Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

ALBUM ROKU 2018
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 21, 22, 23  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bednaar
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 21.05.2019, 07:07    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

APC to nie moje klimaty. To nie jest tak, że nie słucham rocka - po prostu rzadko chwalę się na FD, że mam składanki The Best Of... Queen, The Police i Genesis, sporo płyt R.E.M., lubię też zupełnie nie pasującą do profilu FD Luxtorpedę Wink
Bartosz
digipack

PostWysłany: 21.05.2019, 07:10    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Szukając inspiracji z zakresu współczesnej muzyki polecam rzucić okiem na teksty Bartka Chacińskiego, czyli chyba głównego w Polsce pomostu między tradycyjnym i nowym dziennikarstwem muzycznym. Albo inaczej: faceta, który co prawda pisze dla starych mediów, ale ma glejt prawilności od internetu Wink

Tutaj znajdziecie jego podsumowania 2018 roku:

https://polifonia.blog.polityka.pl/podsumowanie-2018/

[/url]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bednaar

PostWysłany: 21.05.2019, 07:37    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bartka Chacińskiego kojarzę. Lista na pewno się przyda, ale osobom zapracowanym ciężko znaleźć czas, żeby to wszystko ogarnąć. Od czasu do czasu odpalę jednak coś na Spotify i zdam relację.
PS. Przyznaję, że dopiero teraz uświadomiłem sobie,że nie znam tegorocznego Kamasi Washingtona. Niniejszym nadrabiam to karygodne zaniedbanie. Widziałem zapowiedź wspólnej trasy koncertowej Kamasi'ego z Herbie Hancockiem.
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 21.05.2019, 07:53    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bartosz napisał:
polecam rzucić okiem na teksty Bartka Chacińskiego, czyli chyba głównego w Polsce pomostu między tradycyjnym i nowym dziennikarstwem muzycznym.

Cenię teksty Chacińskiego, ale jeszcze bardziej cenę jego audycje HCH czy Nokturny. Z jego Polifonią mam czasem problem, bo choć najczęściej bywa bardzo merytoryczny i przywołuje szerszy kontekst danej płyty czy artysty (co pozwala się czasem zainteresować czymś, co z pozoru wydaje się nie być dla nas), to jakaś część jego propozycji kompletnie do mnie nie trafia. W radiu to co innego, bo na ogół audycje układają się w taki sposób, że odpowiednia otoczka czy mądra kolejność utworów eksponuje perełki z pozornie przeciętnych wydawnictw. I tak sobie teraz myślę, że chyba jest pewna zależnośc pomiędzy tymi, którzy od lat narzekają na nową muzykę, a przy okazji nie słuchają radia. Zapominając, że czasem jeden utwór usłyszany w niecodziennych/specyficznych/wyjątkowych okolicznościach sprawa, że tak fajnie jest poznawać nowe, zaskakujące rzeczy.
Pozostając jeszcze przy Chacińskim, to jest a pewno bardziej młodzieżowy niż ja i przy jego horyzontach czuję, że sam siedzę w jednej szufladzie.
Bednaar

PostWysłany: 21.05.2019, 08:17    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Trzeba pamiętać, że tacy ludzie jak Chaciński zajmują się zawodowo ocenianiem płyt i słuchanie wpisuje się niejako w ich obowiązki. Przy nawale codziennych spraw zawodowo-rodzinnych nie jestem w stanie ogarnąć nawet 5% tego, co on słucha. Dla mnie to tylko forma spędzania wolnego czasu, którego mam bardzo niewiele.
esforty
longplay

PostWysłany: 21.05.2019, 08:19    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
... Zapominając, że czasem jeden utwór usłyszany w niecodziennych/specyficznych/wyjątkowych okolicznościach sprawa, że tak fajnie jest poznawać nowe, zaskakujące rzeczy...

W moim przypadku, czasem, powyższa refleksja dotyczy całych wydawnictw i już znanych.
Ostatnio podróżowałem, min. z "No more shall we part" Cave'a i odkryłem tę płytę dla siebie, myśląc o niej wcześniej jako pewnym niewysilonym zbiorze piosenek, owszem, dystansującym się od nijakiej poprzedniczki, ale też pozostającym poza zasięgiem tych zbiorów ulubionych.
I nagle Pireneje Średnie otworzyły oczy/uszy na "No more...".
W temacie zaś - truizm, że nie samym dżezem, karmimy swoje świadomości=dusze.
Polecony przez Crescenta Tontine podcina, skutecznie, pogląd o beznadziejności czasów obecnych Wink . Nie przegapcie nowego Spear of Destiny!
crescent

PostWysłany: 21.05.2019, 08:47    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

esforty napisał:
Polecony przez Crescenta Tontine podcina, skutecznie, pogląd o beznadziejności czasów obecnych Wink . Nie przegapcie nowego Spear of Destiny!

Jakuzu podziękujcie. On to wyłuskał z zalewu zeszłorocznej techniawy Wink.
Powrót do góry
I&I
album CD

PostWysłany: 21.05.2019, 08:48    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Na Spear of Destiny byłem na koncercie w hali Torwar w 1983 roku chyba. To było przeżycie panowie😀. Trzeba będzie przesłuchać tę geriatrię.

Chaciński to właściwie jedyny żurnalista muzyczny, którego rekomendacje biorę na poważnie. Duża kultura muzyczna i szerokie spojrzenie na muzykę, wykraczające poza utarte szlaki białego człowieka.

A co do dyskusji o tym czy warto sluchać nowości to zdecydowanie tak. Nie wyobrażam sobie zamknięcia się w schemacie, że wszystko co najlepsze to już było. To właściwie położenie się do trumny za życia 📉.
Powrót do góry
Maciek

PostWysłany: 21.05.2019, 08:48    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

esforty napisał:
Nie przegapcie nowego Spear of Destiny!

Ode mnie na pewno dostanie sporo punktów!

A tymczasem zapomnieliśmy, że w ubiegłym roku wyszła nowa płyta Rhye - Blood. Może nie jest to tak dobry album jak debiut, efekt zaskoczenia i świeżości jest tu już trochę mniejszy, ale nadal należy docenić te sympatyczne zapędy w rejony wyrafinowanego popu. Fajnie się tego słucha w gorące dni w samochodzie, którym przemieszczamy się po nieco wolniejszych acz bardziej malowniczych polskich drogach (np. na trasie z Gorlic).

esforty napisał:
W temacie zaś - truizm, że nie samym dżezem, karmimy swoje świadomości=dusze.

To wałkowanie przez niektórych tematu masońskiego jazzu dawno stało się bardziej nudne od wszystkich najnudniejszych płyt XXI wieku. Ot, ironia. Wink
Maciek

PostWysłany: 21.05.2019, 08:53    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

I&I napisał:
byłem na koncercie w hali Torwar w 1983 roku chyba. (…)
Nie wyobrażam sobie zamknięcia się w schemacie, że wszystko co najlepsze to już było. To właściwie położenie się do trumny za życia 📉

O to to właśnie (w pesel Ci nie zaglądam, ale starej duszy to Ty raczej nie masz Wink)! Ale trochę, jako naród, mamy to we krwi. Jak smak przedwojennej musztardy i inne takie przyzwyczajenia np. z Konopielki. Wink
crescent

PostWysłany: 21.05.2019, 09:29    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Na obecną kondycję rock'n'rolla faktycznie trudno nie narzekać, ale... jazz i okolice mają się całkiem dobrze dzięki wciąż poszukującym postaciom jak Ken Vandermark, Mats Gustafsson, Peter Brotzmann, Bill Laswell, Henry Kaiser, Anthony Braxton, Tim Berne, John Zorn i wielu innych. Nie wszyscy z nich wydali coś w ubiegłym roku, ale wciąż są aktywni i dziarsko grają. A poniżej kilka albumów z 2018, na których z pewnościa warto zawiesić ucho. Bardzo wygodnie można te rejony eksplorować również na TIDALu.

The Thing - "Again"

Sylvie Courvoisier, Tom Rainey, Nate Wooley, Ken Vandermark - "Noise of Our Time" https://www.discogs.com/VWCR-Ken-Vandermark-Nate-Wooley-Sylvie-Courvoisier-Tom-Rainey-Noise-Of-Our-Time/master/1418910

Peter Brötzmann, Heather Leigh - "Sparrow Nights"

Simon Barker, Henry Kaiser, Bill Laswell, Rudresh Mahanthappa - "Mudang Rock 巫堂樂"

Spirit, Joshua Allen, Henry Kaiser, Joshua Marshall - "In the Realm Of"

Powrót do góry
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 21.05.2019, 09:32    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ale to co proponuje Chaciński jest coś tak jakby na jedno kopyto.

http://artrock.pl/
Powrót do góry
Maciek

PostWysłany: 21.05.2019, 09:43    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

crescent - dzięki za powyższe rekomendacje, postaram się je sprawdzić. Przy tej okazji wspomnę o ubiegłorocznym albumie Fire!. Wprawdze nie ma startu od dwóch pierwszych płyt Fire! Orchestra, ale jednak bardzo mi przypasował. Jest dużo spokojnie, momentami wręcz lirycznie, zapamiętałem mocno wyeksponowany bas i kilka wpadających w ucho (sic!) numerów. W ubiegłym roku byłem tez na 2 koncertach Gustafssona. Jego Orkiestra w tej najnowszej odsłonie jednak mnie trochę rozczarowała, szczególnie pierwsza część występu, która była zbyt mocno free-konkretna. W drugiej połowie, w której pojawiło się więcej materiału z The Hands było już bardzo dobrze. Z kolei koncert Gustafsson + BNNT to było moje jedno z najmocniej przeżywanych wydarzeń muzycznych. Występ równo o północy, w starej kuźni, ukrytej gdzieś na obrzeżach Muzeum Śląskiego, industrialna otoczka, dymy, cały ten anturaż związany z BNNT i jeden niesamowicie wielki ładunek emocji i energii. Nie zawsze pozytywnej, bo momentami ja oraz moi znajomi odczuwaliśmy spory energetyczny niepokój, ale było to coś niesamowitego, co trudno opisać słowami.
crescent

PostWysłany: 21.05.2019, 10:07    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tobie polecam najbardziej te dwie ostatnie z mojego poprzedniego postu, z udziałem Henry Kaisera.

Maciek napisał:
Przy tej okazji wspomnę o ubiegłorocznym albumie Fire!.

O tym wydawnictwie nie wspomniałem, gdyż figuruje już na liście głównej wątku. Zgodzę się z Tobą, że świetna płyta. Fire! poniżej pewnego poziomu nie schodzi.
Powrót do góry
Maciek

PostWysłany: 21.05.2019, 10:38    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzięki za ukierunkowanie. Wink

Zmieniając temat na mniej jazzowy (Wink):
Zeal & Ardor - Strange Fruit

Część z Was pewnie kojarzy o co chodzi. Ja poznałem ich w okolicy ich EPki z 2016 roku, która bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła, jednak z uwagi na swój krótki czas trwania, nie zagościła na długo w moim odtwarzaczu (tak już mam i bardzo rzadko robię wyjątki). Teraz otrzymaliśmy pełnowymiarową płytę, nieco bardziej uporządkowaną, ale nadal zaskakującą tym niecodziennym połączeniem korzeni wywodzących się bluesa czy muzyki gospel i awangardowego black metalu. Brzmi to mocno abstrakcyjnie, ale o dziwo ładnie się to klei. Nie jest to muzyka, której słuchałbym po kilkadziesiąt razy, ale doceniam oryginalność i warto odnotować, że taki fajny album wyszedł.
[img=https://www.youtube.com/watch?v=O3IxATTgDNc]Row, Row[/img]
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 21, 22, 23  Następny
Strona 7 z 23

Skocz do: