Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Niewidzialna ARMIA
Idź do strony Poprzedni  1, 2

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Wykonawcy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Crazy
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 18.03.2020, 20:03    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Od dawna miałem zamiar włączyć do tego wątku solowe dokonania Tomasza Budzyńskiego. A oto nadarza się doskonała okazja, bo na czas kwarantanny Budzy postanowił ponadawać live ze swojego domu Smile

Dziś na pierwszy strzał - Anielo, mój aniele. Koniecznie z długim komentarzem, może na początek Budzy tradycyjnie mówi niezbornie, ale kiedy się rozgrzewa, to ten komentarz jest już bardzo klarowny i bez niego piosenka dużo traci, bo to jest cała historia!

https://www.facebook.com/tomasz.budzynski.7/videos/3096037587107714/

A piosenka ta pochodzi z pierwszej solowej płyty pt. Taniec szkieletów, z 2002. To bardzo zaskakująca sprawa była, bo oto Budzy z Armii nagrał płytę zupelnie bez czadów, ba - nawet w większości bez żywych instrumentów! Jego jedynym współpracownikiem był Banan, ale z kolei ten zupełnie zrezygnował ze swojej firmowej waltorni, za to obficie obsługiwał rozmaitą elektronikę!

Brzmienie tej płyty jest więc dość specyficzne i nie wiem, czy zawsze mi się to podoba. Ale można porównać zaśpiewaną na żywo z samą gitarą Anielę z wersją płytową (kontrowersyjny, ale bardzo interesujący teledysk autorstwa Szymona Felkela!):

https://www.youtube.com/watch?v=JT9s3tdMozo

Powiem szczerze, że zajęło mi kilka lat przekonanie się do tej płyty, a kapitalną rolę odegrały tu solowe koncerty, których integralną częścią były zawsze gawędy Budzego, w tym stylu, który prezentuje też powyżej w filmiku. Ech, ile razy ja wysłuchałem, że "starość się Panu Bogu udała..." Wink Te koncerty były czymś skrajnie odmiennym od Armii - tzn. Budzy nie był oczywiście sam, lecz z zespołem, zresztą w większości opartym o skład Armii, ale repertuar był właśnie "szkieletowy", uzupełniony o akustyczne wersje spokojniejszych numerów Armii i jakieś czasem kowery (np. regularnie pojawiał się Gnome z pierwszej płyty Flojdów). Muzycy na siedząco, publiczność też, dużo gadania i śmiechu, a po każdym takim koncercie chciało się żyć.
Na pierwszy taki koncert pojechałem do Krakowa, do Alchemii na Kazimierzu, i potem nie omijałem już żadnej okazji, żeby zobaczyć Budzego solo. Wspaniałe doświadczenie.

Co jeszcze o płycie? Niewątpliwie pierwszoplanową rolę grają tu teksty, a jest to Budzy w swojej najwyższej poetyckiej formie - nie wykrzykujący świetnie brzmiące hasła typu "światło świeć!", "hej hej niezwyciężony!" czy "wyciągnij rękę!, lecz naprawdę konstruujący poetycki obraz na pograniczu wspomnień z dzieciństwa, snu i jakiejś metafizycznej metafory, gdzie zaświaty przychodzą na świat i kręcą się wokół nas, i piją ze mną herbatę, i sadzą cynie po wsiach....

To jeszcze jeden link, utwór pt. Cuda, myślę, że najlepszy na pierwszy strzał, żeby się przekonać, czy to dla mnie propozycja, czy nie:

https://www.youtube.com/watch?v=lTORdzRKi6g

A na okładce typowy obrazek Budzego z topolami Wink

Ciąg dalszy nastąpi, choć pewnie nie od razu.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Crazy
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 23.03.2020, 20:31    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Koncerty domowe trwają (choć dziś chyba nie było?), zalinkuję teraz to:

https://www.youtube.com/watch?v=6qB8ihOPb3o

a jest to piosenka Buraki kapusta i sól poprzedzona niezwykle fajną gawędą między innymi o tym, jak nastoletni Budzy jechał do szkoły, ale do niej nie dojeżdżał Wink a także rozważaniami natury ogólnej, a nawet wyższej, o sakralizacji przestrzeni.

Super jest!
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Wykonawcy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

Skocz do: