Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Tears For Fears

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Yer Blue
remaster

PostPosted: 06.06.2018, 11:21    Post subject: Tears For Fears Quote selected Reply with quote

Postanowiłem założyć wątek. Nie jest to zespół, który zmienił oblicze muzyki, ma dorobek raczej skromny, ale sądzę, że można jeszcze o nich trochę podyskutować. Osobiście mam do nich wielką słabość.

WOJTEKK wrote:
Szczerze mówiąc nigdy nie zastanawiałem się ktora z płyt TFF lubię najbardziej. Chyba Hurting, ale nie jestem pewien. Wszystkie sześć lubię i każda za co innego - debiut bo taki jeszcze nowofalowy, zimny ale mocno energetyczny, dwójka jest już taki klasyczny pop-rock modo eighties z bardzo dobrymi piosenkami, trojka to stylizowana na psychodelię wycieczka w lata 60-70, czwórka i piątka to zbiory zaskakująco dobrych piosenek, a a ostatnia jest fajnie beatlesowska

Do "Elemental" jakoś nigdy nie mogłem się przekonać (poza cudownym "Break It Down Again"), za to "Raoul And The Kings Of Spain" jest dla mnie płytą wręcz genialną. I moją ulubioną w dyskografii duetu Smile Jak na TFF jest zaskakująco ciężka i mroczna i może przez to fani jej nie zaakceptowali (porażka jeśli chodzi o sprzedaż).
Natomiast ta ostatnia to jest dla mnie słodki, miałki pop, bez żadnego charakteru. Dla mnie smutne, że nagrali coś tak płytkiego, bo nawet jeśli zawsze obracali się wokół popu i ładnych melodii, to było to bardzo wysublimowane. Pamiętam, że już kiedyś jej mocno broniłeś i pamiętam dość mocny sprzeciw kontryskutantów w tej kwestii Wink
Swoją drogą ten ich ostatni singiel, który promował kolejny składak best of jest równie bez wyrazu. Jakoś nie wierzę by jeszcze coś ciekawego nagrali.

zlatan wrote:
Leptir wrote:
Jak dla mnie to takich I Believe, Broken, czy Listen mogłoby nie być i płyta by wiele nie straciła.

Jakby nie było Listen, to płyta straciłaby z połowę swojego uroku. Dla mnie to jeden z najładniejszych kawałków TFF.

"Listen" to dla mnie jeden z czołowych utworów Tears For Fears. Mistyczne piękno. "I Believe" uważam za bardzo dobry, nie jest to filar płyty ale mocna jej średnia. Z tej trójki tylko "Broken" to dla mnie wypełniacz.
Średnio przepadam za "Mother's Talk", może dlatego, że nie pasuje do klimatu "Songs...". Bardziej widziałbym go na "The Hurting".

zlatan wrote:
(...) no ale co się może równać z Shout? Smile

Znam ze 20 lepszych numerów Tears For Fears Smile Już choćby następny na płycie "The Working Hour" bije go na głowę Wink "Shout" jest świetny ale trochę przereklamowany.

Monstrualny Talerz wrote:

Ale wynik tej dyskusji mnie zaskoczył - byłem święcie przekonany z czasów kasetowych, że wydali tylko trzy płyty, trzech ostatnich nie znam - muszę nadrobić zaległości!

Wydali jeszcze składak z B stronami i różnymi ciekawostkami z lat 83-93, które nie wyszły na płytach - "Saturnine Martial & Lunatic". Aż 18 utworów i nawet kilka pereł się znajdzie.
Bardzo polecam wspominaną gdzieś wyżej płytę "Raoul And The Kings Of Spain".
https://www.youtube.com/watch?v=SSdUilNIVgo
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Leptir
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 06.06.2018, 11:42    Post subject: Quote selected Reply with quote

Co do "Raoul..." w pełni się zgadzam, bardzo dobry album. "Elemental" natomiast lubię. Co do ostatniej płyty - faktycznie beatlesowska, rzeczywiście nie jest to nic wiekopomnego, ale w pogodny dzień miło wypełnia mi czas. Oprócz płyt studyjnych mam jeszcze całkiem sympatyczną koncertówkę (CD/DVD), IMO warto rzucić uchem:

View user's profile Send private message
zlatan
epka kompaktowa

PostPosted: 06.06.2018, 12:01    Post subject: Quote selected Reply with quote

Yer Blue wrote:
"Shout" jest świetny ale trochę przereklamowany.

Listen to dla mnie, jak pisałem, jeden z najlepszych kawałków TFF, ale Shout to jeden z najlepszych kawałków jakie w ogóle słyszałem w życiu. Normalnie tak go uwielbiam, że nie wiem Smile Fantastyczna jest ta bogata rytmika, fantastyczne są przebojowe, ale na pewno nie jakieś banalne melodie, pięknie to wszystko nabiera mocy i dramaturgii z każdą minutą, zaskakujące jest to krótkie solo na basie w połowie, a jak pod koniec wchodzi gitarowe solo, to już całkiem odlatuję. Taki numer mogliby nagrać Depesze... tylko Shout jest chyba jeszcze mroczniejsze i lepsze. No cóż, dla mnie tu nie ma ani jednej przereklamowanej sekundy Smile
Back to top
Leptir

PostPosted: 06.06.2018, 12:03    Post subject: Quote selected Reply with quote

Porównanie do Depeszy całkiem zasadne - przyznam, że jak pierwszy raz usłyszałem ten kawałek w radiu to myślałem, że to jakiś nowy singiel DM. Smile
Yer Blue
remaster

PostPosted: 06.06.2018, 15:30    Post subject: Quote selected Reply with quote

Leptir wrote:
Oprócz płyt studyjnych mam jeszcze całkiem sympatyczną koncertówkę (CD/DVD), IMO warto rzucić uchem:

Nie znam, dałem szansę jedynie piosence "What Are We Fighting For?", który oryginalne pochodzi z repertuaru kapeli Curta Smitha - Mayfiled. Fantastyczny kawałek. Kiedyś słuchałem fragmentów płyty Mayfiled w radiowej Trójce w czasie jej premiery i robiła bardzo pozytywne wrażenie. Dziś trudno do niej dotrzeć - ktoś ją może zna?

zlatan wrote:
Yer Blue wrote:
"Shout" jest świetny ale trochę przereklamowany.

Listen to dla mnie, jak pisałem, jeden z najlepszych kawałków TFF, ale Shout to jeden z najlepszych kawałków jakie w ogóle słyszałem w życiu. Normalnie tak go uwielbiam, że nie wiem Smile Fantastyczna jest ta bogata rytmika, fantastyczne są przebojowe, ale na pewno nie jakieś banalne melodie, pięknie to wszystko nabiera mocy i dramaturgii z każdą minutą, zaskakujące jest to krótkie solo na basie w połowie, a jak pod koniec wchodzi gitarowe solo, to już całkiem odlatuję. Taki numer mogliby nagrać Depesze... tylko Shout jest chyba jeszcze mroczniejsze i lepsze. No cóż, dla mnie tu nie ma ani jednej przereklamowanej sekundy Smile

No dobra, nie będę już się narażał Smile Ja na prawdę uwielbiam "Shout", z tym, że wolę bardziej melancholijną odsłonę Teras For Fears.

Leptir wrote:
Porównanie do Depeszy całkiem zasadne - przyznam, że jak pierwszy raz usłyszałem ten kawałek w radiu to myślałem, że to jakiś nowy singiel DM. Smile

No to ja miałem podobnie. Przed długi czas myślałem, że to kolejny świetny numer Depeszy. Identyczne brzmienie i klimat a mocny wokal Rolanda łudząco przypominał Dave'a Gahana. I wielokrotnie spotkałem się w życiu wśród znajomych, z podobnym odczuciem i potknięciem w wyłapaniu zespołu, który to wykonuje. W sumie w latach 80-tych TFF i DM mieli dużo punktów stycznych.
Back to top
Leptir

PostPosted: 06.06.2018, 15:59    Post subject: Quote selected Reply with quote

Yer Blue wrote:
W sumie w latach 80-tych TFF i DM mieli dużo punktów stycznych.

Włącznie z podebraniem przez DM producenta TFF - Dave'a Bascombe'a, który produkował "Songs from the Big Chair" i "Music for the Masses" - w obu przypadkach moim zdaniem zrobił dobrą robotę. Smile
esforty
epka kompaktowa

PostPosted: 06.06.2018, 19:25    Post subject: Quote selected Reply with quote

"Raoul And The Kings Of Spain"
Posłuchałem tego dzisiaj, ponownie, pierwszy kontakt w okolicy premiery nie przyniósł satysfakcji. A dzisiaj, owszem, gdyby się moje priorytety nie pozmieniały to byłaby to płyta na półkę, nawet!
Trzeba zgodzić się z założycielem tematu- interesujący zespół.
Yer Blue
remaster

PostPosted: 08.06.2018, 10:27    Post subject: Quote selected Reply with quote

W okresie "Raoula" wyszło aż 5 utworów na stronach B singli, prawie jak dodatkowe pół płyty. Dołączono je do reedycji albumu kilka lat temu. Wszystkie piosenki zaskakująco udane, a te 2 nie odstają moim zdaniem poziomem od podstawowego materiału płyty:
https://www.youtube.com/watch?v=Lt81P190ksQ
https://www.youtube.com/watch?v=DmIW64Vyjzk
Back to top
Leptir

PostPosted: 08.06.2018, 10:35    Post subject: Quote selected Reply with quote

Hmm... The Madness of Roland to jednak trudno mi traktować inaczej niż B-side, ale Until i Drown to rzeczywiście bardzo ładna piosenka.
Yer Blue
remaster

PostPosted: 08.06.2018, 10:49    Post subject: Quote selected Reply with quote

No jeśli "Listen" mogłoby nie być na "Songs From the Big Chair", to tym bardziej "The Madness of Roland" na "Raoul And The Kings Of Spain" Smile Niech Ci będzie Wink
Jak dla mnie klimat "The Madness of Roland" jest po prostu zniewalający.

Fani TFF a'la Beatlesi na pewno polubią to:
https://www.youtube.com/watch?v=_eGTx6tr7JA
A to kolejny B side, a brzmi jak jakiś przebój:
https://www.youtube.com/watch?v=akxoQ1bdNEI
Back to top
Leptir

PostPosted: 09.06.2018, 11:46    Post subject: Quote selected Reply with quote

Klimat tego Szaleństwa Rolanda jest fajny, ale brakuje mi tam jakiejś ciekawej konstrukcji utworu, jakiegoś - umownego - "wstępu, rozwinięcia i zakończenia". Smile Innymi słowy - zabrakło mi nieco pomysłu na ten kawałek. Drugi z tych utworów podoba mi się bardziej.
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum