Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Płyty roku 2019

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 07.04.2019, 21:33    Post subject: Płyty roku 2019 Quote selected Reply with quote

Bartosz wrote:
Wiem, że na Forum Dinozaurów współczesna muzyka nie jest biorącym tematem, ale pewien jestem, że przynajmniej kilku forumowiczów jest zainteresowanych tym, co aktualnie dzieje się wokół (...)

I niechaj powyższe cytat stanie się nam drogowskazem w niniejszym temacie.

Na początek świeżynka z Polski.
Non Violent Communication - Obserwacje

Jeśli ktoś lubi(ł) So Slow (ja nie lubiłem) lub Merkabah (bardzo lubię), to jest spora szansa, że przypadnie mu do gustu nowy zespół złożony z muzyków wyżej wymienionych formacji. Bardzo dużo saksofonu na pogłosach, bas, perkusja, elektronika. 4 długie kompozycje, psychodelia, ambient, jazz.

Kosma: https://www.youtube.com/watch?v=pKqhVvzarjA
Całość na Spotify.

The Cosmic Range - The Gratitude Principle

Momentami brzmienie Canterbury, momentami Alice Coltrane. Uduchowione, jazzujące, momentami lekko psychodeliczne retro, z elektroniką i fajnymi pomysłami.
Warto posłuchać.

Z Youtuba chwilowo usunięte, ale jest Spotify i Bandcamp: https://thecosmicrange.bandcamp.com/album/the-gratitude-principle
RoryGallagher
maxi-singel analogowy

PostPosted: 08.04.2019, 11:21    Post subject: Quote selected Reply with quote

Świetnie, że w końcu powstał ten temat Wink To ja zacznę od albumu już wspomnianego na forum.

Alameda 5 - "Eurodrome"

Najnowsze wydawnictwo projektu Jakuba Ziołka i Mikołaja Zielińskiego występującego w różnych konfiguracjach personalnych (jako duet, trio, kwartet lub kwintet) i w zależności od tego poruszający się w różnych stylistykach. Alameda 5 to jego najbardziej elektroniczne wcielenie, a "Eurodrome" to piękny hołd dla muzyki lat 80. (są tu nawet nawiązania do ówczesnych dokonań King Crimson), brzmiący jednak całkiem współcześnie.

Do odsłuchu np. na Bandcampie: https://instantclassic.bandcamp.com/album/eurodrome
gharvelt
japońska edycja z bonusami

PostPosted: 26.04.2019, 01:03    Post subject: Quote selected Reply with quote

King Gizzard & The Lizard Wizard - Fishing for Fishies

Zespół przeszedł kolejną (ciężko zliczyć, którą już) metamorfozę stylistyczną, aczkolwiek już od pierwszych dźwięków słychać wyraźnie, że nie da się ich muzyki pomylić z żadnym innym wykonawcą. Słowem-kluczem tym razem pozostaje boogie, lecz nie oznacza to całkowitego odcięcia się od psychodelii, a do tego wkradła się elektronika rodem z przełomu 70s/80s. O ile "Cyboogie" wielokrotnie słuchałem już wcześniej, to pozostałe utwory poznałem dopiero teraz. Najbardziej wyróżniłbym "Plastic Boogie", od słuchania którego obecnie nie mogę się powstrzymać. Ogólnie powrót po prawie półtorarocznej przerwie (jak na ten band to długi okres oczekiwania Wink ) uważam za udany, a nowa płyta moim zdaniem tylko trochę ustępuje bardzo dobrym krążkom z 2017 roku, czyli "Polygondwanaland" i "Gumboot Soup".

Anderson .Paak - Ventura

Przypuszczam, że ten muzyk nie jest zbyt dobrze rozpoznawalny na FD, bo nie dość że reprezentuje młodszą generację, to na domiar złego nagrywa w stylisce soul/funk/R&B. Polecam jednak odrzucić stereotypy i posłuchać, oczywiście jeśli tylko ktoś nie jest całkiem uczulony na tego typuy muzykę. W przeciwieństwie do poprzednich wydawnictw, tym razem Anderson .Paak skierował się bardziej ku inspiracjom klasycznego soulu, głównie z lat 70-tych, niż łączenia go z hip-hopem, choć i ten wciąż momentami się pojawia. Pomimo sięgania do wzorców gatunku, jest to muzyka całkowicie nowoczesna, przy czym nie ma co się spodziewać żadnych fajerwerków - umiejętne łączenie różnych brzmień nie oznacza nieprzystępnego eksperymentowania, w tym wypadku przekłada się na lekką przekąskę złożoną głównie z przyjemnych melodii i ciepłych wokali. Wykonanie jednak na tyle solidne, że trudno się do czegokolwiek przyczepić.

The Chemical Brothers - No Geography

Naprawdę długo ich nie słuchałem, a kiedy już w przeszłości słuchałem, to tylko najwcześniejszych płyt, więc o tym, jak wyglądał ostatni dorobek, nie miałem pojęcia. Stąd uzasadnione obawy, czy płyta przypadnie mi do gusta, tymczasem bardzo pozytywnie się zaskoczyłem. Znakomita rytmika, przebojowe kompozycje, świetne syntezatory i brzmienie niczym The Chemical Brothers z lat 90-tych, jakbym znowu słuchał "Got Glint?". Płyta równa, choć za szczególnie udany uważam początek albumu: utwory "Eve of Destruction", "Got to Keep On" oraz kawałek tytułowy zrobiły na mnie największe wrażenie.
Back to top
View user's profile Send private message
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Muzyka All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum