Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

ALBUM ROKU 2018
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Płyty, utwory, plebiscyty
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Bednaar
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 21.05.2019, 07:07    Post subject: Quote selected Reply with quote

APC to nie moje klimaty. To nie jest tak, że nie słucham rocka - po prostu rzadko chwalę się na FD, że mam składanki The Best Of... Queen, The Police i Genesis, sporo płyt R.E.M., lubię też zupełnie nie pasującą do profilu FD Luxtorpedę Wink
Bartosz
digipack

PostPosted: 21.05.2019, 07:10    Post subject: Quote selected Reply with quote

Szukając inspiracji z zakresu współczesnej muzyki polecam rzucić okiem na teksty Bartka Chacińskiego, czyli chyba głównego w Polsce pomostu między tradycyjnym i nowym dziennikarstwem muzycznym. Albo inaczej: faceta, który co prawda pisze dla starych mediów, ale ma glejt prawilności od internetu Wink

Tutaj znajdziecie jego podsumowania 2018 roku:

https://polifonia.blog.polityka.pl/podsumowanie-2018/

Back to top
View user's profile Send private message
Bednaar

PostPosted: 21.05.2019, 07:37    Post subject: Quote selected Reply with quote

Bartka Chacińskiego kojarzę. Lista na pewno się przyda, ale osobom zapracowanym ciężko znaleźć czas, żeby to wszystko ogarnąć. Od czasu do czasu odpalę jednak coś na Spotify i zdam relację.
PS. Przyznaję, że dopiero teraz uświadomiłem sobie,że nie znam tegorocznego Kamasi Washingtona. Niniejszym nadrabiam to karygodne zaniedbanie. Widziałem zapowiedź wspólnej trasy koncertowej Kamasi'ego z Herbie Hancockiem.
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 21.05.2019, 07:53    Post subject: Quote selected Reply with quote

Bartosz wrote:
polecam rzucić okiem na teksty Bartka Chacińskiego, czyli chyba głównego w Polsce pomostu między tradycyjnym i nowym dziennikarstwem muzycznym.

Cenię teksty Chacińskiego, ale jeszcze bardziej cenę jego audycje HCH czy Nokturny. Z jego Polifonią mam czasem problem, bo choć najczęściej bywa bardzo merytoryczny i przywołuje szerszy kontekst danej płyty czy artysty (co pozwala się czasem zainteresować czymś, co z pozoru wydaje się nie być dla nas), to jakaś część jego propozycji kompletnie do mnie nie trafia. W radiu to co innego, bo na ogół audycje układają się w taki sposób, że odpowiednia otoczka czy mądra kolejność utworów eksponuje perełki z pozornie przeciętnych wydawnictw. I tak sobie teraz myślę, że chyba jest pewna zależnośc pomiędzy tymi, którzy od lat narzekają na nową muzykę, a przy okazji nie słuchają radia. Zapominając, że czasem jeden utwór usłyszany w niecodziennych/specyficznych/wyjątkowych okolicznościach sprawa, że tak fajnie jest poznawać nowe, zaskakujące rzeczy.
Pozostając jeszcze przy Chacińskim, to jest a pewno bardziej młodzieżowy niż ja i przy jego horyzontach czuję, że sam siedzę w jednej szufladzie.
Bednaar

PostPosted: 21.05.2019, 08:17    Post subject: Quote selected Reply with quote

Trzeba pamiętać, że tacy ludzie jak Chaciński zajmują się zawodowo ocenianiem płyt i słuchanie wpisuje się niejako w ich obowiązki. Przy nawale codziennych spraw zawodowo-rodzinnych nie jestem w stanie ogarnąć nawet 5% tego, co on słucha. Dla mnie to tylko forma spędzania wolnego czasu, którego mam bardzo niewiele.
esforty
longplay

PostPosted: 21.05.2019, 08:19    Post subject: Quote selected Reply with quote

Maciek wrote:
... Zapominając, że czasem jeden utwór usłyszany w niecodziennych/specyficznych/wyjątkowych okolicznościach sprawa, że tak fajnie jest poznawać nowe, zaskakujące rzeczy...

W moim przypadku, czasem, powyższa refleksja dotyczy całych wydawnictw i już znanych.
Ostatnio podróżowałem, min. z "No more shall we part" Cave'a i odkryłem tę płytę dla siebie, myśląc o niej wcześniej jako pewnym niewysilonym zbiorze piosenek, owszem, dystansującym się od nijakiej poprzedniczki, ale też pozostającym poza zasięgiem tych zbiorów ulubionych.
I nagle Pireneje Średnie otworzyły oczy/uszy na "No more...".
W temacie zaś - truizm, że nie samym dżezem, karmimy swoje świadomości=dusze.
Polecony przez Crescenta Tontine podcina, skutecznie, pogląd o beznadziejności czasów obecnych Wink . Nie przegapcie nowego Spear of Destiny!
crescent

PostPosted: 21.05.2019, 08:47    Post subject: Quote selected Reply with quote

esforty wrote:
Polecony przez Crescenta Tontine podcina, skutecznie, pogląd o beznadziejności czasów obecnych Wink . Nie przegapcie nowego Spear of Destiny!

Jakuzu podziękujcie. On to wyłuskał z zalewu zeszłorocznej techniawy Wink.
Back to top
I&I
album CD

PostPosted: 21.05.2019, 08:48    Post subject: Quote selected Reply with quote

Na Spear of Destiny byłem na koncercie w hali Torwar w 1983 roku chyba. To było przeżycie panowie😀. Trzeba będzie przesłuchać tę geriatrię.

Chaciński to właściwie jedyny żurnalista muzyczny, którego rekomendacje biorę na poważnie. Duża kultura muzyczna i szerokie spojrzenie na muzykę, wykraczające poza utarte szlaki białego człowieka.

A co do dyskusji o tym czy warto sluchać nowości to zdecydowanie tak. Nie wyobrażam sobie zamknięcia się w schemacie, że wszystko co najlepsze to już było. To właściwie położenie się do trumny za życia 📉.
Back to top
Maciek

PostPosted: 21.05.2019, 08:48    Post subject: Quote selected Reply with quote

esforty wrote:
Nie przegapcie nowego Spear of Destiny!

Ode mnie na pewno dostanie sporo punktów!

A tymczasem zapomnieliśmy, że w ubiegłym roku wyszła nowa płyta Rhye - Blood. Może nie jest to tak dobry album jak debiut, efekt zaskoczenia i świeżości jest tu już trochę mniejszy, ale nadal należy docenić te sympatyczne zapędy w rejony wyrafinowanego popu. Fajnie się tego słucha w gorące dni w samochodzie, którym przemieszczamy się po nieco wolniejszych acz bardziej malowniczych polskich drogach (np. na trasie z Gorlic).

esforty wrote:
W temacie zaś - truizm, że nie samym dżezem, karmimy swoje świadomości=dusze.

To wałkowanie przez niektórych tematu masońskiego jazzu dawno stało się bardziej nudne od wszystkich najnudniejszych płyt XXI wieku. Ot, ironia. Wink
Maciek

PostPosted: 21.05.2019, 08:53    Post subject: Quote selected Reply with quote

I&I wrote:
byłem na koncercie w hali Torwar w 1983 roku chyba. (…)
Nie wyobrażam sobie zamknięcia się w schemacie, że wszystko co najlepsze to już było. To właściwie położenie się do trumny za życia 📉

O to to właśnie (w pesel Ci nie zaglądam, ale starej duszy to Ty raczej nie masz Wink)! Ale trochę, jako naród, mamy to we krwi. Jak smak przedwojennej musztardy i inne takie przyzwyczajenia np. z Konopielki. Wink
crescent

PostPosted: 21.05.2019, 09:29    Post subject: Quote selected Reply with quote

Na obecną kondycję rock'n'rolla faktycznie trudno nie narzekać, ale... jazz i okolice mają się całkiem dobrze dzięki wciąż poszukującym postaciom jak Ken Vandermark, Mats Gustafsson, Peter Brotzmann, Bill Laswell, Henry Kaiser, Anthony Braxton, Tim Berne, John Zorn i wielu innych. Nie wszyscy z nich wydali coś w ubiegłym roku, ale wciąż są aktywni i dziarsko grają. A poniżej kilka albumów z 2018, na których z pewnościa warto zawiesić ucho. Bardzo wygodnie można te rejony eksplorować również na TIDALu.

The Thing - "Again"

Sylvie Courvoisier, Tom Rainey, Nate Wooley, Ken Vandermark - "Noise of Our Time" https://www.discogs.com/VWCR-Ken-Vandermark-Nate-Wooley-Sylvie-Courvoisier-Tom-Rainey-Noise-Of-Our-Time/master/1418910

Peter Brötzmann, Heather Leigh - "Sparrow Nights"

Simon Barker, Henry Kaiser, Bill Laswell, Rudresh Mahanthappa - "Mudang Rock 巫堂樂"

Spirit, Joshua Allen, Henry Kaiser, Joshua Marshall - "In the Realm Of"

Back to top
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostPosted: 21.05.2019, 09:32    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ale to co proponuje Chaciński jest coś tak jakby na jedno kopyto.

http://artrock.pl/
Back to top
Maciek

PostPosted: 21.05.2019, 09:43    Post subject: Quote selected Reply with quote

crescent - dzięki za powyższe rekomendacje, postaram się je sprawdzić. Przy tej okazji wspomnę o ubiegłorocznym albumie Fire!. Wprawdze nie ma startu od dwóch pierwszych płyt Fire! Orchestra, ale jednak bardzo mi przypasował. Jest dużo spokojnie, momentami wręcz lirycznie, zapamiętałem mocno wyeksponowany bas i kilka wpadających w ucho (sic!) numerów. W ubiegłym roku byłem tez na 2 koncertach Gustafssona. Jego Orkiestra w tej najnowszej odsłonie jednak mnie trochę rozczarowała, szczególnie pierwsza część występu, która była zbyt mocno free-konkretna. W drugiej połowie, w której pojawiło się więcej materiału z The Hands było już bardzo dobrze. Z kolei koncert Gustafsson + BNNT to było moje jedno z najmocniej przeżywanych wydarzeń muzycznych. Występ równo o północy, w starej kuźni, ukrytej gdzieś na obrzeżach Muzeum Śląskiego, industrialna otoczka, dymy, cały ten anturaż związany z BNNT i jeden niesamowicie wielki ładunek emocji i energii. Nie zawsze pozytywnej, bo momentami ja oraz moi znajomi odczuwaliśmy spory energetyczny niepokój, ale było to coś niesamowitego, co trudno opisać słowami.
crescent

PostPosted: 21.05.2019, 10:07    Post subject: Quote selected Reply with quote

Tobie polecam najbardziej te dwie ostatnie z mojego poprzedniego postu, z udziałem Henry Kaisera.

Maciek wrote:
Przy tej okazji wspomnę o ubiegłorocznym albumie Fire!.

O tym wydawnictwie nie wspomniałem, gdyż figuruje już na liście głównej wątku. Zgodzę się z Tobą, że świetna płyta. Fire! poniżej pewnego poziomu nie schodzi.
Back to top
Maciek

PostPosted: 21.05.2019, 10:38    Post subject: Quote selected Reply with quote

Dzięki za ukierunkowanie. Wink

Zmieniając temat na mniej jazzowy (Wink):
Zeal & Ardor - Strange Fruit

Część z Was pewnie kojarzy o co chodzi. Ja poznałem ich w okolicy ich EPki z 2016 roku, która bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła, jednak z uwagi na swój krótki czas trwania, nie zagościła na długo w moim odtwarzaczu (tak już mam i bardzo rzadko robię wyjątki). Teraz otrzymaliśmy pełnowymiarową płytę, nieco bardziej uporządkowaną, ale nadal zaskakującą tym niecodziennym połączeniem korzeni wywodzących się bluesa czy muzyki gospel i awangardowego black metalu. Brzmi to mocno abstrakcyjnie, ale o dziwo ładnie się to klei. Nie jest to muzyka, której słuchałbym po kilkadziesiąt razy, ale doceniam oryginalność i warto odnotować, że taki fajny album wyszedł.
[img=https://www.youtube.com/watch?v=O3IxATTgDNc]Row, Row[/img]
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Płyty, utwory, plebiscyty All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Next
Page 7 of 12

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum