W wolnej chwili również napiszę coś od siebie na temat Collegium Musicum.
esforty
epka analogowa

PostPosted: 24.12.2017, 10:39    Post subject: Quote selected Reply with quote

rockowy wrote:
arsen1994 wrote:

Bo to tytuł płyty. Zespół to V.V. Systém Smile

Zapewne, a ja poplątałem Embarassed .
arsen1994
szpula

PostPosted: 24.12.2017, 10:41    Post subject: Quote selected Reply with quote

Dzięki za miłe słowa. A zespół ma się dobrze. Ba , nagrywa nową płytę pt. Kult. Wiecie , taka zgrywa z najnowszego żywca wiadomo jakiej grupy. Smile
Back to top
Cure
digipack

PostPosted: 24.12.2017, 10:51    Post subject: Quote selected Reply with quote

Odnośnie Twojego taty.
Miałem okazję m.in. z nim wypić kiedyś parę piwek, przy okazji zlotu innego forum, na którym dosyć mocno się udzielał.
arsen1994
szpula

PostPosted: 24.12.2017, 11:16    Post subject: Quote selected Reply with quote

Cure wrote:
Odnośnie Twojego taty.
Miałem okazję m.in. z nim wypić kiedyś parę piwek, przy okazji zlotu innego forum, na którym dosyć mocno się udzielał.

Fajnie , a teraz już nie offtopujmy , ok ? Zycze Wesołych świat i dużo prezentów pod choinką w tym dniu !
Back to top
Cure
digipack

PostPosted: 24.12.2017, 12:23    Post subject: Quote selected Reply with quote

arsen1994 wrote:
Cure wrote:
Odnośnie Twojego taty.

Fajnie , a teraz już nie offtopujmy , ok ? Zycze Wesołych świat i dużo prezentów pod choinką w tym dniu !

Hahahah Smile Sam kolego zacząłeś ten offtop Smile wspominąjac tu swojego ojca, jakby to miało w jakikolwiek sposób zwiększyć wagę Twoich słów (?).

Jeszcze tylko dodam, że na początku Twój ojciec pisywał o muzyce i miał rzeczywiście dużą wiedzę (co potwierdzał w pewnym teleturnieju w TVP), ale później mu się niestety odechciało i zaczął pisać wyłącznie średnio śmieszne teksty odnoszące się do innych forowiczów, oraz tworzyć wątki ze zmyślonymi historiami. Chyba nawet to później drukował w małych nakładach i rozdawał osobom z forum.

A wracając do CM, mam tylko Live. Bardzo dobry album, ale już ładnych parę lat nie słuchałem. Resztę znam słabiej, bo osłuchiwałem jeszcze wcześniej w dodatku z kopii zapasowych.

Dziękuję za życzenia. Na wzajem.
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Page 1 of 5

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum