Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

ALBUM ROKU 1969 (50 Lat Później)
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 37, 38, 39  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Płyty
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Goran
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 23.11.2018, 17:58    Post subject: Quote selected Reply with quote

Obiecuje że więcej bluesa już nie bedzie Laughing ale za to trochę soulu.
Etta James - Etta James Sings Funk
The Temptations - Cloud Nine
The Four Tops - Soul Spin
The Four Tops -- Four Tops Now
Marvin Gaye - Easy

I&I
album CD

PostPosted: 23.11.2018, 19:11    Post subject: Quote selected Reply with quote

Kooper, Al - I Stand Alone
King, Albert - Years Gone By
Dr John - Babylon

Czyli małe co nieco frakcji amerykańskiej o odcieniu bluesowo-country'owym Smile

PS Dwie pierwsze płyty warte dużego zachodu, a trzecia niewiele mniejszego.
Back to top
View user's profile Send private message
Białystok
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 23.11.2018, 21:52    Post subject: Quote selected Reply with quote

Dopisałem te blueso-country i soule i ale działam tu jako notariusz, bo słuchać tego nie będę. Razz
I&I
album CD

PostPosted: 23.11.2018, 22:31    Post subject: Quote selected Reply with quote

Za 10 lat pogadamy.

Rurka zmięknie, jak zmiękła i mnie kiedy byłem cold wave Bauhausem w latach 80. Wink
Back to top
Bednaar

PostPosted: 23.11.2018, 23:37    Post subject: Quote selected Reply with quote

I&I wrote:
... kiedy byłem cold wave Bauhausem w latach 80. Wink

Przybij piątkę - Bauhaus to była moja ulubiona kapela w liceum. Mój przyjaciel w tym czasie wielbił Sisters Of Mercy. I tacy byliśmy obaj gotycko-mroczni Wink
gharvelt
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 24.11.2018, 01:18    Post subject: Quote selected Reply with quote

Bednaar wrote:
Blues to starszy brat jazzu. Ja akurat czuję bluesa i trochę nie mogę sobie wyobrazić, jak można lubić jazz i jednocześnie nie czuć bluesa

Jednak jakoś można. Ja reprezentuję frakcję niebluesową (chyba tylko z niewielkim wyjątkiem rybnej głowy) i w dodatku jazz a blues to dla mnie zupełnie odmienne światy. Owszem, zdarzali się twórcy czy albumy (jak wspomniany krążek Mingusa) łączący jazz i blues, ale jednak więcej wspólnego znajdziemy w syntezie z rockiem - cały blues rock chociażby. Posłuchać bluesów mogę, może znajdę na to czas, ale wątpię aby te płyty trafiły na moją listę, bo jednak preferuję coś zupełnie innego.

Białystok wrote:
Tak się zastanawiam, czy układanie aż 40 albumów nie zniechęci niektórych Dinozaurów, bo nie każdy siedzi w tak starym graniu albo też zwyczajnie mu się nie będzie chciało.

Na tym forum na pewno nie zniechęci, tutaj nie zabrakłoby osób, które mogłyby i po setce wysłać... Mniej zachęcający jest właśnie niski limit, bo "30" to mogę zrobić od ręki i nie mam motywacji żeby jeszcze coś poznawać. Poza tym przypominam, że dyskutujemy o górnej granicy, a nie o dolnej - jak ktoś nie chce wysyłać 30 czy 40 pozycji to korzysta z tej opcji minimum przecież.
Back to top
Goran
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 24.11.2018, 07:52    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ci sami którzy tak psioczą na bluesa będą głosować na Led Zeppelin, Free , Ten Years After,Taste czy niektóre płyty Stonesów a tam aż kapie od bluesa.
Lennon kiedys powiedział że przed Presley'em nie było nic a B.B. King dodał że jak by nie blues to Presley'a by nie było. Wink
Bednaar

PostPosted: 24.11.2018, 09:04    Post subject: Quote selected Reply with quote

gharvelt wrote:
w dodatku jazz a blues to dla mnie zupełnie odmienne światy.

Trochę wbrew rzeczywistości w związku z genezą jazzu, ale Twoja brocha Wink
Zresztą rock też pochodzi od bluesa. Np. początkowo Stonesi byli grupą bluesową. Odcinacie sie Panowie od korzeni Cool
esforty
longplay

PostPosted: 24.11.2018, 11:50    Post subject: Quote selected Reply with quote

Są takie stałe fizyczne porządkujące Świat: prędkość światła, stała grawitacji, stałe: Rydberga, Plancka, Faradaya itp.
Utrzymują Świat w równowadze, zapewniają bezpieczny dystans od katastrof.
W świecie muzyki rozrywkowej, lepiej, w świecie pop-kultury, dla mnie Rolling Stones to właśnie taka stała.
Moje uznanie dla ich dorobku, znaczenia trwałego w historii owej pop-kultury, bezsprzecznie, ich długowieczności, zdaje się, że bezprecedensowej bo równoważnej z artystyczną aktywnością, jest bardzo silne.
Jasne, że rozumiem wszystkich, którym taka optyka jest obca. W końcu i ja w stylistyce: free, ambient czy krańcowo radykalnych odmianach metalu nie znajduję nic dla siebie, no... prawie nic.
Sumując, według mnie dla rocznika 69 "Let it bleed"jest płytą bardzo istotną, nie zagrażają jej żadne jednorazowe/jednopłytowe wzloty, których admiratorzy często w opisie tychże do odniesień skupionych wokół RS się uciekają.
Nie zapominając, ani na chwilę, o koncyliacyjnym tonie, tego wpisu dodam, że "Let it bleed" nie zagrozi nawet cały indyjski przemysł muzyczny Wink .
Białystok

PostPosted: 24.11.2018, 13:36    Post subject: Quote selected Reply with quote

Może komuś będzie chciało się sprawdzić:

BATTERED ORNAMENTS Mantle-Piece

Album został wydany przez Harvest z charakterystycznym wówczas labelem (identycznym jak In Rock), więc jest to już jakaś rekomendacja, iż płyta jest profesjonalna. Smile

Współautorem utworów na tej płycie jest Pete Brown znany też z Piblokto. Jednakże jego wokal został zastąpiony przez pozostałych członków zespołu. W składzie są: Chris Spedding - gitara/organy, pianino znany ze współpracy z Jack Bruce, Roxy Music, Elton John, John Cale dalej Roger Potter - bas, Rob Tait - instr. perkusyjne, wokal, Nisar Ahmad Khan - saksofon, flet i Pete Bailey - instr. perkusyjne, wokal.

A sama muzyka to jazzujący rock progresywny, o dosyć spokojnym tempie, ze zróżnicowanymi kompozycjami, a to organy/pianino z partiami gitar, a to drapieżny saksofon. Sporo różnorodnego bębnienia, w składzie w końcu dwóch perkusistów. Moim ulubionym utworem jest mocno improwizowany, niespokojny, z drapieżnym rozedrganym basem i fletem, coś w stylu nawet East Of Eden, siódmy z kolei Smoke Rings. Rewelacja.

Gdybym miał to gdzieś umieścić, byłaby to wypadkowa brzmień: Colosseum, Patto, Blodwyn Pig, Every Which Way i oczywiście Piblokto.

Nie chce mi się wierzyć, aby ten LP tu zaistniał, już wprowadzenie go na czyjąś listę to byłby sukces, przy często tak okupowanych pozycjach Smile W mojej 30-tce (tym bardziej 40-tce) ten LP wyląduje na pewno.
mahavishnuu

PostPosted: 24.11.2018, 15:16    Post subject: Quote selected Reply with quote

Goran wrote:
Ci sami którzy tak psioczą na bluesa będą głosować na Led Zeppelin, Free , Ten Years After,Taste czy niektóre płyty Stonesów a tam aż kapie od bluesa.

Nie wiem, jak u innych, ale w moim przypadku będzie inaczej. Ewentualnie będę tylko rozważał, czy umieścić na liście dwójeczkę Led Zeppelin, jednak tylko wtedy, gdy w grę będzie wchodzić TOP 40, bo na pierwszą trzydziestkę nie ma szans.

Bednaar wrote:
Zresztą rock też pochodzi od bluesa. Np. początkowo Stonesi byli grupą bluesową. Odcinacie się Panowie od korzeni Cool

To nie są moje korzenie. W jazzie wyznaję podobną zasadę, jak w przypadku muzyki rockowej – im mniej bluesa tym lepiej. W osławionym Trout Mask Replica nie przeszkadza mi ani trochę radykalizm i dziwaczność, ale właśnie bluesowatość. Między innymi dlatego, w sensie stylistycznym, najbliżej jest mi do tzw. muzyki poważnej.

I&I wrote:
Nie tylko jazzem i rockiem żył 1969 rok panowie Wink

Jak najbardziej! Dlatego dobrze, że frakcja bluesowa się uaktywniła, mam nadzieję że pojawią się jeszcze inne. Poprzedniej edycji można wypomnieć , że była zbyt rockocentryczna, natomiast osobom biorącym udział w podobnej zabawie kilka lat temu na innym forum niejeden złośliwiec mógłby zarzucić awangardowe sekciarstwo. Jestem zwolennikiem tego, aby w naszym rankingu paleta stylistyczna była jak najszersza. Końcówka lat 60. to świetny czas dla szeroko pojętej muzyki rozrywkowej, dlatego warto spojrzeć na ten temat szerzej i wniknąć głębiej.

Kolejne propozycje do listy:

Hino Terumasa – Hi-Nology
Klemmer John - All The Children Cried
Harper Roy - Folkjokeopus
White Noise - An Electric Storm
Nascimento Milton – Courage
Nascimento Milton - Milton Nascimento
Morricone Ennio - Vergogna Schifosi
Klemmer John - Blowin' Gold
Kühn Joachim- Sound of Feelings
Wolfgang Dauner/Fred Van Hove – Requiem For Che Guevara
Colin Wilkie, Shirley Hart, Joki Freund, Albert Mangelsdorff - Wild Goose
Silver Apples - Contact
Axelrod David - Songs Of Experience
Gismonti Egberto – Egberto Gismonti
Thomas Leon - Spirits Known and Unknown
The Don Rendell / Ian Carr Quintet – Change Is
Mitchell Joni - Clouds
Kloss Eric - To Hear Is To See
Watanabe Sadao – Pastoral
Dave Pike Set - Noisy Silence - Gentle Noise
Dave Pike Set – Four Reasons
Doldinger Klaus – The Ambassador
Catherine Ribeiro + 2 Bis - Catherine Ribeiro + 2 Bis

W ramach poszerzania bazy stylistycznej – może warto rozważyć ten album:

Terry Riley – A Rainbow in Curved Air
Yer Blue
remaster

PostPosted: 24.11.2018, 15:37    Post subject: Quote selected Reply with quote

Białystok wrote:
BATTERED ORNAMENTS Mantle-Piece

Kiedyś miałem wielką fazę na tę płytę, wolałem ją nawet od wszystkich późniejszych, muzycznych wcieleń Pete'a Browna. Może i tak jest do dzisiaj, ale muszę ją sobie odświeżyć.
Wspomniany Smoke Rings zawsze kojarzył mi się z debiutem Floydów - melodyka z pierwszej części, jak i improwizacja z drugiej (Interstellar Overdrive).
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Białystok

PostPosted: 24.11.2018, 19:01    Post subject: Quote selected Reply with quote

mahavishnuu wrote:

W ramach poszerzania bazy stylistycznej – może warto rozważyć ten album:

Terry Riley – A Rainbow in Curved Air

Wtedy zapewne było nowatorskie, dziś brzmi może i miło ale i strasznie 'nie na czasie'. Taki trochę odpowiednik legendarnego NKR-u jedynego albumu grupy Czar. Trzeba być wielkim fanem takiego grania aby dawać punkty. Razz
esforty
longplay

PostPosted: 24.11.2018, 19:27    Post subject: Quote selected Reply with quote

mahavishnuu wrote:

Thomas Leon - Spirits Known and Unknown

Za to ten album chętnie widziałbym na swojej półce Smile .
Monstrualny Talerz
longplay

PostPosted: 24.11.2018, 21:38    Post subject: Quote selected Reply with quote

gharvelt wrote:
Bednaar wrote:
Blues to starszy brat jazzu. Ja akurat czuję bluesa i trochę nie mogę sobie wyobrazić, jak można lubić jazz i jednocześnie nie czuć bluesa

Jednak jakoś można. Ja reprezentuję frakcję niebluesową (chyba tylko z niewielkim wyjątkiem rybnej głowy) i w dodatku jazz a blues to dla mnie zupełnie odmienne światy. Owszem, zdarzali się twórcy czy albumy (jak wspomniany krążek Mingusa) łączący jazz i blues, ale jednak więcej wspólnego znajdziemy w syntezie z rockiem - cały blues rock chociażby. Posłuchać bluesów mogę, może znajdę na to czas, ale wątpię aby te płyty trafiły na moją listę, bo jednak preferuję coś zupełnie innego.

Podpisuję się pod tym, że można tłumacząc to na swoim przykładzie: generalnie najbardziej lubię w muzyce rzeczy niezwykłe i odjechane, które jednak zachowują pewną dość dużą dozę rozrywkowości i jednocześnie dobrzy by było, jeśli niosłyby za sobą jakiś sensowny czy ciekawy przekaz (niechby tylko w okładce czy klimatycznych tytułach utworów). Wszystkie te kryteria spełnia rock progresywny, tyle, że ławeczka jest tam krótka, oj krótka. Dlatego też musiałem się przesiąść na fusion, które jest ekwiwalentem proga w jazzie, czyli eksploruje rejony do tej pory niezbadane, ale często przy zachowaniu wpadającej w ucho rytmiki i melodyki. Z braku laku i te rejony się opuszcza kierując się w stronę zwykłego jazzu, ale najlepiej tego z lat 60, gdzie można się delektować wyborną grą instrumentalistów. Natomiast blues jest niestety mocno zachowawczy i dopiero dodanie do niego elementów nowych czyni z niego coś ciekawego (Led Zeppelin, Blade Runner blues, Prozakc Blues).

Let It Bleed posłuchałem ostatnio i wyłączyłem w 3/4....
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Płyty All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 37, 38, 39  Next
Page 3 of 39

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum