Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dinozaurowy Piosenkowy Top Wszech Czasów
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 16, 17, 18  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MirekK
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 03.06.2019, 22:46    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Białystok napisał:
Zrobili to bez internetu i zapewne bez gadaniny co może być a co nie. Inna sprawa, że my mamy 35 lat więcej do ogarnięcia.

Zapewne znali różnicę co jest a co nie jest piosenką czy inaczej mówiąc przebojem. 40 minutowa kompozycja składająca się z kilku części takim przebojem nie jest.
Tak samo jak "In A Silent Way" ani piosenką ani przebojem nie jest.
Monstrualny Talerz
remaster

PostWysłany: 03.06.2019, 23:09    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Przepraszam, być może wprowadziłem w błąd niefortunnym tytułem "Dinozaurowy Piosenkowy...", nie mniej w moim założeniu chodziło raczej o utwór, a nie tylko przebój (w rozumieniu piosenki, która powszechnie jest uważana za przebój), natomiast de facto chodzi o to by każdy ułożył listę tego co uważa za słuszne i lubi słuchać, bez względu na to czy jest to 2 minutowa Miss Gradenko, Tubular Bells Part One, czy 46 minutowy ambient En Attendant Cousteau.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mahavishnuu
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 04.06.2019, 09:24    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jeśli miałby to być Top na najlepszą piosenkę, to odpuszczam sobie udział. Przynajmniej z dwóch powodów. Dla mnie to temat nie do ogarnięcia – tysiące wykonawców, płyt, singli. Nie zamierzam w to brnąć, bo i tak nie przypomnę sobie wielu rzeczy. Zaproponowana wstępnie formuła (piosenki) jest mało przejrzysta, w gruncie rzeczy to wręcz kraina chaosu. Sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana i niejednoznaczna – w grę wchodzą przecież nie tylko piosenki i suity, które mamy od siebie oddzielić. A gdzie inne formy muzyczne? W obrębie muzyki rockowej trochę tego jest. Jak potraktować „Inside And Out” Genesis? To piosenka, czy może jednak forma dwuczęściowa, która nie pasuje do tej formuły? Pojawił się pomysł, aby były to utwory trwające maksymalnie circa 10 minut – nie więcej. Czyli, jeśli „X” trwa 9.30 lub 9.51 – może być, w przypadku „Y” - który trwa 10.45 lub, nie daj Boże, 12,01 – już nie. W ten sposób nie da się rozwiązać tego problemu. Przecież w przypadku niemałej części utworów, które trwają 8-9 minut, mamy do czynienia z mniej lub bardziej zaawansowaną dekompozycją tradycyjnej formy piosenkowej. Kolega Monstrualny Talerz zmienił formułę rankingu - „piosenkę” zastąpił „utwór”. Zdecydowanie jest to krok w dobrym kierunku. W tym przypadku w grę wchodziłyby wszystkie muzyczne byty. Plebiscyt na najlepszy „utwór” to jasna, zrozumiała dla wszystkich formuła. Nikt nie będzie dzielił włosa na czworo, dzięki temu unikniemy jałowych dyskusji na temat formy piosenkowej.
Białystok

PostWysłany: 04.06.2019, 17:52    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Pozwoliłem sobie wybrać TOP-20 polskich utworów z plebiscytu Trójki na top wszechczasów z 1983 r.

1. Perfect - Autobiografia
2. Republika - Arktyka
3. Maanam - Kocham cię kochanie moje
4. TSA - 51
5. Lombard - Przeżyj to sam
6. Republika - Sexy doll
7. Perfect - Objazdowe nieme kino
8. Lady Pank - Mniej niż zero
9. Republika - Biała flaga
10. Perfect - Nie płacz Ewka
11. Republika - Telefony
12. Urszula - Dmuchawce latawce wiatr
13. Budka Suflera - Jolka Jolka pamiętasz
14. Lady Pank - Wciąż bardziej obcy
15. Universe - Mr. Lennon
16. Perfect - Wyspa drzewo zamek
17. Zbigniew Hołdys - Co się stało z Magdą K.
18. Lombard - Bye bye Jimi
19. Oddział Zamknięty - Obudź się
20. Budka Suflera - Sen o dolinie

Gołym okiem widać, że lata 60-te i 70-te poniosły druzgocącą klęskę. A działo się to zaledwie w 1983 r. Na ile pamiętam ten okres to tamta muzyka dla takich jak ja nastolatków nie istniała.
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 04.06.2019, 19:17    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No tak. Bo rolą tej generacji artystów było kanalizowanie nastrojów społecznych. Rock miał być wentylem bezpieczeństwa, więc grano go chętnie, aby młody ogół miał zajęcie, zabawę i jego energia została zagospodarowana (w istotnej części). Miał dać namiastkę poczucia wolności, w kraju w którym kontrolowane było wszystko.
Udało się świetnie.
Monstrualny Talerz
remaster

PostWysłany: 10.06.2019, 21:56    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ponieważ temat umarł poprzez podstępne przykrycie latami osiemdziesiątymi oraz szeregiem problemów nierozwiązywalnych proponuję jednak wrócić do prostych korzeni:
1) głosujemy na 100 utworów
2) nie głosujemy na jazz i klasykę
3) głosujemy na to co lubimy, bez względu czy są to suity, nie suity, utwory mające 9`59 lub 10`01. Lubię utwór, podoba mi się, często do niego wracam lub chcę by znajomi/dzieci go poznały, wywołuje miłe uczucia, wspomnienia - głosuję

Co wy na to? Ja się podejmuje zebrać listy i zrobić finał np do 30 czerwca. Może idźmy na spontan? Zobaczymy co z tego wyjdzie, w najgorszym wypadku będziemy mieli listę dobrych kawałków do auta.

Dużo ostanio spędziłem czasu w samotności na postach i modlitwie, rozmyślając o liście moich stu utworów i de facto byłaby to i tak lista Topu Wszech Czasów Trójki uzupełniona o wszystkie długasy, których zwykle tam nie ma. Na pewno wrzucam wszystkie Krimsony, Pink Floydy, najlepsze dlugasy itp. Tu nie ma co dywagować, że Supper s Ready jednak może konkurować z Toy Soldier Martiki.

Czy byliby jacykolwiek chętni? Trochę w formie eksperymentu jak to wyjdzie.
Powrót do góry
gharvelt
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 10.06.2019, 22:09    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jakby co, to ja się piszę na każdą formę. Jeśli się uda, to fajnie, jak nie, to też będzie jako tako. Właściwie to po zrobieniu i opublikowaniu swojej listy 80s zacząłem układanie takiego zestawienia dla całości, przy czym przyjąłem roboczo podobne kryteria co wtedy (bez jazzu, klasyki, awangardy i kawałków powyżej 10 minut i 0 sekund Wink ) - zawsze mogę to sobie poprawić.
Powrót do góry
Crowley
digipack

PostWysłany: 11.06.2019, 06:56    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja też coś podeślę. Nie wiem, co z tego wyjdzie (coś czuję, że nic nie uzbiera więcej niż 100 punktów Very Happy), nie wiem, jak uzbieram setkę, ale już dawno proponowałem jakąś formę głosowania na utwory.
Co prawda wolałbym jakieś ograniczenie czasowe (dekada to niezły pomysł), ale jak będzie bez, to też spoko.
Powrót do góry
MirekK

PostWysłany: 11.06.2019, 14:21    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Monstrualny Talerz napisał:
1) głosujemy na 100 utworów
2) nie głosujemy na jazz i klasykę
3) głosujemy na to co lubimy, bez względu czy są to suity, nie suity, utwory mające 9`59 lub 10`01. Lubię utwór, podoba mi się, często do niego wracam lub chcę by znajomi/dzieci go poznały, wywołuje miłe uczucia, wspomnienia - głosuję

Ale bez jakichkolwiek ograniczeń gatunkowych, rocznikowych, takie zestawienie nie ma szans powodzenia. To jest strata czasu. Temat jest nie do ogarnięcia – tysiące wykonawców, płyt i dziesiatki tysiecy utworów.

Tego typu zestawienie nigdy nie było robione na FD, nie wiemy nawet czy frekwencja bedzie.
Jesli robić eksperyment to na czymś co ma sens:
TOP 100 KLASYKI ROCKA
albo, aby jeszcze bardziej zawęzić wybór:
TOP 100 KLASYKI PROG-ROCKA
Przynajmniej zawęzi to pole poszukiwań do ponadczasowych rockowych/prog-rockowych utworów z przełomu lat 60-tych i 70-tych.
Automatycznie masz ograniczenie stylistyczne, czasowe i proponowałbym nie robić ograniczeń długości utworu.

EDIT: Nawet przy takich ograniczeniach wybór byłby przeogromny. Bez listy propozycji, każdy z uczestników pozapomina powpisywać na swoją indywidualną liste wielu ulubionych utworów, wiec pytanie jest na ile miarodajne bedą wyniki końcowe.
Yer Blue
remaster

PostWysłany: 11.06.2019, 19:54    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Lepiej jednak skupić się na płytowych rankingach. Pyty stanowią dużą większą wartość niż piosenki / utwory czyli części składowe płyt. Poza tym ilość płyt jest jeszcze do ogarnięcia, ilość utworów - nawet tych naj naj - już niestety, nie.

Byłbym jedynie za wrzucaniem swoich ulubionych utworów przy okazji rocznikowych (lub dekadowych) plebiscytów płyt, na zasadzie suplementu, dodatku. I tak raczej niezobowiązująco, bez podliczania punktów, dla ciekawostki. Byłbym ciekaw co tam kto wybierze i sam chętnie, przy okazji sporządzę swoje top 40 utworów dla danego rocznika.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
MirekK

PostWysłany: 11.06.2019, 20:34    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Yer Blue napisał:
Lepiej jednak skupić się na płytowych rankingach. Pyty stanowią dużą większą wartość niż piosenki / utwory czyli części składowe płyt. Poza tym ilość płyt jest jeszcze do ogarnięcia, ilość utworów - nawet tych naj naj - już niestety, nie.

Absolutnie zgadzam sie, ale taki portal jak FD powinien mieć też swoja liste najwybitniejszych utworów rocka progresywnego albo klasycznego rocka.

Zwróć uwage na ten wpis:
Cytat:
Ale co poradzę, że jak przypadkiem zupełnym zaplątał mi się do odtwarzacza The Revealing Science of God , to odpadłem, zamarłem, może nawet i umarłem ale nie zauważyłem bo zajęty byłem kontemplacją nieskończoności...

Takie wpisy to mogą tylko zainspirować, żeby cos zrobić w tym kierunku.
Nie ciekawiłoby ciebie czy taki "The Revealing Science of God" znalazby sie w pierwszej setce podsumowania "TOP 100 Prog-Rocka?
Która z suit Yesów byłaby najwyżej na liscie?
Kto wygrałby, czy utwór Pink Floydów, King Crimson czy kogoś innego?
Monstrualny Talerz
remaster

PostWysłany: 11.06.2019, 22:08    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Obawiam się powstania kolejnych setek stron sporów o "rockową klasyczność utworu" czy "granice rocka progresywnego". Tylko liberalizm może nas uratować przed nieskończonymi sporami.
Z drugiej strony dlaczego nie możecie po prostu wysłać swojej listy złożonej właśnie z takich utworów na jakie macie ochotę? Jestem więcej niż pewien, że wiele osób zagłosuje właśnie na te utwory (Echoes, Starless, Stairway to Heaven), z reszta sam to uczynię. Z Yesów na pewno pójdzie sporo kawałków.
Powrót do góry
RoryGallagher
maxi-singel kompaktowy

PostWysłany: 11.06.2019, 23:37    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jest jeszcze jedna kwestia, której dotąd nikt nie poruszył. Czy pod pojęciem "utwór" kryje się kompozycja czy wykonanie? Większość utworów ma różne wykonania - czy zatem każde z nich jest innym utworem i należałoby głosować na nie osobno, zaznaczając o którą wersję chodzi (np. że chodzi o "Child in Time" z "Made in Japan", a nie z "In Rock")? Z kolei w przypadku głosowania na kompozycje należałoby traktować np. "All Along the Watchtower" w wersjach Dylana i Hendrixa jako jeden utwór, a to przecież bez sensu.

W przypadku głosowania na albumy takiego problemu nie ma, Tam głosujemy na zbiór kompozycji w konkretnych wykonaniach. I to ma sens. Głosowanie na utwory, zarówno ze względu na moje wątpliwości, jak i te wymienione wcześniej - przede wszystkim dotyczących ilości - jest moim zdaniem kompletnie bez sensu.
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 12.06.2019, 07:37    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

RoryGallagher napisał:
Jest jeszcze jedna kwestia, której dotąd nikt nie poruszył. Czy pod pojęciem "utwór" kryje się kompozycja czy wykonanie? (...)

Odpowiadając na tak postawioną kwestię na gruncie prawa autorskiego - wykonanie. A dokładniej utworami są zarówno kompozycje, jak i ich wykonania.
Monstrualny Talerz
remaster

PostWysłany: 12.06.2019, 08:04    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

RoryGallagher napisał:
Jest jeszcze jedna kwestia, której dotąd nikt nie poruszył. Czy pod pojęciem "utwór" kryje się kompozycja czy wykonanie?

Dalej proponuję brnąć w daleko idący liberalizm wolnomyślicielski. To wszystko zależy tylko od głosującego: jeśli masz ochotę zaznaczyć o którą konkretnie wersję utworu ci chodzi to uczyń to.

Wydaje się jednak, że w przypadku wykonawców liczy się wersja studyjna czy singlowa, t.j. ta która jest najbardziej rozpowszechniona, znana. Natomiast jeśli jakiś utwór był standardem i był coverowany to zaznaczamy, że chodzi nam o dany utwór w wersji wykonanej przez tego akurat artystę. Np.

Shocking Blue - Venus
Bananarama - Venus

nic nie stoi na przeszkodzie by zagłosować na więcej wersji jednego utworu w wykonaniu różnych artystów.
Pewną abberacją byłoby chyba głosowanie na Shine on Your Crazy Diamond w wersjach z wszystkich znanych bootlegów, ale z drugiej strony jeśli ktoś i na to ma ochotę?

Wszelkie kontrowersje rozstrzygnie kapituła w postaci sądu kapturowego.

Zaufajmy naszej dinozaurowej prawiecznej mądrości
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 16, 17, 18  Następny
Strona 3 z 18

Skocz do: