Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

ALBUM ROKU 1970 (edycja 2019)
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 40, 41, 42  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Płyty
View previous topic :: View next topic  
Author Message
RoryGallagher
maxi-singel analogowy

PostPosted: 21.01.2019, 11:22    Post subject: Quote selected Reply with quote

W mojej czterdziestce nie zmieści się większość tych rockowych "klasyków". Z NKR-ów szanse mają tylko T2 i Demon Fuzz.

Za to w czołówce będzie dużo jazzu i jazz-rocka. Na pewno oba albumy Davisa, "For Alto" Braxtona (tylko czy to jest na pewno 1970, a nie 1971?), "Ptah, de El Daoud" Alice Coltrane, "Les stances à Sophie" AEoC, "Coniunctio" Blue Effect & Jazz Q Praha, "Third" Soft Machine, "Elastic Rock" Nucleus, "Turn it Over" Tony Williams Lifetime, "You Are Here...I Am There" Keitha Tippetta, "John Farrell Quartet" i pewnie co najmniej jeden album Pharoaha Sandersa, być może coś jeszcze.

Jak ktoś nie zna któregoś z tych albumów, to polecam nadrobić zaległości Wink
RoryGallagher
maxi-singel analogowy

PostPosted: 21.01.2019, 12:02    Post subject: Quote selected Reply with quote

Mal Waldron Trio - "Free at Last"

Słucham właśnie i na pewno warto dopisać do listy propozycji, a może nawet zagłosować Wink

Ponoć pierwszy album wydany przez ECM.
Białystok
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 21.01.2019, 12:13    Post subject: Quote selected Reply with quote

RoryGallagher wrote:
W mojej czterdziestce nie zmieści się większość tych rockowych "klasyków". Z NKR-ów szanse mają tylko T2 i Demon Fuzz.

Za to w czołówce będzie dużo jazzu i jazz-rocka. Na pewno oba albumy Davisa, "For Alto" Braxtona (tylko czy to jest na pewno 1970, a nie 1971?), "Ptah, de El Daoud" Alice Coltrane, "Les stances à Sophie" AEoC, "Coniunctio" Blue Effect & Jazz Q Praha, "Third" Soft Machine, "Elastic Rock" Nucleus, "Turn it Over" Tony Williams Lifetime, "You Are Here...I Am There" Keitha Tippetta, "John Farrell Quartet" i pewnie co najmniej jeden album Pharoaha Sandersa, być może coś jeszcze.

Jak ktoś nie zna któregoś z tych albumów, to polecam nadrobić zaległości Wink

Precz z rockiem Laughing
Bednaar

PostPosted: 21.01.2019, 12:15    Post subject: Quote selected Reply with quote

Chcę jedynie gorąco zarekomendować tę płytę, dla mnie osobiście najlepsza w tym roczniku:

Można też posłuchać: https://www.youtube.com/watch?v=JmN9rkVfsmo
gharvelt
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 21.01.2019, 17:50    Post subject: Quote selected Reply with quote

Goran wrote:
Mam problem z podaną wcześniej płytą Lonnie Smith - Move Your Hand. Discos podaje rok wydania 70, mam to na analogu ale nie ma nigdzie daty wydania natomiast inne zródła np. AllMusic 69.

Faktycznie, z tym Smithem ciężko jednoznacznie osądzić, jedne źródła podają 1969, a inne 1970. Póki co postanowiłem wpisać na listę, natomiast w razie odnalezienia wiarygodnego dowodu na to, że album ukazał się jednak w 1969, wykreślę go z listy.

RoryGallagher wrote:
"For Alto" Braxtona (tylko czy to jest na pewno 1970, a nie 1971?)

Z weryfikacją daty wydania "For Alto" już tutaj kiedyś długo walczyłem, niestety, bez niewątpliwego rozstrzygnięcia. Dlatego tym razem zakwalifikowałem ten album jako wydany w 1970, zgodnie z tym, jak figuruje na RYM. Inne źródła podają 1969, 1970 albo 1971, nie mam ochoty ponownie ich wszystkich wertować. Jeśli ktoś znajdzie definitywne i pewne potwierdzenie, kiedy faktycznie "For Alto" ujrzało światło dzienne, proszę o informację w tym temacie.

RoryGallagher wrote:
W mojej czterdziestce nie zmieści się większość tych rockowych "klasyków". Z NKR-ów szanse mają tylko T2 (...).

Punkt obowiązkowy. Mam nadzieję, że T2 - It'll All Work Out in Boomland skończy wyżej w rankingu, niż poprzednim razem - wówczas było to miejsce 28.

RoryGallagher wrote:

Właśnie, bardzo dobrych jazzów i jazz-rocków z 1970 nie brakuje. Oprócz wymienionych są jeszcze przecież McCoy Tyner, Albert Mangelsdorff, Albert Heath, Association P.C., Don Ellis, Manfred Mann Chapter Three i wielu innych. W mojej wstępnej liście jazzy i jazz-rocki zajmują około połowę pozycji.
Back to top
View user's profile Send private message
RoryGallagher
maxi-singel analogowy

PostPosted: 21.01.2019, 18:46    Post subject: Quote selected Reply with quote

gharvelt wrote:
Albert Mangelsdorff

A właśnie, "Never Let It End" to też super album.

W przypadku wątpliwości z datą wydania bardziej wierzę Discogs, niż RYM. A w przypadku "For Alto" Discogs podaje rok 1971. Ale skoro pewności nie ma, to niech już zostanie w tym plebiscycie, tutaj ma słabszą konkurencję Wink
I&I
album CD

PostPosted: 21.01.2019, 19:39    Post subject: Quote selected Reply with quote

gharvelt wrote:
Goran wrote:
Mam problem z podaną wcześniej płytą Lonnie Smith - Move Your Hand. Discos podaje rok wydania 70, mam to na analogu ale nie ma nigdzie daty wydania natomiast inne zródła np. AllMusic 69.

Faktycznie, z tym Smithem ciężko jednoznacznie osądzić, jedne źródła podają 1969, a inne 1970. Póki co postanowiłem wpisać na listę, natomiast w razie odnalezienia wiarygodnego dowodu na to, że album ukazał się jednak w 1969, wykreślę go z listy.

Ja na tę płytę głosowałem w ostatnim plebiscycie roku 1969. Także ten tego, już zajęte Very Happy
Back to top
gharvelt

PostPosted: 21.01.2019, 19:49    Post subject: Quote selected Reply with quote

Monstrualny Talerz wrote:
Ale mam nadzieję, że w międzyczasie rok 2018 też zostanie zrobiony? Z tego co pamiętam zawsze robił te współczesne roczniki Wojtek?

Również mam taką nadzieję, może być nawet prowadzony równocześnie, byleby termin finałów nie wypadł w ten sam weekend - ale to idzie dogadać.

I&I wrote:
gharvelt wrote:
Goran wrote:

Ja na tę płytę głosowałem w ostatnim plebiscycie roku 1969. Także ten tego, już zajęte Very Happy

Faktycznie, i to solidną ilość punktów jak za jeden głos otrzymała. Sprawdziłem jeszcze kilka źródeł, większość podaje 1969. W takim razie wykreślam z listy propozycji.
Back to top
mahavishnuu

PostPosted: 21.01.2019, 20:17    Post subject: Quote selected Reply with quote

Moja lista jest już praktycznie gotowa. Dokonam tylko kosmetycznych zmian w ostatniej chwili. W pierwszej czterdziestce mam 23 albumy jazzowe i okołojazzowe. W pierwszej dwudziestce 12. To rezultat tego, że był to bardzo dobry rocznik nie tylko dla rocka, ale także dla jazzu.

RoryGallagher wrote:
W mojej czterdziestce nie zmieści się większość tych rockowych "klasyków".

Jeśli chodzi o te „klasyki” to u mnie również będzie spory odsiew. Na listę nie załapały się „Deep Purple In Rock” i trójeczka Led Zeppelin, mimo tego, że są to moje ulubione płyty tych wykonawców. Trochę szkoda, bo wiele im nie zabrakło (43 i 44 miejsce). Black Sabbath, czyli inny klasyk z tych rejonów, przepadł zupełnie. Żaden album nie załapał się nawet do TOP 100 rocznika. Na tym forum grono osób wspierające hard/heavy rocka jest bardzo silne, tak że moja lista i tak nie wpłynie na ostateczne wyniki.
Goran
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 22.01.2019, 05:59    Post subject: Quote selected Reply with quote

Takie podsumowanie bez Raya Charlesa było by nie pełne, dlatego
Ray Charles - My Kind of Jazz. Jedna z bardziej jazzowych płyt jaką nagrał The Genius. U mnie w 40 i tylko pewnie u mnie. Crying or Very sad
K o n i u
kaseta "żelazówka"

PostPosted: 22.01.2019, 08:01    Post subject: Quote selected Reply with quote

mahavishnuu wrote:

Jeśli chodzi o te „klasyki” to u mnie również będzie spory odsiew. (...) Na tym forum grono osób wspierające hard/heavy rocka jest bardzo silne, tak że moja lista i tak nie wpłynie na ostateczne wyniki.

Myślę, że to nie tak. Nasze (moje na pewno) pokolenie wyrosło na rocku. Stąd uwielbienie do klasyków tego gatunku, zarówno hard jak i prog. To szacunek, sentyment i nostalgia każe mi umieścić ich na liście wysoko. Jazz to u mnie młoda miłość (aczkolwiek już dawno pełnoletnia). Dlatego moja lista będzie... eklektyczna.
gharvelt

PostPosted: 22.01.2019, 18:29    Post subject: Quote selected Reply with quote

À propos rockowych klasyków...

mahavishnuu wrote:
Wyraźne zwycięstwo „Atom Heart Mother”. Wcale nie jestem taki pewny, że i tym razem odniesie zwycięstwo. Myślę, że nad tym albumem warto się pochylić i zastanowić, czy aby na pewno zasługuje na pomnik ze spiżu. Może w styczniu będzie jeszcze okazja, aby o tym trochę podyskutować. Nawiązując do oczekiwań kolegi Monstrualnego Talerza - „krowa” nadaje się świetnie do takiego szerszego, bardziej pogłębionego spojrzenia. Choćby dlatego, że w tamtych czasach rockmani zaczynali mieć coraz większe aspiracje artystyczne, a wspomniany album jest tego wyrazistym odzwierciedleniem.

Bardzo jestem ciekaw dyskusji o AHM. Zwycięstwo tej płyty w poprzedniej edycji plebiscytu to jak dla mnie sensacyjny i niespodziewany rezultat. Nie przypuszczam, aby mógł się powtórzyć tym razem. Od siebie dodam, że o ile uwielbiam tytułową suitę, to zawsze miałem problem z drugą stroną albumu. Można tam znaleźć cokolwiek interesującego w ogóle? Może wypowiedzą się Ci, którzy planują umieścić krążek Floydów na szczycie swojej listy.
Back to top
Białystok

PostPosted: 22.01.2019, 18:32    Post subject: Quote selected Reply with quote

Druga strona to moim zdaniem bardzo przeciętny NKR.
RoryGallagher
maxi-singel analogowy

PostPosted: 22.01.2019, 18:45    Post subject: Quote selected Reply with quote

Właśnie też chciałem prosić Mahavishnuu o rozwinięcie tematu. Nie rozumiem popularności "Atom Heart Mother", to mój najmniej lubiany album Pink Floyd z z okresu do "Animals" włącznie. Muzycy niewątpliwie mieli parę interesujących pomysłów (przynajmniej na pierwszy i ostatni utwór), ale zabrakło im umiejętności i wiedzy, by je sensownie zrealizować. Zresztą sam Gilmour potwierdził, że tak właśnie było: Nikt z nas wówczas nie miał pojęcia, co tak naprawdę chcemy zrobić, ani tym bardziej jak to zrobić. Jeśli mam być szczery, powstał gniot.

Osobiście lubię "Fat Old Sun", ale to w sumie tylko zwyczajna piosenka. Na koncertach wypadała ciekawej, np. 15-minutowa wersja dla BBC.
Yer Blue
remaster

PostPosted: 22.01.2019, 19:29    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ja z kolei jestem wielkim fanem "Atom Heart Mother" i na pewno umieszczę ją w top 10. Druga strona podoba mi się w całości, nawet "Alan's Psychedelic Breakfast", który wiele by zyskał gdyby go trochę skrócić o niepotrzebne pauzy. Uwielbiam błogi nastrój w tym nagraniu. Bardzo piękny jest też "If". Ta płyta ma swój intymny mikroklimat. Floydzi z lat 67-71 to dla mnie unikat piękna.

Myślę, że tym razem Krowa na pewno nie wygra. Wygrana 10 lat temu była zaskakująca ze względu na mocną konkurencję, ale jakoś mi to nie przeszkadzało bo to wielka płyta.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Płyty All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 40, 41, 42  Next
Page 3 of 42

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum