Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

ALBUM ROKU 1973 (edycja 2020)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 37, 38, 39  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gharvelt
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 17.12.2019, 20:55    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Uzupełniłem listę rekomendacji. Nie dodawałem:

Freefall napisał:
Jeronimo – Jeronimo

Domyślam się, że chodziło o płytę " Time Ride"? Część źródeł wskazuje jako datę wydania 1972, stąd moje wątpliwości.

esforty napisał:
Brian Eno - Here come the warm jets;
Donald Byrd - Street lady;
The Buddy Rich- The roar of'74;

Te płyty zostały wydane w roku 1974, więc muszą jeszcze trochę poczekać Smile
Freefall
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 17.12.2019, 22:52    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

gharvelt napisał:
Nie dodawałem:
Freefall napisał:
Jeronimo – Jeronimo

Domyślam się, że chodziło o płytę " Time Ride"? Część źródeł wskazuje jako datę wydania 1972, stąd moje wątpliwości.

Nie. Chodziło mi o poprzednią płytę z 1971 r. Nie wiem czemu uznałem, że to 1973 r. Przepraszam Embarassed.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Crazy
longplay

PostWysłany: 17.12.2019, 23:32    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Hmm, trzy płyty McCoya Tynera... to interesujące! Czy ilość przeszła w jakość? Żadnej z nich tym razem nie znam.
esforty
album CD

PostWysłany: 18.12.2019, 11:27    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

gharvelt napisał:

esforty napisał:
Brian Eno - Here come the warm jets;
The Buddy Rich- The roar of'74;

Na półce mam, oczywiście, wznowienia i tam podano 73, jako rok rejestracji(!), a tymczasem discgos podtrzymuje datę rejestracji jako czas wydania, stąd się domagałem. Ale nie upieram się i tak jest z czego wybrać Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes .
W sprawie Tynera, spokojnie to same <prawdziwki> Wink .
Białystok

PostWysłany: 18.12.2019, 11:31    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Song of the New World mam na LP. Świetna płyta.
MirekK

PostWysłany: 18.12.2019, 15:36    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Krótkie omówienie rocznika z mojej strony, aby osoby mniej rozeznane w muzyce z 1973 zapoznały się z nią przez wysłaniem swoich list. Oczywiście proszę innych fanów o uzupełnienie tego o czym ja zapomniałem.

Rozpocznę od klasyki, czyli od tytułów, które wszyscy raczej znają i nie wymagają rekomendacji:

Pink Floyd - The Dark Side of the Moon
Genesis - Selling England By The Pound
King Crimson - Larks Tongues In Aspic
Emerson, Lake and Palmer - Brain Salad Surgery

Dwie pozycje bardziej kontrowersyjne, które nawet pośród wielbicieli tych zespołów często wzbudzają żywe dyskusje czy to klasyka czy przerost formy nad treścią.
Yes - Tales From Topographic Oceans
Jethro Tull - A Passion Play

Gentle Giant wydał jedną z najlepszych w swoich dorobku płyt w 1973: "In A Glass House". Zdania są podzielone, niektórzy fani zespołu wolą te wcześniejsze albumy jak chociażby "Octopus" czy "Three Friends". Jedna z najbardziej spójnych stylistycznie płyt Gentle Giant. Brakuje mi na tej płycie głosu i saksofonu Phila Shulmana, który odszedł od zespołu po nagraniu płyty "Octopus".

Mamy w tym roczniku 3 klasyczne płyty heavy/hard rockowe:
- najlepszy moim zdaniem album Budgie: "Never Turn Your Back on a Friend"
- różniącym się stylem od wcześniejszych płyt album Black Sabbath: "Sabbath Bloody Sabbath", o dużo lżejszym brzmieniu, z bardziej zróżnicowaną instrumentalizacją i interesującymi aranżacjami, z gościnnym występem Ricka Wakemana.
- "Houses of the Holy" LZ, z jednym z najlepszych utworów w ich dorobku "No Quarter"

4 fantastyczne płyty z kręgu jazz-rock/fusion, klasyka gatunku:
Mahavishnu Orchestra - Birds of Fire
Return to Forever - Hymn of the Seventh Galaxy
Return to Forever - Light as a Feather
Weather Report - Sweetnighter

Rok 1973 to rozkwit rocka progresywnego we Włoszech. Mógłbym pisać i pisać o tych płytach, ale o wielu z nich pisano już uprzednio w wątku [NKR]Włochy.
http://rockjazz.pl/viewtopic.php?t=19&postdays=0&postorder=asc&highlight=cervello&start=0
Kilka rekomendacji:
Banco del Mutuo Soccorso - Io Sono Nato Libero - obok "Darwin!" ich najlepsza płyta
Cervello - Melos - mroczny, finezyjny rock progresywny z dużą ilością saksofonu
Osanna - Palepoli - jedna z najbardziej oryginalnych płyt w historii rocka progresywnego (nie tylko włoskiego). Mieszanka przeróżnych stylów muzycznych: od psychodelii, poprzez rock symyfoniczny do jazz-rocka z elementami muzyki wschodu. Dynamiczne fragmenty przeplatają się z delikatnymi, wręcz pastelowymi momentami.
Alphataurus - Alphataurus - jedna z najbardziej niedocenionych płyt z włoskiego progresu: pełna uroku, z ciągle zmieniającym się klimatem i wyszukanymi aranżacjami.
Museo Rosenbach - Zarathustra (klasyka symfonicznego rocka)
Area - Arbeit Macht Frei (jazz-rock/fusion z elementami muzyki arabskiej)

Duża ilość świetnych koncertów, m.in:"Yessongs", Uriah Heep Live,

Dwie wybitne płyty Gongu: "Angel's Egg i "Flying Teapot" czyli klasyka space-rocka.
Obok nich moja ulubiona płyta zespołu Nektar - "Remember the Future", gdzie również przeważają kosmiczne klimaty.

Kilka świetnych płyt krautrockowych:
Can - Future days
Faust - IV
Faust - Faust Tapes
Embryo - Steig aus
Eloy - Inside

Solowa płyta Hammilla, która niewiele ustępuje płytom VdGG: "Chameleon In The Shadow Of The Night".

Scena Canterbury: debiut zespołu Camel, "For Girls Who Grow Plump in the Night" Caravanu i Henry Cow "Legend", zwycięzca plebiscytu "TOP - Awangarda Rocka".
Najlepsza płyta Mike'a Oldfielda "Tubular Bells".

Ostatnio zmieniony przez MirekK dnia 18.12.2019, 15:55, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Artur.O
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 18.12.2019, 15:55    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Fajna rozpiska. Wink Pierwsze, co przychodzi do głowy, to oczywiście Magma - Mekanïk Destruktïw Kommandöh, czyli chyba najsłynniejsza prog-awangarda wszechczasów, a z jazz-fusion to obie płyty Herbiego Hancocka, czyli Sextant (bardziej awangardowo) i Head Hunters (bardziej bestsellerowo).
MirekK

PostWysłany: 18.12.2019, 17:34    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Artur.O napisał:
Magma - Mekan&iuml;k Destrukt&iuml;w Kommandöh, czyli chyba najsłynniejsza prog-awangarda wszechczasów, a z jazz-fusion to obie płyty Herbiego Hancocka, czyli Sextant (bardziej awangardowo) i Head Hunters (bardziej bestsellerowo).

Jak najbardziej. Very Happy
gharvelt
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 18.12.2019, 18:28    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Świetny post Mirka doskonale obrazuje w jak wielkie bogactwo wybitnych tytułów w obszarze rockowym i okołorockowym (prog, kraut, space, Canterbury, avant etc.) obfitował rok 1973. Z tych wszystkich pozycji pragnę zwrócić szczególną uwagę na jedną, mianowicie:

MirekK napisał:
Embryo - Steig aus

Rozważaliśmy ten album do uwzględnienia w plebiscycie na album roku 1972, jednak po szczegółowej weryfikacji został przesunięty do obecnej zabawy. Niektórym może się on wciąż kojarzyć z 1972, tak jest też oznaczony na RYM, zatem żeby nie było wątpliwości - kto lubi, niech o nim nie zapomni Wink Dla mnie to absolutny TOP, zatem z mojego indywidualnego podium z pewnością nie wypadnie.
Monstrualny Talerz
remaster

PostWysłany: 18.12.2019, 21:15    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

MirekK napisał:
Krótkie omówienie rocznika z mojej strony, aby osoby mniej rozeznane w muzyce z 1973 zapoznały się z nią przez wysłaniem swoich list. Oczywiście proszę innych fanów o uzupełnienie tego o czym ja zapomniałem.
....

Rok 1973 to rozkwit rocka progresywnego we Włoszech. Mógłbym pisać i pisać o tych płytach, ale o wielu z nich pisano już uprzednio w wątku [NKR]Włochy.
Area - Arbeit Macht Frei (jazz-rock/fusion z elementami muzyki arabskiej)
[/b]

Mirek, absolutnie świetny wpis, nic dodać nic ująć! To znaczy dodać coś tam jeszcze dodamy, ale sedno rocznika zostało ujęte.

Co do Włochów i zespołu Area warto również zarekomendować zespół Perigeo i płytę Abbiamo tutti un blues da piangere, jak dla mnie jeszcze fajniejszy niż Area. Napiszę coś więcej na temat tego albumu, kurcze, ciężko jednak mi jakoś to granie zaklasyfikować "uduchowiony jazzrock progresywny ocierający się o geniusz z odrobiną melancholii, ale i prawdziwą fusion-jazdą w odpowiednich miejscach" - niestety nie znajduję właściwych słów do opisu. Kto nie zna, proszę posłuchać.
Powrót do góry
Monstrualny Talerz
remaster

PostWysłany: 18.12.2019, 21:19    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

gharvelt napisał:

esforty napisał:
...
...

Ale, ale! Street Lady zawsze wydawało mi się 1973 rokiem, sprawdzam teraz w różnych miejscach, pojawia się rzeczywiście 1974, ale jeśli spojrzeć na płytę i na discogs to wskazany jest rok 1973. Proszę o litość dla "Ulicznej Panienki", to naprawdę miła dziewczyna, warto się bliżej zapoznać!

https://www.discogs.com/Donald-Byrd-Street-Lady/release/315283
Powrót do góry
MirekK

PostWysłany: 18.12.2019, 21:23    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Monstrualny Talerz napisał:
zespół Perigeo i płytę Abbiamo tutti un blues da piangere

Dołączam się do rekomendacji Perigeo. U mnie na półce stoi 20 "makaronów" wydanych w 1973 roku, a jednym z nich jest właśnie album przez ciebie wymieniony. Smile
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 19.12.2019, 08:08    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

9 lat temu...
Crowley napisał:
Stevie Wonder - Innervisions

Ta płyta nie dostała w zestawieniu rocznikowym nawet jednego punktu, ba, nie była nawet na liście. Shocked Zakładam, że to z nieznajomości (ja poznałem ja dopiero niedawno), bo za sam Higher Ground by się coś należało. Naprawdę fajny, bujający album.

Genialny soul podszyty jazz, funkiem i psychodelią. Tym razem będzie na liście Exclamation
Oleeks
kaseta "żelazówka"

PostWysłany: 19.12.2019, 10:31    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

MirekK napisał:
Monstrualny Talerz napisał:
zespół Perigeo i płytę Abbiamo tutti un blues da piangere

Dołączam się do rekomendacji Perigeo. U mnie na półce stoi 20 "makaronów" wydanych w 1973 roku, a jednym z nich jest właśnie album przez ciebie wymieniony. Smile

No to żeby lobbować włochów ja też zapowiadam, że punkty przyznam. Już debiut w 1972 roku dostał ode mnie niemało punktów. Mój ulubiony przedstawiciel Rock Progressivo Italiano.
SafeMan
kaseta FeCr

PostWysłany: 19.12.2019, 10:39    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Fabrizio De André - Storia di un impiegato

Pozostając w temacie Włoch. Fabrizio miał trochę progresywne aspiracje, jednak dla mnie jest to przede wszystkim wspaniały folkowy singer/songwriter o nieprzeciętnym głosie.

Kiedyś myślałem, że to po prostu przyjemna muzyka do włoskiej knajpy, ale gdy poznałem jego albumy, okazało się, że to ponadprzeciętne twory są! Polecam tego pana.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 37, 38, 39  Następny
Strona 2 z 39

Skocz do: